Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
ел. замервания на машина - сертификат 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение ел. замервания на машина - сертификат
Здравейте,
една машинария съм сглобил- инвертор, мотор, plc, hmi и тем подобни.
Някой знае ли контакти на някаква лаборатория, която може да замери напрежения, лъчения и да издаде някакъв сертификат?
Предвиждам да се продава в Европа това.
Има си 3D модел и пълна електро схема на CAD.

Въобще някой ако е запознат да сподели как едно проектирано 'желязо' може да се продава съвсем цивилизовано :)


Пон Сеп 09, 2019 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
А сигурен ли си че ти трябват такива замервания? При положение че си ползвал компоненти които са си сертифицирани. Последните 2-3 месеца работя по една машина, макар че не е за продаване, и при нея куп сигнали вървят 15 метра паралелно с кабел на електрожен - всичко работи и няма никакви следи от смущения в управлението. Индустриалната електроника би трябвало да се произвежда доста над стандартното за домашна употреба... Друг е въпроса ако ползваш безименни китайски шитни.....


Пон Сеп 09, 2019 9:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
принципно, всичко в експлоатация трябва да отговаря на някакви норми -> измерване

ако се продава (в афропа) трябва СЕ. СЕ документа се подписва лично с име. за да има кого конкретно да хванат за ушите, ако нещо не е наред.
в документа се описва на какви точно стандарти отговаря изделието. дали тази декларация трябва да е подпряна със сертификат от измерване - зависи от изделието (понякога е задължително), но и този, който се подписва ще иска да си върже гащите със съответния документ.

на практика всичко е малко ала-бала, но такъв е живота. няма малки, няма големи. по една и съща процедура се кара и за айфон и за домашна щракалка на лампа. разбира се, разхода за айфона е пренебрежим, а за щракалката излиза 1000 пъти цената й, но тези законите са писани от големите и за големите. въпреки всички приказки за 'свободния' пазар, насърчаване на малкия и средния бизнес и т.н. на практика е много трудно (и опасно) да излезеш на пазара, особено ако някой голям прави подобно изделие.


Пон Сеп 09, 2019 9:15 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Всичко е Сименс, контактори, релета, дефектно токова защита са качествени


Пон Сеп 09, 2019 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
принципа на матрьошката не важи - дори да си събрал машина със сертифицирани компоненти, самата сборка също подлежи на измерване.
защото може няколко компонента да са под линията, но работещи заедно, кумулативно да са над нея.
пък и ти продаваш сглобено изделие, а не кит за сглобяване от клиента.


Пон Сеп 09, 2019 9:20 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Да, аз точно това питам. Ако някой е правил подобно нещо да сподели, също и цени..

Така е. Както при платките. Дори да купиш сертифициран радио модул и го сложиш на къстъм платка, то цялата платка също трябва да се сертифицира...


Прикачени файлове:
20190909_102523.jpg
20190909_102523.jpg [ 2.74 MiB | Прегледано 6621 пъти ]
Пон Сеп 09, 2019 9:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Амиии - извън БГ не сме продавали машина, но от голяма западна компания тук не са ни искали такова сертифициране - достатъчно им беше всичко вътре да е сертифицирано.

Като цяло изглежда ок системата ти - 220/380 в. кабелите трябва да са черни, нулата светло сини, DC24 тъмно сини. Ако имаш AC24 - червени. Жълто-зелен ясно за къде, и оранжеви сега не ми се обяснява :). За да отговаря инвертора на всички норми трябва всичките му планки дето идват с него да са сложени по показания в книжката начин.

Един съвет - започни да ползваш G120C с етернет - в тази конфигурация можеш даже да минеш без суич, тъй като те имат два порта. Често се възползвам от тази им екстра. Инвертора принципно трябва да е през моторна защита - повечето производители само така признават гаранция - включително и Сименс.


Пон Сеп 09, 2019 10:13 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Cekins написа:
Един съвет - започни да ползваш G120C с етернет - в тази конфигурация можеш даже да минеш без суич, тъй като те имат два порта. Често се възползвам от тази им екстра. Инвертора принципно трябва да е през моторна защита - повечето производители само така признават гаранция - включително и Сименс.



Ще помисля :). Идеята беше да е нискобюджетен MM420 през rs485 модул. Но пък ми трябва суич за да вържа hmi, plc и да ги изкарам на вън на конектор rj45.
G120 ще е бая пари сигурно...


Пон Сеп 09, 2019 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Cekins написа:
...Като цяло изглежда ок системата ти - 220/380 в. кабелите трябва да са черни, нулата светло сини, DC24 тъмно сини. Ако имаш AC24 - червени. Жълто-зелен ясно за къде, и оранжеви сега не ми се обяснява :). За да отговаря инвертора на всички норми трябва всичките му планки дето идват с него да са сложени по показания в книжката начин...

Не е само това. Филтри на входа на инверторите, евентуално и на изходите. Всички кабели към двигателите трябва да са с екраниран проводник. В TFM на инвертора би трябвало да е показано как и къде се захваща екрана.


Пон Сеп 09, 2019 10:50 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
itso.t написа:
Cekins написа:
...Като цяло изглежда ок системата ти - 220/380 в. кабелите трябва да са черни, нулата светло сини, DC24 тъмно сини. Ако имаш AC24 - червени. Жълто-зелен ясно за къде, и оранжеви сега не ми се обяснява :). За да отговаря инвертора на всички норми трябва всичките му планки дето идват с него да са сложени по показания в книжката начин...

Не е само това. Филтри на входа на инверторите, евентуално и на изходите. Всички кабели към двигателите трябва да са с екраниран проводник. В TFM на инвертора би трябвало да е показано как и къде се захваща екрана.


Филтри мисля не е задължително за самото изделие, филтри са нужни за функционирането.
И при чипове и при индустриална техника в дейташийта пише филтри за препоръчване, при еди какви си условия..
Нека не си чешем езиците, а ако някой е минал този път да сподели.

Като цяло тук в България сме толкова зле, че 1-2ма да са правили такова нещо във форума.

Задачата може да се сведе до просто уравнение - на кой, къде трябва да дам 2000 лв за да може това желязо да се замери и да е по- документално?
Съвсем прост въпрос и няма нужда от локуми. Аз съм от инженерите, които мразят локумите :)


Пон Сеп 09, 2019 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Сименс имат инвертори с интегриран филтър на входа. Една идея са по скъпи. А относно локумите - все още не съм убеден че имаш нужда от това което искаш. На нас ни искаха в документацията на машината да са приложени всички документи съпровождащи компонентите и толкова. Макар че сименс напоследък никаква хартия не слагат в изделията си.


Пон Сеп 09, 2019 11:29 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Cekins написа:
Сименс имат инвертори с интегриран филтър на входа. Една идея са по скъпи. А относно локумите - все още не съм убеден че имаш нужда от това което искаш. На нас ни искаха в документацията на машината да са приложени всички документи съпровождащи компонентите и толкова. Макар че сименс напоследък никаква хартия не слагат в изделията си.


Значи слагам една табелка CE, и си нося кръста ако стане нещо? :)
Някой капут ако реши да бръкне в клемата и вземе че умре


Пон Сеп 09, 2019 11:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
тоя шкаф могат да ти го премерят и в ЕМС лаба в София.
откакто панталейката напусна не съм имал контакти с новия екип, та не знам нивото какво е.

но по принцип трябва да се мери с актуалния товар. ако това включва мотор, който е закачен на машина, всичко трябва да се навре в камерата (примерно - струг, мотор, кабели и твоя шкаф). което вече няма къде да се случи у нас. да премериш само шкафа е опция, когато продаваш шкафа без кабели, мотори и т.н., но пак възниква въпроса с реалния товар.

---

първо трябва да си изясниш приложимите за твоето изделие (това, което ще продаваш) стандарти. списъче 1,2,3
после търсъш лаб, който да (1) ги може стандартите; (2) може да работи с напрежеия и тоци като за твоето изделие (3) да му влиза в зоната на мерене

на тази база ще получиш оферта и примерен резултат от измерването. може да го считаш и за сертификат, доколкот това е документ за измеране на по еди-кой-си стандарт от лаб, който е сертифициран точно за това мерене. ти си преценяваш дали документа има тежест, за да положиш подпис под СЕ декларацията, дали цената и времето те устройва, и т.н. пак повтарям - декларацията е лична и се носи лична отговорност. това, че имаш някаква хартийка от някакъв лаб не те оневинява, макар че донякъде има някаква сигурност. но първо си отнасяш глобата/затвора, след това вече може да водиш регресивни искове.

---

с тоя плексигласов капак съм силно скептичен, че ще минеш и половината тестове.
от една снимка не мога да съдя задълбочено, но и далеч по-железни неща не са минавали от първия път.


Пон Сеп 09, 2019 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
maiden написа:
Здравейте,
една машинария съм сглобил- инвертор, мотор, plc, hmi и тем подобни.
Някой знае ли контакти на някаква лаборатория, която може да замери напрежения, лъчения и да издаде някакъв сертификат?
Предвиждам да се продава в Европа това.
Има си 3D модел и пълна електро схема на CAD.

Въобще някой ако е запознат да сподели как едно проектирано 'желязо' може да се продава съвсем цивилизовано :)


Нещата не са толкова прости или иначе казано, изглеждат прости докато стане сакатлъка и след това стават мноооого сложни (новите боинги, например).

1. Необходима е пълна призводствена документация, която е далеч по-обемна от
Цитат:
Има си 3D модел и пълна електро схема на CAD
. Най-общо казано описание на всичко необходимо за производството на въпросната машинария на гола поляна, започвайки от сградата и прилежащата инфраструктура, и завършвайки с изискванията към образованието и квалификацията на персовала. В това число подробна конструкторска, технологична, експлоатационна и ремонтна документация. Последните две обикновено се причисляват към конструкторската, но доколкото с тях боравят клиентите, аз предпочитам да ги спомена разделно, като в тях трябва да има изисквания за образование и квалификация на обслужващия и ремонтния персонал и списък на резервните части, инструментите и материалите. Да не се забравя и документацията на всичко що е покупно и проверката му при доставка.
2. Трябва да се провери дали за тази машина се изисква декларация за съответствие или тя подлежи на друг контрол.
3. При необходимост от декларация за съответствие пътя се разделя на три:
А. Попълва се декларацията и се пали свещ на съответния бог. Това е масовата практика.
Б. Прави се самооценка на база производствен контрол, решава се кои тестове ще се правят и се ходи в съответните лабове. После се пише декларацията и в нея се цитират резултатите от лабовете. И тук не е лошо да се запали свещ. :wink:
В. Грабва се цялата документация и се ходи в нотифициран орган, който я разглежда и решава какво трябва да се направи или да се мери. След като се измери в съответните лабова, органа издава сертификат за одобрение на типа, който се цитира в декларацията, а до СЕ маркировката се поставя кода на органа. Тук и ограна не е лошо да запали свещ. :lol: После следва производствен контрол на типа, като при всяко изменение се уведомява органа, който решава дали са необходими допълнителни мерения.
За протокола, пътя В го преминах веднъж: https://www.vodafoneinnovus.com/mat-2/.


Пон Сеп 09, 2019 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Ами и за това си има лесно - слагат се разни сейфти фийчъри. Примерно на машината която споменах каквото и да отвориш си спира всичко - ток, въздух, вода и квото има още. Има си специални сейфти вентили за въздух. Слагат си се сейфти релета. Стоп гъбите трябва да са с 2 НЗ контакта, като и двата се вкарват в необходимото сейфти реле и т.н.
Инструкция за експлоатация също трябва да имаш. В нея си напиши че не трябва да се отваря врата и да се бърка по клемите с вилица.

Като те гледам как си се запритеснявал за едно табълце с 3 жички вътре... Че аз какво трябва да направя дето имам един шкаф 1мХ1.2м със около 300 метра жица вътре и максимална консумация на машинарията 45 киловата...

п.п. : Дедо - интересно ми е къде може да се намери камера 15м х 6м х 3м за това го споменах горе с много жица :) И как се натиква такава машина вътре …

п.п.п. Leo - аз паля свещи. Ама преди това правя всичко по стандарт и по възможност максимално обезопасено.


Пон Сеп 09, 2019 11:55 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни