Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
ел. замервания на машина - сертификат 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
ToHu написа:
Ами те горе зададоха някои въпроси, но не станаха много ясни отговорите. Ако ти просто вземаш едни готови конторлери, слагаш ги в едно табло и то управлява нещо си, не съм сигурен че ще ти е нужна сертификация, по тая логика всяко табло за ОВиК трябва да минава сертификация, а то не минава, и никой не му иска. Тук също така трябва да правиш разлика между функционални сертификати, които могат да се изискват за конкретно приложение, сертификати за безопасност и сертификати за електро съвместимост и устойчивост, EMI/ EMC рред мен и др. подобни ако те засягат.
Ако в воят случай имаш мотор на рама с някакъво търкало на него, и тоя шкаф който да го управлява,и в него имаш 2-plc-та и едно захранване, не мисля че са ти нужни сертификати за EMC/EMI, т.е. смаите у-ва си имат. Въпросът тук е дали не влизаш в специфични приложения, примерно медицина, транспорт и д.р. подобни които могат и да изискват нещо. В крайна сметка нищата много зависят от това как ще ги формулираш, защото в един момент може да се наложи и на цялото нещо да вадиш сертификат ако така го опишеш и специфицираш.
относно СЕ сертификата, пак е под въпрос за кое точно трябва да издаваш СЕ сертификат, както казах никой ОВиК доставчик не издава такива сертификати, аз поне не съм виждал, а съм си бил главата със стотици системи. Сега като се замисля, СЕ сертификат, виждах на някакви шевейцарски ли .. австрийски ли шкафове след ъпгрейд на едни индустриално климо камери, сертификата си беше само за самите табла, и не знам минавали ли са EMC/EMI ама тия табла правеха такива смущения че можеше и крушка да светнат, не знам какво е пишело в сертификата, на мен ми с еналожи да извадя нашата апаратура от там защото се смущаваше и от хъниуел казаха не е при нас проблема, нашите контролери са сертифицирани по тоя и тоя стандарт, демек и камерата имаше СЕ и хъниуел казват нашите са .. за индустриални приложения нормите са различни между другото.
Та много зависи, нашите изделия, говоря изделия, не системи, се сертфицират както си му е редът, но те са си завършени изделия за чието приложение има нормативни изисквания, в ЕС най-вече, в САЩ ми искат само UL safety но не и FCC.

Тони, не съм тъп. Ясно казах че е установка за обучение, вижда се на снимката. Не прилича на ракета , нали? Имаме установка Сименс почти и контактори, релета, там други глупости като дефектнотокова защита


Пон Сеп 09, 2019 5:49 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Постнах темата за да се преброим глупаците.
Ще платя на някой да направи research.
Извадката посочи, че един не не правил сертификация или е чувал как един е правил,Тук няма ли хора с фирми, които изнасят навън?
Тук ардуино форум ли е ?

Някой да каже - аз съм собственик на фирма Х, правим машини Y, изнасяме в Европа.??
Няма , пълна скръб, добре че не работя с българи...

Тук има 101 капути да ти обяснят как се работи с ардуино, е това е България..
Тоя форум е от 2005-а, ни един е правил сертификация до сега???
Все си представях че Гурутата имат фирми, че да дават информация за нас идиотите

Как изобщо може да си Гуру, ако не си се блъскал в частната сфера??.

тоя форум да се реформира и да ме вкарат Админ, само хора с фирми които са преживели всичко


Пон Сеп 09, 2019 5:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Ти май не четеш какво ти се пише, не не съм произвеждал металорежещи машини, или други такива с електромотори. Разработваме, произвеждаме и сертифицираме най-различни изделия, нито едно не е подобно на твоето. Мога да ти кажа как се сертифицират изделия от типа който произвеждаме, да не ти кажа че при нас процесите по сертификация са постоянни, за останалото сме ти писали какви са общите постановки, ти сам трябва да си направиш ресърча. Ако ще ти помогне, правил съм симулатори на процеси и там не ми е трябвала никаква сертификация, симулатора е матална констуркция на която има закачени 6 дисплея, един компютър и няколко специализирани пулта, продавала се е и в европа и в САЩ, дали обаче това е твоят случай не мога да ти кажа.
Ти искаш някой тук да е правил точно каквото ти правиш и да ти каже ето така се прави, ами не е така, никой не е длъжен да е правил каквото правиш ти, а и май по-добре за всички. Аз ти писах какво съм срещал, не случайно ти цитирах ОВик щото това табло което си спретнал е точно същият случай като 99% о всички ОВиК табла, захранване, контролерче няколко контактора, сертификация НЕ Е НУЖНА, но пак, дали твоят конкретен случай е този няма как да ти кажа. За да си отговориш на въпрос атрбява да дадеш повече информация, къде и кой го използва, как го продаваш, как го класифицираш самото нещо, на кои пазари го продаваш. Това са въпросите който всеки консултатнт ще ти зададе, и ако не можеш да му отговориш ако е читав ще те прати по живо по здраво, ако е мошеник ще ти вземе едни пари, ще ти даде някакво инфо, което след това ще се окаже че не е за твоят случай.


Пон Сеп 09, 2019 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Колега maiden, защо не допуснеш, че наистина може никой да не е минавал по пътя, по който ти искаш да минеш. Или да е минавал но не по целия път. Ето едно просто решение: разходи се до Пловдивския панаир. Там има(ше) производители, които предлагат подобни техники. Поразпитай, поинтересувай се. С малко "социален инженеринг" може да ти се изяснят голяма част от нещата.

п.п. На собственика/управителя на фирма, освен ако не е "one man show" въобще не му е работа да се занимава със сертификация на изделия.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Сеп 09, 2019 6:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
когато тръгнеш с рогата напред - 101 капута ще се покрият.


Пон Сеп 09, 2019 6:43 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Извинявам се на всички,
Тони благодаря за изчерпателната информация.
Такъв съм си, сприхав понякога, но добряк


Пон Сеп 09, 2019 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Никой не е минавал по пътя защото както Тони каза - не се изисква такава сертификация. Като сме изнасяли за ЕУ - какво? Изнасяли сме бутикови машини и не са ни искали тестове в лабове а както вече ти казаха СЕ сертификата реално си го пишеш сам. Но на нас дори и СЕ не ни искаха. Правим (а аз сам правя управленията) на машини за фармацията - за лекарствени продукти има други изисквания свързани по-скоро с работата на съоръжението - валидационни протоколи, калибрация на датчици и т.н. При производители на "хранителни добавки" работата пък е "куче влачи рейс" - работи ли - да - всичко е точно. Аз спирам с информацията по тоя въпрос.
Един последен съвет - махни си дефектнотоковата - със Siemens инвертор ще имаш проблеми. Въобще като цяло инверторите не се обичат с дефектнотоковите но Siemens-ите имат някаква простотия която при дисбаланс на входните напрежения (една фаза липсва примерно) пускат доста ток към земя - един 30kW инвертор мерих и пускаше 250mA. А това се случва винаги когато превключваш пакетния. Това между другото е безплатен съвет.


Пон Сеп 09, 2019 7:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Въпросите със сертификацията са много мътни, що се касае изделия за масова употреба там нещата са по-ясни, излезеш ли от тоя сегмент никога не може да си сигурен че имаш всички нужни сертификати, за много от тях научаваш в последствие като излезеш на нов пазар, или пък се появи някой застраховател с негови виждания по въпроса. На нас ни се налага едно изделие да минава различни сертификации в различни лаборатории или защото има някакви местни регулации, или защото те тълкуват регулациите различно. Дори имам абсурдни казуси да сертифицирам изделие в невъзможна конфигурация просто защото правят пермутации на опционалните части и не се интересуват дали те са съвместими, съвсем скоро ни се случи, изделието има 7 възможни конфигурации а тия издаваха сертификат за 16, не можеш да им обясниш че 2/3 от другите 9 са физически невъзможни, а останалата 1/3 са нецелесъобразни, просто там има някакъв байчо според който е възможно да вкараш квадрат в кръгла дупка и си го търси. Това еше свързано повече със сейфти и размери а не с EMI/EMC ама каква е гаранцията че утре няма да кажат абе вие имате PCI слот айде сега дайте и PCI у-во, и върви обяснявай че няма такова, не си мислил да има и е оставено евентуално ако нещо се наложи някога ...за щастие това не се е случвало но никога не е късно.


Пон Сеп 09, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Благодаря, благодаря на всички. Cekins - ще видя това, мерси.
Получи се хубава дискусия.

Пак не отменя въпроса защо във форум с над 10 годишна история, няма един минал тестове за машина с един прост инвертор, мотор и подобни :D.

Неслучайно постнах снимка- защото ги знам философите. И те пак философстват.
Ето, черно на бяло Сименс установка за обучения.
Къде ще се използва - който го купи!!??
Кой ще го използва- който го купи!!?? Тони. Според твоите въпроси аз трябва да знам потребителя за какво ще го използва? За каквото си иска. Сименс знае ли че продава контролер на капут като мен?

Въпроса беше елементарен, но малко хора са го правили.
Всички мнения бяха " работя в една фирма, чувал съм"
Тук няма ли предприемачи, които да застанат зад името си?
На ниво Ардуино в гаража ли сме?


Последна промяна maiden на Пон Сеп 09, 2019 7:36 pm, променена общо 1 път



Пон Сеп 09, 2019 7:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Естествено че трябва да занеш, и това задължително трябва да ти е някъде в документацията, договора с потребителя, и да прехвърлиш отговорността за неправилно използване към него. Представи си че го сложи под дъжда и снега, и после каже не работи, а ти правил ли си го да работи под дъжд и сняг ? Това е нещо много важно, всеки производител трябва много ясно да специфицира условията и приложенията на конкретното изделие, иначе има сериозен риск да бъде съден, и осъден да плати един бог знае какви глоби. Сименс са си свършили добре работата, имат си документация, там е описано за какво се използва, не пише че можеш да вържеш индукционна пещ, нито електрически стол нали ? Не знаем какво се симулира,може да е всичко, снимката не казва. Може да е някаъв симулатор който се използва в боници знае ли човек, тогава е важно къде в болницата, кой има досег с него и т.н. Да у нас сигурно няма значение, но на други места по света има, затова се и пита. Тук има хора които са правили инвертори и са ги сертифицирали, има хора които рпавят и машини, и очевидно не са ги сертифицирали, явно няма нужда, но всеки зане какво и за какви цели го е правил.
Та много е важно къде се използва, от кого и за какво, това е ключов въпрос при всяка една сертификация, на теб може да ти се вижда нелогичен, а на мен ми е много странно как изобщо проектираш и произвеждаш изделие без да имаш отговор на тези въпроси.


Пон Сеп 09, 2019 7:35 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Тони, въпроса беше елементарен, ти се оплете в обяснения.
Представи си че имаш машина, просто искаш някой да я замери.
Някой чете ли изобщо първия пост- искам някой който е сертифицирал да се изкаже.
Според Тони аз трябва да предвидя ракети за градушка ако стане нещо

Някой сертифицирал ли е машина от първа ръка в този форум?


Пон Сеп 09, 2019 7:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
май ти не четеш...

тука ти написах:
Цитат:
първо трябва да си изясниш приложимите за твоето изделие (това, което ще продаваш) стандарти. списъче 1,2,3

това няма кой да ти го измисли, само ти си знаеш за какво ще се използва. обикновена перална идва с 10 листа инструкция, в която пише за какво точно можеш да я използваш, и ако я използваш за нещо не в тоя списък - отговорността си е твоя. като се почне от кабела, контакта шуко, маркуча и се стигне до 'да не се къпят бебета в нея'. ако го няма написано и някоя кифла си вкара бебето в нея, в някаква хипотеза ще излезе виновен производителя.

Цитат:
после търсиш лаб, който да (1) ги може стандартите; (2) може да работи с напрежения и тоци като за твоето изделие (3) да му влиза в зоната на мерене

лабовете само мерят и издават протокол от измерването. това не е сертификат (за изделието).
отгоре на листчето пише 'резултати от измерване в обхвата на акредитация по EN-XXXX' или 'резултати от измерване извън обхвата на акредитация' (има и такива).

на базата на горното някой шеф в юридическото лице подписва декларация, че изделието съответства на EN-XXXXX и отговорността е негова, персонална.

в твоя случай, можеш да минеш и без никаква декларция и мерения, но трябва изрично да напишеш, че това демонстационна/учебна установка, която не може да се използва като крайно изделие, да се влага в други машини или въобще каквато и да експлоатация извън демонстарционни и обучителни цели. въобще не си и помисляй да развързваш купувача да я използва за каквото му хрумне. трябва много точно да опишеш ограничен списък от приложения, извън който ти не носиш отговорност и риска си е на клиента.

и не рипай повече дали някой от нас е минавал 'сертификация' 8)


Пон Сеп 09, 2019 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
никой не е минавал, Дедо е готвач, аз съм шлосер Ицо и той шлосер го раздава, Лъвчо кове стрели и лъкове ... и чат пат се чуди какво да завре на някое пиле в задника ...
сега по-сериозно, виж тук : http://www.advancelifts.com/SiteFiles/P ... ls/SWs.pdf
Те това изделие има мотор, има контролери и освен стандартният UL за сейфти, ще потърся къде го пишеше, друго няма, никой не го е мерил като у-во за EMC/EMI, или това което се търси тук FCC, за частите вътре не знам, трбява да го разкостя да видя какво има, но самото изделие не е придружено с нищо друго, някъде мернах тоя UL, по спомен същият като на нашите изделия, не гори, не се пали, не поддържа горенето, не може да му мушнеш предмет с еди какъв си размер и да те хване току, няма капаци които падат и чупят пръсти, общо взето такива неща ...
Пак казвам, най-важната част от ртификацията е да прехвърлиш всичко на клиента, лаба и т.н. ама на лаба трудно се прехвърля защото за да стане трбява да имаш система за качество която гарантира че това което си направил е това което лаба е тествал, и дори тогава е трудно, т аобикновенно всичко се прехвърля на клиент, инсталатор, търговец, на който можеш, иначе каквито и тетове да направиш все тая.
Ако искаш да ти го измерят за безопасност това вече е друга работа, по принцип трбява да отговаряш на EN 60335-1, като задължително мериш изолационно, заземяване. Обикновено това се мери със сейфти тестер, има разлини постановки в зависимост от това дали имаш щепсел, нямаш, какъв е и т.н. това си го мери производителя сам за да е сигурен че няма да утепе някого. Добра идея е да с епазят репорти от измерванията, ако уреда може да печата още по-добре. Моят не може и пишем протоколи за всяко измерване, който протокол след това остава в документацията. сега в моента съм прецакан щото тестера пак се прееба и мерим земя само на 200 mA, а пишем че отговаря на 60335, досега не се е случило да мине на 200 мА и да не мине на 25 А ама знае ли човек, винаги може да с епропусне някоя заземителна гайка ...


Пон Сеп 09, 2019 8:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
А'ре ве ибахти форума. Вий българи ли сте?!? Кажете му на човека къде да си плати. Толкова ли е сложно.
Отиваш при фирма Х, даваш и пари У и получаваш сертификат Й.
Ай сиктир. Замерване такова трябва да са напра'и. Сертификат някакъв да се вземе. Четете първия пост. По панаири е тръгнал човека. Да си плати честно иска. Като на Запад.
Вий тука... директиви, матрьошки... философи. ай сиктир... за 5000 леа машина е туй, не е някое Ардуино.

А сега сериозно. майдън, отиваш, изрязваш си едно парче ламарина, да ти е по мярка на задника. Слагаш му един ластик да не ти пада от гащите и сертификата, някаквия, ти е готов. По панаирите може да се навеждаш свободно без притеснения (не помага ако са изпуснеш, да го имаш предвид).

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Пон Сеп 09, 2019 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
то проблема не е къде да си плати, а за какво, то това е въпросът, нали все пак трябва да знаеш свирка ли искаш, ще ебеш ли .. щото иначе ти си плащаш и си мислиш че ще ебеш, а като влезе негъра с 30 санта кур става малко неловко.
В интерес на истината най-голямо дърво може да изяде от сейфти проблеми, едва ли някой ще заведе иск че му смущаваш ТВ-то, но ако някой му щръкнат косите е съвсем друга работа. Затова най-добре да си направиш нужните измервания, тестери има всякакви, по ебей започват от 5-600$. Мериш си по това кеото е приложимо за твоето изделие да си сигурен че нямаш късо, пробив на изолации и т.н. и после в СЕ пишеш че изделието отговаря на съответният стандарт по който си мерил, а в ръководството подробно описваш ти за какво си отговорен, клиента за какво е отговорен, как се инсталира, и как инсталатора е отговорен за всичко. За да не влизаш в неясни територии пишеш че инсталацията трябва да е трипроводна, или да спазва изискванията на съответната юрисдикция, и че трябва да е направен с правилно оразмерени според товара проводници, и преди да се пусне да се направят измервания съобразно действащите норматинвни уредби и ала бала .. които гарантират правилната и безопасна експлоатация. Така прехвърляш повечето неясноти на тоя който ще го включи в контакта.
В пускането на едно изделие на пазара накрая всичко опира до юридическа работа, да си напишеш документацията така че да не си отговорен за нищо, и ако не си го указал изрично се подразбира че ти си отговорен за всичко. Утре някой ще му се закачи вратовръзката на това търкало, друг ще врътне оборотите на мах после познай кой ще е виновния ако не си си написал домашното.


Пон Сеп 09, 2019 9:04 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни