Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
2 въпроса за домашна мрежа 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение 2 въпроса за домашна мрежа
Постановката е следната :
От стената около 1метър коаксиален кабел отива в Модема.
Модема е Netgear CM1200 - няма ВиФи но има вграден свич щото отзаде има 4 порта.Описанието коие какво е на тоя модем е трагично.
В момента сам закачил след него 1 Рутер- пак нетгеар,забравих му номера ,ама нищо особено.... и тука всичко е ясно .
Въпрос 1 -Ако закача още един рутер на порт 2 на модема – ще се виждат ли от ПЦ дето са закачени на Рутер 1 ?
Въпрос 2- Има ли начи и въобще може ли да се направи някакво галванично изолиране - или от кабела към Модема , или пък след модема към рутерите?
Без да съм на 100 % сигурен ама според мене нито в моя модем , нито в рутерите ми има изолиране ,ако тресне някоя гърмотевица ( без значение че вали изключително рядко в Аризона ,гърмотевици си има доста и без дъжд) ще опука всичко по веригата .
Тука като гледам кабелите на кабеларката минават под земята ,няма стълбове и простори ,поне в моя квартал , но няма как да знам навсякъде ли е така.Отделно кабеларския техник го питах дали оплетката и т.н на кабела им е заземен- ония рече че цялото им табло в една стаичка на около 50 метра от мене е заземено ама като поисках да ида с него в тая стаичка -ония каза че не можело.
Това с изолирането го питам базирано на гърмежи на разни устроиства закачнени на кабеларки в БГ , на запад такива ефекти не съм имал.
Не ми е толкова за хардуера -моите ПЦ не са некви по 5к долара ,ама ако че имам софтуерен бакуп ако трябва да преинсталирам и нагласям 3 ПЦта си е голям сдух и ако изолирането е върможно и не е някаква брадва – бих го направил.


Сря Сеп 04, 2019 12:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Каква е идеята на втория рутер, що на него ще закачаш комп, първия нама ли достатъчно портове. Как е при мен, нета пристига по радио след него имам рутер DHCP на него има три компа и още един рутер със спряно DHCP дето пуска Wi-Fi из къщата и на него още един рутер дето пуска Wi-Fi по двора, та ако не ти стигат портове по-добре тури втория след първия а не на модема, така всичко се вижда от всякъде в мрежата ти, вътрешната дето е на първия рутер.
По въпрос 2 мога да кажа че трябва да си направиш гръмозащита на цялата инсталация в къщата освен на интернета. Предии време една светкавица тресна близо до нашата къща и доста неща дадоха фира, радиото, рутера след него и ЛАН картата на компа, въпреки че всичко беше изключено от контакта, освен това се думна и една луминисцентна лампа с електроннен баласт. Може би е добре да сложиш някъв конвертор ЛАН към оптика след модема и после оптика към ЛАН и да си включиш рутера на него. Добре че по време на светкавицата имаше само един рутер с комп на него, дори и ся нямам никаква гръмозащита.


Сря Сеп 04, 2019 1:01 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 290
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Малко по-детайлно за втория рутер - правиш му адрес 192.168.1.2, ако първия е 192.168.1.1 примерно. Спираш му DHCP, щото първия рутер вече раздава адреси. Кабела от LAN порт на първия рутер го включваш във LAN порт на втория рутер, като WAN порта на втория рутер е свободен. Така имаш два рутера и всичко е в една мрежа. Сега, дали втория рутер ще е изнесен нейде и/или ще го ползваш и за wi-fi като AP са вече твои решения.
Относно гръмозащити - на APC съм виждал, мисля и имам едни кутийки със вход RJ-45 и аналогичен изход, както и кабел за заземяване.
Нещо такова.


Сря Сеп 04, 2019 7:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
То и в БГ задължиха кабеларките да минат под земята. Нетя ми идва по LAN, но минава през кутийка за захранване и на другия край има преобразувател за оптика.
Телевизията идва по коаксиал и съм ѝ турил изолатор, предполага се, че и за нет ще стане. К'во има вътре ннам.
Аз бих турил един рутър със всичко (и WiFi) и да си свиркам.
Прикачени файлове:
Surge-1.jpg
Surge-1.jpg [ 67.08 KiB | Прегледано 5322 пъти ]


Сря Сеп 04, 2019 9:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Два медиа конвертора и 1-2 метра оптичен кабел между тях?
Ще ти струва под 100лв.


Сря Сеп 04, 2019 11:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
И аз бих направил WiFi мост.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Сеп 04, 2019 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
velio написа:
Два медиа конвертора и 1-2 метра оптичен кабел между тях?
Ще ти струва под 100лв.

...и в зависимост от конкретните конвертори, оптични атенюатори за да няма изпечени чаркове...


Сря Сеп 04, 2019 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Е някакви евтини ще са, едва ли лазерите ще са особено мощни. Предполагам няма да има нужда от атенюатори.

Блях, едно време бяха по-скъпи. Сега почти ги подаряват...
https://www.aliexpress.com/item/32951425303.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6a3b5bfbqgBEmF&algo_pvid=b85efef2-5894-44e9-b2ed-bc85e20abaa3&algo_expid=b85efef2-5894-44e9-b2ed-bc85e20abaa3-0&btsid=b5e6374d-e07b-417f-b204-924984574399&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_55


Сря Сеп 04, 2019 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
М да - сега видях по отговорите че трябва да поясня -
Стаята дето е кабелния модем е така наречения хол ,всекиденвна и т.н - там имам 1 Тв ( вързал съм го на Ви фи) ,1 дърто Пц дето е закачено за тоя Тв и се ползва за развлечение -закачено е на кабел към рутера , едно ДВД дето няма ВиФи и е закачено на кабел към рутера .
През стената е така наречрен мои кабинет -една мини стая дето сложих нормалните ми пц та -2 броя десктоп и смятам да добавя и някакво домашно NAS за да не размахвам усб дискове насам натам .
Ако добавим и нещо дето не се сещам в момента та ще станат 4 неща и 4 те нямат Вифи
Да прекарвам 4 кабела през стената е хаиванска работа - то верно че тука в америка стената е гипсокартон и се дупчи и с отверка ама е тъпотия според мене.
Да купувам 4 Вифи пак е крива работа ,отделно аз съм в блок с 3 етажа и комплексчето ми да няма повече от 30-40 апартамента но понеже както казах всичко тука е строено от муква и картон ,кат пуснаш Вифи то и излизат 34 мрежи ... 2,4г банда е мизерия и половина ,задръстено е отвсякъде , на5 г банда повече от 20-30 мб не качва ,още е биващ ама кат се научат хаиваните ще се задрасти и той.

По идея 2 ри рутер не ми требе но искам да го ползвам като свич 1 към 4 за кабинета ми -та затова .Рутер имам ама инак трябва да купувам свич ако не става с рутер.

Бонго - аз съм изленал от Бг 2001г г и по мое време се размандахерцваха разни кабели между блоковете ,та от тогава ми е опита с гърмотевиците....
Това че са оправили положението може само да радва.
Обаче тука в америката на много места си има въдушни линии за кабеларките -е не баш по начина дето беше в Бг ама аз съм виждал и съм питал и хората си казаха че е кабел за кабелна тв.

Това със Ethernet fiber optic transceivers е готино - точно такова ми требе.


Чет Сеп 05, 2019 2:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Става с рутер вместо суич, само един кабел ти трябва през стената и там слагаш втория рутер, те тека ще ги вържеш.
https://learntomato.flashrouters.com/ro ... nd-router/
https://fixhomenetwork.com/blog/how-to- ... to-router/
и на двете се ползва опиция 1 LAN to LAN
А Ethernet fiber optic transceiver слагаш между модема и първия рутер, да ти пази след модема.


Чет Сеп 05, 2019 4:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Сега - как можеш да изолираш модема към външния свят по коаксиалния кабел - идея си нямам. Как можеш да се изолираш след модема : купуваш си един суич за $5 и го "наричаш" жертва. Средно по 1-2 порта в година е нормално да изгарят от гръмотевици. Аз имам няколко суича дето са останали с 1 здрав порт. За WiFi пък има едни джаджи дето ги водят extender - обикновено се включва в контакт и се настройва в какъв режим да работи - може като екстендер може и като АП - имат един лан порт. В режим екстендер можеш да си вземеш мрежа от лан порта а ssid-то на вифи-то си остава същото като това от което взема.


Чет Сеп 05, 2019 8:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Мдам, предполагах че положението с WiFi-то е такова и затова му умуваш. Май оптика между двете стаи е най-подходящо.
Обаче: к'в нет по коаксиал?! Няма ли по-читав доставчик? Тук в БГ направо ни разглезиха. Мисля, че нарочно са ми турили LAN и оптиката е до таблото, щото плащам за 50мбпс а то реално доближава стотака. Ако ми докарат оптиката и се изхитря да сменя преходника - познай!


Чет Сеп 05, 2019 8:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Преди време имах подобен проблем, само че нямаше как (пък и не исках) да дупча или опъвам допълнителни кабели по первазите на няколко стаи, та си реших проблема с чифт power line мрежови адаптери - сравнително евтини са и се справят прилично с проблема - с тях все едно двете мрежи са една, скоростта е няколко стотин мегабита което е ОК за домашно ползване. По старите модели бяха скопени с 100МБ етернет портове въпреки, че помежду си комуникират на няколко стотин (явно идеята е ако ползваш повече от 2 да има капацитет за всичките) - но би трябвало вече всички нови модели по магазините да са на 1ГБит, така че да не са скопени.
Друго евентуално мързеливо решение е да се ползва някакъв wifi extender - ако намериш някакъв който да има и етернет порт на него би трябвало също да стане (това не съм го пробвал, затова съм така уклончив).

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Сеп 05, 2019 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 2 въпроса за домашна мрежа
Ами пусни един кабел бре, и от другата страна суич. За домашна е ОК, едва ли гониш 40 Gb ... За стегната може и да се изненада-, има голяма вероятност да е дърво, особено в западните много често срещано, и най-вече при тоя тип кондота. Един кабел не пречи на никого, също така ако загледаш сигурно има свободни тръби които ходят всички до едно място, това е стандарт, но не знам важи ли за кондота,иначе почти всички нови /след 2010/ къщи са така. Те и старите са така но не всички. Ако имаш тръби просто си пусни кабели и заври всичко в точката в която се събират ...освен ако много не те мързи :)


Чет Сеп 05, 2019 4:44 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни