Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
rpi 3b+ reliablity 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Авг 30, 2019 11:41 pm
Мнения: 4
Мнение Re: rpi 3b+ reliablity
kalata23 написа:
Защо не вземеш платка с EMMC или NAND. Записваш всичко в EMMC/NAND и картата я махаш. Или пък може да си правиш някакви бек-ъпи на картата, за да може ако се прецака нещо, да си го възстановиш. Какви са ти хардуерните изисквания за набора софтуер, който ще търкаляш?



След проучване видях, че има pi compute модул. Реално същият SoC със 8-64г emmcs. Отделно открих разни io платки, на които набучвап компют модула и те си идват с wifi (по sdio) и всичко си работи. Така че най-вероятно натам ще ме отвее вятъра. За софтуера - засега не мисля да е нещо повече от homeassitant + може би някакво къстъм go приложение, което да дава достъп през рест за мениджмънт таскове.

А относно температурата на чипа от FAQ (https://www.raspberrypi.org/documentation/faqs/):

The Raspberry Pi is built from commercial chips which are qualified to different temperature ranges; the LAN9512 is specified by the manufacturers being qualified from 0°C to 70°C, while the AP is qualified from -40°C to 85°C. You may well find that the board will work outside those temperatures, but we’re not qualifying the board itself to these extremes.


Пон Сеп 02, 2019 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: rpi 3b+ reliablity
syscop написа:
OT
ДедоБоре тази платка, която си посочил имал ли си допир с нея? Интересува ме какъв трафик държи между двата порта?

всеки си я ползва на свой риск и за свой кеф[/quote]
отговора е - зависи 8)
принципно в чипа има packet engine. но е документиран с ... 1 (една) страничка.
безплатно раздават само софтуерни драйвери (кърнълски модули), с които просто виждаш двата интерфейса (eth0 и eth1) и до там.
ако говорим за прост forwarding, софтуерно вдига ~850 мбита. с nat пада малко, а ако намесиш и други firewall функции регреса продължава. но да кажем, че 800 mbita e постижимо.
ако искаш пълна поддръжа трябва да си купиш SDK. 25К афро за един продукт и 50К за неограничен брой продукти. има и роялти на бройка.
в тази конфигурация вдигал ~980мбита с nat, но аз не съм го виждал. и говорим за строго определен номер кърнъл и дистибуция. и двете са си веселба да се билднат.
аз трябваше да барна uboot-а. е, крос не успях, но нейтив се билдна като пушка.

отделно имат и use case за домашен рутер с NAS, обаче не можах да намеря човек, който да ми обясни каква е фишката да се ръснеш с тия пари.
чипа има 2 GBE, SATA, PCIeX1 и USB3. можеш да си избереш 3 от петте, има само 3 физикални интерфейса.

чипа е готин, евтин, връзва се лесно. всичко, освен пакет енджина е документирано що-годе читаво.
но явно сгодяването с куалком е нанесло непоправими щети в семейната динамика и май няма да преживеят развода.
държат се неадекватно - през 2 месеца ту говорят, че ще го отворят напълно, ту, че всичко е цветя и рози и всичко с продажните на чипа е супер.
те не само тая платка са спрели от производство, ВСИЧКИ са ги спрели. и не са само те - скоро търсих едно китче на линеар - и то се е утекло...
като го сложиш това чипле на кантара с марвел армада 3700 не му изпъкват кой знае какви предимства.

това е най-малката въшка от цяла фамилия, големите батковци на която са с ... РРС. за тях като че ли има повече документация по пакетните въпроси, но не съм се заигравал.


Пон Сеп 02, 2019 9:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни