Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Flash или EEPROM със заключване ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Flash или EEPROM със заключване ?
Сега ми дойде на ума, има ли такова животно ? Понеже тука имам едни данни които са във EEPROM (външна памет) и ми се иска да ги заключа по някакъв начин от четене.
Принципно са постоянни, т.е. константи и може да ги вкарам в микроконтролера. То даже може и да се пише във флаша на контролера, но може да се омаже нещо, а и не е кой знае колко много паметта там...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Май 16, 2019 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
криптирай ги...

_________________
main[-1u]={1};


Чет Май 16, 2019 6:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
slav4o.com написа:
Сега ми дойде на ума, има ли такова животно ? Понеже тука имам едни данни които са във EEPROM (външна памет) и ми се иска да ги заключа по някакъв начин от четене...

А ти как би ги прочел ако са недостъпни за четене?


Чет Май 16, 2019 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Аз точно това си мислех, примерно с парола ако са, един път почне ли четенето има вариант да се проследят данните (трафика). Пък и паролата може да се прихване... Да явно, че трябва да са криптирани.
Иначе това сега не ми е належащо, но може да го имплементирам след време.
Ако знаете къде може да прочета информация за методи за криптиране може да пишете :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Май 16, 2019 8:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
За криптирането е добре да не си измисляш ти алгоритъм, или дори да го реализираш. Ползваш някаква готова бибилиотека за симетричен шифър, примерно AES.


Чет Май 16, 2019 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Има крипоепроми. Нарича се крипто мемори и ги има с различна функционланост : https://www.microchip.com/wwwproducts/en/ATAES132A
Ето тук : https://www.microchip.com/design-center ... yptomemory
И това което аз разбирам от дата шийт аим , че няма нужда да ги четеш на страници, т.е. няма нужда от RMW на цяла страница заради един байт, което доста увеличава живота и.
п.с. изпозлваме такъв, за сега съм със смесени чувства но като че ли работи както трябва


Чет Май 16, 2019 9:05 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Я виж такова няма ли да ти свърши работа: AT24RF08.
Само не знам заради два байта данни дали си заслужава да се пише 1к реда код.
Ето как е вързан в IBM T40:

Изображение


Пет Май 17, 2019 8:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
ToHu написа:
И това което аз разбирам от дата шийт аим , че няма нужда да ги четеш на страници, т.е. няма нужда от RMW на цяла страница заради един байт, което доста увеличава живота и.


Останаха ли такива памети? Повечето които съм срещал, макар да ти дават да работиш с един байт, вътрешно си работят със страница. Това включва и 24С серията.


Пет Май 17, 2019 11:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
xor с код дето ти в паметта на mcu-то :)


Пет Май 17, 2019 1:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
velio написа:
Останаха ли такива памети? Повечето които съм срещал, макар да ти дават да работиш с един байт, вътрешно си работят със страница. Това включва и 24С серията.

Е това е въпрос за 1 млн. Първата ми реакция беше това е само на ниво комуникация, контролера вътре пише на страници. Четох четох, после питаха и спорта им, побайтово уж било. За нас това е много важно, там пишем постоянно, следим и местим адреса но ако то прави RMW и пише на страници не правим нищо. Сега като казваш може би си струва пак да поразровя със някой от атмел, вече микрочип, ако е на страници ще трябва да си офсетваме адреса с размера на страницата, което ще намали и общият ресурс.
То кой знае какво още правят... вътре има цял микро контролер който врътка крипто функциите.


Пет Май 17, 2019 3:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Аз предимно за четене ще я ползвам паметта. :) Сега ме подсетихте, че комуникацията с 24C64 съм я направил да чете побайтово, т.е. за всеки адрес винаги праща и коя страница и т.н. Трябва да го бутна това, че малко да се забърза четенето имаше някакви sequential read. Ама трябва да го наглася да ми е по страници да няма превключване. Всъщност при четене, ако изляза от страницата, трябва ли да адресирам наново новата страница ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Май 17, 2019 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1027
Местоположение: Pz
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
slav4o.com написа:
Всъщност при четене, ако изляза от страницата, трябва ли да адресирам наново новата страница ?
Не.


Пет Май 17, 2019 3:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
ToHu написа:
velio написа:
Останаха ли такива памети? Повечето които съм срещал, макар да ти дават да работиш с един байт, вътрешно си работят със страница. Това включва и 24С серията.

Е това е въпрос за 1 млн. Първата ми реакция беше това е само на ниво комуникация, контролера вътре пише на страници. Четох четох, после питаха и спорта им, побайтово уж било. За нас това е много важно, там пишем постоянно, следим и местим адреса но ако то прави RMW и пише на страници не правим нищо. Сега като казваш може би си струва пак да поразровя със някой от атмел, вече микрочип, ако е на страници ще трябва да си офсетваме адреса с размера на страницата, което ще намали и общият ресурс.
То кой знае какво още правят... вътре има цял микро контролер който врътка крипто функциите.


Ами то в крайна сметка е важно какво гарантират. Ако са ти достатъчно циклите, какво те бърка къде пише.
Отделно може да си направите тест - зацикляте един запис с проверка... Ама предполагам не ви е проблем към момента че да го правите.


Вто Май 21, 2019 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Ами не е така, защото какво се гарантира е маркетингов трик, защо да не пишат 100к записа, и после като им кажеш абе да ама я вижте какво става, и те ще ти кажат, да ама ние вътре пишем на страници и сте изчерпали ресурса на цялата страница.


Вто Май 21, 2019 6:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Flash или EEPROM със заключване ?
Ние сме пробвали два вида памети - ЕЕПРОМ (24С серия) и ФЛАШ (45ДБ серия). Направихме цикъл и писахме на един и същи адрес (запис АА, изтриване, запис 55 изтриване и т.н.). Общо взето си покриха норматива с над 60% марджин (примерно ако пише че издържа 1 000 000 записа, тя издържа повече от 1 600 000 записа). Като цяло са добре. Хубавото е че може да се тества. ЛОшото е че тестовете имат различни резултати при различните условия (температури, напрежения и комбинациите между тях).


Вто Май 21, 2019 6:11 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни