Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Cortex-M7 как и с какво се яде? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Cortex-M7 как и с какво се яде?
някой да се е заигравал практически?


Съб Дек 29, 2018 6:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
с един от най малките
https://www.microchip.com/design-center ... sam-v-mcus
още бяха пресни.
Бъгави бяха и желязото и софта към тях, но с повече упоритост го бях подкарал.
С последния J-Link 9 китайски клонинг вървеше пушка


Съб Дек 29, 2018 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
гледайки наличния софт, нещата са още много сурови.
FreeRTOS имат някакво демо с E70, етернета обаче е доста мъгляв. последната официална имплементация е с М4+GMAC на атмел.
в Е70 GMAC-а е с 80% същите регистри, но има и куп нови. на първи диагонал е свързано с няколко приоритетни опашки, съответно хардуерна акселерация на ethertype.
(G-то не значи гигабит, обикновен FE си е)

та някой взел и обединил двата контролера в един 'драйвер', подозирам, че новия го карат като стария без новите функционалности. пакета не е официален, някакъв юнак го е постнал във техния форум (август 2018). някакъв се фукаше, че дигнал 30мбита и всички му се захласваха. дори ТНТМ не е още, май.

gcc-то като че ли също страда от младежки проблеми с М7. от 7.3.х до 7.4 има доста фиксове по М7.
за newlib пък въобще не мога да се ориентирам още кой кара влака, със или без машинист (host/semihost/none).

мен лично ме интересува какъв е работния вариант без дебъгер наоколо.
също ми е интересно за колко време (потенциално) може да се реагира на прекъсване по пин, като ISR е в TCM.

в NXP мъглата е още по-пълна. очаквах, че като свалиш 2GB среди, SDK-та и ала-бали, кит за $180 -> ще успея да нацъкам някакво смислено приложение за ден-два максимум.
за сега успявам да размигам диода на платката, обаче само във варианти semihost/host. с none не се ликва въобще.
мейкването извън средата е кошмарно несъвместимо с нищо. и понеже нямам дори розов колан на еклипса, там също (ми) е кошмарно.
за етернета ще се наложи да заделя сериозно време за четене и борба, което пък ме кара да чувствам свободен да погледна и към други производители.

затова и разпитвам какви са дръжките на мотиките.


Съб Дек 29, 2018 7:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ма те еМките са "едни и същи" бря...
и в тези 2 гиги SDK, няма ли некви HAL мал, драйвери...
Еклипса какво те тормози, зора ти е да навържеш сърч пътищата към основата за мцу-то


https://github.com/alibaba/AliOS-Things

_________________
main[-1u]={1};


Съб Дек 29, 2018 7:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
С Атмел Старт и майкрочипските ще получиш летящ старт. С графична конфигурация и стъпило на ASF4 се тръгва доста бързо. FreeRtos-a го добавяш като компонент. Но нищо не става бързо. Като забиеш на нещо и времето си отива.
Но пак си е бъгаво и тук таме се чешеш и бориш.
Пък без дебъгер как ще я караш не знам. Като не тръгне нещо по периферията без дебъгер се работи съвсем на сляпо.
Дебъга поне работеше стабилно. И много бързо. Само след заспиване на компа при работеща сесия трябваше да рестртирам и самия дебъгер и средата.
Може дори да са го оправили това.
Не съм гледал точно колко бързо може да отработи външно прекъсване, но като сметалка е доста производително. Пусках разни цифрови филтри от библиотеките които си вървят към него. Доста добре е.


Съб Дек 29, 2018 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Така и така е подкарал светодиода - може да го използва вместо дебъгер - да го светва без да го гаси на различни нива от програмата - все едно поставя break points. Другият вариант е да подкара UART и да използва виртуална конзола или да го свърже към ком порт през терминален емулатор и да си извежда съобщения за състоянията на функции/регистри.


Съб Дек 29, 2018 8:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
чист дебъгер ми трябва рядко.
трейса в повечето случаи ми е достатъчен, пък има и екстра за профилиране.
и... един пин, айде да не е (само) със светодиод, а със някакъв скоп, върши чудесна работа за дебъгване.

на въпросните SAME7 обаче трейс пиновете са шернати с етернета и остава само TRACESWO, при това и не са го навързали напълно с ITM-a.
не техния кит има някакъв 'дебъгер', който би трябвало да може да си говори със студиото за екстремен дебъг. ще видим.


Съб Дек 29, 2018 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Не съм пипал M7, но според колеги си се търкалят доволно добре като М4.

Говорим за STM32F7 под gcc, eclipse и jlink.

То няма и причина да е различно, периферията е същата като на по-дребните. Вече прасетата H7 незнам как се държат, там доброволни мазохисти за сега няма.

Кортекс М на Фрискеил много трудно може да ме накара някой да барна. NXP също.

СТ имат купища кусури, но поне комуната е доволно голяма и вероятността да намериш решение в нета е реална.

Относно Едернета, аз отдавна съм стигнал до душевен комфорт следвайки следното разделение - lwip / linux. Проекта трябва да се сведе до едно от двете и това е. Всичко друго няма кой да го плати.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Дек 30, 2018 11:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре, мислех да спомена и аз в началото да не се Бориш с вятърни мелници ами да използваш готови решения като RTOS или Линукс, ама се въздържах заради негативни настроения към Линукс сред доста от потребителите тук, сега след като Цецо ги спомена споделям напълно неговото мнение.


Нед Дек 30, 2018 8:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
на това чипле не върви лайнукс. или няма да е 'нормален' такъв.

FreeRTOS като че ли няма алтернатива, поне за горните два производителя.
в случая с Атмел нет-стека е FreeRTOS+TCP, NXP просто са наляли сорса на LWIP в SDK-то и толкова. няма готово демо за проба.

в LWIP ме смущава LW частта :|
преди години го гледах, наистина беше много лайт. не съм гледал още днешен сорс, ама не очаквам да са направили революция.
ТСР стека на FreeRTOS пък съм го гледал още по-малко.

някой може ли да сравни двете?

конкретно за момента:
- имам един сложничък софт, който ползва BSD сокети за комуникация и иска средно развити мускули.
на нормален комп върви като пушка.
- очаквах да мога лесно да го напъхам в някой демо проект с RTOS (на моя софт не му трябва, всичко е един таск), да му закача комуникацията към демо мрежовата реализация и да го пусна на някой доставим на прилична цена кит. не мисля, че съм искал прекалено много.
- целта е да се види практически как върви софтуера на MCU, колко памет яде, какви скорости вдига самия той и комуникацията.
това ми е необходимо за ориентировка за планиране на време/бюджет.

концепцията 'купи-нацъкай-запали' донякъде върви за М4, но при М7 май няма да е толкова просто (поне с NXP за момента ми изглежда невъзможно)


Нед Дек 30, 2018 8:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Вземи една ATSAME70-XPLD и пробвай. Сега гледам 24евро е(farnell). Кеф ти softpack, ASF, nuttx… Мрежата съм я пускал само с nuttx. Идеална е за експерименти - има sdram, sdcard слот, hs usb. Ако искаш Linux може да погледнеш sama5d(2,3,4). Microchip правят модул с такъв процесор https://www.microchip.com/wwwproducts/e ... A5D27-SOM1

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Дек 30, 2018 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ето ти и LiteOS (тва го портвах и за PIC32MZ ама нямам време да го завърша)
https://github.com/LiteOS
https://github.com/LiteOS/LiteOS
има порт за М7, има и демо за NXP само че е М0+ ... много е вероятно в гита да намериш порт и за твойто NXP

начи - всичкото джигитаец ползва FreeRTOS-Mediatek, LiteOS-Huawei, AliOS ... което си е едно и също ... портнали са LWIP и mbedtls и джъткат наред М0, М4, М7 с блутути, вифита та даже и GSM-и
тъпите мемори-менаджери се справят... според зависи как тормозиш паметта
LWIP .... си работи ОК кат нормален сокет, проблема ти е да докараш драйвера за мрежата
mbedtls гълта около 4..5к за HTTPS за ръкостискането с pay-pal...
екзампъли за тях в гита бол...

_________________
main[-1u]={1};


Нед Дек 30, 2018 10:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
TheWizard написа:
mbedtls гълта около 4..5к за HTTPS за ръкостискането с pay-pal...
екзампъли за тях в гита бол...


Вече не помня коя библиотечка колко гълташе, за мбета помня само че не беше особено оптимална, по-скоро силата й беше в пълнотата. Но ако имаше библиотека дето да гълта под 32к/сокет нямаше да си затрия повече от 6 месеца да пиша собствена ;-)
Проблемът на всички секюрита (и при SSL/TLS и при TPM) е че в началото се дава дължината на пакета. А ти тая дължина няма как да знаеш предварително, щото при криптирането може да има сийдвания, падвания, хешове накрая и какво ли още не. Затова масовата практика е минимум 16к буфер за всяка посока, щото толкова може да ти е голям един пакет (record). Отделно за контекстите отива много памет, отделно за шифърите дето може да са по няколко за посока. Въобще с 4-5к забрави да вдигнеш сесия.


Пон Дек 31, 2018 12:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Миро, нящо са бъркаш, най-голямото парче ( HTTPS ) е един тъп сертификат около 4, 5к който трябва да се дръпне...
с pay-pal тествах... ако той мине като секюрити, начи си е ок.... a и все пак PIC32 няма много рам
https://github.com/Wiz-IO/PIC32-FreeRTO ... http.c#L21

тва си го спомням много добре щото точно там ми забиваше( бях объркал сайз-а на MTU в драйвера ) и бях пуснал фул трасе на мбедтлс, всички останали пакети са под 1 MTU... аи и доста си блъсках главата да му подкарам на пика хардуерната крипто акселерация
мин 32к "кеш" ползват наведените крипто машинки, иначе софтуерно си бачка без ограничения в рама

_________________
main[-1u]={1};


Пон Дек 31, 2018 1:38 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
даже е малко над 1 MTU...
за хардуерна акселерация (HASH update, пика не може да упдейтва големи хашове)
https://github.com/Wiz-IO/PIC32-FreeRTO ... pto.h#L114
докато при софтуерна реализация векторите оставят в контекста и инициализират следващия пакет
мисля че 2 крипто хаша работеха едновременно за сертификата

и зависи Дедо къф интернет ще врътка...

_________________
main[-1u]={1};


Пон Дек 31, 2018 8:48 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 43 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни