Отговори на тема  [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Cortex-M7 как и с какво се яде? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:
кашата е толкова потресаваща


хм, може би беше преди 10-15 години.... Сега не разбирам от какво се оплакваш ;-)
Има десетки комерсиални решения. Кихаш и получаваш всичко.
Даже и опън сорса не е чак толкова зле вече... Аз бих казал, че вече поулегнаха нещата. Доказателство за това е, че вече почти няма дискусии на подобни теми, не само в този форум ами по принцип. Чак ми липсва онова време, когато се настъпваха мотиките... и имаше живот ;-)


Сря Май 22, 2019 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:
та - ако ти трябва управление за мотор, няма да имаш USB или ТСР, препоръчам да си избереш някой от наточените за мотори М4 (NXP/ST), да си свалиш средата, да си качиш SDK-то за матори и с неговия визард да си конфигурираш баш точно твоя случай на мотор. имам впечатления само от NXP, става относително лесно и работи. стига да не искаш нещо на границата на метафизиката, като BLDC с векторно управление, без обратни връзки (енкодер) и на ниско напрежение.

Пробвал ли си ги тези неща?! Питам, защото и аз съм ги гледал, но личното ми мнение е, че са правени от някоя секретарка. Особено чаршафите, които обясняват какво трябва да се случва. При по-задълбочено четене разбираш, че събираш круши и ябълки и получаваш дини... При малки моторчета тези неща може и да работят, но за истински, лично за мен, и дума не може да става... Иначе за контролер може да се използва всичко. Даже мисля, че ако се по-напъне човек може да се мине и без мотор модула... Ама за сега няма да правим глупости...
На мен по-скоро ми хареса, че тези имат висока честота и съответно ще мога да разкарам контролера, който управлява 128х160 дистлея. Съответно няма да имамкомуникация м/у два контролера и т. н. Ще видим!

_________________
www.elkran.com


Сря Май 22, 2019 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:
.. стига да не искаш нещо на границата на метафизиката, като BLDC с векторно управление, без обратни връзки (енкодер) и на ниско напрежение.

аз имам драйв (от 8год.) за AC (83Hz...1666Hz) & BLDC (2Hz...500Hz) с векторно у-е, без енкодер, до 70V (PWM 28kHz), реализиран с MC56F8037 (30Mhz 16 бит) - и не съм с диплома за метафизик :)


Сря Май 22, 2019 3:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
имах предвид нещо на под 12-15V. като мериш напреженията на ненатоварените намотки, полезния сигнал е сравним с шумовете наоколо.

DRM-мите на чехите са много стойностни, не бих казал, че са писани от секретарка.
примерно DRM110
опитах се да изровя как се казваше билдера на NXP за мотори и не мога да го намеря... пак са решили да си оптимизират пазарите, май


Сря Май 22, 2019 5:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:
имах предвид нещо на под 12-15V. като мериш напреженията на ненатоварените намотки, полезния сигнал е сравним с шумовете наоколо.

DRM-мите на чехите са много стойностни, не бих казал, че са писани от секретарка.
примерно DRM110
опитах се да изровя как се казваше билдера на NXP за мотори и не мога да го намеря... пак са решили да си оптимизират пазарите, май


не знам за какъв билдер говориш - освен PE на CW, друго не съм ползвал.
В моето у-е на BLDC ползвам мой алгоритъм за векторно у-е (според вектора на тока) - пак без хол сензори. нямам мерене на ЕДН. т.е. у-е на 3-фазен синхронен мотор без сензори.
В интерес на истината първо пробвах алгоритъм с мерене на ЕДН (сенсорлес), но у-ето беше ужасно нестабилно в ниските обороти и с много слаб въртящ момент. при мен товара е динамичен (шпиндел). За вентилатор сигурно ще става!


Сря Май 22, 2019 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
софтуерчето се казваше Kinetis Motor Suite (KMS).
мисля, че беше плъгин към IDE-то, но се сваляше отделно. в някакъв визард си описваш мотора - тип, фази, честоти, ала-бала и накрая ти генерира код.
по принцип тоя код работи с библиотека, която не я даваха, нито бинарно, еле пък на сорс. трябваше да си купиш чип с предварително налята библиотека (KMS enabled), примерно KV31нещоси.

всичко това старателно е изчезнато от техния сайт и от нета.

временното облъчване от куалком очевидно е дало дълбоки и трайни последствия


Сря Май 22, 2019 6:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:

DRM-мите на чехите са много стойностни, не бих казал, че са писани от секретарка.
примерно DRM110
опитах се да изровя как се казваше билдера на NXP за мотори и не мога да го намеря... пак са решили да си оптимизират пазарите, май

На прима виста - да! Но започнеш ли да го реализираш, те чака яка изненада! Точно за това си правя своя симулационна програма на matlab, за да мога да построя правилно алгоритъма.

_________________
www.elkran.com


Сря Май 22, 2019 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
ДедоБоре написа:
софтуерчето се казваше Kinetis Motor Suite (KMS)....

то това е доста модерно :)
кинетисите са от скоро (10г), но то май само те ще останат като спомен за моторола->фрескайл->nxp->???
от софтуерите им нищо не се подържа - само KDS. PE и CW ги зарязаха отдавна ...


Сря Май 22, 2019 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Тези дни се борих с на Intel RealSense SDK-то - и то е потрес - не знам как очакват някой да погледне сериозно на продуктите им без читава документация и примери как да сглобиш набързо някакъв proof of concept ... общо взето и те гледат да измислят нещо което да има нужда от изчисления в облаците та да продадат някой скъпо сървърски процесор в повече и стрелят в тъмното и квото уцелят, ако не уцелят зарязват и стрелят другаде - такива за да реша да си хабя времето с тях трябва пари да ми дават, че и тогава не знам дали ще им се навия ...

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Май 22, 2019 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Аз пък ви се чудя на акъла. Как от silicon vendor очаквате да ви пише ОС-ове, стекове и прочие софтуер за без пари и да ги качва в нета от където всеки да си ги тегли.
Малко като да си купиш стол и да искаш към него да върви и масажистка, руса и с големи цици.
Сори ако това ви обижда, но някога, някъде имало ли е подобно нещо? Предполагам ако производителите на МЦУ-та бяха добри и в писането на софтуер, хардуерът поне малко щеше да е правен и с мисъл как след това ще се пишат ОС-ве и стекове за него.
Не бъркате ли желанията с реалностите? Фирми които трудно пишат документация, вие очаквате от тях да ви напишат и софтуер за без пари.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Сря Май 22, 2019 11:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
Не виждам защо да не го направят - различни са очакванията но предполагам намираме за нормално да има поне някаква базова хардуерна абстракция, а и вече никой не пуска чип без евтин дев борд и порт поне на freertos. Не казвам че са длъжни, но като вертикален пазар очаквам от тях да дойде - дали ще го напишат или ще го купят и препродадат не ме интересува.
Според мен номерът е че точно на доставчика на чипове (дали това са атмел, нхп, ти или пък дигикей, елемент14 и т.н.) има далавера да препродаде разни библиотеки или стекове или каквито и да е други алгоритми - точно защото е най-ефективно да се направи на неговото ниво. Има ноу-хау за хардуера и спецификите, има ранен достъп до кристали или дори модели преди това, а и има "достъп" до много консуматори на такъв вид продукт. Ако аз го свърша това портиране примерно цената на моя труд ще влезе само в моите продукти, отделно някой конкурент ще го повтори и той и ще натовари и неговите си. А иначе някой го прави веднъж и продава многократно (под продава имам предвид че го калкулира в цената на чипа примерно).
Кой познава най-добре DMA-то примерно на STM? Аз се сещам за техните инженери, и за тези на IP вендора (дали арм, дали някой друг). Аз като краен клиент едва ли лесно ще получа достъп дори до пълна документация, още по-малко до разработчиците на IP-то, още по-малко до модели за тестване и верифициране/симулиране на работата му.
Какво правят TI например с техните instaspin и подобни - работят с външна фирма която е разработила алгоритми за сензорлес и го вкарват като РОМ в техните чипове. Едва ли външната фирма го е направила за чест и слава, така че в цената си е включено. Изборът е бил ние ли да го напишем, ние ли да го препродаден/портираме/адаптираме за нашите чипове, или да оставим клиентите да се блъскат.
Ренесас пък предлагат threadx и лиценз за IAR без пари защото са преценили че това има добавена стойност и ще им спечели клиенти. Изглежда моделът работи в някаква степен.
Всъщност то си зависи от клиентите и пазарите - някой толерират да купят нещо "на парче" и после да къртят, други оценяват това да получат не чип, а цялостно решение. Конфликтът е ако фирмата производител е инвестирала в "решение" и съответно калкулирала цените подобаващо, а клиентите искат гол чип на по-ниска цена.
Защо STM32, въпреки много си кусури в HW и SW, се продават? Понеже предлагат "решение" и всеки "изобретател" или maker като погледне за нещо с TCP/IP и мрежа не иска просто HW, а сокет API. В краен случай търсят на github някой дали го е портнал, въпреки че го няма на сайта на производителя. Ако го има пак става, но ако и там удари на камък е много вероятно да смени чипа.

Едит: а за M7 - хванах се с атмелския (E70) - хубав чеп, но много се изненадах че atmel studio-то не върви под линукс. То логично като е VS. Малко фирми си го позволяват вече - TI, СТМ/атолик, NXP, ..., че дори и микрочеп си правят средите да тичат под линукс. Явно заебаването на отдел "екс-атмел" тече в пълна сила. Жалко е. Не че е толкова критично за реално ползване, но е индикатор. А такива лампички е хубаво да им се отчита цвета навреме...


Чет Май 23, 2019 12:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
gicho, това което пишеш звучи издържано и логично, но само ако на заден план допускаш, че всички сме част от един общ организъм и когато но теб ти се появи една добра идея, около нея се завъртат всички които могат да ти помогнат да я реализираш. А реалноста е че фирма проектираща и произвеждаща МЦУ-та не е един организъм. И колкото и желание и интерес да имаш ти още по-малко си разпознат като част от този "организъм". Организъм в който цифровия дизайнер който е проектирал DMA-то има контакт със софтуерния инженер или кандидат инженер на който са метнали задачата да напише "драйвер", модул или каквото там гръмко име са измислили мениджърите за това парче код което трябва да вдигне нивото на абстракция една идея над суровото описание на регистрите.
Производителя на МЦУ-то изглежда точно може и има интерес да портва и предоставя софтуер за силикона който продава. Да и дори почти всички го правят, но аз поне не се изненадвам от качеството на този софтуер и нямам очакванията, че някой ми е длъжен да ми го осигури без пари и без дори да ми е виждал лицето. Може и да греша, но подобни инсинуации имаше по-нагоре в темата.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Чет Май 23, 2019 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Cortex-M7 как и с какво се яде?
gicho написа:
Не виждам защо да не го направят


Правят го, как да не го правят... Проблемът е, че по една или друга причина няма приет единен стандарт как да се правят тия неща. В същото време има много крайни искания от страна на потребителите, които повярвайте ми няма как да се покрият и при най-добро желание.
Меко казано не може да се угоди на всички... Даже в тоя малък форум ако почнем да обсъждаме конкретика аз съм убеден, че на всеки 5 калпака ще се паднат по 6 различни мнения.
Затова няма как да има универсално решение. Това което има са различни фен клубове, събрани покрай едно РТОС-че или покрай един или друг инструмент, или производител. За съжаление не всеки успява да си хареса фен клуб, но такъв е животът...


Чет Май 23, 2019 1:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 43 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни