Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Пушещи чипове 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Пушещи чипове
Помагайте с brainstorm-ing. 4Gb NAND flash вързан към FPGA. Kакто си бачка ок и след няколко часа до четири дена чипа изпушва като димка. Изглежда да са поразени пиновете за захранването, вътрешно както се вижда на снимката. Интересното е, че от три платки двете които изгърмяха са на Mikron, а тази която все още си работи е на SanDisc ако не се лъжа. Ще сложим някакъв осцилоскоп да мери по тригер на напрежение, но изглажда да са си стабилни 3.3В


Прикачени файлове:
20181126_134231.jpg
20181126_134231.jpg [ 3.34 MiB | Прегледано 5182 пъти ]
20181126_134250.jpg
20181126_134250.jpg [ 3.55 MiB | Прегледано 5182 пъти ]
Пон Ное 26, 2018 7:03 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Пушещи чипове
а фпга-то изпушило ли е?
или само флаша. да не би това да е поздрав от братският китайски народ и да са ви продали отпаднали от куал-а флашове които вместо на боклука да минали през ченият пазар и при вас ?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Ное 26, 2018 7:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Пушещи чипове
FPGA-то е здраво и слава богу, че са едни грозни платки на Synopsys дето са по четвърт милион $. Това за чиповете е интересна идея. Ще питам утре в отдела по поръчките дали могат да ги проследят.


Пон Ное 26, 2018 8:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Пушещи чипове
Демек - всичко е гледано с осцилоскоп, изглежда первектно и само Микрон-а изгаря?
Купете си от Моусер и пробвайте пак. 4 дена не са много за резултат.


Пон Ное 26, 2018 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Пушещи чипове
флаша на отделно захранване ли е? Възможно ли е FPGA де се опитва да чете записва докато напрежението на флаша все още не се е установило? Логическите нива как са? пиновете обикновенно са защитени с clamping диоди към захранването, което означава че ако напрежението, което подаваш от FPGA към пиновете на флаша превишава захранващото напрежение на паметта може да се получи точно това, което описваш.
Отвори файла, който съм прикачил на страница 3, виж фигура 5 и прочети глава 2.3, там е описан ефекта, за който говоря.


Прикачени файлове:
sdya009c.pdf [186.29 KiB]
296 пъти


Последна промяна Bai Ui на Пон Ное 26, 2018 10:54 pm, променена общо 1 път

Пон Ное 26, 2018 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Пушещи чипове
В момента ядем дърво със сата DOM, не е баш твоят случай но и те мрът геройски, дори им окъсяват 5-те V. Има подозрение че е прегряване, не съм много сигурен, да не кажа че съм скептичен. Според мен има някакви други грижи, ама не знам кога ще ми остане време да го чоопля, по интересното слагаме индустриални SATA DOM на Адвантек и мрът, слагаме някакви менте SSD дискове и живеят ....


Пон Ное 26, 2018 10:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Пушещи чипове
погледни в даташийта, да не е функция 007 - самоунищожаване при неоторизиран достъп :D

майтапа на страна, много е вероятно кофти партида както пишат по-горе, ама до колкото съм чувал тия са кекави от към захранване, пукали от смущения
ако не е кофти партида, пробвай да захраниш платката с 5 волта, стабилизатор само за този чип с някакво ограничение на тока, евентуално да не се подпали и да се проследи какво точно окъсява


Вто Ное 27, 2018 2:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Пушещи чипове
На картинките никъде не виждам керамични кондензатори на захранването близо до чипа.
Според мен са задължителни. Ние ползваме индустриален NAND flash RP-SEMC32DA1 и на
всички захранващи пинове слагаме 2.2uF + 100nF керамични, максимално близо до извода.


Вто Ное 27, 2018 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Пушещи чипове
nik написа:
погледни в даташийта, да не е функция 007 - самоунищожаване при неоторизиран достъп :D

майтапа на страна, много е вероятно кофти партида както пишат по-горе, ама до колкото съм чувал тия са кекави от към захранване, пукали от смущения
ако не е кофти партида, пробвай да захраниш платката с 5 волта, стабилизатор само за този чип с някакво ограничение на тока, евентуално да не се подпали и да се проследи какво точно окъсява


Точно това не трябва да прави, ако беше прочел файла, който съм прикачил щеше да разбереш защо. В най добрият случай I/О захранването на матрицата трябва да е същото като на периферията, в случая паметта, за да няма чуденки накрая.
p.p. аз бих направил още едно предположение - при четене/запис оставя ли се достатъчно време на шината за данни да се оcвободи преди да се заеме от другото устройство?


Вто Ное 27, 2018 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Пушещи чипове
и аз леко се съмнявам да са оригинални на Mikron...
кой е чипа? (фул име)

_________________
main[-1u]={1};


Вто Ное 27, 2018 10:43 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Пушещи чипове
тия жици по захранването са твърде тънички. като начало ги удебелете. и групирайте по-смислено кондензаторите, да са близо до захранващите пинове на чипа, а не до куплунга :wink: никакви дълги и тънки жици. в зависимост от точния парт на чипа може да дърпа до 40мА (SLC с голямо триене.) не съм се заглеждал по голи снимки на кристалите, но предполагам, че вътрешния генератор на високото е капацитивен удовител и с една такава тънка и дълга жица добавяте индуктивност и мотиката е готова. може би

според мен проблема е ready пина.
по чаршаф е open drain, държи до 10мА на 3.3V
ако правилно чета резистора е 230 ома ->15мА. може да му идва множко и понякога да пропушва.
свалете това до 2-3мА, тоя сигнал е доста бавен, а и е без значение, ако можете да четете битовете в регистъра със същата функция.

аз точно микрон не съм ползвал, или е било инцидентно. самсуняк, макроникс, спеншън - с килограми и нямам такава цицина в колекцията си. :roll:


Вто Ное 27, 2018 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Пушещи чипове
ДедоБоре написа:
тия жици по захранването са твърде тънички...


:idea: Преди години брах ядове точно заради такива прототипни жички на захранването


Вто Ное 27, 2018 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Пушещи чипове
виждат се керамични кондензатори, там са, на пиновете на конектора, които се явяват най късите писти, не са точно до чипа но достатъчно близо
също така човека пише че изгаря по време на работа, а не при включване/изключване, т.е. захранването е отдавна установено
(освен ако няма някакви спящи режими)

само дето не видях де е тоя резистор 230 ома? аз само 1 виждам с цветния код
в едната посока го чета като 211 ома в другата го разбирам като 4.7к (по-вероятната стойност)


Вто Ное 27, 2018 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Пушещи чипове
nik написа:
също така човека пише че изгаря по време на работа, а не при включване/изключване, т.е. захранването е отдавна установено
(освен ако няма някакви спящи режими)


ДедоБоре го е обяснил много точно, тия дългите тънки жички имат голяма индуктивност, малко краткотрайно натоварване от другия край дори от порядъка на 10мА ще накарат напрежението да клекне с много. Нека HCL да каже резултата от изследването с осцилоскопа но аз съм убеден че на захранването има големи смущения.


Вто Ное 27, 2018 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Пушещи чипове
е тъй де, нали и аз смущения казах
това за голямата индуктивност ми е ясно
и клякането обикновено не е големия проблем, по големия е обратното напрежение при всеки фронт на тия няколко ма
пистите си "звънят" яко с паразитните капацитети
това масата ли е дето обикаля по периферията? аз бих го направил с възможно най къси жици между кондензаторите, и после връзките до останалите пинове, макар, че не вярвам там да е целия проблем


Вто Ное 27, 2018 3:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни