Отговори на тема  [ 196 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща
Възможно ли е PIC да се изтрива сам? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
Днес пускам ресивъра и вместо да запее желаното от мен интернет радио пишe "server error"... Цъкнах на сайта на vtuner и гледам че не се отваря предишния специфичен сайт за pioneer (където се въвеждах регистрационен код за да мога да си глася списъците). Надявам се да е временно, но се подготвям да е постоянно. Кофти ми е, но такъв в корпоративния свят - ползвал съм безплатна услуга, което е нестабилен бизнес модел - не знам как се издържат тия vtuner, но резултатът е че сега нямам (интернет) радио. И разбирам че ако искам да имам стабилна услуга трябва да инвестирам - или пари за други услуги, или време да си подкарам нещо на малинки или други плодове. Или да разуча chromecast-а как може да ми върши и тая работа.


Пон Окт 29, 2018 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
syscop написа:
Защо да са разтегливи нещата от страна на доставчика? Ако устройството работи, той няма право да го прави неработещо или по друг начин да му ограничава функционалността. Устройството не е негово от момента на продажбата и всяко посегателство от страна на производител/търговец и т.н. върху него е увреждане на чужда собственост. Дали ще си доволен ако си купиш жилище и по някое време строителят реши да го "поправи" като му събори единия етаж например?
Друг е въпросът с добавянето на нова функционалност. Там може нещата да са "разтегливи".


Виж сега какво има право и какво не е разписано в договора. В най-честия случай, доставчика просто резва отдалечена услуга или я прави трудно достъпна за собствениците със стар хардуер. Понякога за това си има съвсем обективни причини, например , че подръжката на стария хардуер му излиза прекалено скъпо. А може и просто да иска да накара клиентите да си купят по-новото. Но ако е минал гаранционния срок или както там е формулирано в договора за подръжка... доставчика е в правото си. Виж варианта да зареди нарочно неработещ фирмуер вече е малко сив в нормативен смисъл, макар, че много ми е чудно що за експерт може да го разнищи това...

При нас например сме резвали клиенти с по-стари версии на уиндоус от сървис. Просто няма как да развиваш стария заедно с новия, излиза прекалено скъпо. В един момент просто им казваш - дотук беше, сори...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Окт 29, 2018 9:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
нямам проблеми с резнат съпорт, имам си една стара машина търкаляща уин XP за едно цнц стругче, смятам XP си го съпортваха достатъчно дълго, и никога няма да направя на проблем резнатия съпорт, даже препочитам да няма съпорт, така знам - когато и да го пусна винаги ще си работи по същия начин както когато съм го спрял
виж обаче ако ми затрият нещо, или ми сменят операционната система без мое съгласие - това вече си е проблем
не малко хора изреваха от сменен уин без предупреждение или изтрити лични файлове покрай ъпдейти

вярно, при уина не е планирано остаряване, там са им други намеренията, ама пак е прекалено голямо навлизането в личното пространство, щом съм си купил уин7 значи искам уин7, не 10


Пон Окт 29, 2018 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
Представи си че си от другата страна - доставил си машинките си и си сложил XP на тях, и за шукария си сложил web интерфейс за да могат клиентите ти да го гледат от телефона, или нещо подобно, или дори само за да можеш ти да следиш, или ъпдейтваш.
Идва ден Х в който разбираш че има дупка в XP-то (което няма съпорт) и съответно някой евреин може да прави глупости с машината - да ти открадне софтуера, да прецака детайлите, да счупи нещо, да пусне шпиндела докато някой си вре ръчичките там. Какво правиш тогава? Пускаш умоляващ е-мейл на клиентите да извадят мрежовия кабел и да забравят за половината екстри? И виждаш че никой не го прави, и дупките стоят. После се сещаш че за отрязан пръст ще имаш да плащаш доживот - та избора ти става да "прецакаш" клиентите като им набиеш ъпдейт, с който забраняваш изцяло мрежата - и гледаш да минеш тихомълком, защото ако го обявиш половината ще сложат файруол да спрат достъпи от теб, или по твоя порт, и ще се окажеш пак в положението да плащаш или да лежиш. XP-то да закърпиш би било полезна опция, но не става. Т.е. ползвайки "продукт" (XP) ти вече си зависим от него и условията. Бъди сигурен че микромеките са си вързали гащите и няма да можеш да си посочиш и да кажеш "те са виновни за пръстчето на детенцето, не съдете мен...".
Сега представи си че говорим за хиляди и милиони потребители, както и стотици адвокати, които дебнат за такива проблеми (пръстче) и чакат като хиени да ти изсмучат последния милиард. Трябва да прецениш рисковете - да, можеш да си напишеш твой ОС, или да купиш нещо скъпо, за да си спокоен - само че ти си сложил (предполагам) краднато XP, а очакваш някой да ти гарантира нещо.
Такъв спор е безсмислен по начало - има две страни (продавач и купувач), които имат различни интереси и всеки иска да постигне по-добър живот за себе си. Парите, които ще обмените, са оценката на договорката. Условията в договора (гаранцията) са нещото, за което трябва да се пазарите - ако кажеш "давай, купувам, нямам време да чета" си поемаш риска да изгориш. Ако като продавач приемеш да удължиш гаранцията на 10г, или да правиш безплатна поддържка доживот също може да се набуташ. За продавача винага цената е ниска, за купувача - твърде висока.


Вто Окт 30, 2018 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
пак се отплесваш с безумните хипотези
вместо да разтягаш хипотетични локуми нека се придържаме към реалните причини и фактологията на реални събития, не хипотетични, сигурността от много много отдавна е оставена на втори план

проблема с уина не е в сигурността му, а защото искат да го сменят с 10, щото при закупуването на ХР си го купил с условия за ползване където нямат възможност да те подслушват и да продават информацията на рекламодатели, а в 10 имат, даже много повече, уин 10 е повече троянец от колкото уин, ама тва е друга тема
при техниката - щото искат да купуваш още, ако може още същата година, ако може и още 2 ако случайно едното се повреди

днес си говорих с брат ми по телефона без той да знае мнението ми по тази тема, и какво пиша тук, и от неволите които е имал вчера в някакъв сервиз на волво започва да ми говори за камиона който кара в момента и за коли които е внесъл последните няколко години в БГ, аз само стоя и слушам - камион волво на 1 година, влиза в сервиз вече 2 пъти за посления 1 месец за фабрични дефекти, първия път повреден сензор за мерене на ток и напрежение на акумулаторите, сега помпа за адблу, и уж всичко в гаранция, сменят му го без пари, обаче му направило впечатление че тия фабрични дефекти значително зачестяват при доста различни марки камиони и коли произведени след 2005
съответно транспортната фирма не държи нито един камион до края на гаранцията, всичко се продава преди да изтече гаранцията, щото после дефектите ставали още по-чести
така и аз се замислих как някак случайно съвпада и с капаните които намирам докато ремонтирам техника произведена след 2005... не съм засичал точно годините ама там някъде тръгва тая "мода"
първоначално ми изглеждаха като фабрични дефекти/недоглеждане с времето обаче пъзела се нарежда и картинката започва да се изяснява... не всичко е било дефект, много неща са били част от дизайна...
тъй че хипотезите не са актуални докато фактите показват че има "дефекти" заложени в дизайна


Вто Окт 30, 2018 12:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
Въпросите ти съдържат и отговорите. Няма как на камион който няма сензор за измерване на ток да се повреди въпросния сензор. Същото е и с адблу - ако няма такава система, то няма как да се повреди неин компонент.
Накратко - това което не е монтирано, не може да се повреди!


Вто Окт 30, 2018 1:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
а преди новата ера изобщо не са се чупили камионите :D
и електрониката не е имала никакви дефекти.... :D :D :D


Вто Окт 30, 2018 1:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
nik написа:
проблема с уина не е в сигурността му, а защото искат да го сменят с 10, щото при закупуването на ХР си го купил с условия за ползване където нямат възможност да те подслушват и да продават информацията на рекламодатели, а в 10 имат, даже много повече, уин 10 е повече троянец от колкото уин, ама тва е друга тема

Това е твоята гледна точка - бих казал силно ограничена. Вин XP е силно надупчен като сигурност, а има и доста неща, за които съм благодарен че се смениха в 7-цата. Не че не можеха да му продължат съпорта, но разходите не си заслужаваха. Ако беше на мястото на Бил Гейтс и ти щеше да вземеш такова решение, бъди сигурен. Или щеше да закопаеш фирмата и най-малкото да те линчуват служителите, или да влезеш в затвора. Аз предпочитам да има кой да прави нови продукти и разработки, отколкото да ме доят по различни начини за да могат ретро-маниаци да си ползват динозавърски софтуери.
Просто приходите на микромеките паднаха заради глобалния спад на PC пазара и натиска на другите платформи - което ги накара да търсят друг бизнес модел. Избор има, никой не е изнасилен щото е отказал да купи виндоус .


Вто Окт 30, 2018 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
изобщо не го гледай аутомотива, там нещата са трагични, това е все едно бай-иван дето цял живот е правил печки чудо, да го накараш да прави котли на атомно гориво ... дълго време автопроизводителите бяха много скарани с всякаква по-адванс електроника, ако изключим едно ЕКУ, и в един момент започнаха да пълнят колите с електроника. Датчици, сензори и какво ли не друго, същевременно цепят цента на две, резултатите са съвсем очаквани. От къде да ги вземат тия сензори, индустриалните работят повечето случаи в по-леки условия, тези от авиацията само сертификата му струва повече от автомобилния датчик, при военните не сертификата, ами найлончето в което е поставен струва колкото авиационния, освен това и авиационни и военния са в машини в които има строга поддръжка, каквото покаже анализа, това се прави, ако трябва се сменя на 50 часа, ако трябва на 10. И ето бах ханс рещил да прави супер хипер модерен гуоф или още по лошо баварскакаруца, иска да му е хем модерно, хем евтино .. ами няма как. Аз най-много ел.проблеми съм срещнал с немски автомобили, основно BMW. И тук не говорим за коли на 10 години, говорим за чисто нови автомобили дето те оставят на магистралата, или пък ти осигуряват и душ и вана докато пътуваш ... и колкото по-скъп е модела, т.е. с повече екстри, толкова повече проблеми.


Вто Окт 30, 2018 2:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
nik написа:
а преди новата ера изобщо не са се чупили камионите :D
и електрониката не е имала никакви дефекти.... :D :D :D

Не знам как е било при камионите. Не се интересувам от материята. Въпреки това, ми е попадала статистика от авторитетно изследване, което категорично твърди че няма камион с дефектирала система за адблу за целия период преди да започнат да я монтират на тоя вид превозни средства. :lol:

Сега по-сериозно. Светът не е черно-бял и нещата не се свеждат само до правилно-неправилно, хубаво-лошо и т.н. Има и междинни състояния. Нарича се сив цвят. Той има и нюанси...

И по-напред в темата писах че техниката много се е променила. Към по-сложна.
Кое искаш да сравним - средностатистически автомобил от '90-е и такъв 2018, като механика и като електроника?
Битова електроника: да кажем телевизор от ония период с нещо съвременно? Мобилни телефони? Някое модерно бойлерче с термо-помпа и нещо ретро с една тел в ролята на нагревател и биметален термо-регулатор?
Съответно, като оставим настрана "теория на конспирацията", това усложняване на техниката дори и статистически влияе на надеждността, и то не положително.


Вто Окт 30, 2018 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
gicho написа:
Днес пускам ресивъра и вместо да запее желаното от мен интернет радио пишe "server error"...

Цъкнах го днес за проба. На пионера в бачкането работи. Довечера ако не забравя ще видя дали бачка и на онкиото.


Вто Окт 30, 2018 2:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
тва че се монтира адванс технология и пълнят с електроника не мисля че е корена на проблема
по-скоро натиска от шефовете да пуснат продукта преди да е завършен и тестван
аз не бих пуснал продукт с 10 екстри незавършени и нетествани, предпочитам 3, но завършени и тествани
епъл нали така се изложиха с лицевото разпознаване на презентацията си... като краставичари...
освен това често се наблюдава вместо да си поправят стар проблем, да го пренесат в новия модел, щото статистически им донесъл повече печалба....

и чисто статистически ако говорим:
статистически - колкото повече се усложнява с нови технологии толкова по-голяма вероятност има нещо да дефектира - съгласен съм
обаче:
статистически - всеки един модул от това усложняване с годините се подобрява и проблемите намалят
статистически - с всяка изминала година все повече трикове прилагат умишлено за планирано остаряване, включително да връщат стари проблеми които вече са били открити, и всичко останало което сметнат, че ще им се размине безнаказано
статистически - колкото повече милиарди печели една компания толкова повече лобистки закони си прокарва за да им се разминава безнаказано (защо ли? ако всичко им е наред?)


Вто Окт 30, 2018 3:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
itso.t написа:
gicho написа:
Днес пускам ресивъра и вместо да запее желаното от мен интернет радио пишe "server error"...

Цъкнах го днес за проба. На пионера в бачкането работи. Довечера ако не забравя ще видя дали бачка и на онкиото.

А дано, довечера ще пробвам пак - дано да е бил временен проблем. Може и да ми е стар ресивъра - 2016-та мисля е модела.


Вто Окт 30, 2018 3:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
nik написа:
...аз не бих пуснал продукт ...


В съвременния свят, какво се пуска, кога се пуска и как се пуска - определят меринджеите, а не инженерите... Налага се да живеем с това.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Окт 30, 2018 3:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Възможно ли е PIC да се изтрива сам?
Мдам, пак се сетих за онази българска фантастика, в която един инджинер от соц-времената попада в бъдещето. След всяко бъгване на техниката, например изчакване на говорещия асансьор да се рестартира, той казвал "Да ви пикам на техниката!".
Изводът бил, че в стари времена техниката отказвала адски често и това дотолкова стресирало древните, че те непрекъснато се напикавали.

ПС: Няма гадория която не са предвидили научните фантасти, пък на нас все още ни се струва забавно четиво. Само да спомена "Шоуто на Труман" което навремето къртеше миФки. Не вярвам гаднярите да четат, особено научна фантастика, и така да планират ходовете си. Пък ако е така - пак ние сме за енене.


Вто Окт 30, 2018 6:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 196 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни