Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Software USB 1.1 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 240
Мнение Software USB 1.1
Здравейте,
започвам един проект с есп32. Ще бъде дефакто LAN към Блутуут bridge.
Добре ама в последствие клиента каза, че иска да може да връзва малък usb label printer.
Сега гледам, че есп-то няма усб. Камо ли хост.
Тук гледам, че някой си е играл да прави софтуерен усб дивайс за 8266:
https://github.com/cnlohr/espusb
Някой да знае много евтин непретенциозен чип, я по I2C, я по SPI?
Предполагам скоростите като за принтер няма да са високи..


Чет Авг 09, 2018 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Software USB 1.1
Това с USB-то ще ти е по - сложно от целия останал проект. :)

Виж там дали не можеш да сложиш някакво готово решение, като FTDI. Но пак софтуера ще си е мъка.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Авг 09, 2018 10:02 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Software USB 1.1
Клиента няма ли да склони на малък сериен лейбъл принтер, всички читави марки си предлагат лейбъл принтерите както USB така и серийни. Последно като рових по ftdi не помня да съм виждал нещо което да е и хост, по-скоро нещата според мен клонят към смяна на контролера с такъв който има и хост.


Чет Авг 09, 2018 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Software USB 1.1
maiden написа:
Добре ама в последствие


При USB устройствата много често има специфики. На едното китаеца объркал дескрипторите, на другото кофти конфигурации, на третото заявките му куцат.
Изобщо тръгнеш ли да се правиш на хост "в последствие" изненадите са гарантирани. Няма готово решение, освен ако не е с пълноправен ОС или поне нещо от рода на малинка. Забрави за ftdi, забрави и за софтуерен бит банг...


Чет Авг 09, 2018 10:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Software USB 1.1
Много ще зависи от принтера,
не съм сигурен - отдавна беше - но май отпечатах страница на хубав лазерен Канон - през VNCL1 Vinculum на FTDI.
Виж тук какво пише
http://www.ftdichip.com/Support/Documen ... 000064.pdf


Чет Авг 09, 2018 11:01 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 240
Мнение Re: Software USB 1.1
Ами на този швабин така му изрекламирах есп32 wroom, че се влюби в него. Тия са поредния стартъп, който иска да продава топла вода...
Той ще си пише софтуера, уж бил с 10 години стаж в софтуера.
Днес се опитах да му намекна, че може с пик32(който има USB и Етернет) да се направи и някой блутуут чип на Нордик.
Но той вече сам си иска esp32, защото има и WiFi ако му потрябва.
Няма ли нещо като този контролер:
https://www.maximintegrated.com/en/products/interface/controllers-expanders/MAX3421E.html

но в порядъка на 2-3$ ?

@Тони - ще проверя и ще го питам дали може да е сериен принтера


Чет Авг 09, 2018 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Software USB 1.1
maiden написа:
................


Плесни там едно Nanopi DUO и си готов :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Авг 09, 2018 12:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Software USB 1.1
maiden написа:
Няма ли нещо като този контролер


По-добре контролер с USB - там ПИК или АРМ според вкуса ви, но да има читав стек за USB. Мисля че съм виждал с принтерски класове, ама не помня в кой стек беше. За моя стек мисля сам си го писах, но мен ми трябваше само за големи машини, т.е. IEEE1284. С марковите машини долу-горе се ядва, но с етикетни принтерчета, особено от жълти такива може да очакваш всякакви изненади.
Напоследък ми прави впечатление че китайците тотално заебават стандартите. Директно набиват интерфейс=0xFF, клас = 0xFF и или трябва да ревърсваш или да ползваш само техния драйвер/софтуер, който естествено идва на китайски...
Тъпото е, че клиентите очакват едва ли не да поддържаш всеки боклук, особено като видят че работи на РС и веднага ама що с твоето устройство не работи? Иди им обяснявай за стандарти, за къстъм драйвери и т.н. Отделно покрай хоста има много шетня. Примерно това принтерче ако го правиш мрежово е редно да сложиш UPNP, за да може бозата да си го детектва и да си го инсталира, а не ръчно да ровиш IP-та, драйвери и чудесии. Освен това ако принтерчето е на батерии ще е желателно да имаш стендбай. Хайде то за принтер може да гасиш захранването вместо стенбдай ама ако има бутони няма как. А пък аз съм се натъквал на баркод ли беше, клавиатура ли.. не помня ама вкараш ли го в стендбай и после не може да го изкараш. Та ей такива простотии могат да ти скъсат нервите даже и с читав USB стек даже и с готово джелязо. А без тях пък съвсем...


Чет Авг 09, 2018 1:10 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 240
Мнение Re: Software USB 1.1
Ами принтера ще е този.
Той си е намерил този линк:
https://github.com/flok99/ptouch-770/blob/master/ptouch-770-write.c
Някакъв 'прост' черно бял QR.
Тоест уж устройството ще го използва с точно определен модел и марка принтер


Чет Авг 09, 2018 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Software USB 1.1
Не лягай на това ухо - искай да ти го декларира писмено.


Чет Авг 09, 2018 7:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Software USB 1.1
Това, което правиш, е рецепта за бедствие! Трябва да знаеш, че съществуват няколко USB протокола - CDC, HID, PS2 и т. н.
Второ: Всеки USB клиент може да бъде модифициран - да ти трябва да специфичен драйвер, с който твоя хост да се свърже с него. Точно за това обикновено всеки производетел на периферия си дава драйвер, който да инсталираш. Да ти го преведа на по-прост език. Като си наконфиш USB стека за ПИК-а, или ще разпознае принтера или няма! Работата във втория случай става много дебела. Обикновено когато се касае за обикновен хардуер, който се имплементира в някакво PCB, производителите си дават настройките и как да ги заредиш в твоя стек, обаче тук си е дал драйвер и не знам как ще ги накараш да ти ги дадът, че да се закачиш...
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 09, 2018 9:35 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 240
Мнение Re: Software USB 1.1
Ами да. Просто ще е трудно.
Най-вероятно ще избера някой евтин пик, който да обслужва usb-то.
И пак не е сигурно, че той ще може да си говори с Brother printer.
Питах го какво мисли за серийните принтери:
https://www.ebay.com/sch/Brother-Serial-RS-232-Computer-Printers/1245/bn_9092948/i.html?_fsrp=1
ама не се е появил в скайп да отговори. Ако се съгласи да е сериен, ще е най-добре мисля..

Ами то фактически май почти всички Brother принтери освен USB 1.0/1.1 имат и RS232.

Ама то и да е RS232, май пак няма да е лесно. Е няма да има драйвъри, ама не знам какви команди трябва да се подават.
Ах, може би в този пдф е повечето информация..
http://download.brother.com/welcome/docp000678/cv_qlseries_eng_raster_600.pdf
http://download.brother.com/pub/com/ptouch-su/faq/appendix_serial.pdf


Пет Авг 10, 2018 11:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Software USB 1.1
maiden написа:
Ами да. Просто ще е трудно

Там е работата, младежо! Изобщо не е просто. Така като чета какви ги пишеш, ми се струва, че си взел някакъв freelance проект, без да си достатъчно подготвен. Аз лично не бих се захванал да правя подобни модификации на USB host. Скоро се пробвах, но реших, че не си заслужава времето и усилията! USB e доста труден за наблюдаване - не е много ясно какво ще видиш с wireshark. Други програми, които съм използвал, прекодират данните. И без документация ще е меко казано работа на сляпо! Да не говорим, че самият производител може да прави промени и за няколко бройки хоста ти да работи, а за серии след някоя си година - не! Не мисля, че дори колегите, които сами си пишат стековете, биха се захванали с подобно нещо.
RS232 е доста по-лено. Ако у-вото ти е прозрачно, не ти трябва да знаеш командите - само baud rate и settings. Трябва изпращачът да мисли за това. А и не би трябвало да има разлика. Винаги има вариант да настъпиш мотиката!
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Пет Авг 10, 2018 1:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Software USB 1.1
Хубаво де, нали софта ще го пише клиента? Какво толкова го мислите? Има толкова много пик32-ки с USB host и цена до 2$ и още по-корави пик32-ки с цена до 3$ на дребно.


Пет Авг 10, 2018 3:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Software USB 1.1
Значи му трябва само да свърже 2 пинчета за D+ и D- и клиента да си бигбангва, каквото си иска по тях.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Авг 14, 2018 8:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни