Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
USB device в Lattice FPGA 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Вземи да обясниш, ако обичаш!

_________________
www.elkran.com


Чет Ное 08, 2018 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
не ти разбирам въпроса - искаш да те запозная с УСБ стандарта ли или да ти преведа документацията на чипа? Аз мисля че споменах достатъчно, естествено е че чипа има някакъв контролер, който организира комуникацията, няма как иначе - най-малкото на входа имаш паралелен порт - на изхода сериен. Имаш възможност ако искаш директно да свържеш 3 жици (за УСБ2 иначе УСБ3 имат повече изводи) между компютъра и външното ти устройство и да емулираш целият протокол, но тогава ще се сблъскаш с проблема с драйвърите - може да го идентифицираш като някое от познатите - да речем UART/USB мостовете на Микрочип, но ако те разберат че го правиш ще отнесеш голяма глоба. Има и вариант да си закупиш лиценз от usb.org срещу скромната сума от 5000$ и да си ползваш собствен, но после трябва да плащаш и на Microsoft за цифров подпис, за да ти го инсталира автомати`но и на бог знае още колко хрантутника по пътя на легалното използване.


Чет Ное 08, 2018 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
А какво се случва ако имаш готов софтуер, който работи на PC и примерно е създаден да работи с HID. Ти си ръчваш интегралката, инсталираш драйвера и ... компа го разпознава като CDC?! Или обратно... или като PS2. Как осъвместяваш интегралката с някакъв софтуер, който работи на PC-то?!

_________________
www.elkran.com


Чет Ное 08, 2018 1:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Абе вие съвсем го обърнахте на махленски разговор...

Единия бърка термините, HID, CDC, MSD и т.н. са "класове" а не протоколи. В самия клас може да има стандартизирани протоколи, примерно HID класът има BOOT, keybord, mouse и т.н.

Другия бърка лицензирането... USB-IF не продават лицензи. Това, което "продават" е регистрация за VID, но по-важното е, че всяко USB устройство трябва да е сертифицирано за съвместимост със стандартите. В противен случай не можеш да използваш думичките (и символите) за USB.
Купуването на чип от сорта на FTDI може да спести нуждата от VID/PID, както и голяма част от сертифицирането. Но специално FTDI са тъпанари и чиповете им са с нестандартни класове и работят само с драйвери от производителя. Това прави устройството с такъв чеп неизползваемо в много случаи.
Иначе използването на чужди VID/PID не е проблем, стига устройството ти да не претендира че е USB. Стандартът е отворен, ID-тата са публични и използването им не води до правни последици. Защитено е понятието "USB устройство", т.е. подсъдно е да използваш тия словосъчетания и лога.


Чет Ное 08, 2018 1:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
"...Другия бърка лицензирането... Купуването на чип от сорта на FTDI може да спести нуждата от VID/PID, както и голяма част от сертифицирането..."

значи не става дума за лицензиране а за сертифициране,...хм

https://www.internationalcredentialing.org/lic-cert

щом такава подробност е от значение ще си спестя подробните обяснения, там има вероятност да допусна още по-голяма грешка. :-)


Чет Ное 08, 2018 3:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
ами не - става дума и за трите 8)
лицензиране за употреба (на IP), купуване на VID и сертифициране за съвместимост -> полване на наименование/лого.
отделно сагата продължава и с драйвери под платени ОС (М$ примерно)
изобщо - куче касичка. пазарна икономика му викат.

и къде ги намеси докторята в щатите - не разбрах.
то и шофьорската книжка се нарича driver license, и EULA - също.
a в нашето законодателство думичката 'лиценз' има малко особено значение в ЗКПО, така че - по внимателно.

аз също недоумявам широката популярност на FTDI - нито са евтини, нито са особено стандартни, нито пък драйверите са образец за подражание.


Чет Ное 08, 2018 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Bai Ui написа:
значи не става дума за лицензиране а за сертифициране,...хм

https://www.internationalcredentialing.org/lic-cert


Колега, поне си чети линковете преди да ги даваш ;-)

Лиценз и сертификат на физическо лице, касаят правоспособност и съответно дееспособност и обикновено са предмет на трудово и административно право. Темата беше за лицензи и сертификация на изделия и тия неща са обект на облигационно и патентно право...


Чет Ное 08, 2018 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Миро, не съм чак толкова добре запознат. Уточненията НЕ са излишни, но не харесвам USB. Имам представа, че с тези неща може да се яде голямо дърво и толкова за сега. И че се зарежда различна програма в различните случаи, и има различен драйвер или подход. И се опитах да го обясня, до колкото мога. Гледам да слагам USB само в крайни случаи.
Дори няма да си направя труда да прочета по темата...
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Чет Ное 08, 2018 6:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Е ти нищо не каза :) Че то кой харесва усб?? В 99% от дивайсите винаги има конветор дето го прави на някой човешки интерфейс. Ама като всички производители са се наговорили да го налагат, няма как...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Ное 08, 2018 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
що бе - прочети !!!
поразръчкай някой стек...

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 08, 2018 6:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Е ти нищо не каза :) Че то кой харесва усб??


++++1 ;-)

Много преди да почна с УСБ се занимавах с 1394, а преходът от 1394 към USB е все едно да слезеш от майбах и да се качиш на москвич. Без да обиждам съветските творения, шокът е просто голям ;-)

Доскоро смятах USB за най-тъпия стандарт... сега вече не съм сигурен, май има и по-смотани ;-)


Чет Ное 08, 2018 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Нбабане, какво смяташ да правиш с това Lattice ако не е тайна?


Чет Ное 08, 2018 6:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
miro_atc написа:
Доскоро смятах USB за най-тъпия стандарт... сега вече не съм сигурен, май има и по-смотани ;-)

дисплей порт.
нвидия куадро, ейзо монитори, молекс кабели.
като включи хладилника в другата стая и някой талавизор изгасва/премигва. уиндоуса решва, че го няма телевизора и изсипва всички джамлъци на произволен друг. следва припсуване и подреждане наново. до следващото включване на хладилника... хладилника също минава за марков.

понякога се променя аспекта. кръгчето става елепса, ама с малко. обикновено го разбирам, когато някой разпънат джам почва да не се хваща на монитора, или излиза от него. това става по-рядко, но за комп, който го ребутвам веднъж на месец-два ми идва множко.


Чет Ное 08, 2018 11:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
ДедоБоре, директно ли използваш дисплей порта, защото аз също съм с куадро - М4000 но използвам дисплей порт/VGA адаптери. При мен няма проблем но съм чувал че има много калпави, ако ползваш такива да не би проблема да е в адаптерите ти?


Пет Ное 09, 2018 7:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
директно.
това преминаване през VGA не е малко тъпичко? барем DVI да беше


Пет Ное 09, 2018 9:25 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни