Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
USB device в Lattice FPGA 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение USB device в Lattice FPGA
Някой правил ли е такова нещо? Интересува ме какъв ресурс е нужен в фпга за нещо от тоя сорт.
Мерси

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Яну 29, 2018 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Ако можеш намери друго решение... не ти трябва на баир лозе!

USB е супер смотан стандарт и дори големите форми ползват чужди IP-та (говоря за STM32, LPC и т.н.). Ако все пак те интересува имам документацията на такива IP (над 10000 страници ако ти се чете).


Пон Яну 29, 2018 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
miro_atc написа:
Ако можеш намери друго решение... не ти трябва на баир лозе!

USB е супер смотан стандарт и дори големите форми ползват чужди IP-та (говоря за STM32, LPC и т.н.). Ако все пак те интересува имам документацията на такива IP (над 10000 страници ако ти се чете).


Не ми се чете :) Интересува ме само колко голямо фпга трябва да такава цел

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Яну 29, 2018 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Може да ти помогне
FT245R interface :: Overview
USB FT232H Avalon-MM interface :: Overview
www.opencores.org


Пон Яну 29, 2018 3:35 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 10:31 am
Мнения: 746
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Н'бабане Гт'муан'га написа:
miro_atc написа:
Ако можеш намери друго решение... не ти трябва на баир лозе!

USB е супер смотан стандарт и дори големите форми ползват чужди IP-та (говоря за STM32, LPC и т.н.). Ако все пак те интересува имам документацията на такива IP (над 10000 страници ако ти се чете).


Не ми се чете :) Интересува ме само колко голямо фпга трябва да такава цел



https://opencores.org/project,usb_host_core

* the design contains 214 flops, 2 RAM cells (RX and TX FIFOs)
* synthesizes to more than the required 48MHz on a Xilinx Spartan 6 LX9 (speed -3)


Пак там има и други може да погледнеш , много зависи какво точно ти трябва .


Аз лично не съм пускал , имам достатъчно сиви коси от останалите неща свързани с FPGA :)

Успех !

_________________
"I really do like SOLDERING as my programming language." Bob Pease


Пон Яну 29, 2018 10:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Сложи си един такъв чип https://uk.farnell.com/ftdi/ft600q-b-t/ ... 6?st=ft600 и си готов. Висока скорост, готови драйвери за УЙндоус и Линукс, готови библиотеки за С и Java и най-важното - не ти заминава половината логика на матрицата, където така или иначе трябва да закачиш някакъв физически интерфайс - диференциален трансивър или подобно.


Вто Ное 06, 2018 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
miro_atc написа:
Ако можеш намери друго решение... не ти трябва на баир лозе!

USB е супер смотан стандарт и дори големите форми ползват чужди IP-та (говоря за STM32, LPC и т.н.). Ако все пак те интересува имам документацията на такива IP (над 10000 страници ако ти се чете).

Аз предпочитам да си правя каквото мога сам, но тука съм напълно съгласен с Миро, то не само е на баир лозе ами е четвъртит йух в лозето на баира:)
и наистина повечето ФПГА решения имат я фтди(за усб2.0), я сайпрес(за усб 3.0)- даже големите бордове с много скъпите матрици са така - защо и аз не знам :)
иначе конкретно на въпроса - не съм правил. на латице само МИПИ2 съм тествал - и то с един мазен чип на сайпрес мипи<=>усб3

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Ное 06, 2018 11:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
На Сайпръс чипа не съм го пробвал, той е и бая скъп в сравнение с FTDI чипа, освен това сега направих бърза справка - не намерих никакви библиотеки за Java или C, или поне някакви темплейти, а това е важно когато правиш интерфейса на РС-то. Другото, което е - Сайпръса е наличен само в BGA корпус, докато FTDI е QFN, което го прави по-удобен за прототипи. Иначе Lattice са ми любими - в къщи имам един MachX02 кит - най-лесното FPGA нещо с което съм работил някога.


Сря Ное 07, 2018 1:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Не се пиша специалист, но не трябва ли предварително да се знае точният протокол(HID,CDC, PS2 и т. н.), за да се избере правилен експанжън чит?! Лично аз бих избрал някакъв друг контролер ако е нещо завъртяно. Зависи вече какво ще има от другата страна на USB-то. В общия случай не трябва кой знае какъв ресурс. ОБАЧЕ има варианти, когато си трябва...

_________________
www.elkran.com


Сря Ное 07, 2018 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Здравей stoyanoff, не използваш специфичен клас а комуникираш дирекно с endpoints. Интерфейсът, който този чип поддържа се нарича FIFO, от страната на чипа имаш паралелен интерфейс, чипът има 2 варианта - 16 битов паралелен порт или 32 битов паралелен порт. На паралелният порт може да закачиш процесор или матрица и комуникацията се осъществява по т.н. FIFO протокол. Чипът има няколко специални регистъра, където се определя дълбочината на буферите и др. параметри, обикновенно имаш 3 ендпоинта, 0 е контролен ендпоинт, 1 и 2 са съответно на предаване и приемане, може да осъществяваш дуплексна връзка, т.е. и компютъра и контролера/матрицата могат да пълнят своите буфери едновременно и съответно едновременно да четат буфера на другото устройство. Прочети дейташита на чипа и може да разбереш принципа.


Сря Ное 07, 2018 11:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Офффф! Значи! Интерфейсът е хардуера, физическите изводи на чипа(заедно е обработващия модул отзад), за които закачаш комуникационната линия. Протоколът е самият алгоритъм за обмен на данни! Прочети по-внимателно чаршафа. Няма как с готов чип да се постигнат всички модификации на USB протокола. За това производителят ти е предложил множество чипове групирани в различни серии - искаш USB host - отделен чип, искаш USB client - отделен чип, искаш Win/Linux/MAC - отделен чип, искаш Android - отделен чип, искаш HID - отделен чип и т .н.
Друга особеност е, че при изброените ситуации протоколът е стандартен и предполага отсрещното у-во да е стандартно - PC или някакъв телефон. Производителят ти е предоставил драйвер, който си инсталираш и протоколът се "оеднаквява". ОБАЧЕ ако отсрешното у-во е някакъв модул или платка?! Тогава как ще инсталираш драйвера?! Тогава трябва да се модифицира протокола на USB-то спрямо инструкциите, които е дал производителят на другата страна....
Лично бих сложиш един малък контролер с USB, който да може да се препрограмира според случая. Вече каква е точно ситуацията Набабане си знае!

_________________
www.elkran.com


Чет Ное 08, 2018 8:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
stoyanoff написа:
Офффф! Значи! Интерфейсът е хардуера, физическите изводи на чипа(заедно е обработващия модул отзад), за които закачаш комуникационната линия. Протоколът е самият алгоритъм за обмен на данни! Прочети по-внимателно чаршафа. Няма как с готов чип да се постигнат всички модификации на USB протокола. За това производителят ти е предложил множество чипове групирани в различни серии - искаш USB host - отделен чип, искаш USB client - отделен чип, искаш Win/Linux/MAC - отделен чип, искаш Android - отделен чип, искаш HID - отделен чип и т .н.
Друга особеност е, че при изброените ситуации протоколът е стандартен и предполага отсрещното у-во да е стандартно - PC или някакъв телефон. Производителят ти е предоставил драйвер, който си инсталираш и протоколът се "оеднаквява". ОБАЧЕ ако отсрешното у-во е някакъв модул или платка?! Тогава как ще инсталираш драйвера?! Тогава трябва да се модифицира протокола на USB-то спрямо инструкциите, които е дал производителят на другата страна....
Лично бих сложиш един малък контролер с USB, който да може да се препрограмира според случая. Вече каква е точно ситуацията Набабане си знае!


мислиш като "пикоборец" !
всички наречени от теб "класове" са софт.слой над ендпоинтите.


Чет Ное 08, 2018 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
stoyanoff, FTDI също си имат драйвери, при това са едни от най разпространените чипове за УСБ комуникация, драйверът е мидълуеъра между софтуера и операционната система и предлага флагове за препълнен буфер, за наличие на пакети в буфера, показалец (pointer) за нивото на буфера, софтуерни прикъсвания при постъпване на информация в буфера и т.н. Когато забодеш едно USB устройство за порта на компютъра, ОС не знае какво е това нещо, без значение дали е device, host и какъвто и да е било, първото нещо, което ОС прави е да прочете ендпоинт 0 (контролния ендпоинт) както съм споменал и преди. Значи първо да уточня какво е ендпоинт - това е абстрактен адрес, към който устройствата се обръщат за да получат някаква информация. Единствено контролният ендпоинт (0) има установен стандарт, когато ОС прочете 'адрес' 0 се сдобива с информация за производителя (Vendor ID) , типа на устроиството (Device ID) и др. полезна информация. От там нататък знаейки производителя и идентификационния номер на устройството Операционната Система проверява за инсталиран драйвер и ако няма такъв го изтегля от някъде и го инсталира. Веднъш инсталиран, управлението на порта се прехвърля към драйвера, който си организира вече регистрите и др. атрибути, които вече споменах. Трябва да попрочетеш малко за УСБ стандарта преди да се хвърляш в спорове с рогата напред, определението "чаршаф", което използва показва че изобщо не си отворил документацията както те посъветвах, иначе щеше да установиш че е само няколко страници. И между другото за момента USB3 интерфейса предлага най-висока скорост на комуникация при това ако се ползва както споменах - с директен достъп до ендпоинтите.


Чет Ное 08, 2018 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
Имам чувството, че нещо си говорим за различни неща. Чипът, който виждам на линка по горе, би следвало да съдържа модул за обработка - вграден софтуерен слой(виж блок схемата)! И освен това има различни модификации в зависимост от случая(това инфо не е в дадения чаршаф, а като се разровиш малко за серията). Нищо не подсказва, че това е само "прозрачен" мост м/у USB и сериен порт. То ако беше чист мост нямаше да има нужда да ти предоставят драйвер, понеже драйвера на USB-стека за контролера отзад щеше да върши работа!

_________________
www.elkran.com


Чет Ное 08, 2018 10:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: USB device в Lattice FPGA
stoyanoff написа:
Имам чувството, че нещо си говорим за различни неща. Чипът, който виждам на линка по горе, би следвало да съдържа модул за обработка - вграден софтуерен слой(виж блок схемата)! И освен това има различни модификации в зависимост от случая(това инфо не е в дадения чаршаф, а като се разровиш малко за серията). Нищо не подсказва, че това е само "прозрачен" мост м/у USB и сериен порт. То ако беше чист мост нямаше да има нужда да ти предоставят драйвер, понеже драйвера на USB-стека за контролера отзад щеше да върши работа!

явно представите ти за usb се свеждат то "сериен порт", а за микроконтролери до пик!


Чет Ное 08, 2018 10:50 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни