Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Моля за съвет -избор на ПИК 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Моля за съвет -избор на ПИК
Планирам една платка , захранване - 9-12Волта;
- конвертор към 5В,за захранване на релетата и ПИКа
- един УАРТ , към света, приемане/предаване/посока на 485буфера -3 пина;
- 8 изхода релейни
- 8 входа - цифрови.
- изолиран конвертор 9V/18V ,за захранване на входовете ,планирам да е двутактен с управление на транзисторите откъм ПИКа; може би е възможно да се интегрира и част от токова защита - компаратор, та дори и някакво регулиране по обратна връзка. тоест още 3-4 пина с адекватна вътрешна периферия.
Тоест 28краков корпус ми е достатъчен.

Например ПИК 16f1713 ми изглежда подходящ, но не мога
да се ориентирам много добре
- вграденият дебъгер става ли за нещо , или трябва emulation header?
- ще може ли да управлява втория DC/DC конвертор?


Толкоз много контролери има в Комет...че се обърквам.Последно се борих с ПИК12 отдавна,
та не съм в час.
Та ,моля, препоръчайте ми!


Пет Яну 12, 2018 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Ами зависи за какво точно ти трябва - за единична бройка или за серийно. Лично аз бих използвал поне PIC18 - за да има повече изчислителна мощ. За този проект би трябвало всичко да ти свърши работа. Единствено ако имаш някакъв много висок baud rate на RS и едновременно с това да трябва да управляваш DC/DC в реално време може да е проблемно. И 28 кранов корпус не ти е достатъчен! Не всички крака на контролера стават за I/O. И ако двата такта на конвертора трябва да се управляват отделно ще е добре да имаш 2 модула за генериране на PWM(CCP).
Дебъгерът е ок. За нещата, които ще използваш би трябвало да имаш full-debug - всичко да можеш да дебъгваш. За дебъгер аз използвам PIC kit 3, но и 2-ката е ОК. А и следи броя на таймерите! Много често при PIC-четата макар да имат повече от 1 CCP, всички се управляват само от 1 таймер - т. е. не може да използваш различни носещи честоти за различните канали. Това го пише в документацията!
Основните ти грижи трябва да са свързани с това, колко буфер ще ти трябва за RS-a. Поне от това, което си написал не виждам притеснения с програмната памет!
Подреди ги по цена и RAM. Ако е за единична бройка гледаш какво е налично - това е твоят контролер! За повече бройки вече гледаш доставки и т. нат...
Харасей си нещо, но дай повече подробности - как точно ще работи системата!
Поздрави!

_________________
www.elkran.com


Пет Яну 12, 2018 11:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
За много малка серия - 10,,100 годишно, няколко години - примерно 5-10 години.
Принципно е важно да го има, да е под контрол- не да го купуваме отнякъде- днеска има, утре не. Така че няколко долара нагоре надолу - не са проблем.
Изчислителна мощ не ми трябва.
PWM/CCP в тоя му вид и приложение -не съм правил и може да се попрепъна, но едва ли ще е ракетна наука.
Няма нищо скоростно - реакция от четвърт секунда е ок. Серийните данни не са нещо съществено- няколко байта в пакет.
Имам си ПИКИТ3, не ми се занимава с дебъг "екстендед" версии на чиповете.
Предполагам - 2,3 бреакпойнта ще са ми достатъчни.


Пет Яну 12, 2018 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Броят на break пойнтите зависи от контролера. Щом имаш 3ка друго не ти трябва. Какъв къмпайлър си използвал? Или какъв искаш да използваш? Можеш да си направиш проста програмка и симулация ако нещо те притеснява.

_________________
www.elkran.com


Пет Яну 12, 2018 11:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Компилатор , не знам-сигурно от извора. Всъщност - нещо, дето не иска Джава и И7. Едва ли ще тръгна да разучавам симулатори.
Интересува ме конкретен чип - номер, с който колегите тук са работили.


Съб Яну 13, 2018 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
По принцип за наличност, от Комет направиха въртели напоследък, вчера го има, днес го избирам, утре го няма... само със заявка. Някои ги има, но не се знае докога. 22лв. доставка мисля, че е най-евтиния вариант от Microchip Direct.
За дебъгер ти препоръчвам осцилоскоп с ЕЛТ и поялник.
ЪЪЪЪ за АЗЛК2141 някой има ли дебъгер, или трябва да лягам отдолу ? :P
Като гледам този PIC има АЦП, 2 компаратора и 2 операционни, мисля, че ще ти са достатъчни за обратната връзка за преобразувателя, както и да я направиш. По принцип новите пикове са ориентирани добре към външната среда - дори 12F има с по 3 PWM - да се управляват RGB светодиодни ленти ! Или други пък са със full-bridge .
А по принцип не изглежда много сложно като задание, ще имаш един конвертор втория, то първия дето ще захранва контролера, не мисля, че ще го направиш самия PIC да си го управлява :)
Като цяло казвам ДА.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 13, 2018 2:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Стефане, мисля че подхождаш грешно. ПИК-четата от една и съща серия (18,24, 30, 32) са много идентични. Различават се само по специализираните интерфейси. И като бонус има по няколко контролера с един и същ pinout. Ако няма 1 взимаш друг. Точно тук им е силата.
Няма смисъл да разпитваш кой какви точно контролери използва. Който и да избереш няма да имаш проблеми. Ако все пак настояваш - от 18ките най-често използвам PIC18F45K50, PIC18F2550, PIC18F66(7)J60, PIC18F87J60.
ПП: Славчо, защо не провери във Farnell, а се занимаваш с Микрочеп дирек?!

_________________
www.elkran.com


Съб Яну 13, 2018 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
E, грешно, негрешно - попитал съм.
Имам си някакви съображения, пък и глава не боли.
Благодаря за отговора

Славчо, задачата не е сложна, за мене сложно ще е вторият конвертор.
Също и средата на МЧ, и самото Ц . В краен случай ше го надялкам с асемблера.


Съб Яну 13, 2018 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
А нещо от ниските pic32 серии дали няма да ти е по-удобно? Поне има алтернатива за дебъг (j-link, мисля и openocd), самото дебъг ядро е различно (на mips).
Но те май нямаха 5V чипове, макар да не видях в заданието нещо, което да изисква да е 5V.
Има и нещо друго - ако правиш софтуерни DC/DC-та имай предвид че се дебъгва малко по-особено - в смисъл когато спреш на брейкпойнт не бива да спира pwm-а че да не издъни някой транзистор. Някои контролери имат настройки за такива неща - какво да прави периферията при дебъг.
Намеквам че може да помислиш за отделни dc-dc-та (като чипове) - има доста евтини чипове, като нищо цената на драйверче и транзисторче може да ти излезе по-висока. Да не говорим за рисковете ако се издъни софтуера и други усложнения.
Ако все пак ползваш пик-а за тях, може би вариант без дебъг (т.е. през бутлоадър и сериен/усб принт) ще е по-безопасен.

Едит: ако чета правилно че нямаш опит с микрочепската среда и c-то, просто не виждам защо ще ползваш пик изобщо - за едното удобство да има (в момента) чипове в комет ще се набуташ в големите аризонски ... И както казват колегите че пак може да отидеш на фарнел, не виждам предимство.
Ако съвсем искаш да си спокоен за следващите 10 години виж някой чип дето му гарантират availability. Бих казал че стм-ите ще ги има, то толкова китайщина вече е с тях че 50 години след като стм умрат ще има залежали чипове, а още 100 години ще има смъкнати от скрап :)
Макар че (сериозно) те са малко ограничени точно в uart контролера така че за 485 може да не са перфектния избор - нямат нормално фифо на уарта и ако си слейв те вкарват във филм да цъкат прекъсване на всеки байт, което може да не пасне с нуждите на двете dc/dc-та.

Едит2: ако те притеснява цената на дебъг адаптера (казваш че имаш само пиккит3) не го мисли - има по 2-3 долара st-linkv2 адаптерчета от китайците, в olx трябва да са под 10лв. Като фукционалност и удобство спрямо pickit/мплаб е нещо като споменатия москвич, ама осмак, и голф-че примерно, айде да кажем октавия че говоря за менте st-link. И тоя ст-линк работи с всичкото кортекс-м на разни фирми, не само с стм-ските контролери.


Съб Яну 13, 2018 11:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Вчера умувах за втория конвертор, не мога да отделя много време и да разучавам
тая част със специализирани чипове. Нямам за цел високо КПД , мога да мина и без обратна връзка, мога да сложа и линеен регулатор в изхода - искам да кажа , че така ще бъде - с тактуване от проца, някак си ще го оправя, там няма да е отговорно откъм дебъг . ПИК32 в съвместим 28 корпус като ПИК18 има ли?
Само питам, едва ли ще го сложа в тази платка.


Съб Яну 13, 2018 11:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3078
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
Гичо,ти ме вкара в джаза.
Пикът работи от 3 до 5В, корпус дето мога да го запоя и сменя и на ръка за секунди, няколко регистъра и Уарта тръгва, 485 ще го насочвам софтуерно, до 38кбс едва ли ще има проблеми дори и на модбус/рту.
Не ме притеснява средата, виждал съм я, 2 брекпоинта ше ми стигнат. Ако ме домързи или бързам - и на асемблер ше се справя.
Дебъгера на ST наистина е без пари, но това не е достатъчно. :D
Откъм ПИКовете ме притеснява да не избера някой , дето му е калпава системата за pwm/ccp (още не съм запомнил какво е CCP, та може и да не му е тук мястото) за втория конвертор, и да не се окаже че има 0.5 брейкпоинта само в стъпков режим.
А, и сигурно първо ще проектирам платка - преди да почна да пиша- та затова и питам. Каквото и да избера - винаги има риск с доставка, щото ИМЕ затвориотдавна :-) .


Съб Яну 13, 2018 1:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
По принцип нищо конкретно не мога да ти препоръчам, но все пак метни 1 око на тия, все пак са специализирани за импулсни захранвания и подобни.


Съб Яну 13, 2018 3:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
stefan63 написа:
ПИК32 в съвместим 28 корпус като ПИК18 има ли?

Има 28 пинови, даже дип - колко са съвместими с пик18 не мога да кажа.
Ако е супер просто устройство сигурно си прав, аз обаче си имам много обици от такива прости в началото неща дето сега са в интернет и сипят данни...
Ти си знаеш заданието, така че ти колиш и бесиш :-) Ученето на нов/друг контролер носи странични ползи за бъдещето, дори ако за този проект да е овъркил или дори да е по-зле от пикльото.


Съб Яну 13, 2018 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2588
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
А забравих снощи да напиша - @stefan63, може да използваш обратноходов преобразувател. Хем голям обхват - хем защитата е лесна или може и без нея, ключовия транзистор не гори при късо.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 13, 2018 4:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Моля за съвет -избор на ПИК
stefan63, що си вкарваш таралеж в гащите? :) Направи си автономни конвертори и избора на котролера се опростява многократно.


Съб Яну 13, 2018 4:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни