Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
PCB trace impedance и терминиране 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
А защо да не може да се направи двуслойка с контролиран импеданс?

1 гигабит диф-двойки и DDR3 на двуслойка?
Става, работи, че и EMI/EMC проблеми не създава, даже и импедансите са спазени... За учудване на много от писалите. :finga:

Стига слагахте ограничения на хората, които искат да научат нещо и да направят нещо сами... :idea:


Нед Дек 03, 2017 1:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Tisho написа:
1 гигабит диф-двойки и DDR3 на двуслойка?


То за ставането става... ама мерил ли си колко шуми?

Цифровизацията почва да бере ядове над 1Vpp, а под 100mV нямаш грижи. Само че в случая има 14-бит DAC и ако иска да го ползва като такъв е добре да не го облъчва с повече от 100uVpp. Това са има-няма 3 порядъка разлика ;-)


Пон Дек 04, 2017 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
ДДР2/3, pci-e, usb и подобни китайците от години ги слагат на двуслойки - писах за qualcomm/atheros SoC-овете дето изрично са направени в двуредов QFN за да се слагат на евтини платки.
Дали това обаче пасва на оригиналния въпрос с аналоговщината е друга тема.


Вто Дек 05, 2017 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Tisho написа:
А защо да не може да се направи двуслойка с контролиран импеданс?

1 гигабит диф-двойки и DDR3 на двуслойка?
Става, работи, че и EMI/EMC проблеми не създава, даже и импедансите са спазени... За учудване на много от писалите. :finga:

Стига слагахте ограничения на хората, които искат да научат нещо и да направят нещо сами... :idea:


Абе правиш си вятър на ушите като ги приказваш тези работи ...
за можене - може и да работи, но за ЕМИ/ЕМЦ ходи се гръмни, и недей разправя глупости. Всъщност не съм прав на 100% ще минеш ЕМИ когато не е включено устройството, а ЕМЦ ще минеш ама друг път :!:

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Дек 05, 2017 12:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
MYXATA написа:
Tisho написа:
А защо да не може да се направи двуслойка с контролиран импеданс?

1 гигабит диф-двойки и DDR3 на двуслойка?
Става, работи, че и EMI/EMC проблеми не създава, даже и импедансите са спазени... За учудване на много от писалите. :finga:

Стига слагахте ограничения на хората, които искат да научат нещо и да направят нещо сами... :idea:


Абе правиш си вятър на ушите като ги приказваш тези работи ...
за можене - може и да работи, но за ЕМИ/ЕМЦ ходи се гръмни, и недей разправя глупости. Всъщност не съм прав на 100% ще минеш ЕМИ когато не е включено устройството, а ЕМЦ ще минеш ама друг път :!:


Амин!
Щом сте казали, че земята е плоска, кой съм аз да ви казвам друго?
....
Дразня се на прочутото българско черногледство, на това, че някой като реши да прави нещо веднага се появяват поне двама-трима да му обеснят как това не става и не се прави така.
Е, някой неща може пък и да стават. По-горе даже и са ви написали, че има чипове с корпуси оптимизирани за дизайн на двуслойка с цел ниски цени. И въпреки назидателно стърчащия към тавана показалец на Мухата, това се прави и то не само от мен... И си покрива стандартите даже...
Е в някой случай си трябва ламаринка(екран) монтирана по подходящ начин, но това си зависи от приложението, дизайна и още куп неща.


Вто Дек 05, 2017 10:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Тишо, ти колко хай-спийд дизайна си направил? Коя е най-високата честота която си прекарвал през платка? Кой стандарт си минавал с проектирана от теб платка?
Не се заяждам просто ми е любопитно.


Вто Дек 05, 2017 10:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Tisho написа:
... И въпреки назидателно стърчащия към тавана показалец на Мухата, това се прави и то не само от мен... И си покрива стандартите даже...
...


с риск да се оспами темата(както винаги :) )
Не си разбрал правилно - то не е показалец, ами среден пръст :!:
И големият проблем е точно това, че когато някой реши нещо да прави, веднага идва някой знаещ с гаражен опит, и най-накрая става някое ТНТМ, вързано с тел, натрупано с тенекийки каквито е имало в мазето на баба му, напаснато с тъпото на теслата и се почва да се търси емц лаб където ако се ръснеш за някоя конференцийка, устройството ти бъде измерено "правилно" и ще "покрива" всички стандарти :)

Вместо човеко да се помъчи да го направи възможно най-близо до препоръките на стандарта/стандартите и да вземе пример от някой референц дизайн, го съветваш на двуслойка(ми що не на еднослойка :?:)....
същото е да си закараш колата на "майстор" дето вместо с динамометричен ключ, ти затяга болтовете на главата на двигателя "на ръка" и "на око" защото бай Пешо от съседното село така бил правел на газката и тя си вървяла и нищо и нямало :!:

затова и футбола е на това дередже :), и музиката, и политиката, и асфалтирането, и ВИК, и БДЖ и всичко останало :!:

ама както и да е, паля се защото точно днеска спорех с еди калъфи на тема гигабитов етернет и SGMII и SFP и кой сигнал къде се терминира при сорса или при дестинейшъна. джаджата работи, но се трупат грешки които се виждат само на нетворк анализатора иначе при нормална работа не., и как заради емц/еми 50 ома диференциална стриплайн не тряба да минава над сплит плейн и т.н и т.н. и т.н.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Дек 06, 2017 12:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Не мога да ви разбера : човекът иска да си направи ТНТМ-то, едва ли ще стъпи в лаборатория с тази платка. И ако не изкара 12те си бита на 120МСпс, а 8 бита на 50Мспс - какво толкова, пак ще си е начесал крастата, хем и ще е научил нещо.
Отделно от това, че няма да му стигне времето до празниците да му направят 4-слойка...

_________________
Хайде де!


Сря Дек 06, 2017 9:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Нищо лично, просто малко сметки на око...
DAC-a иска 0.4nS setup и 1.2ns hold при 4ns период, което ще рече фронтове под 2.4ns. Не виждам какъв е входния капацитет ама едва ли е под 10pF, тъй че за тока имаме:
∆ I = n C Vcc /∆ t

= 28 ( 10 × 10^^−12 ) ( 3 . 3 )/(2.4 × 10^^−9) = 385 mA

В случая съм сложил само 28 щракащи сигнала, реално има още поне няколко, капацитетите може да са по-големички, времето също може да се смъкне щото съм го сложил на ръба. Абе с две думи това е оптимистичния вариант. Песимистичния може да стигне и 1А...
Сега, тва е общия ток и зависи какво гледаме. Ако гледаме само цифровизацията да бачка може да се сложи 100mV таван на шума и от там импеданса по захранванията ще трябва да е под:

Z max =Vn/∆I = 100 mV/385mA = 260mΩ

Това само по себе си не е непостижимо с добри филтриращи и байпас кондензатори и т.н. Ще стане на двуслойка може би...

Но ако искаме шума да е под 100uV импеданса ще отиде под 260uΩ което е меко казано фантастика дори и за многослойка със злато вместо мед. То по принцип не е и необходимо, масите трябва задължително да са разделени и големия шум да е само в цифровата маса. Но едва ли ще е отделно захранване и как точно ще се развържат така че аналоговата маса да не танцува не знам... При всички случаи това е по-сериозна тема за размисъл отколкото броя на слоевете. Още повече че между двете ще има разстояние, както беше споменато от 5-6 см. Да не гадая точно как ще стане опроводяването, ама всяка жица има индуктивност и свързаните с нея проблеми...


Сря Дек 06, 2017 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
MYXATA написа:
Не си разбрал правилно - то не е показалец, ами среден пръст :!:
И големият проблем е точно това, че когато някой реши нещо да прави, веднага идва някой знаещ с гаражен опит, и най-накрая става някое ТНТМ, вързано с тел, натрупано с тенекийки каквито е имало в мазето на баба му, напаснато с тъпото на теслата и се почва да се търси емц лаб където ако се ръснеш за някоя конференцийка, устройството ти бъде измерено "правилно" и ще "покрива" всички стандарти :)

Вместо човеко да се помъчи да го направи възможно най-близо до препоръките на стандарта/стандартите и да вземе пример от някой референц дизайн, го съветваш на двуслойка(ми що не на еднослойка :?:)....
затова


Мисля, че те разбрах достатъчно добре, особенно в частта със средния пръст.
Просто поредния, който ще заобикалям като кошче за боклук насред тротоара ... :wink:
Излязъл Бай Ганьо по света, ама Бай Ганьо не е излязъл от него...
Когато нещо не му изнася на разбиранията започва с простотиите и да обижда.
Нормална и често срещана Бг черта.

Човека трябвало да повтаря референс дизайна като папагал...
Ваша надменност, може ли да престанете с словоблудстването?


Сря Дек 06, 2017 10:34 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
заигравката с двуслойка за високи скорости е единствено оправдана, ако ще печаташ милион тираж и цената на платката е някаква видима част от разхода. според мен.

LS1012 е пример за такъв чип - нещо като двуредов QFN, вътрешните падове са шахматни спрямо външните. жицата трябва да е 75 микрона. най-малко обаче става на 4 слоя, заради захранванията. и платката се получава 0.8мм.

но понеже конкретното питане е за аналоговщина, мисля, че дискусията е напълно безсмислена.


Сря Дек 06, 2017 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
dan написа:
Не мога да ви разбера : човекът иска да си направи ТНТМ-то, едва ли ще стъпи в лаборатория с тази платка. И ако не изкара 12те си бита на 120МСпс, а 8 бита на 50Мспс - какво толкова, пак ще си е начесал крастата, хем и ще е научил нещо.
Отделно от това, че няма да му стигне времето до празниците да му направят 4-слойка...


Така де, човек да научи нещо трябва да се сблъска с реалните проблеми да помисли. А какво ще научи от папагалско повтаряне на референс дизайна? Или ако си купи готова платка?
Аз лично адмирирам автора на темата и ако мога с нещо да му помогна в реализацията - не тук, да ми пише на лично. Тук рискуваме да ни накацат разни насекоми и да не се стигне до никъде. :lol:


Сря Дек 06, 2017 10:43 am
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Винаги ми е интересно как работят платки от типа на развойните на Olimex, където има DDR3, HDMI и др. модули изискващи мерки за (срещу) импеданс, return current path, crosstalk и т.н., при условие че платките са 4-слойни максимум. Освен това нямат в истинския смисъл ground/power plane, мистерия. Как въобще смятат параметри ....


Вто Юни 26, 2018 9:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
milmar написа:
Винаги ми е интересно как работят платки от типа на развойните на Olimex, където има DDR3, HDMI и др. модули изискващи мерки за (срещу) импеданс, return current path, crosstalk и т.н., при условие че платките са 4-слойни максимум. Освен това нямат в истинския смисъл ground/power plane, мистерия. Как въобще смятат параметри ....


Имам огромни съмнения че смятат нищо.
Пример вземам от една развойна на ST, където бяха опроводили 480Mbit USB... меко казано странно дори за профан като мен (изобщо не беше диференциална двойка).


Вто Юни 26, 2018 10:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
velio написа:
Имам огромни съмнения че смятат нищо.

И аз такива съмнения имам. :)


Вто Юни 26, 2018 2:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни