Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
PCB trace impedance и терминиране 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
User написа:
...пиши им на ADI да си отрежат топките и да си ги направят на топки-чорба. Не могат да правят > 8 бит те, както те разбирам.

Не, не ме разбра - ТЕ могат, т.е. чипа им сигурно може. Само че ако го лепнеш на неподходящ layout няма да получиш това което ТЕ са направили. Всъщност и те не могат "14 бита", не ми се гледа даташит ама да кажем 12 и нещо сигурно вадят при определени условия, дори да са 13 и нещо пак на са кръгло 14.00 бита...
С две думи, няма ли да е по-разумно да сложиш нещо осем битово, и да не се изстрелваш в небесата като честоти? Направи го 8бита/100МХз като начало и после скачай в дълбокото.
Ако за някаква специфика ти трябват тия 14 бита, пусни ги ама не се хвърляй на високи честоти. Тая губерня храни разните дребни риби като ксилинк, алтера и подобни да правят чипове дето струват повече от депутатска заплата...
Такова добиче не се обслужва с матрица среден клас от преди 10+ години.
Ти си решаваш, никой не ти търси кусури - просто се опитваме да ти спестим няколко итерации върху БГ двуслойки дето ще завършат с разходи за теб. Със сигурност ще "вдигнеш левъла", както казваше един колега тук, и ако това ти е целта няма лошо.
Огледай петята, или подобни платки - напоследък има много дизайни които са с отворен хардуер. Виж кое и как го правят, и ако си сигурен че можеш да "оптимизираш" и да постигнеш същото - давай. Но то ако беше така ти щеше да си от другата страна на разговора.
Като най-простото 100МХз можеш да огледаш платките на разните low cost цифрови осцилоскопи. Там ползват масово 8 битови АЦП-та на Analog, но и те не са се осмелили да пуснат 2-слойна. А и да ти кажа, 8 бита трудно може да се каже че докарват. Имам предид hantek, rigol, owon и подобни. В EEVblog има доста ревюта и "голи" снимки за да добиеш представа - и то за китайското ниво, не за нещо върхово.
Олимекс имат платки с iMX2xx на фрискейл. Доколкото помня, преминавайки през няколко редизайна успяха да пуснат SDRAM на двуслойка - не помня честоти - може би 66МХз, може и малко повече, може и DDR да е било.
Рутерите са често двуслойки и даже закачат DDR3 на QFN128 (това qualcomm с новите добичете - IPQ4018 например). Също и разни дизайни с allwinner А13 с DDR2. Но те са друга бира - там прецизни аналоговщини ("14 бита") няма.


Съб Ное 25, 2017 12:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
гичо,

през цялото време иде реч за ЦАП, ти му предлагаш да вземе осцилоскопче с 8-битово АЦП


Съб Ное 25, 2017 12:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Ако не ти трябва да правиш сложен сигнал(например само синосуида), даже няма да ти трябва бързият интерфейс :!: а само SPI.
Може по спи да програмираш нцо-то с точност до херц :!: :idea:
Ама това е при положение както Дедо вика да споделиш малко повече какво точно искаш да реализираш/сковеш

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Ное 25, 2017 2:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
ДедоБоре написа:
гичо, през цялото време иде реч за ЦАП, ти му предлагаш да вземе осцилоскопче с 8-битово АЦП

А, объркал съм се нещо :-) Те проблемите ще са си валидни си мисля и в неговия случай


Съб Ное 25, 2017 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
User написа:
А от всички които дадоха съвети, кои е прекарвал 12-14 бита дата при над 100 клок ? .

За цифрови сигнали нямаш грижи. Аз се занимавах навремето с видео интерфейси, включително и по няколко метра кабел (само че LVDS)... Като изключим мотиките около синхронизацията, минават си... Обаче в твоя случай не просто трябва да минават, а и да не бръмчат! Аз съм имал случаи в които се е налагало хвърчащи жици и въпреки че си работят смущавам телевизорите в радиус от 10м.
Затова ти казвам че дори и по хвърчащи жици цифровите сигнали може да ги прекараш. Не ти гарантирам 100% липса на грешни битове, но долу-горе ще имаш трансфер. За съжаление и шумът ти е гарантиран. Тук не мога да помогна особено... знам само че без читав ground plane шумът ще е навсякъде. Дедо освен да ти даде някоя идея как с двуслойка да направиш цифривите маси и изобщо опроводяването така че поне да не излъчваш много. И ако може аналоговата част да я отделиш и в нея да избягваш високи импеданси, щото те директно ще приемат цифровия шум от ефира...


Съб Ное 25, 2017 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Това http://www.analog.com/media/en/technica ... AD9910.pdf няма ли да ти улесни живота ?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Ное 25, 2017 11:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Ако успееш да го накараш да модулира FM и SSB


Съб Ное 25, 2017 2:39 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 10, 2007 2:49 pm
Мнения: 97
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Така... Това е хоби проект, подчертавам.
В главата ми се върти развойна платка, имам останали XC3S200A - 100pin. (има 16 хардв. мултипл. то ясно че с DSP e по добре.... или със 6-ца)
AD9746 e на много приемлива цена, двоен 14бит DAC. Хубави са му параметрите ня хартия. 12 истински да докарам си мисля е добре.
PCM3060 е не лош кодек.
Искам да имам двата изхода на DAC-a, свързан към SPARTAN-a.
Ще мога с 2DDS ipcore-та да извадя едновременно две радиочестоти каквито си искам в обхвата докъм 100M, надявам се.
Ще мога да извадя 1 честота, два изхода дефазирани на 90 ( I / Q компоненти).
В спартана ше мога да опитам (и трябва да стане ) AM, SSB и т.н модулации за телефония, аудиото от кодека.
Всички формули, I Q , комплексно умножение и т.н. изглеждат красиво на хартия, цифрови филтри също.
Ще мога реално да ги видя и пипна.
Пак с DDS core мога да имам и нелош аудио тестов генератор. Може да оставя място на платката за по читав аудио dac, примерно PCM5102.
Платката ще е нещо като самообучение в Software defined radio. Като за начало. Готови SDR приемници знам че има.

Имам и 2 14бит 105 MSPS ADC-та на Linear. По нататък, кога както има време може да опитам и собствин SDR приемник. Но първо искам да пусна тази с DAC-a.

А за 50-та ома на пистата.... Защо е задължително да я докарвам до 50 ома ?
Според мен и 100 и 200 да е, ако е правилно терминирана, да няма звънтене, и ако всички са еднакво дълги - т.е. еднакво време на пристигане на импулса всичко ще е ок. Зависи разбира се и от фронтовете.

Сега ще смятам, ще чета пак.


Съб Ное 25, 2017 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Поне сложи Спартан 6, не е кой знае колко по-скъп, но има много повече екстри. Примерно имаш програмируемо закъснение на всеки вход/изход и няма да е фатално ако линиите на платката не са изравнени. От към клоци също имаш повече възможности, паметта също е повечко...


Нед Ное 26, 2017 8:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 10, 2007 2:49 pm
Мнения: 97
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
miro , имам и 6, 2 бройки.
с 3an имам някакъв опит.
ако твърдо предлагаш 6, ще сложа .
макар че ми е леко непозннат.
подкарах на altium-а симулации на signal integrity.
според мен на двуслойка не е невъзможно.


Нед Ное 26, 2017 11:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Ех, то 6-цата е по-добра със сигурност. Въпросът е доколко може да се възползваш от подравняването на сигналите. Проблемът им е, че закъснителните линии не са температурно стабилизирани и е добре да можеш да ги калибрираш. Не знам тоя DAC има ли възможност за четене на нещо, ако има периодично може да си тестваш и наместваш закъсненията.
Аз нещо не виждам четене... затова пък гледам доста е капризен от към времена, иска си почти 2nS джам, което трудно се постига при период 4ns...


Пон Ное 27, 2017 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
User написа:
...А за 50-та ома на пистата.... Защо е задължително да я докарвам до 50 ома ?...Сега ще смятам, ще чета пак.

Не е задължително. Ако не си ги прочел...
http://www.analog.com/media/en/training-seminars/tutorials/MT-094.pdf
http://kazus.ru/nuke/modules/Downloads/pub/147/0/IPC%202141%20Controlled%20Z%20PCB%20.pdf
Има още много писано по темата. Моят съвет е - възможно най-къси писти. Може и на двуслойка. :)

Хайде още малко черна магия... :wink:
http://electronix.org.ru/books/high-speed-digital-design.pdf


Прикачени файлове:
IPC-2141A-2004.pdf [581.37 KiB]
483 пъти
Пон Ное 27, 2017 11:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
Това изглежда интересно като матрица, но е без РАМ - т.е. за специфични приложения. Или поне така изглежда. Говореха преди време за PoP цинк, но не мисля че това тук е такова:
https://shop.trenz-electronic.de/en/TE0722-02I-DIPFORTy1-Soft-Propeller-industrial-temperature-range


Вто Ное 28, 2017 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
gicho написа:
Това изглежда интересно като матрица, но е без РАМ - т.е. за специфични приложения. Или поне така изглежда. Говореха преди време за PoP цинк, но не мисля че това тук е такова:
https://shop.trenz-electronic.de/en/TE0722-02I-DIPFORTy1-Soft-Propeller-industrial-temperature-range

Нещо много постно ми се чини байпасването му.


Вто Ное 28, 2017 1:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: PCB trace impedance и терминиране
прилича ми на Тесла в корпус от ЗАЗ, като задната седалка е заменена с дървен рафт за оловни акумулатори


Вто Ное 28, 2017 1:16 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни