Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Blade RF - software defined radio 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Blade RF - software defined radio
Привет на всички
Някой работил ли е с това чудо на техниката? интересува ме колко надеждно е да се остави да работи 24/7 месеци наред без да го наглежда никой. Също така може ли да се конфигурира да бачка без ПЦ и програмата да се налее в процесора на борда

https://www.nuand.com/blog/product/bladerf-x40/

Трябва ми нещо главно за развой 434 и 915MHZ FSK. Гледам че може да емулира и ГСМ клетка и това ще е полезно при тестване и конфигуриране на 3G устройства, нещо което отнема време на колегите от Тест в момента
Поздрави


Сря Ное 30, 2016 8:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
за 24/365 може и да работи, изглежда грамотно направено.
cyclone IV няма процесор, така че ще му трябва някакъв.
в случая той се намира в USB-чипа и е АРМ926 с 512К RAM. малко съм скептичен колко ще е лесно с тоя чип (за проба, намери адреса на регистъра за данни за бъса към FPGA); пък и доколко може да се подкара нещо смислено на 512К; но да кажем, че прости комуникации могат да се поберат вътре. за по-сериозни обаче ще трябва компютър. дали на него USB 3.0 ще работи 24/365 е друга бира.

тоя радио-чип не го бях виждал. чаршафа е тънък откъм информация, най-вече за аналоговата част. но предполагам, че ще изпълнява основната си функция. а тя е да се прави на пико-клетка, но не става за измервателно средство.

за по-детски модулации вероятно ще се справиш с някой готов софтуер или дори ще си напишеш твой. предпоставките са налице - изглеждащо добре на хартия радио, достатъчно добро FPGA, елементарно ниво на RF аналовщина. и до там.

мечтата ти за GSM/2G донякъде може и да е възможна. за глас, нещо като SMS. но ще си трябва копане.
за GPRS мисля че няма да му стигне въздух на хардуера, за софтуера дори не ми се мисли.
нещо нагоре - 3G/4G - забрави. макар и формално радиото да отговаря на бандовете, през USB-то няма да стане. трябва поне cyclone-5 с вградени процесори. принципно и тази конфигурация може да подкара модулациите (L1), но само толкова.

не знам дали си даваш сметка какво представлява софтуера за GSM++++ стек, че да подкараш платчето като 3G 'провайдер'. ЪпсурТ! ама пълен.
за АМ, FM, SSB - да, става. надали ще се получи кой знае какво радио, но ще чу чува нещо. ама за 3G радиото е една мъничка частичка от цялата система.

това, което са написали на страницата по принцип е вярно, с излючение на MIMO - тоя радио чип е само с един канал.
в същност пише, че може да се конфигурира да работи като GSM пико клетка. сигурно може, но трудно.


Сря Ное 30, 2016 11:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Допреди една година работех по това:
http://www.analog.com/en/landing-pages/ ... index.html
по специално по AD9361
но лесно нема, както са ти писали вече трябва мощни матрици или ASIC и да си на ти с JESD204b интерфейса. мисля вече се продава борда(RF + FPGA)има и линукс съппорт за софт дефинирано радио. и пак да си направиш микро/нано/фемто клетка си трябва знания и скъпа техника.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Дек 01, 2016 12:05 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Благодаря за отзивите
Този звяр Ad9371 май ще ми дойде в повече.
Досега не съм се занимавал със SDR и след като видях този проект реших че трябва да поръчам нещо за пробата докато се чудя какво да правя по коледните празници. Това което ми хареса е че може набързо да се програмира с блокови диаграми

https://blog.strcpy.info/2016/04/21/bui ... ive-guide/

По принцип емулацията на ГСМ клетка е нужна главно да проверя RSSI на ГСМ устройствата които произвеждаме. Проблема е, че в момента колегите ползват M2M който се връзва към която мрежа си иска, но дори и да е фиксирана мрежата сигнала се променя и няма как да се види дали RSSI е мръднало заради средата, или има проблем в антенните, антеният кабел, UFL конекторите или накриво наситен ГСМ модул.
Идеята ми е да фиксирам мощноста на пикоклетката (да не се променя динамично както е при нормалните базови станции). После свързвам Blade RF с устройството което се тества със коаксиален кабел и ако има проблеми по RF тракта тогава RSSI ще е по ниско заради някакъв дефект. Не ми трябва калибровка по мощност, въпреки че може да закача някой RF измерител, +6dBm го покриват всички калибрирани които имам на разположение.
GPRS ще е бонус и реално ми трябват няколко kbps към облака където върви бакенда обслужващ устройствата. Така ще проверя че устройството се връзва към правилният облак, а не към този който ползваме за експерименти при развоя например
Ако успея да подкарам системата ще я натикам в "черна кутия" със LAN порт, SMA изход за връзка към тестваното устройството и захранващ кабел. Дотук описаното ще се използва от Тест операторите само

Относно идеите за развой, имам намерение да използвам същият тип платка за приемане и предаване на прости FSK пакети около 1кбит/с по няколко канала едновременно по зададена програма. В момента това се прави в ефир и вече е невъзможно да се осигури тиха среда за тестване защото има стотици датчици в сградата предаващи асинфронно и независимо
Честно казано нямам идея какви усилия ще са необходими за програмиране на подобно SDR и дали няма да е по лесно да управлявам през USB<>UART кабели 5-10 предавателя на различни честоти с някой скрипт.
Ето пример който донякъде наподобява това искам да направя
http://www.nuand.com/bladeRF-doc/exampl ... F_frs.html
Ако някой има опит с който и да е SDR който може и да предава моля да сподели. Дори и само за FSK ще е от голяма полза
Поздрави


Чет Дек 01, 2016 1:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
jig.tak написа:
...свързвам Blade RF с устройството което се тества със коаксиален кабел и ако има проблеми по RF тракта тогава RSSI ще е по ниско заради някакъв дефект...


Така ще откриеш дефект, който може да откриеш и визуално. GSM антената с нейните параметри и нейното обкръжение къде я забрави? :)

За ISM-бандовете, които ползваш има толкова RF-трансивъри, че се чудя що ти е гърча с това SRD. Ако си в нАучната сфера, разбирам - може и Голем доктор да станеш с това, без дори да го подкарал като хората, но в производството не виждам как ще се плати развоя.

От сегашната ми камбанария виждам SRD-то като възможност с едно или няколко радиа в един чип да мога да активирам GSM, Wi-Fi, Bluetooth или ISM комуникация в зависимост от нуждата, но не аз да правя съответните стекове (в този случай бизнеса е с модули, не с крайни устройства), а само да ги активирам според нуждата.


Чет Дек 01, 2016 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
За симулирането на ГСМ тези линкове ако не си ги видял може да са ти интересни. Пише, че се поддържа платката, която си харесал.

http://openbts.org/hardware/
http://osmocom.org/projects/


Чет Дек 01, 2016 11:23 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Точно от подобна публикация на ГСМ базова станция ми влезе мухата в главата. Платката е с бакордер в момента, явно има голямо търсене

Няма как да се открият визуално дефекти защото продукцията се тества главно в сглобен вид. Или работи или отива на боклука. Има си производствен и тестов отдел и не трябва да си мешат функциите. Антените ги купуваме готови и няма нужда от тестване. Най много някой удължителен антенен кабел да се провери за затихване и това е.
Досега развоя винаги е бил с трансивъри и най големия гърч е като дойде време да се верифицира някоя луда идея с 250 сензора например. Само програмирането, тунинг по честота, мощност и да им натикаш батериите отнема 1 ден. С едно такова програмируемо радио би трябвало да може да се емулират всички тези предаватели как предават асинхронно, да им променяш мощността все едно са на различно разстояние и също така да се презастъпват пакети, нещо което трудно ще се направи с няколко трансивъра защото ще трябва развой и за тях отделно.

Точно заради ефекта в производството искам да автоматизирам максимално това което отнема най много време за тестване. Последните 5 месеца разработвам хардуера на една автоматизирана система за тест и настройка заедно с един от колегите програмисти. Операторите са на минимална ставка и единственото което трябва да направят е да сканират баркода на типа изделие, забучват УСБ кабел + JTAG програматор и след 2 минути има проверени датчици, настройка на тунера, скрипт + разни профили на консумирания ток. Всичко резултати са натикани в боза данни за да се вижда колко брак има и колко време отнема да се направи дадена серия. Зор беше доста докато проработи както трябва, но в крайна сметка е по добре да пръснеш пари по развой за автоматизация, отколкото за заплати и брак.
Вече е трудно да намериш някой който може да запоява и знае какво е катод и анод, та затова трябва в производството всичко да е идиотоустойчиво
Поздрави


Чет Дек 01, 2016 10:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Да не отварям нова тема за SDR...

На това му правят сериозна реклама - AD Pluto

Вътре е с Analog Devices AD9363 + Zynq, което ми звучи добре, макар че параметрите сякаш не особено внушителни. Може би искат да кажат, че за цената си (149$) е с много добри параметри ;-)

edit: оппа... дигикей са обявили прИмоция 99$. Взех го, само да го пуснат ;-)


Съб Апр 29, 2017 9:29 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 865
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
И фарнел го предлагат за 88евро, няма да се занимаваш с митници...


Съб Апр 29, 2017 2:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
супер, само дето го няма наличен... дано като се появи да е все още на тая цена ;-)


Съб Апр 29, 2017 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Това https://www.crowdsupply.com/lime-micro/limesdr гледал ли си ?

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Съб Апр 29, 2017 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
да, знам ги... с по-добри параметри са. Най-интересно е ниският спектър дали би могъл да се ползва за EMI/EMC. Но и да може аз тия области и науки не ги владея и се надявам да не ми се налагат. Съответно няма смисъл да давам 4-5 пъти повече пари, поне така си мисля де.


Съб Апр 29, 2017 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
miro_atc написа:
Да не отварям нова тема за SDR...

На това му правят сериозна реклама - AD Pluto

Вътре е с Analog Devices AD9363 + Zynq, което ми звучи добре, макар че параметрите сякаш не особено внушителни. Може би искат да кажат, че за цената си (149$) е с много добри параметри ;-)

edit: оппа... дигикей са обявили прИмоция 99$. Взех го, само да го пуснат ;-)


Получи ли си го? Тества ли го? В момента гледам е все още на 99$ и доста му се чудя. Притеснява ме, че повечето от инфото което намирам в интернет е доста постно. Уикито на продукта е буквално празно (уж го пренаписвали).
До колкото видях, може да се ползва като спектрален анализатор. Уж може да предава и приема едновременно, това дали означава, че може да се ползва и като антенен анализатор?


Пон Юни 18, 2018 12:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
Не съм го поръчвал щото при предния пост беше само реклама и нямаше наличности...

За антенен анализатор... не знам дали става. Tо да поддържа gnu radio и си е избило парите, кво му плащаш за 99$ с цинк вътре ;-)


Пон Юни 18, 2018 1:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Blade RF - software defined radio
miro_atc написа:
Не съм го поръчвал щото при предния пост беше само реклама и нямаше наличности...

За антенен анализатор... не знам дали става. Tо да поддържа gnu radio и си е избило парите, кво му плащаш за 99$ с цинк вътре ;-)

поддържа, и си е избило парете :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Юни 18, 2018 3:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни