Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Long-range Wireless - LoraWAN 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Покрай една от новините в cnx стигнах до тези:
http://www.acsip.com.tw/index.php?action=products&fid1=19
Добра идея - лора и стм-чо (L0 или F4). Малко странно LGA ама няма пълна радост.


Пет Дек 30, 2016 1:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
LoRa PHY https://www.youtube.com/watch?v=i_9N9UYKCMQ

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Яну 05, 2017 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3302
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
И тази година CCC беше интересно както винаги. Тук биват демонстрирани няколко вектора на атака целящи мрежите на мобилните оператори. Интересно за всички M2M ентусиасти.

https://www.youtube.com/watch?v=zx9kWW6 ... uvA9qCDuX9


Пет Яну 06, 2017 12:16 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Този шилд с RFM95W 868MHz някой пускал ли го е? Някакви впечатления?
http://www.ebay.com/itm/New-LoRa-Shield ... Sw3R1XTrDy
http://www.ebay.com/itm/LoRa-TM-Ultra-W ... lcIu0TPZjw
https://www.adafruit.com/products/3072
https://www.adafruit.com/products/3076


Защото тия на SODAQ са си малка цифромания, разбира се някои от тях имат повечко екстри като GPS и т.н.
https://shop.sodaq.com/nl/one-eu-rn2483-v2.html
https://shop.sodaq.com/en/explorer.html

или други подобни за 868MHz? Предполагам, че ще ми трябват поне два или един и gateway, ако искам да тествам каквото и да. Ако нямам LoRa мрежа и акаунт, наблизо - разбира се.


Съб Яну 28, 2017 11:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Не помня вече RFM95 или 96 си поръчвах, но едното със сигурност като и няколко други варианта като честоти и чепове/производители. Повечето дойдоха така че ще почвам да тествам и ще дам отзиви... освен за WAN-а, него сигурно ще го пропусна на тоя етап.


Съб Яну 28, 2017 11:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
и аз май лично ще поръчам няколко от евтините шилодове, а този с GPS-a и акселерометъра
ще бъде за сметка на фирмата - в края на краищата те искат да експериментират.

Сега LoRa хората си имат акаунт в тяхната система (т.е. дали са ми там достъп)
После регистрация в Pubnub
и накрая в IBM Watson
и сигурно node.js и други.

Искат насила и софтуерист да ме правят...


Нед Яну 29, 2017 12:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
я си кажете - да не oтварям нова тема, някои да е купувал или правил
LoRa тракер, със или без GPS (понякога позиция нужна, но понякога
е нужно само състония на няколко ключа или датчика).
Важното е да е малко, като например MyKi тракера за деца, но с LoRa
вместо 3G.

като се замисля, нищо не му пречи и да е ESP8266/ESP32 тракер,
просто ще е за по-малка дистанция, но пък при повече базови станции,
няма да има проблем.


Чет Фев 02, 2017 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
то дали ще е тракер или "логер" изобщо... важното е да натъманиш "време"(за предаване) и "ток"(консумация)

_________________
main[-1u]={1};


Чет Фев 02, 2017 6:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
идеята е следната - пациент в болница. Това чете примерно дали пациента е натиснал паник бутон, или
си е прострял на пода в несвяст, или е минал покрай някой RFID маркер където не трябва да минава.
Ако може да се зарежда на всеки 24часа ще е супер, не говорим за мнооого ниска консумация, нито за
мноого голямо разстояние, нито за повече от 100 човека.

Та по-скоро паник бутон, с повечко или по-малко "умни" функции - пулс, температура, ускорение(акселерометър).
И тия неща да ги праща през 15мин, ако всичко е в определени граници или през 1 мин ако има проблем.
Никакви данни в реално време и т.н. Просто няма как, за този влак.


Чет Фев 02, 2017 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Много интерсно е -как ще мине сертификация за болница,дето на входа пише да си изключиш Вифито , ако може- и пейсмейкъра.
Инфрачервено дали няма да е по-уместно...но ще е трудно да гарантираш ,че пациентът не го е затиснал с дупе.


Чет Фев 02, 2017 6:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Добре, не мисля да тръгваме по пътя "ако една птичка ти омаже датчика за чистачките"
Ситуация: Спешни случаи
Пациентите тук идват, теглят си номерче (ако не го водят с линейка. До 15мин те слагат на столчето за ЕКГ, взимат ти кръв и т.н. После се започва голямото чакане - предимство имат тези, които са на умиране, разбира се. Някои от пациентите си стоят в коридора(зелен статус), други може да ги оставят на легло със система(жълт), трети директно почват да ги спасяват(червен статус). Тези със зеления и жълт статус понякога се влошават внезапно и ако наблизо няма сестра, може те самите или техен роднина да сигнализира. Нещото трябва да е оформено като часовник, гривна, таг. Семтеч и една немска фирма имат подобна система за наблюдение на добитъка - всяка крава си има ЛоРа тагче с някакви сензори.
Е това е - за сертификациите не се и замислям, тук това си е основна част от бизнеса, няма как да се пропусне. Мога да кажа, че системата има приложение не само в болници - със същия успех може да училище, фабрика, басейн и т.н.

Мисля си, че с модификация на wireless DMX хардуер и софтуер, също може да стане, тъкмо няма да ми трябват облаци и т.н. Системите ще локални, не глобални.

Идеи?


Чет Фев 02, 2017 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Не те разбирам -
ако ти е кукнала идея , трябва да отговаряш на сложни въпроси.
Ако някой фелдшер на чаша бира е подметнал нещо - пак трябва да отговаряш на сложни въпроси.
Устройството може да е маншет за над лакътя - по-голямо и тежко.
Миниатюризацията е второстепенна тука, според мене.


Чет Фев 02, 2017 8:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Напротив - миниатюризацията е основна. Трябва да изглежда като купешките гривни, които четат пулс и т.н - за да може да не страхува малките пациенти, големите паценти, бъде разпознато, да бъде секси и т.н. Новите неща плашат...Може да е по-голямо, но трябва да е и консуматив. Едно заради зарази, и друго всеки може да го счупи, забрави, хвърли някъде. Но миниатюризацията е проблем на развоя на продукта и индустриализацията му - аз не се занимавам с това, нямам ресурсите, че и знанието.

Аз се занимавам с докарване на идеята до някакъв прототип, ще е много добре ако и работи в някаква степен. Ясно е, че ще има сложни въпроси - без тях няма как, но решаването на този проблем не е толкова сложно (според мен). Има сертифицирани модули, останалото е сензори, бутони, батерия и кутия. Софтуера от двете страни ще е голям проблем, но LoRa мрежа вече има изградена в целия град (или пoне така ми гарантират). Или пък може да има локална клетка - защото тяхната система е LoRa възли - LoRa-GSM gateway(локален, за да може мобилния оператор да взима парички за трафика, и защото LoRa мрежата е изработена по негова поръчка) - PubNub - IBM Watson. Вервай ми - сертификацията ще ми е малкия проблем, за него има ресурси, лабове и хора които го правят постоянно и както е по книгите.

Но мисля че омазах LoRa темата достатъчно, може би е време да направя нова или да се прехвърля в детския тракер.


Чет Фев 02, 2017 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Колко важна е локализацията? В смисъл очаква ли се системата да прати информация "на лявата седалка на канапето в дъното на коридора преди кафенето на 2-ри етаж в трети корпус", или само аларма или най-много "в отделение 7" стига?
Напоследък има доста системи и идеи за indoor location tracking. Някой гонят сантиметри. Най-познатото за beacon-ите по BTLE. С нормален хардуер (примерно nrf52) няма да има кахъри.
Мисля че Cisco имаха система за прецизна локализация през wifi-то, но то първо иска специални AP-та техни, а и консумацията е друга бира.
Вчера даже гледах някакво DW1000 май се казваше, чип на 3-6ГХз който май ползваше 802.15 за протокол и правеше доста прецизно позициониране.
Няколко фирми - TI със sensortag-а и Broadcom/Cypress имат играчки пълни с разни сензорчета и BTLE. Те са удобни за проби.
Силен си в сензорите и може да се прояви въображение - падане, резки ускорения, температура.
За спортни тракери се ползват оптични сензори за heart rate. Това може да е полезно за детекция на влизане в 'червения сектор'. Правят ги като нагръдни колани и като часовници - или с ант, или с БТЛЕ. Има ги и с гпс/2г, че и с 3г и андроид (часовниците - онези мики-та дето са си китайчета от али-то).
Има дежавю че някъде писах подобна тема. Показваха ми някакво норвежко изчадие от типа на тракер за хора и животни. Имаме ublox за гпс, quectel за гсм, вифи-то не помня на кого беше, имаше и БТ отделно (едното за iOS, другото за андроид). 100 и нещо евра, има си и бутон за SOS на него, батерия, NFC.
Иначе генерално май няма много идеи - маркери (Beacon-и) по ключови точки, периодично сканиране и изчисление по нивата на засичане.
Broadcom (вече Cypress) както и nrf52 има NFC и/или безжично зареждане. Това норвежкото щяхме да го модифицираме към безжично че много хебана микро усб букса бяха сложили.

А, още по-китайско или по-евтино, зависи от гледната точка - има едни ключодържатели с бутонче на тях - nut2 например. Той е с nrf51. Има и още по-евтини - сега чакам един дето са по 2 долара и ще са с някоя плюнка.
Отплеснах се - за nut-а имаше някакви алтернативни "прошивки", но и да няма то е nrf. Но и sensortag-а или WICED Sense-а са по-гъвкави. Има и някакво hexiwear на фрискейл (сори, nxp). То е с кинетис с BTLE и също има бая сензори.

Едит: писали сме едновременно. В онова dejavu писах за опцията да се сканират за "beacon-и" - дали gsm, дали вифи, дали BTLE или нещо друго, и по лора да се хвърля информацията какво и с какво ниво е видяло.
Та за подкарването на прототип точно тия sensortag, wiced sense, hexiwear може да са ти добра отправна точка. Другото е нещо хакваемо от фитнес-тракерите.


Чет Фев 02, 2017 9:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Long-range Wireless - LoraWAN
Локализацията понякога не важна изобщо - става така, че хората ги разделят по стаи или кабинети или ги разделят със завеси.
По важно е да се знае, че там където е чакалнята трябва да отиде сестра/доктор защото нещо не е наред. Обикновенно са макс.5/10 човека не 100. Случва се така, че персонала не достига и понякога хората си умират кротко сами, защото в 2 сутринта всички са били заети с други умиращи.

Може да е проста обратна връзка като светлина/звук, ако има номер и локализация вече ще е още по-добре. Т.е. така наречения триаж не е като на в "Спешно отделение" в Чикаго, тук мащабите са доста по-малки.

Понякога въпроса е само - този човек тук ли е все оше, мърда ли, има ли темп. и пулс или не. С "беконите" може би не е лошо репение. Което ми напомня че още не съм си получил Финландския кикстартер...

p.s. почнал е да ги праща... а моите идеа са малко смахнати, и далеч от дефинирани, не ги взимайте много на сериозно


Чет Фев 02, 2017 9:52 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни