Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
дълго време нямаше dev-tree, сега се предозираха...
вкарват всичко там - МАС адреси, фърмуери, щом и сериен номер са вкарали, дали и CPUID не е там?


Нед Фев 28, 2016 6:21 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 2:20 am
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
palavrov написа:
Ами не е - затова ти казах да погледнеш в сорса на ядрото - работа за 5 минути.
Това което виждам е, че серийния номер се прочита като параметър от device tree. Как е наврян там не го гледах, но малко ме съмнява да е записан в процесора - тогава щяха да си го прочетат от него а не да носят от 10 кладенеца вода през device tree и т.н.


ами покажи ми каде го чете този сериал номер, ако можеш , аз явно не мога да го намеря ? (дори и къде да го търся явно не ми е ясно признавам си! )
покажи ми го този сорс дето го гледаш и къде точно .... ако можеш разбира се
благодаря ти предварително! за 5-те минути които ще загубиш заради мен

тоест според тебе , това може да се заобиколи с прекомпилиране на кернел-а ?


Нед Фев 28, 2016 9:49 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Хехе, аз ония 5 минути вече ги загубих - сега нови ще трябва да инвестирам - и то поне 15 за да ти покажем как сам да търсиш:

1. Гуглосваме за "linux kernel cpuinfo"
2. При мен поне още на първо място се отваря сайта на свободните електрони: http://lxr.free-electrons.com/ident?i=cpuinfo
3. Прескачаме всички архитектури защото не е ясно дали точно това търсим или нещо друго - в смисъл, че за момента това което знаем е, че се чете от файловата сиситема - добре е да вървим по пътя на изпълнението за да не пропуснем нещо т.е. най накрая където търсим къде е имплементацията на fs/proc/cpuinfo http://lxr.free-electrons.com/source/fs ... info.c#L21
4. Тук общо взето няма кой знае какво за гледане, ползва се някаква exter struct cpuinfo_op която най вероятно е дефинирана за всяка архитектура/платформа - цъкаме на нея и стигаме http://lxr.free-electrons.com/ident?i=cpuinfo_op
5. Точно така е, търсим къде е имплементацията за арм, цъкаме направо на първия линк който срещнем http://lxr.free-electrons.com/source/ar ... up.c#L1160
6. Това е попълване на структурата с разни функции за АРМ - интересната е c_show - тя е дефинирана в същия файл, така че може с ctrl-f да я търсим без да цъкаме по линкове с мишката, за твое улеснение ето ти пак линк http://lxr.free-electrons.com/source/ar ... up.c#L1079
7. Тук на чист български е написано какво прави - вади едно по едно данните които се печатат, оглеждаме се за "Serial:" той е към края на функцията http://lxr.free-electrons.com/source/ar ... up.c#L1140
8. Това което ти трябва се държи в някаква си променлива system_serial която след малко търсене как се ползва във файла ни води до http://lxr.free-electrons.com/source/ar ... tup.c#L855
9. Попълва се с of_property_read_string като се дава параметър root и "serial-number", тая функция не я знаем какво прави затова цъкаме на нея http://lxr.free-electrons.com/ident?i=o ... ead_string
10. Ползва се за щяло и не щало, но има само една имплементация http://lxr.free-electrons.com/source/dr ... se.c#L1344
11. Простичка функция, скролваме малко нагоре да и прочетем документацията http://lxr.free-electrons.com/source/dr ... se.c#L1329
12. Четем "Search for a property in a device tree" ... значи серийния номер някой трябва да го постави в device tree

По същия начин продължаваш нататък - най вероятно трябва да го потърсиш "serial-number" в build системата която се ползва за RPi или Orange Pi.

Едит: Айде още малко - с free text search http://lxr.free-electrons.com/search на "serial-number" с малко лутане откриваме те това http://lxr.free-electrons.com/source/Do ... f.txt#L861
Чети тука да видиш кой как го попълва това.

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Фев 28, 2016 10:48 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 2:20 am
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
palavrov написа:
Хехе, аз ония 5 минути вече ги загубих - сега нови ще трябва да инвестирам - и то поне 15 за да ти покажем как сам да търсиш:
....
Чети тука да видиш кой как го попълва това.


Явно повече ги разбираш работите от мен, аз също гледах 15 минути но не намерих мястото където серийният номер се чете от някъде си ....
явно толкова ми са силите .... ,
но сигурен ли си че това дето смяташ (предлагаш) да прекомпилираме за да може да излъжем за CPU serial number
ще подейства и тук ?
Код:
vcgencmd otp_dump | grep ^28


Общо взето идеята е да сменим сериал номера без да си напишем свой (да пренапишем половината) линукс ...
иначе сигурно си прав ... "всичко е елементарно и е в сорс кода...." само трябва да го сменим и прекомпилираме .... и готово ? :)


Нед Фев 28, 2016 11:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 1:24 pm
Мнения: 398
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
ike написа:
Да имаш някаква идея, защо толкова много се различават BogoMIPS?


Хал хабер си нямам
То на тоз дето пише че "работи на 5+ " му залепих някакъв радиатор Но си бачка вече 3ти месец без да го спирам
Ако ти е любопитно и те се ръчка да ти пусна един SSH


Пон Фев 29, 2016 9:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
help40 написа:
...
но сигурен ли си че това дето смяташ (предлагаш) да прекомпилираме за да може да излъжем за CPU serial number
ще подейства и тук ?
Код:
vcgencmd otp_dump | grep ^28


Общо взето идеята е да сменим сериал номера без да си напишем свой (да пренапишем половината) линукс ...
иначе сигурно си прав ... "всичко е елементарно и е в сорс кода...." само трябва да го сменим и прекомпилираме .... и готово ? :)

Нищо не предлагам аз. Само ти показвам как да се оправиш сам. И като гледам май не си схванал.
Идеята на device-tree е да се конфигурира ядрото без да се прекомпилира т.е. да се подготви blob с разни параметри още по време на компилация и после boot loader-а (например u-boot) да го препрати към ядрото. Ако беше продължил в същия дух както ти написах щеше да стигнеш до документацията на u-boot където става на въпрос за device-tree и ясно е написано, че самия boot loader добавя разни параметри в движение към него преди да стартира ядрото. Т.е. трябва да се погледне сорса на build системата която подготвя image за sd-card или каквото там се ползва за зареждане.
Ако си късметлия някъде ще има стринг "serial-number" и по него ще се ориентираш къде точно е записан този сериен номер и как да го промениш. За момента това което ти показах е как да вървиш срещу посоката на данните т.е. преминахме от user space в kernel и стигнахме до boot loader. Остава още малко - напъни се сам. Аз нито имам сорсовете които са ползване за тези платки, нито имам такава платка, нито имам време да се занимавам повече.

Едит:

Гуглосване за "vcgencmd otp_dump" ми вади като първи резултат те това http://elinux.org/RPI_vcgencmd_usage където ясно е написано:

Цитат:
vcgencmd otp_dump

Displays the contents of the OTP (One Time Programmable) memory embedded inside the SoC.


и малко по надолу

Цитат:
Locations 28 and 30 store the Serial and Revision values that get displayed by /proc/cpuinfo (the Serial is also used to determine the Ethernet MAC address on Model B boards), and location 32 stores the value of the warranty bit. Purpose of values in other locations is unknown.


Толкова ли е трудно да погледнеш първо в google преди да чакаш по форумите някой да ти свърши работата?!

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Фев 29, 2016 9:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
palavrov написа:
12. Четем "Search for a property in a device tree" ... значи серийния номер някой трябва да го постави в device tree


Обикновено серийния номер се задава от bootloader-a, така че гледай в кода на U-boot той от къде го взема. Функцията се казва get_board_serial. Тези допълнителни даннни се предават от bootloader-a към kernel-a чрез механизъм наречен ATAGS.


Пон Фев 29, 2016 10:31 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Фев 28, 2016 2:20 am
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
вие май ме бъркате с някой момчета, питах просто имат ли сериен номер ... защото нямам ОринджПи ... човека ми каза че имат.

някой (като OpenELEC за някой от кодеците) използват серийният номер за лицензиране на продуктите си .....
гоогленето показва че няма лесен начин да се промени (не намерих въобще)
това ми беше достатъчно на мен ....

това че номера го има в OTP (One Time Programmable) memory не значи ли че е "хард кодед" ? ако да, защо тогава викаш че не е ?

на веремето имаше параметър който можеше да се манипулира bcm2708.serial , НО това вече не е възможно
kernel: Bump to 3.18.6 - "firmware: arm_loader: Don't allow bcm2708.serial to be set in cmdline.txt"

та всичко това ме навежда на мисълта че не са много хората които могат да го сменят ...
ако ти си един от тях , приеми моите поздравления , на мен ми се струва че просто ти се приказва ....
но все пак ти благодаря за упорството в доказване на това ... че ти се струвало нещо си


Пон Фев 29, 2016 7:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Цитат:
това че номера го има в OTP (One Time Programmable) memory не значи ли че е "хард кодед"

Нищо не значи. Винаги има обиколен път , ако има интерес - Уин компютрите са нагледен пример. При засилващата се тотална нестандартност/уникалност на процесорите- за
какви "хард кодед" опции си приказваме? Кой може да осигури 1 долар за уникалност при условие ,че цялата платка е 10 долара?


Пон Фев 29, 2016 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
help40 написа:
...
това че номера го има в OTP (One Time Programmable) memory не значи ли че е "хард кодед" ? ако да, защо тогава викаш че не е ?

на веремето имаше параметър който можеше да се манипулира bcm2708.serial , НО това вече не е възможно
kernel: Bump to 3.18.6 - "firmware: arm_loader: Don't allow bcm2708.serial to be set in cmdline.txt"
...

Той, че е хардкодед в OTP е ясно. Ама с този механизъм с който минава през буутлоадера, после през ядрото и т.н. няма кой знае какъв проблем да се подмени с друг. Само, че ще трябва да пипнеш или буутлоадера или ядрото.

Та да се ползва този сериен номер за лицензиране не е кой знае колко надеждно. Но то ако си наясно как да го смениш едва ли ще е проблем да си платиш какъвто и да е лицензен софтуер. Както и да е - спирам да ми се приказва.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Фев 29, 2016 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Без да се намесвам в спора, да не би да съм изтървал кога allwinner са минали на devtree? Официално? По спомен техния код (uboot/kernel) си ползваше до последно FEX конфигурациите, които реално са подобие на devtree, ама тяхно си.
Или имате предвид в linux-sunxi кода, или подобни независими алтернативи на кода?


Вто Мар 01, 2016 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Честно казано дори и идея си нямам, че това Orange Pi е с AllWinner и си абсолютно прав :)
Иначе в mainline kernel от доста време има поддръжка за AllWinner, но не съм много сигурен дали е завършена т.е. донякъде може да се подкара с device tree но никога не съм го ръчкал собственоръчно.

А в това което му показах на колегата единсвеното dependency е за ARM - не се упоменава конкретен SoC.

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Мар 01, 2016 12:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
gicho написа:
Без да се намесвам в спора, да не би да съм изтървал кога allwinner са минали на devtree? Официално? По спомен техния код (uboot/kernel) си ползваше до последно FEX конфигурациите, които реално са подобие на devtree, ама тяхно си.
Или имате предвид в linux-sunxi кода, или подобни независими алтернативи на кода?


Зависи за кои точно процесори става въпрос. Аз работя по една платка с А13 и от доста време минах изцяло на mainline ядра, съответно и от fex на device tree. Има поддръжка за всичко което на мен ми трябва (GPIO, USB, UART, I2C, SD/eMMC, LCD, Sound, resistive touch). Естествено изключваме всякакви видео ускорения. С другите им процесори не знам как е точно положението, но поне близките (А10/А20) също би трябвало да имат съвсем прилична поддръжка в mainline ядрото.


Вто Мар 01, 2016 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
за 5 долара openELEC кей ли спорите
https://osmc.tv/download/

_________________
main[-1u]={1};


Вто Мар 01, 2016 6:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
radolin написа:
Зависи за кои точно процесори става въпрос.

Да, за А-тата май ги има, но дискутираното тука е с H3, а за него до преди месец нямаше поддръжка. Рекох да се включа да сверя часовника.


Вто Мар 01, 2016 11:32 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 113 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни