Отговори на тема  [ 113 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 12:41 am
Мнения: 276
Местоположение: София
Мнение Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Най-новото китайско постижение на копирането между играчите на евтини едноплаткови компютри.
Orange Pi PC - цена $15 aliexpress
Интересното е, че от както са го пуснали в aliexpress - първа продажба на 25 Aug 2015 - брояча на страниците с купувачите вече е 298, но още никой не го получил физически да каже истинско ли е желязото и правили това което се очаква.

Изображение


Пон Сеп 07, 2015 7:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Моето пътува, на 26-ти го поръчах ама е някъде по пътя на коприната. Като дойде ще кажа. Иначе за около 30лв какво да му е? 15долара +3.69 за доставка.
Все пак е впечатляващо че са събрали 1Г рам в тая цена. Чипът е с вградено 10/100 фи, но поддържа и гигабит с външно фи.
Доколкото четох вече доста над 1000 бройки са продадени, сумарно от алиекспрес и таобао магазина им.


Пон Сеп 07, 2015 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Абе, да не е пак китайски врътки с цената за доставка :)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Сеп 07, 2015 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Не, нали това казвам - струва 15 долара и ми взеха 3.69 долара за доставка, т.е. общо 18 и нещо, което се върза на около 32лв по спомен. Пътува вече но поне още седмица ще мине.
"Комплектът" е постен - само платката - няма кабели, няма захранване. Не може да се храни от микро usb-то, иска си ток на barrel jack-а.


Код:
2015.08.30 16:47 (GMT-7): In transit (shipped by air)
2015.08.30 16:00 (GMT-7): Departure from Warehouse
2015.08.30 15:54 (GMT-7): Arrival at Warehouse


Пон Сеп 07, 2015 11:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Orange Pi е по-добро от Raspberry Pi, като производителност и цена.
Обаче има няколко аспекта в които Raspberry Pi е по-добро, или поне аз така разбрах.
1. Качеството. Raspberry Pi си има QC https://www.youtube.com/watch?v=Tza6Hl8wSJ0 при Orange Pi, каквото ти се падне - може да е качествено, а може да ти окъси захранването.
2. Има много готови вече проекти за Raspberry Pi - сваляш проекта, качваш го на SD карта и готово. Докато за Orange Pi трябва сам да си пишеш проектите.
3. Имаш някакъв въпрос за платката? Raspberry Pi можеш да попиташ буквално няколко хиляди девелопъра повечето от които англичани или американци, а за Orange Pi можеш да питаш само продавача дето ти го е продал и той ще ти огтовори - еднагащаплявадаядешнащамагара.
4. Raspberry Pi се опитват да направят всеки един драйвер и пач за ядрото опън сорс, докато за Orange Pi подразбрах че получаваш blob който работи само с едно ядро и имало някакви проблеми да се пусне хардуерното ускорение на видетото. Orange Pi наистина можеш да го ползваш като ардуино без монитор, но много хора искат и GUI интерфейса и ардуиното.
може да съм сгрешил или изтървал нещо. Корегирайте ме или допълнете с вашето мнение, относно
Orange Pi VS Raspberry Pi

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Сеп 08, 2015 10:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Хм, вчера идваха от Exar и хвалеха новите си разработки. Имаха разни чипове - регулатори импулсни с по няколко изхода. Като това как ще работи (включително компенсациите и т.н.) се програмира по I2C интерфейс, а параметрите ти ги смята тяхна програма. Т.е. ти само задаваш как искаш да работи, то ти изчислява регистрите с какво да бъдат записани. Та в контекста на това стигнахме до извода че някой ден никой няма да се напъва да разаработва или да разбира как точно работят нещата щото вече всичко ще го има на готово.

Иначе по темата - ммм.. няма какво да кажа :)


Сря Сеп 09, 2015 12:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Принципно си прав. Само че повечето неща дето се клатят на Rpi могат да си вървят и на allwinner платка - разликата е в кърнела само. Имах таблет с A10, за него има berryboot който вършеше цялата работа по трансформиране на A10 таблет в linux такъв:
- теглиш едно apk и го пускаш на таблета (на оригиналния андроид)
- това апк подготвя sd картата, чете FEX файла (хардуерно описание) и го копира в подходящ вид на картата за ползване от линукса
- рестартираш и автоматично бутваш от картата
Оттук насетне имаш QT GUI с който (както и при berryboot за Rpi) си избираш дистрибуция, можеш да добавяш и свои. Избраният rootfs-а идва (еднакъв с този за Rpi, върви си на allwinner-a като пушка). Пускаш си каквото ти трябва и ако си късметлия то върви.
Не знам докъде са го докарали RPi-то с mainline поддръжка, но за H3 проца има по-подробен datasheet отколкото за броадкома. Да не говорим че H3 си има native гигабит MAC и 100мегабита PHY. Последното е интересна опция.
За Rpi-то има доста аксесоари, платки, кутии - това го няма за оринджа (за PC варианта).
И двете си имат + и -, няма спор че софтуерната поддръжка е по-добра за Rpi. Видео декодирането при RPi-то си работи, а за allwinner-а не както трябва, поне не извън Kodi.
Не бива да забравяме че говорим за крайна цена в BG от 32лв, срещу 80+ за Rpi-то.
Олимекс работят по нещо с H3, едва ли ще слязат до тази цена, може би нещо около 30-тина евро без ддс-то, но колкото по-популярна е платформата, толкова по-добре.
Другото е че евентуално има шанс да си направиш твой хардуер с H3, ако го докараш дотам, т.е. чипа е достъпен. Броадком-а е недостъпен за по-малко от 50000 бройки на година. SoM на фондацията е твърде скъп дори за дребни серии.


Сря Сеп 09, 2015 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
gicho благодаря ти за мнението. Аз не съм се борил с Rpi или Orange Pi, а и не съм се задълбочавал да търся подробна информация.

/offtopic
Сега си проверих пейпал транзакцията. На връх Нова година 31.12.2010 съм платил $18.48 за ардуино Arduino Duemilanove 2009 AVR ATmega328 тогава това беше най-евтиното менте на ардуино, което предлагаха на пазара. Сега 5 години по-късно имаме 4ядрен процесор с 1Г рам и разни други екстри. Интересно след още 5 години, какво ще имаме.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Сеп 09, 2015 3:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Това си мислех и аз, една оранжада сега е колкото ардуино. Има мегдан още малко да слязат ми се струва, с онова R8 на всепобеждаващите.


Сря Сеп 09, 2015 4:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Аз отново ще си задам (риторично) въпроса, който съм задавал вече няколко пъти: за какво реално може да се ползват тия неща? За РС се съмнявам да се класира, за обучение с тоя абсурден чип - също не става, за игрички - не, за ембедед - освен за някое единично любителско проектче, не виждам кой би рискувал. Та реално за какво може да се ползва освен за пишкомерство и рутър?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Сеп 09, 2015 4:31 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
И аз доста мисля по този риторичен въпрос .. но като се замисля при един сносен тъч дисплей и подкарване на андроид може да му се намери доста прилично решение в автомобила с разни гивезилъци .
Стига на човек да му се спортува де .
Отделно може да се спретне доста добро домашно управление на уреди .. нали сега това е модерно :)
Абе базици бол , а луди като нас още повече :)

_________________
Код:
while(true);


Сря Сеп 09, 2015 4:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Аз отново ще си задам (риторично) въпроса, който съм задавал вече няколко пъти: за какво реално може да се ползват тия неща? За РС се съмнявам да се класира, за обучение с тоя абсурден чип - също не става, за игрички - не, за ембедед - освен за някое единично любителско проектче, не виждам кой би рискувал. Та реално за какво може да се ползва освен за пишкомерство и рутър?

Не разбрах въпросът ти - за чипа или за платката питаш? Предполагам че говорим за платката, така че мога да нахвърлям за какво ги ползват из нет-а - network storage, media player (h.265), web server, digital signage. Централен контролер за home automation. Network-enabled openocd emulator - има вариант и през GPIO-та, мрежово свързан сериен порт. Всякакви ардуино-подобни неща които не са на батерии.
Това с опъноцд-то ми е много удобно - могат да си държа закачен jtag-а на устройство дето е в лабораторията докато вървят тестове и да търся бъгове.
Друг вариант - st-link на усб примерно, може и segger, и правим production line програмиране и тестване. Със сегера stm-те се флашат най-бързо :-) , особено сравнени със сериен бутлоадър. Файловете за флашване се сменят елементарно през мрежата, при желание (не съм го правил още) направо си дърпа ревизия от svn-а.
Като вземем предвид че напоследък всичкото микроконтролери имат някакъв вид евтин дебъг и инструментариум за линукс може да "екстраполираме" че такава джиджавка е удобна за произволен вид автоматизация в производството.
Опцията с вграден флаш даже пречи понякога - като гръмне някоя такава платка (не че се е случвало) вземаш нова и и бодваш sd картата от предишната. Е, ако си е отишла картата пържиш един имидж и мушкаш.


Сря Сеп 09, 2015 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Страшна работа викаш... А всички като се юрнат да се правят на ембедед програматори с тия неща, кой ще остане да прави платки? :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Сеп 09, 2015 5:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Тези евтини платки са идеални за неангажиращо запознаване с ембедед линукс, андроид и т.н.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Сеп 09, 2015 5:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Китайците пак избиха рибата ... Orange Pi PC
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Страшна работа викаш... А всички като се юрнат да се правят на ембедед програматори с тия неща, кой ще остане да прави платки? :)

Пак не разбрах въпросът, но както и да е. Казвам че една област за ползване е "remote usb". Всяко нещо дето е на усб може да се ползва отдалечено през такава платка. И не в смисъла на "usb over ip", ами приложението да е на remote платката и връзката към него да е в удобен вид/протокол. Дали ще е конзола, сокет, GUI, веб - въпрос на приложение.
Както можеш да имаш remote usb printer, така може да е web camera, rfid четец и други такива. Въпрос на въображение и технически идеи.


Сря Сеп 09, 2015 6:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 113 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни