Отговори на тема  [ 93 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
GSM модеми 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
pirev написа:
Когато става дума за лични цели да, но когато става дума за индустриални цели е несериозно да се използват чипове и устройства за битови цели. Това че тръгнало на 1-2 бройки е най-опасното, защото те заблуждава и като направиш една серия от 100-тина отива всичко в киреча. Чипове и за битови и за индустриални цели се произвеждат заедно, на една поточна линия, по една и съща технология. Разликата между тях е, че тези за битови цели не са издържали тестовете ( т.е. не всички, вземат се проби на 1000 или 10000 чипа, един като не издържи цялата серия отива за битови цели ). Това е същото като овърклокването на един процесор, ако всички работеха на по-висока честота за какъв му е на производителя да ги продава като такива за по-ниска ? И пак ти казвам, без да се сърдиш, че изводи не се правят на 1-2 бройки, направи 100-тина, тествай и тогава прави изводи, защото ще отидеш да работиш в някоя фирма, дето се правят средно големи и големи серии, ще направиш една такава грешка и после ще си скубеш косите.
Сърбал съм попарата на симистори за битови цели, които се използваха в светофарни контролери. Цяла пролет, лято и есен работеха, и като дойде зимата на 1998г. и стана -15 градуса, половината Пловдив нямаше светофари, защото не искаха да се отпушват хайваните. Да видиш как се сменят в полеви условия при -15 градуса електронни елементи, че трябваше поялници с бензинови лампи да използваме, щото нормалните не можеха да нагреят, а що срам брахме е друг въпрос.

П.П. Слушай Дето ти Боре и няма да сгрешиш :D


Изобщо няма да се разсърдя !!! :wink: Приемам ГРАДИВНА критика и коментари !!!!
Честно казано , до сега не съм се замислял и не съм обръщал внимание на буквичките ИзоДзаДзе !!!!
А тез буквички , за всички пройзводители ли са актуални или всеки си има собствена абревиатура ???
Сега моите "консумер" ГСМ-та , вярно ,че работят в купето на автомобила , но то май няма особено големи разлики !!! Може би единствено се ограничават температурните стресове ????
Ами ако се вземат мерки да се работи в зададения температурен интервал ??? :?:

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Чет Ное 03, 2005 12:43 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ама за тия таксита .... те само са стоели или са и работили тия апарати, н е ако таксито работи има шанс вътре да е -40 .. по даро и 0, ама ....бувите са си вжни, каквото пише такова, другото е божя работа, а аз нещо много не вярвам в чудеса ...


Чет Ное 03, 2005 1:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
@WDW,
Цитат:
Сега моите "консумер" ГСМ-та , вярно ,че работят в купето на автомобила , но то май няма особено големи разлики !!! Може би единствено се ограничават температурните стресове ????
Ами ако се вземат мерки да се работи в зададения температурен интервал ???

Нека да ти кажа и моето мнение за ползване на определена техника "не по предназначение".
Предполагам, че си направил две-три устройства за приятели с GSMи "втора ръка" и те даже работят. Тъй като обаче те не са предназначени да работят в този температурен диапазон и в среда на удари и вибрации никой не знае до кога ще работят. Ако обаче трябва да направиш 100-200-500 устройства (и да кажем, че понякакъв начин събереш толкова стари апарати от определен тип) веднага ще проличи големия процент на отказите. И тогава става страшно, особено ако автомобилите обикалят из цялата страна, че и в чужбина. А да им осигуриш "подходящите" условия ще ти струва по-скъпо (ако въобще е възможно) отколкото да използваш истинските, предназначени за целта.
И само един пример - Някои от собствениците на LAN мрежи наслагаха такива "ТНТМ изделия" по покриви и в подпокривни пространства, за да си рестартират постоянно забиващите рутери. И започнаха да обикалят да рестартират устройствата за рестартиране. :wink:
Така че, "Кое си требе, оно си сака"


Чет Ное 03, 2005 8:42 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
ToHu написа:
Ама за тия таксита .... те само са стоели или са и работили тия апарати, н е ако таксито работи има шанс вътре да е -40 .. по даро и 0, ама ....бувите са си вжни, каквото пише такова, другото е божя работа, а аз нещо много не вярвам в чудеса ...

Работеха - това си бяха някакви странни изисквания на Румънската наредба - да можели да работят до минус 40 (много ми беше интересно кой ще е тоя шофьор дето ще кара на такава температура 8) ). Най-големи ядове брахме с LCD-та - беше голяма борба да работят на тая температура - добре, че бяха някакви доста добре замислени със хиляда софтуерни настройки та стана работата.


Чет Ное 03, 2005 9:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
Принципно буквите за температурния диапазон са стандартни
C - комерсиално приложение, в офиса 0 до 45
I - индустриално приложение -15 до 55 (понякога до 65)
A - за автомовили -25 до 85
M - военно -35 (или дори -55) до +100 (или дори 125!)
това в обши линии важи за чипове. за дисктерни елементи температурите може да се различават, трябва да се чете всеки дейташит.

разликата в цените не е голяма - до 2 пъти между С и М, но М чаркове се вземат по-трудно, иска се писане

ОСВЕН ТОВА
е добра практика да се четат и следващите редове от маркировката. на чиповете може да се намери информация за версията на маската, с която е произведен чипа, къде и кога е произведен, което за някои фирми е от особена важност (визирам майкрочип :wink: ) и помага да избереш съответната ерата.

НАКРАЯ
проектирането на електронни изделия е сложна работа. учи се дълго, чиракува се също дълго и единствения начин да започнеш да правиш нещата както трябва е практиката. за да избегнем "удрянето в дирека" всеки път, се събираме в такива форуми и си хортуваме глупости. понякога помагат, понякога - не. но да се научим ни е отнело много време и средства - дилемата "нови гуми или кит за новия чип" сигурно всеки я е имал.

и затова трябва да си ценим труда. много е неприятно, че на пазара има устройства за "ресетване на суичове" за 5лв. какво точно се плаща с тези 5 кинта? ако човека, който е правил платката, си беше купил софтуера, щеше ли да кандиса на петарка? ама това е мнооооого друга тема. и трябва да е на друго място. моля, не я раздухвайте тука , че ще настане една говорилня :-@


Чет Ное 03, 2005 12:03 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 19, 2005 10:38 am
Мнения: 978
Местоположение: Europe -> BG
Мнение 
@ДедоБоре =D> =D> =D> :supz: :prayer:

"Което си е така си е така."

_________________
един факт :-)
Съжалявам , че исках да помогна ...


Чет Ное 03, 2005 12:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
Lupus написа:
..................Така че, "Кое си требе, оно си сака"

Да по принцип е така , но все от някъде трябва да се започне !!!!
И готовите "Консумерски" ГСМ-та са една доста добра алтернатива !!!!
Все си мисля,че повечето от тях са изложени на доста брутални външни въздействия и деанят без сериозни изменения на параметрите !!!!
Съвсем друго е когато трябва да правиш хилядите бройки !!!!! Но аз винаги мога да скоча на модул, без сериозни промени по конструкцията си! Въпросът е моето творение да бъде изпитано, то ме интересува !!!

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Чет Ное 03, 2005 11:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение Това е първото място, където питам :) за GPRS
Това е първото място, където питам :) за GPRS, та имам следния въпрос:
Система, която работи с модеми (обикновенни и GSM) трябва да бъде прехвърлена на GPRS.
Най-веорятно от едната страна ще ползваме хост и веб сървър и т.н.
Но от другата страна (от към приложните устройства) ще трябва да се разработи (и/или вземе готово) някакво устройство.
Моля за вашето мнение какви са вариантите и за готови устройства и за ваши разработки и за развойни средства!
БЛАГОДАРЯ! :)


Пет Ное 11, 2005 10:06 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Като хардуер - GPRS модеми, а като софтуер - TCP/IP стек (ако модема го няма вграден в него). Но при всички случаи софта също ще трябва да се промени.


Пет Ное 11, 2005 11:11 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение Сегашното положение и желанието за в бъдеще
Сегашното положение и желанието за в бъдеще:
Системата е йерархична, като на най-ниско ниво са т.н. местни устройства, които събират информация - тях няма да променяме.
В момента специализирана процесорна система се грижи от една страна да комуникира с местните устройства, а от друга - с модема, през който се свързва с "център"
Желанието е тази специализирана процесорна система да се замени с нова, която пак от едната страна ще комуникира с местните устройства, но от другата страна ще бъда GSM/GPRS връзката.
Дано да съм разбираем :)


Пет Ное 11, 2005 11:34 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
водата е дълбока, не е като при "нормалните" модеми. изисква обръщане на модела... на мислене :wink:
ако ти трябва професионална помощ, потърси някой от пишещите тука конкретно.
не вярвам някой да е навит да сподели информация, за добиването на която да е затрил месеци борене, за без пари.
не е за форум тая работа


Пет Ное 11, 2005 12:34 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение Очаквам предложения :)
Очаквам предложения :)
А и май вече писах, че приемам за обсъждане предложения за ноу-хау, разработка, готово изделие и всякакви други :).
Впрочем, тоя форум не съм го пробвал с лични съобщения, но меилът ми е nikb@mail.bg
А това, че си прав, си го знаеш. Може би познавам лично някои от писалите по темата, а с доста съм контактувал по други форуми.

ПП сега виждам, че съм писал: "ваши разработки" - е, не е било предложение за подарък :)


Пет Ное 11, 2005 1:25 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ами тук има май такива коит са се занимавали, ако не тук, медиа дата, значи тяхна дъщерна фирма внася модули, Илко от дир.бг то, а тук мисля имаше още някой който работи там. Та когато в старата фирма проучвах за таквиа модули той каза че доста могат да ни помогнат, потърси го ако искаш, а сега не се сещам как се казваше дъщерната им фирма ....... не знам дали Илко пише тук, мисля че не.
И другото кето е, абе от сони-ериксон, ама не сами тук визитките, ако мога да се сетя, един от техните доста ни зарибява и ми беше дал директни контакти ако решим да ползваме, тогава комет май още не бяха и чували за тия модули, някой друг се опитваше да ги внася в БГ, ще потърся ако сме писали от личния ми майл да ти препратя име, човека беше доста дружелюбен и като говорихме на изложението в мюнхен, и после като си писхме .....


Пет Ное 11, 2005 1:59 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 9:32 pm
Мнения: 710
Мнение На Илко май му имам ICQ - ще видя довечера
На Илко май му имам ICQ - ще видя довечера.
Мерси, ако пратиш нещо за SE - още по-добре :)
Радвам се, че се обади


Пет Ное 11, 2005 3:31 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ами ще потърся сега за SE.

p.s. абе това дето го правиш да не би да е за това което ми хрумва че може да е .... Румен тдавна имаше такива идеи ама не му се даваха пари .....


Пет Ное 11, 2005 8:05 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 93 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни