Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Linux на компа 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Начи трябвало да си изхабя всичкото време и накрая всичко да тръгне от самосебеси.
За да не стресирам Win7 оставих диска на MBR, резервираната му партишън като Primary Boot и другото в Extended.
За да не риве много за EFI (и не само) ръгнах Mint 19.0 . Тя естествено не ми намери Win7, но махнах с ръка.
След първото голямо обновяване и рестартиране в менюто на GRUB изскочиха всички бози, дори резервните на другия диск. Изтрих ги, обнових GRUB и всичко стана красиво от самосебе си.
Като свърших с обновяванията обнових и до Mint 19.3 и всичко си дойде на мястото.
Сега остават фините настройки и качването на някоя-друга програма.

Внимание: чудех се, що някои неща ми излизат на маймуница, пък то
Цитат:
Font support
1.8. Install some useful fonts, in order to improve the compatibility with documents from Microsoft Office. Namely a package containing some old Microsoft fonts and two modern Google-made free replacement fonts.
.....
you download the installer package from Debian, because the version in the Ubuntu/Mint repositories is broken. Furthermore, the Debian package is cleaner because it doesn't pull some software that's useless in Linux Mint.

Това е тук: https://easylinuxtipsproject.blogspot.c ... -xfce.html
малко над средата на страницата.


Сря Фев 12, 2020 12:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Linux на компа
Ироничното е, че днеска се опитах да ъпгрейдна от 18.3 на 19.3 и естествено се счупи линукса. Понеже не ми се занимаваше да си играя на проба-грешка, реших направо да го преинсталирам и без друго покрай работата много глупости трябваше да насвяткам, та зазписах една флашка и тръгнах да оправям партишъните... 3 пъти го преинсталирах, защото или груба се чупеше или инсталацията се чупеше. Накрая му дадох само да се оправя. Нямам на работа Уин на същия комп, на който е линукса и си оставих другите партишъни непокътнати, само затрих линукса. Сега се радвам на новата 19-ка, която ми харесва определено.


Сря Фев 12, 2020 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Аз пък днес се сетих за Peppermint и даже я хвърлих на флашка.
Мии уж същото като Linux Mint Xfce, но някак си по ме грабна, има по-адекватни програми по подразбиране, има и облачни неща (M$ Office), май е още по-леко и не на последно място: Nemo за файл-мениджър.
Ще го хвърля на древното лаптопче, че то е на вече дъртата Mint 17, но първо трябва да ми остане време.


Пет Фев 14, 2020 1:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Между другото тръгнах да инсталирам Peppermint 10 (има вероятност да е последната :( ), ама от флашка на флашка (съвременните нескъпи флашки са по-бързи от HDD-то на древното ми Sony, дето вече е зор да го намериш). И... опция за Minimal installation: Web browser & basic utilities ! Ще да е като Puppy Linux, ама е друга бира.

Мии ръгнах го на инсталация с Фсички екстри, отне ми "цели" 11мин, зае ми няк'ви 5.45 гиги, и с'я ако е ръгната флашката ми се появява меню с всички останали системи (мнооо са!), ако не - тръгва от HDD-то. Ама е бързо, бе!
Шъ видим като почна да го ползвам сериозно...

На всичко отгоре на новия лаптоп Фсичкото стартиране е около 1.5мин, а това, вече монтирано на флашка в древното Sony иска 1мин.


Пон Фев 17, 2020 5:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Има ли начин на втория монитор (ТВ) видеото да тръгва автоматично във Full screen както беше в дъртите драйвъри на ATI?
И друго: често при стартиране програмите се отварят на ТВ-то и трябва да ги местя на лаптопския монитор.
Резолюцията на ТВ-то е по-голяма, затова съм го настроил като разширение (не огледало), като на лаптопския са иконите, панела и т.н. Ъпгрейднах до Mint 20 Xfce, видеочипът е интелски.


Съб Дек 12, 2020 12:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Най-накрая стигнах да оправя "новия" лаптоп като за жената. Извадих от вътре стария хард-диск, направих го USB и на негово място ръгнах SSD. Номерът е да запазя стария Win7 на български, щото е кадърно скраднат. После ще хвърлям док'ментите на жената.
Няма да споменавам колко време изгубих за разни "лесни" преобразувания по акъли от нетя - там пишат Сулю и Пулю.
Трудното е, че старият диск с Win7 е за BIOS, а аз искам UEFI, също и SSDто е форматирано за EFI.

Значи, чрез Linux live (в случая Mint 20 xfce) и вграденото GParted (всичко с GUI) форматирах SSDто като за BIOS / MBR , копирах партишъните от старото HDD (което сега е USB) върху SSDто и след малко мрънкане Win7 тръгна.

Сега ми предстои обновяване на фирмуера, щото го дават само под бозъ. За конвертиране от MBR към UEFI имало (уж) далеч повече чалъми. Най-много да почна отначало.

За съжаление нямам време за Windows 10 Ameliorated , пък там може би е заровено кучето...

Ще пиша пак - не всеки го може...


Съб Яну 02, 2021 5:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Linux на компа
И за какво си играеш?! Каква файда търсиш от UEFI-то?

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Съб Яну 02, 2021 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Да съм в крак с модата :)
Мии има си ред предимства, особено при комп с много системи (този обаче няма да е такъв). Но казват, че по-бързо се стартирало, а жената вечно няма нерви...
За недостатъците - н'нам.


Съб Яну 02, 2021 6:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Обнових си BIOSа през Win7: беше 05, искаше първо 10 и после до последния 16. Само за това си струваше зора, пък за тази вечер май ми стига, че ракийката ожадня :)

ПС Флашплейърът на Адобето пътърка да го махам, че не се поддържал вече. Имам програмки и за това, щото стандартно ще ми остави торба с боклуци.


Съб Яну 02, 2021 9:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Linux на компа
Не е съвсем по темата, но е интересно
https://itsfoss.com/linux-mint-vs-ubuntu/

_________________
Хайде де!


Нед Яну 03, 2021 8:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
Начи, чрез Linux Mint 20 Xfce - Live се оказа, че мога да си менкам UEFI/BIOS на диска както си искам. Инструменти: GParted под GUI и gdisk под терминала. Да, ама не съм гуру, пък направо се хвърлих в дълбокото (да запазя старото Win7 + Mint) и не можах да се сдобия със стартиране под UEFI. Четенето в интернет само ми загуби времето щото не намерих подходящ или достатъчно прост начин.
Накрая оставих само Win7 под BIOS (друго не ми е трябвало, аз само с образУвателна цел) и ще се учим когато се наложи наистина. Кефът е, че няма загуба на данни.


Вто Яну 05, 2021 5:24 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 30, 2009 9:27 pm
Мнения: 44
Мнение Re: Linux на компа
Здравейте

В Linux Mint 20 Xfce - Live мисля че имаше Boot-Repair (https://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/), с който може да се оправят проблемите с боотването на Linux и Windows.


Сря Яну 06, 2021 8:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
И с Boot-Repair пробвах, но точно моят проблем не оправи - последно ми каза, че има грешка, но не видях нищо в лога. И без това прекалено много време си изгубих, и по принцип Win7 не е за UEFI и може да изиграе номер когато не трябва.
Иначе с Boot-Repair съм оправял разбъзикан Win7 , ама под BIOS.


Сря Яну 06, 2021 11:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Linux на компа
На бившия лаптоп на малкия инсталирах новичка Linux Mint 20.2 Xfce . Но клавиатурата не щя да пропише на български, цял ден си играх. Накрая стартирах една 19.0 Live версия и си направих изводите.
Определено има бъг! След като се направят настройките за български на 20.2 xfce се отива в Keyboard Layout и се активира Use system defaults, следва Log out / Log in, изключва се Use system defaults и после пак Log out / Log in.

Ако някой има нерви и време - да пише на ментърджиите, за добро е.


Нед Ное 21, 2021 4:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Linux на компа
Ментата е много забавна ОС. Досега не бях работил на такава периодично изпускаща клавишна команда.
Също и на такава която на онче-бонче уж стартира приложение, завърта търкалцето еквивалент на часовника, и след това се отказва да го стартира. На втори опит е ОК.
Успокояващото е, че досега не се е налагало да прибягвам до трети опит. :D


Нед Ное 21, 2021 9:39 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни