Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Питане за изгледа на Win XP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
tutiv написа:
За зяпане на монитора си е екстра цветната шарения, обаче за четене не е. Чрез настройките на монитора докарах нещата да станат сиви, но четливостта на екрана си остава също толкова плачевно лоша. Изглежда RGB структурата на съвременните монитори дават този лош контраст за четене в сравние с четенето на напечатана книга.


Ако целта е четене на книги защо просто не използваш програма при която можеш да настройваш фона на книгата? Например Cool Reader, аз съм си го настроил "хартията" да е един слабо бежов цвят, много мек и приятен.

Имаше и една програма която променя цветовата гама на монитора така че вечерно време да е по-топъл. Порови за настройките на самият монитор също за графичната карта, при много от тях има възможност за настройка на цялата цветова гама и на "цветовата температура". Тази програмка за която казах определено това прави, пипа по RGB канала.

Иначе монитор в никакъв случай не може да се сравнява по комфорт на четенето с напечатана книга.Най-малкото защото при него светлината се излъчва а при книгата се отразява. Също така той е плосък а книгата не е, различна микро-моторика на очите и още доста други.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Фев 15, 2018 5:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
fred написа:
tutiv написа:
Също така той е плосък а книгата не е, различна микро-моторика на очите и още доста други.

Леко офф: мониторите не са само плоски - старите бъчви са пример, а сега има наобратно извити монитори. Но e-ink си е истината за електронна книга.


Чет Фев 15, 2018 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Това счетливостта на шрифтовете е друга бира, вярно че при WinXP имаше проблеми щото се работеше фифти-фифти на CRT и LCD.
Има няколко настройки на TrueType (не знам дали не бъркам името), понякога и на видеокартата. Но технологията ще да е била още недодялана, щото на мен по ми харесваше да я изключа, т.е. все едно е CRT - пробвай. Може и шрифтът да не е подходящ.
Естествено, няма да достигнеш четливостта на книга.

ПС на Linux Mint липсват тези проблеми и някакси няма смисъл да си на WinXP, освен ако не е заради някоя мноого специфична програма.
Ако се навиеш: на много дърт комп слагаш 17.1 xfce, после може да обновиш до 17.3, но кърнъла не барай. Така постъпих с древното шляптопче от което пиша и то направо стана компютър (с Intel U1400 1.2GHz).


Чет Фев 15, 2018 11:54 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Както казах самата структура на RGB-пикселите прави нещата нечетливи - самите букви не са достатъчно добре очертани, а само симулирани, което дразни. Фонът и другите шарении все могат да се докарат, те не са проблем. Иначе E-ink "хартията" с нейните 300dpi е добра, но не съм срещал монитори с нея. Би било интересно да има начин компютърният екран да се "прехвърля" по-желание върху някакво устройство с е-хартия, като Kindle например, през Wi-Fi, или BlueTooth. То киндълът си е някакъв Linux, та се чудя тази идея как би могла да бъде реализирана.


Чет Фев 15, 2018 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Изкопах настройката: на Clear Type шрифтовете са замазани, така не. Май иска рестартиране за да хване дикиш.
Прикачени файлове:
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg [ 53.19 KiB | Прегледано 5353 пъти ]

Но наистина много зависи от фонта и от рендването, докато пиша това се дзверя в сравнение с линукса.

Да не е голословно:
Прикачени файлове:
Screenshot_2018-02-15_12-53-57.jpg
Screenshot_2018-02-15_12-53-57.jpg [ 202.89 KiB | Прегледано 5350 пъти ]


Чет Фев 15, 2018 12:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
преди време в близката бакалия за втора ръка компоти се появи EIZO GX340 за 280лв.
бая му се чудих, но реших, че не ми трябва.


Чет Фев 15, 2018 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
И ти ли дебъгваш с поялник?! :)
Горните "снимки" са от един и същ екран и говорят сами.

Офтопик: маа му, тъкмо бях готов да се кълна, че линукса е станал човешки и за втори път така ме хвърли в оркестъра, че този път се наврях в тъпана... (темата с Fake RAID)


Чет Фев 15, 2018 3:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
ДедоБоре написа:
преди време в близката бакалия за втора ръка компоти се появи EIZO GX340 за 280лв.
бая му се чудих, но реших, че не ми трябва.

Трябва да е по-добър от цветните, не съм го виждал. Не разбрах само какво значи това съкращение IPS: "Monochrome (IPS)"


Чет Фев 15, 2018 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
:axe:
tutiv написа:
Както казах самата структура на RGB-пикселите прави нещата нечетливи - самите букви не са достатъчно добре очертани, а само симулирани, което дразни. Фонът и другите шарении все могат да се докарат, те не са проблем. Иначе E-ink "хартията" с нейните 300dpi е добра, но не съм срещал монитори с нея. Би било интересно да има начин компютърният екран да се "прехвърля" по-желание върху някакво устройство с е-хартия, като Kindle например, през Wi-Fi, или BlueTooth. То киндълът си е някакъв Linux, та се чудя тази идея как би могла да бъде реализирана.


Първо си настрой монитора за да ти са конфортни цветовата температура, гамата, яркостта и контраста. И се обеди че използваш нативната резолюция на монитора и че е свързан с цифров кабел (hdmi, dvi, dispalyport).
След това си спри настройките за размазване. От М$ наемат негърчета за фокус групите да ги питат кое е по-CooooooL и каквото замазване и шарения изберат негърчетата това остава накрая.
Ето и 2 скрееншота едното е форума отворен с Хромиум а другото е с Интернет Експолдер. Сам можеш да си прецениш кое ти харесва повече - аз лично не мога да трая размазването на IE.
Цъкни на снимките да ги видиш 1 към 1.


Прикачени файлове:
ie.png
ie.png [ 25.32 KiB | Прегледано 5316 пъти ]
chrom.png
chrom.png [ 8.95 KiB | Прегледано 5316 пъти ]

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!
Чет Фев 15, 2018 4:53 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Много мерси ике за "cool"-съветите за възможните настройки на мониторите, ама съм ги пробвал всички тях на всякакви монитори без успех, до резолюция 1600х1200, което си е пак под 100dpi, което пък значи че RGB "пикселите" са си прекалено големи точки. Aма там е работата, че пикселите не са съсем и точки. Пак казвам нещата са зле заради самата триъгълна със заоблени ръбове RGB-структурата на "писела". Ето защо смятам че един Е-инк монитор с е-инк хартия би решил въпроса за по-приятно четене, а не просто компютърно зяпане.


Пет Фев 16, 2018 2:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
На LCD монитор, когато имаш черен текст на бял фон, нямаш триъгълничета, ами черни и RGB квадратчета които се виждат бели на разстояние над една педя: https://www.youtube.com/watch?v=3BJU2drrtCM


Прикачени файлове:
rgb.png
rgb.png [ 316.47 KiB | Прегледано 5286 пъти ]

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!
Пет Фев 16, 2018 4:05 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Именно! Ниската резолюция, под 100 dpi и светенето на 3 структури с различна интензивност за получаване на един тон от бяло-сиво-до черно, или до един добър контраст за четене е невъзможно поради структурното естество на цветните монитори. Няма значение конкретното инженерно решение дали са триъгълничета или праовоъгълничета, RGB-то не става за приятно четене като четенето от книга. Получават се зигзагообразни страни, там дето трябва да са прави и замъгленост и нисък контраст, оттук и липсата на всякакъв комфорт при четене от сегашните цветни монитори.


Пет Фев 16, 2018 8:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
за четене на книги в електронен вид си има специализирани устройства - викат им e-bokk reader.
ползвам такова от над 10 години, вече трябва да му сменя батерията, че почнах да го зареждам всяка седмица :|

да четеш книга на компютърен монитор ми се вижда доста крайно като подход.
затова и ти дадох линка към сивия монитор. той си е издялкан специално за 10-бита сиво, наред с разни екстри като радхард, които тебе не те интересуват, освен ако не работиш в Козлодуй.
е-инк е бавно, технологията е оптимизирана за ниска консумация, и то само при рефреш на картинката. при това остават артефакти от старата картинка. на моя ридър има опция на колко прелиствания да прави 'пълно' прерисуване с цел отстраняване именно на тези артефакти. да го закачиш към стандартен комп е много тъпа идея, ако въобще е възможна (въпроса никога не ме вълнувал). този тип дисплеи не ги ползват дори в мултиметрите, дето са с 1-4 рефреша на секунда.


Пет Фев 16, 2018 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Ннам, аз си чета на талафона, хем не е от скъпите, и съм доволен. Бял шрифт на чер фон като осветеността на екрана е под 20%, нощем и до 1%. За ръбатост не може да стане дума: служебната информация отдолу се чете само с лупа.
Същото се постига и на компа: ръгаш си някой E-Book Viewer и си го настройваш на вкус. По-едрият шрифт ще си го гледаш от по-далеко.
Но определено под WinXP текстът изглежда в пъти по-гадно от под линукс на същия екран и със същия софтуер.


Пет Фев 16, 2018 10:58 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: Питане за изгледа на Win XP
Имам няколко е-четци все на линукс. Нямят проблем с остатъчни екранни сенки. Вярно опресняват се бавно, към 10мс, но това няма да е проблем при инцидентно преглеждане на екрана на компютъра (WinXP). Има ли някои идеи как може да става това?


Пет Фев 16, 2018 6:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни