Отговори на тема  [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Питане за облачни архитектури 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
palavrov написа:
за момента най перспективна платформа е node.js


Зависи от перспективата ;-)

Моето мнение, че при изграждането на системи най-важно от всичко са принципите. Омажеш ли принципите, от там нагоре всичко става една гоооооляма боза без значение колко "перспективни" инструменти използваш.
Най-често срещаните проблеми са скалируемост и поддръжка. При наличие на ембедед устройства ако сървърната страна се базира на програмиране то системата е сбъркана. Практически е невъзможно да се програмира и поддържа едновременно. Устройството което днес се произвежда, обикновено е доста различно от устройствата дето ще се произвеждат след 2 години. Функциите които се правят днес ще се доста различни от тия след 2 години. Клиентите днес искат едно, утре друго. Един клиент иска така, друг иначе. Просто няма начин да се направи една програма. Решението е единствено още от самото начало системата да се проектира като сбирщина от почти абсолютно независими модули, а не обща програма. Така за един клиент може да сглобиш една колекция, за друг друга. Днес да направиш един модул, или да пипнеш някой стар без това да се отрази на останалите.
Тоя принцип на "независими модули" може да се реализира сигурно по различни начини, тук само казвам че без него мисията е невъзможна.
Друго често срещан принцип е "клиент-сървър" концепцията, т.е. че комуникацията се инициира от клиента само, сървърът седи и чака и евентуално отговаря. Това просто е най-универсалното, защото я устройството ще е с динамичен адрес, а gprs я нещо друго. Не може да разчиташ че сървъра ще може сам да заговаря клиентите. А и не е нужно обикновено.
Има още един куп принципи, сега нямам време да философствам повече, ама най-практичното решение за мен е центърът на системата да е SQL база. Всичко останало може да е каквото си искаш. Примерно фронт-енда. Ми всеки ъеб драскач има собствено мнение как да направи един сървър. Няма проблем - всеки да прави каквото си иска, доколкото не бара нищо друго освен SQL бозата. Освен това днес най-вероятно сайта ще е с един изглед, утре ще остарее, ще се направи друг и т.н.
За бак енда... ми кое да е устройство трябва да си приказва със сървър, или поне нещо което изглежда като сървър. Т.е. устройството прави заявки и получава отговор, често формата на заявките или отговорите варира, затова е добре да има нещо като "преводач" между устройството и SQL базата. Сега може наистина да е всякакъв тоя преводач, обаче наистина няма нужда да изглежда като програма, даже изобщо не е желателно. Освен това преводача на едно устройство трябва да е абсолютно независим от друго. В тоя смисъл PHP страничките според са мен са най-универсалното и най-подходящото нещо. Хубаво, node.js можел да е като програма - голям прас че можел, аз лично НЕ искам програми. Да не говорим че не всеки хостинг ти позволява ей така да пускаш приложения, докато хостинг без PHP аз поне не съм срещал. Също така за мен Ц/Ц++ синтаксиса и логика на бачкане за мен са предимство.
Както и да е, дали ще е PHP, ноде или питони или нещо друго не е толкова важно, колкото принципите върху които ще се базира системата...


Сря Яну 18, 2017 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
@miro_atc - и двамата имаме по над 20 години професионален опит за да сме наясно какво правим и за какво говорим. Разбира се, че можеш да ползваш SQL, PHP и да постигнеш същият резултат. Естествено, че на сървъра всичко се върти около модела на данните и съответният API с който да се ползват. Можеш всичко да го напишеш и на асемблер както примерно работи @tgi и да хвърчи. Можеш и на Ц/Ц++. Можеш и на каква да е смесица от технологии. Като си разбираш от работата нещата ще станат. Моите аргументи за node.js и като цяло за js са, че така или иначе не можеш да минеш без да ползваш js за web приложения и добавянето на нов език в кюпа изисква повече усилия съответно прави по трудно да намериш после човек който да знае всички езици които ползваш за даден продукт. Преди 20 години смятах и правих всичко на Ц++. После минах през .net. По една или друга причина не пасваха. За момента node.js ми позволява да работя на всички фронтове и съм доволен.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 1:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
gicho написа:
Ще се работи по bindings през C++ със сигурност, но имам много да чета.

До момента не ми се е наложило да вкарвам мой C/C++ код в node.js но пък съм ползвал наготово модули които вътрешно правят точно това. Пример: https://www.npmjs.com/package/serialport
gicho написа:
Отдавна ме радва концепцията им на тотално event driven програмиране, както и пестеливото ползване на тредове.

Всъщност в ноде въобще няма нишки. Всичко става с асинхронно програмиране. Добре е да хвърлиш едно око на promises. Знам, терсене е като си свикнал да ги ползваш но и без тях нещата се получават. Самият JS има много шантав обектен модел който предлазполага за писане на callback-ци за щяло и не щяло. Дебъгването после е малък кошмар но човек с опит няма проблем да се оправи.
gicho написа:
На първо четене мога да попитам дали си ги ползвам вградени в твое "приложение" - имам предвид ако правиш комерсиален продукт ще се получили да вкараш V8, libuv и останалите неща в монолитно приложение и да го пуснеш самостоятелно? Не виждам причина да не може да стане при наличието на сорсовете и след като node.exe например съществува, но дали пък не става и npm функционалността да влезе завоалирано? Нямам предвид exe (windows) точно, по-скоро линукс като начало.

Общо взето до момента не ми се е налагало да вкарвам node.js в мое C/C++ приложение. Даже правя обратното. То всъщност node.js представлява сглобка на V8, libuv + малко допълнителен API писан къде на C/C++ къде директно на JS. Не е голяма философия да го сглобиш сам в твой проект но на практика не се налага. За да вкарам всичко в едно exe под window, os x, linux ползвам това:
https://github.com/nexe/nexe
Което е точно custom build на node.js с малко пачове да се вкарат JS файловете директно вътре.
За десктоп програми с ГУИ съм ползвал:
https://nwjs.io/ и http://electron.atom.io/
И двете са сглобка на node.js + WebKit - т.е. самата програма всъщност е web страница :D но без адрес бар и т.н. красотки от браузъра. VS Code също е базиран на electron и като цяло малко по лесно се подкарва със serialport отколкото nwjs.
Примерно с https://www.npmjs.com/package/electron-builder получаваш готова платформа за комерсиални програми.
gicho написа:
Ако можеш да споделиш начален списък с ресурси - статии, книги ще ми е полезно. То информация из нета много но е полезно ако някой е пресял плявата.

Уф - тук е малко трудно - нон стоп чета нещо но като цяло не си водя списък със нещата които си струват защото винаги мога да ги гуглосам наново. Като насоки виж как се инсталира node. Какво е npm и как се добавят пакети през него. Как да модифицираш package.json и как да вкарваш скриптове в него които да стартираш с npm run xxx - това според мен е по добър начин отколкото make, gulb и т.н. пакети за автоматизация. На практика като трябва да започнеш свалиш сорс на нова машина е достатъчно да направиш:
$ git clone myapp
$ cs myapp
$ npm install
$ npm run build
gicho написа:
Другото, което знам че ти е сила, е да ме насочих за frontend-а накъде да гледам - имам предвид за презентацията към клиентско устройство. Предполагам че един от базовите варианти ще е HTML5 клиент, виждам че най-често ползват през websockets. Имаш ли препоръка кое се връзва добре към node.js сървър? Имам предвид функционалност и добра интеграция с развойни инструменти. Важно е и добре да се скалира интерфейса в зависимост от клиентското устройство - не просто да сменя dpi, ами да пренарежда и подменя дори ако трябва елементи за достъпност на телефона (например).

Точно това е силата на node.js защото идва от web. До момента ползвам angular 1.x само, че гугълци ме ядосаха с несъвместимост при миграция към 2.x и спиране на разработката на старата версия така, че за момента се оглеждам към посока react, vue и т.н. алтернативи.
В последният проект ползвам http://feathersjs.com/ - с него като пипнеш нещо в един браузър модификациите автоматично се показват във всички останали сесии по други браузъри които са закачени в момента към същият сървър. Има една по мощна платформа но тя пък е прекалено обвързваща и няма добър порт извън х86 - https://www.meteor.com/
Дори ми се наложи да правя мини кад система и всичко стана с няма и 1000 реда мой код - стъпих върху ей това http://paperjs.org/examples/hit-testing/
Комбинирано с feathers нещата заспаха - цъкнеш нещо с мишката по графиката и то се ъпдейтне по всички браузъри :D
gicho написа:
Всъщност съвсем начално може да е полезно нещо още по-готово - имам предвид някакъв пример който показва или фалшиви данни, или нещо от линукса - cpu, памет, процеси? Нещо да мърда за шоуто :)

Такива има колкото искаш, само кажи с каква тематика ти трябва. Ако е за впечатляване на хора мисля, че освен линковете които вече постнах може да добавиш и това https://d3js.org/

Това за сега - може още много да пиша по въпроса, но прегледай първо тези неща и после ако нещо конкретно те интересува питай.

А, да - виж също и това - нещо като компилатор който хваща всички сорсове и ти изплюва един оптимизиран js файл - https://webpack.github.io/

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 1:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
За момента не съм достатъчно дълбоко за да се изказвам, още по-малко да защитавам или натискам за нещо.
Но първото, което Миро спомена ще зачекна и аз - концепцията. От досегашния ми опит в други области - по-ембеддед да го кажем, не-разпределени и т.н. мога да заключа че node.js като концепция е нещото, което ми допада, защото тая концепция най-накратко се описва като "event базирано АСИНХРОННО" - е те това е моделът, който бие класическия трединг като подход и който предпочитам в ембедед. Виждам че се скалира добре - надявам се и да го усетя на практика. И на практика "води" или налага някой дизайн решения, които просто са по-добри.
Ценното за мен е и друго - допреди месец съм описвал същата архитектура и съм натискал за нея - не на JS, на C, но независимо че колегите се съгласяваха така и не се хващаха да работят така. С по-близките до мен сме обсъждали и правили някой неща, но за тези които са в други офиси/държави не става само по телефона.
Сега за 1 час се хванали да видят какво е аджеба това - намерили презентации, описания из нета и за още един час успели да пуснат нещо и да си поиграят. Сега даже не задават въпроса дали така трябва - те говорят колко хитро е там. Аз стоя отстрани и се усмихвам доволно, но явно става въпрос за реноме - аз съм никой, но когато гугльо светне с няколко стотин хиляди компонента и още толкова резултата от търсенето е съвсем различно.
За мен проблем няма - това е стъпка в правилната посока (според мен), и макар и закъсняла с няколко години ще се случи. Остава ми надеждата че екипа ще научи някой принципни неща и си разчупи виждането та и в "C" частта да обърнем малко подхода.
Отдавна го диплим и тук - активни обекти, ограничаване на "свободния трединг", използване на lock-less синхронизиране. Тия неща не се приемат без борба, но тези същите принципи са начина, по който е изграден node.js. Има алтернатива на други езици (на Самек фреймуерка, erlang и прочие), т.е. не е ограничено до js.
Не съм силен и в друга област, която е нужда в тези облачни дни - data binding, модели на данните които ще показваме. Имам някой идеи там, но съм предпазлив да не направя феноменална глупост.
SQL е нещо, което като че ли отпада и се минава на NoSQL съхранение. Това е още нещо, което виждам че набира инерция и иска още едно пречупване на мисленето, но това не е причина да го игнорирам. Ще чета и ще се образовам, за момента съм стигнал да знам че нищо не знам.

Едит: писали сме заедно - благодаря за информацията. Като говорих за трединг имах предвид имплементацията на node.js и libuv, не че в js търся трединг, целта е да го няма даже.
nexe-то изглежда интересно, моята идея беше да е подготвено за различни платформи. Най-общо казано нещо като node.exe-то само че къстомизирано да прави някой "custom" :) неща.
Bindings ги гледам с малко по-далечна цел - да мога да достъпвам специфични неща на нашите контролери. Но точно както е и серийния порт - идеята ми е да се направят пакети които да предоставят достъп до нашите неща за node.js, т.е. ентусиастите да могат да разширяват и програмират през node.js
За desktop и аз бях гледал преди сигурно 2 години някакъв tool на TI, мисля че за bluetooth чиповете им или нещо подобно - и там го засякох като се инсталира че ползва node-webkit. Интересна идея - стига обаче да не страда много производителността?
Ще огледам примерните ти линкове, благодаря и за тях. Най-близо до това което гоня е SCADA като идея - визуализация и контрол на индустриални системи. Има даже нещо на node.js подкарано - https://www.npmjs.com/package/vytronics.hmi, но май е в застой малко. Пак ще е ценно и ще разгледам подробно.


Сря Яну 18, 2017 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
palavrov написа:
Разбира се, че можеш да ползваш SQL, PHP и да постигнеш същият резултат.


Моята теза не беше кой инструмент е по-по-най, а че по-по-най-важни са принципите... Даже в много случаи инструментът трябва да е заменим. Особено във фронтенда там е масова практика - тъкмо свикнеш с един сайт и те вземат че го сменят.

И в тоя смисъл пак да кажа, не че може да се избегне "програмирането". Но то трябва да бъде сведено до минимум и в НИКАКЪВ случай програмирането да не определя архитектурата на системата. Просто програмиране + сложна/гъвкава система = грешка. А пък многозадачност или евент-програмиране е = грешка на квадрат....

Затова казах, че много зависи от контекста. Опасявам че тоя node.js с тия възможности може да подхлъзне цялата архитектура в една мнооого грешна посока. Без това да значи, че тоя самият е лош инструмент. В никакъв случай не твърдя че е лош!


Сря Яну 18, 2017 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
Мдааа... пак хвръкнахте в облаците... :wink: Моля да не се брои за спам - съвсем по темата си е. :lol:


Сря Яну 18, 2017 6:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
.....Най-близо до това което гоня е SCADA като идея - визуализация и контрол на индустриални системи. Има даже нещо на node.js.....
Значи гониш индустриални системи, но набутваш JAVA. Тук ти е първата грешка.... Набиеш ли JAVA-та в индустрията много ще страдаш

Моя съвет е първо разучете MQTT до... съвършенност (така разбрах, че него ще ползвате), потренирайте малко и след това мислете облака
Щото на идея си нямате КАКВИ и КОЛКО мотики ще настъпите.....

_________________
main[-1u]={1};


Сря Яну 18, 2017 6:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
miro_atc написа:
Опасявам че тоя node.js с тия възможности може да подхлъзне цялата архитектура в една мнооого грешна посока.

Опасявам се, че трябва да поработиш малко с ноде и тогава пак да отсъждаш :)
Всичко си зависи от девелопора - ако не може да прецени каква платформа е по подходяща естествено ще се забатачи накрая. Като си разбира от работата ще се оправи.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
TheWizard написа:
Значи гониш индустриални системи, но набутваш JAVA. Тук ти е първата грешка.... Набиеш ли JAVA-та в индустрията много ще страдаш

Node.js не е писан на JAVA а предимно на C/C++ и съвсем малко на JavaScript чиято единствена връзка и прилика с java е 4 букви в името.
Не, че това не го знаем, но все пак ако има някой да не е наясно с този факт нека му се изясни.
После се пише предимно на javascript и кодът се търкаля или на сървър или в браузър където мускули дал господ. Нищо не пречи да се ползва готов http сървър написан примерно с на миро thumbos който да предостави някакъв API и после с nodejs и angular да се напише web interface който се сервира от него - накрая се получават за сервиране няколко HTML, JS и CSS файла и всъщност node.js се ползва само като част от процеса на компилиране.
TheWizard написа:
Моя съвет е първо разучете MQTT до... съвършенност (така разбрах, че него ще ползвате), потренирайте малко и след това мислете облака

Има достатъчно MQTT имплементации за node.js, така че може направо да започват да пишат облаците. Другото само ще ги забави.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
Относно SQL или NoSQL - в момента дефакто стандартът за NoSQL база данни за node.js е https://www.mongodb.com/ защото комуникацията с него е базирана на JSON - т.е. същото като XML ама със синтаксиса на javascript - което пък по естествен начин се вписва в node.js
И тъй като самото mongo е бая тежко има една камара алтернативни бозички които са съвместими на ниво API но пък могат дори да се запишат във най прост json файл. Та хитрото на монго е, че самите query-та са също json обекти и вътре спокойно може да се вкарва дори чист javascript т.е. не се разпилавяме да учим друг език. Разбира се, CRUD и транзакции са мнооого съмнителни, но пък и не е като да няма поддръжка за който му трябва. Друго предимство е репликация и скалиране на базата данни което се прави много по лесно отколкото със SQL. Абе докарайте го до там, че да ви трябва сериозна база данни ще сте достатъчно напреднали в бизнеса да ни наемете да ви изконсултираме срещу една тлъста комисионничка :D

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 10:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
имам един съученик, който бачка в малка перачница.
наскоро се чудихме защо месечното олихвяване на ~200к сметки върви ден и половина на някакъв супер-дупер клъстър, името на който дори не бях чувал. май вече няма защо да се чудя...


Сря Яну 18, 2017 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
TheWizard написа:
.....Най-близо до това което гоня е SCADA като идея - визуализация и контрол на индустриални системи. Има даже нещо на node.js.....
Значи гониш индустриални системи, но набутваш JAVA. Тук ти е първата грешка.... Набиеш ли JAVA-та в индустрията много ще страдаш

Моя съвет е първо разучете MQTT до... съвършенност (така разбрах, че него ще ползвате), потренирайте малко и след това мислете облака
Щото на идея си нямате КАКВИ и КОЛКО мотики ще настъпите.....


Да извъртя на Миро идеята - страданията могат да дойдат и с "качествен" инструмент при калпав градинар... Java-та отдавна я има в много от SCADA инструментите на сериозни фирми. Не говорим real-time интерполациите на CNC-то да ги пишем на джава, а и ако слагаш равенство между java и javascript трябва да почетеш малко - и значи че искаш да ме убедиш че Node.js не е подходящ - е тука трябват солидни аргументи.
А и на PC джавата никак не е за изхвърляне - остави настрана дали е калпав език, при наличието на стотиците проекти дето (както еклипса) са базирани на OSGi или подобни плъгин/RCP архитектури мисля че ще да става.
Node.js е интересен с това че показва как при правилно използване (концепция, дизайн) един "опростен" език може да скрие шапката на големите играчи. Моята идея в последните години е че на C точно с обръщане на контрола, функционално програмиране и актьори може да се постигне същия ефект.

А MQTT е просто следващия инструмент, по-точно транспорт. Има и други алтернативи - OPC UA например, макар че те свалиха гащите и специфицират OPC UA върху MQTT... Но горното над MQTT-то дето е важното е (сори за повторението с предните постове) "евент базирано асинхронно" програмиране - topic based publish subscribe. За мен това с топиците е аналогия на RESTful идеите в HTTP и подобни request-response архитектури. Асинхронното си го тача отдавна, както и реактивното.
До съвършенство MQTT ще го овладеят хората дето правят брокери и клиентски библиотеки - от мен това не се очаква. А и женитбата за някакви конкрeтни имплементации не е на почит наоколо.
Ако тръгнем по този път не мисля че мога да покрия в детайли всички аспекти. Виждам работата си по-скоро да извлека достатъчен максимум от наличните компоненти - mqtt, node.js, websockets и подобни, и то с помощта на "консултанти". От долната страна - там където специфичните данни, събития, алгоритми, дейтвия на нашите системи трябва да се втъкнат към mqtt например ще е моята отговорност.

Задната ми мисъл е да "пробутам" напред MQTT а то да повлече "концепцията" - натискам за това от 1-2 години. В момента се отваря интересна линия на разработка която ще поеме добре MQTT и може да донесе допълнителни бонуси.

Едит: пак сме писали заедно с palavrov :)
Да, за nosql гледах малко и засякох няколко неща - Redis е някаква алтернатива, описват го като отдалечено dictionary. Е това е нещо дето ни е много близко из света на индустриалните fieldbus-и. Не слагам равенство между двете, но не мисля че е случайно съвпадението на терминологията.
Гледах че една от библиотеките които ми спомена в предния пост има абстрактен достъп до множество DB доставчици - както SQL, така и NoSQL. Може би трябва да погледна какво правят - макар че към момента няма да схвана много.
А това с комисионната - дано да го докараме дотам и да има процент от комисионната и за мен. Макар че из нашата фирма сме малко "гении" и не питаме току-така навън - "ние си знаем всичко" :evil: Трябва яйцето да е много навътре за да се "прежалят" - не е толкова до парите, а от непокрито самочувствие.


Сря Яну 18, 2017 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
ДедоБоре написа:
имам един съученик, който бачка в малка перачница.
наскоро се чудихме защо месечното олихвяване на ~200к сметки върви ден и половина на някакъв супер-дупер клъстър, името на който дори не бях чувал. май вече няма защо да се чудя...

Това си е съвсем в реда на нещата днешно време. С две думи - апотеоз на неефективността. Да събереш 2 числа се минава през 4-5 слоя виртуализации - добави към картинката достъп до данните през http и глей сеир. Ма пък се плаща добре ...

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Яну 18, 2017 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
без да съм го изпозлвал директно, но за определени случаи май node.js е доста подходящ, даже ми подхвърлят идеята да го изпозлвам за едно сервизно тулче вместо да се наказвам с visual studio. Ползваме го за разни неща и очевидно има предимства в определени случаи. Сигурно съм много тъп но все така не вдявам какъв точно е въпросът, не правя никаква вързка със SCADA а не е като да са ми чужди скадите .. Питането е относно архитектура, относо какво готово може да се използва или относно средства / език за разработка. Да направиш нещо което да е универсално за всичко е почти невъзможно и отиваш точно към средства от типа на node.js, но това не ми изглежда универсално решение от гледна точка перформънс. Ако говорим за формат на данните може би JASON е по-подходящ. Според мен за нещо такова не е интересно интерфейса към ралзични клиенти, по интересно е рутирането на данните, пренасочване на връзките при падане на един сървър, синхронизация на данните и др. подобни. Естествено винаги можеш да скочиш на технология която да ти позволи да изпозлваш готови решения предлагани от Amazon и други подобни. Там ще ти решат проблема с рутирането на данните, разпределяне на конекциите, резервираност, синхронизиране на данните ... евентуално де, но ще отидеш най вероятно на технология с много овърхеад и нуждаеща се от доста повече от нужното за самата задача която решаваш перформънс.

п.с. гледам че Гичо е писал, ако въпроса е кой протокол да бъде използван, тук нещата са също доста относителни. За мен OPC е един голем компромис, като кръпка за някаква интерконекция между различни системи, доста тромава, и доколкото си спомянм с задължителни лицензионни такси на точка което ще ти направи продукта/услугата скъпи.
Redis пък е нещо съвсем друго, база данни и месидж бъс най общо но доколко е подходящо за "облачни" решения не знам, в момента имаме проект където го изпозлваме като база данни и месидж слой но това е ембедед продукт ..


Сря Яну 18, 2017 10:52 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Фев 16, 2014 2:36 pm
Мнения: 953
Мнение Re: Питане за облачни архитектури
За мен като се каже "облачна архитектура" си представям не толкова какви технологии се ползват вътре в сървърите, а организацията на самите сървъри. За мен лично НЕ МОЖЕ да се говори за "облак" ако:
* сървъра е един
* системата е затворена в някаква частна мрежа
* няма load balancing
* няма fault tolerance
* има значение с кой сървър си говорят устройствата/клиентите
* има конкретни IP адреси по настройките на у-вата

Ако го има някое от изброените неща - това не е облачна архитектура, а нещо имитиращо или просто е наречено "облак" без да е такова. Една истинска облачна система би струвала много пари ако се изгражда със собствен хардуер или ще струва много сериозни пари на месец ако се наемат физически или виртуални машини.

От там нататък каква щяла да бъде базата данни (SQL или NoSQL), на какъв език щял да е написан сървъра и т.н. са подробности. Ясно е че стремежа ще е да се ползват масови, утвърдени и open source продукти.


Чет Яну 19, 2017 11:01 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни