Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 221 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Следваща
Западна Европа- мисли. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Абе то аз не знам, каква ще е тая фирма дето ще се пази от регистрация по ДДС... 50к оборот, това е смешно, то ако толкова ти е оборота, не ти трябва фирма, явно не си за фирмаджия :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 14, 2020 10:29 am
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Цецо, то въпросът не е пазиш ли се или не...

Не можеш да се регистрираш просто ей така. Трябва ти оборот. Ако можеш да си го организираш си ОК. Но ако го правиш с бачкане, обикновено не седиш с калкулатора, бачкаш си твоята работа. И така не усещаш кога точно си направил оборота, а имаш двуседмичен срок от тоя момент.
Тъпото в случая е законодателството. Първо за теб няма предупреждение, трябва сам да внимаваш. Докато в НАП имат предупреждение за теб. Второ срокът е малък. Особено ако разчиташ на счетоводител и той идва веднъж месечно, лесно може да прескочиш двете седмици. Трето глобите са големи и никой не гледа дали си пропуснал умишлено или просто не си внимавал. А има много случаи и почти всички които знам просто не са внимавали. Докато тия дето бягат от регистрации те си следят нещата, сменят фирмата и т.н. Тях рядко ги наказват ;-)


Чет Май 14, 2020 10:51 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Миро, вече може да се регистрираш доброволно по ДДС и без оборот, само подаваш искане в НАП.


Чет Май 14, 2020 11:04 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Е чакай де, тя регистрацията е доброволна. Аз лично не виждам смисъл да правя фирма без регистрация по ДДС. Освен ако не правя някакви шмекерлъци де.

Регистрация по ДДС и читав счетоводител, който да е запознат точно с предмета ми на дейност и възможните законови врътки за този предмет на дейност. Без тия неща е безмислено да се прави фирма според мен.

Това да се наемат някакви "общи" счетоводители, дето обслужват на парче и хал-хабер си нямат от тънките моменти... Няма смисъл, достатъчно съм си тровил живота с такива "специалисти".

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 14, 2020 11:06 am
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Ак не целиш измами всеки счетоводител спокойно се оправя с ДДС, няма никаква философия, това не е данък за юредически лица а за крайни потребители, затова и не виждам никаква логика да имаш фирма и да не си ДДС регистриран тъй като може да си спестиш 20% от един куп разходи и това е съвсем, напълно законно, всъщност обратното може да се приеме за много съмнително. Системата в БГ общо взето дава възможност да ти минават финансовите одити когато не си усвоил данъчен кредит, но на много места не е така защото чисто финансово това ти стои в приходната част и в-у него се плаща данък, т.е. веднъж не си го усвоил което е твое право, и втори път то ти вдига печалбата и плащаш данък, това конкретно за определени държави.
Проблема с ДДС не е това че някой си е купил фирмена кола и е приспаднал ДДС, това си е негово законно право ако таи кола е свързана с дейността му, същото е и за лаптопа и за всичко което е фирмена собственост. Проблема е в точенето на ДДС, което става с фалшиви фактури и разни други схеми.
Това само по себе си има едно много лесно решение което ако се приложи правилно работи безотказно а също и създава голямо облекчение за бизнеса, момента на настъпване на каквото и да е данъчно събитие се счита момента в който се извърши превод. По този начин няма как да теглиш ДДС с фалшиви фактури, защото ти трябва да преведеш цялата сума, и този който я получи пък вече си дължи ДДС-то. В някои държави са го доразвили като имат отделна сметка за ДДС, това донякъде усложнява работата на фирмите, и увеличава разходите за преводи но също работи безотказно.


Чет Май 14, 2020 12:14 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Мдааааа, не му преведохме по 20лв, не можа да си плати интернета и изчезна.


Пет Май 15, 2020 9:48 pm
Докладвай
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
miro_atc написа:
Пичове, не че един добър счетоводител не може да намери решение... но да си знаете, че не е толкова проЗто, колкото изглежда.
Системите у нас са така направени, че е по-лесно НАП да те хване, отколкото ти сам. Примерно ако си фирма с касов апарат и без регистрация по ДДС трябва да следиш да не минеш прага. Много хора не си смятат сами оборота на всяка бележка. Само че обикновено още даже преди да е изпечатана бележката тя е пратена на сървъра на НАП, където сметките са автоматични и в мига в който минеш прага, автоматично тръгва да тече двуседмичния срок и ако го пропуснеш... ами честито на печелившите.
Почти същото е с банковите сметки, където тайната е толкова тайна, че всяка седмица по разните закони за пране на пари и т.н. информацията си стига до където трябва. И отново не просто стига, ами си се обработва автоматично и си излизаш в справките за проверка като пич.
Така че умната! Ако не е умната - русата и бегом към по-топлите страни ;-)

То фирмите в embedded нямат касови апарати.
Работим само с фактури и банков път. Нали е така?
Ние не цъкаме бележки за Двайс лева. В електрониката всичко е над 1000 лв или 500 евро.
Всички пари които постъпват в Булбанк са срещу фактура и номер инвоис. Тоест в превода пише номер фактура.
Данъчните за това не се занимават с такива капути като мен. Защото всичко е видно като бял ден.
Не взимам и ДДС, а мога.

Имам колеги дето летят със самолети по командировки, взимат си фактури, осчетоводяват, хотели. Тях данъчните вече ги търсят
Те взимат фактура и като ходят на бръснар...
10-те процента ги платих още Януари. Аз нямам фактури за покупки. Плащам кеш да помогна на държавата

Пак изместихме темата, мен ме изкарахте идиот, Божков ще го изкарате светец.
Никой не каза добре бе, ние сме инженери, защо има заплати още по 1500 лв в тази област? Защо масово по заводите из България се гаврят с инженерите да знаят това , да знаят онова и да работят до 22 часа.
Тъпото е че измествате темата, мен който иска да ме разследва. Аз работя с инвойси и директен превод с входящи номера.
Може да ме хванат за к.ра. За едно болче нямам върнато ддс.

От всичко най ми е чудно как Цецо отсече че за PCB девелопмънт никой не би платил 6000 евро за седмица :D
Това най ме заболя, не фирмите и прочие..
Както намериш кой да ти ги даде, ти ги дават.
Да заровим шпагите, няма сисъл да се дърляме.
И Миро, Тони, и Цецо, и Киров, и всичките тези от 2008-а ги уважавам много.


Съб Май 16, 2020 1:12 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
по-отношение на ДДС:
- едно време регистрацията беше задължителна (над 50к - пак е) ... сега е по желание: можеш да си рег. фирма и същия ден да се рег. по-ддс - така можеш да си го приспадаш и от началните инвестиции.
- можеш да приемаш плащания в брой и без касов апарат ... и да е законно: като внасяш парите в банката и издаваш фактура без касов бон + вносната бележка (на името на клиента). удобно е ако банката ти е наблизо (например - под офиса)


Съб Май 16, 2020 8:00 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
това за парите в брай не е баш така, не ти а клиента трябва да ги внесе на каса. Целта е да има контрол, да обясниш ами аз щях да ги внеса на каса не хваща дикиш пред данъчният. Но в отношения бизне-бизнес не знам кога се -лаща на ръка, освен ако не си в магазин.


Съб Май 16, 2020 8:51 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Tisho написа:
Мдааааа, не му преведохме по 20лв, не можа да си плати интернета и изчезна.

Тц, тц, видя ли каква стана тя. За два'есе кинта. Срамота...


Съб Май 16, 2020 9:07 am
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Аз да попитам защо нямаме една свястна платкаджийница за многослойни платки.
Имаме няколко, те само 2 дни се чудят каква цена да ти кажат. А китайците работят и уикенда.


Съб Май 16, 2020 9:30 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Ми нашите платкари не бачкат събота и неделя щото няма кой да има раздаде по два'есе кинта.


Съб Май 16, 2020 9:52 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
sukhoi написа:
Аз да попитам защо нямаме една свястна платкаджийница за многослойни платки.
Имаме няколко, те само 2 дни се чудят каква цена да ти кажат. А китайците работят и уикенда.


Ми затова има китайци. Ти нали да не би да искаш да и в България да се работи така? Ти би ли работил така? Знаеш ли каква е съпоставката за смърността от заболявания свързани с преумора и стрес в Китай и в България?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Май 16, 2020 10:50 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Абе що се хабите - просто непрекъснатите производства си искат хората наоколо. Дали ще са 2-3-4 смени, дали ще се работи събота и неделя зависи от възможностите, опита, знанията и амбициите на собственика и продажбите. Ако някой иска да го направи, ще жертва пари, здраве, семейство - негови и на други хора и ще го направи, или ще се провали. Други не го правят защото не искат, не могат или са преценили че не си струва. Точка.
Няма значение дали е Китай, България, Бимбенистан или на Луната.


Съб Май 16, 2020 11:28 am
Докладвай
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Отговори с цитат
Мнение Re: Западна Европа- мисли.
Пак да кажа за заплатите в България.
Кадърните инженери, ръководни постове трябва да взимат минимум 6000 лв заплата.
Senior 4000
Junior 2500
Това в България нещо не се получава.

Знам на ръководни постове хора дето взимат по 3000 едвам...

Иначе казано, кадърните ни хора да взимат поне минимума в Швейцария...
Сравняваме се със швейцарска чистачка, обидно е .
Защото не ги изметохме тия

Киров не е писал отдавна, интересно ми е заплатите какви са в Нова Загора ли беше, Стара Загора ли,и изобщо в малките градове


Последна промяна sukhoi на Съб Май 16, 2020 11:48 am, променена общо 3 пъти



Съб Май 16, 2020 11:40 am
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 221 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни