Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Моята CNC фреза 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Моята CNC фреза
Малко офтопик - в това време, по белия свят...

Тия дни ми попадна в полезрението една диплянка, на някаква CNC машинка на DMG. Това което привлече погледа ми, беше означението на машинката - модел ХХХ linear. Тия юнаци, са сделили 5-осна машинка, с директно задвижване на всичко. Линейните оси - с линейни двигатели. Ротационните - с дайрект драйв двигатели. И шпиндела е така. Максимално ускорение на линейните оси - 2G. Точност, 5 микрона. Шпинделчето - 18 000 или 40 000 оборота. С охлаждане на държача на инструмента.
Че и на дизайн са ги докарали.
Мръсници... :D


Чет Май 12, 2016 12:00 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
s7ama7 написа:
... обработването по посока на въртене на инструмента ще е съпроводено с удалжаване на живота на фрезера предвид по ниското триене и нагряване ...

ъъъ?! 8O ко?
и такова нещо ли има по широкия свят?


Чет Май 12, 2016 12:02 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Посоката на обработка определя качеството на обработената повърхност. По правило съпосочното фрезоване докарва по-гладка повърхност , но за някои материали има изключения. Силите в мястото на рязане се различават при двата вида и е възможно, в някои случаи, да възникнат вибрации ,които да изхабят инструмента по-бързо.


Чет Май 12, 2016 12:16 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Нищо погрешно не съм казал по - горе . За conventional milling има много писано , ще ви го обясня по простичко . Един нож измерват качеството на ряз запазването на остротата и самата способност на рязане с най-обикновени тестове от сорта на рязане на кашонче примерно и броене колко нареза ще направи преди да почне да губи свойствата си на острота . Тук г/д случая е идентичен . Опитах се да го обясня разбираемо с тези часове които дадох . Преди всичко отговорите за това защо съм избрал определено подаване и защо работя точно обратно на посоката на въртене на инструмента съм го обосновал с факта че за способностите на машината това е най-оптимално и по този начин лично за мен ми излиза най-евтино консуматива инструменти . Има няколко формули за изчисляване включително и формула за ефективно рязане , но не си мислете че всичко което го има на хартия че така е и на практика . Основен фактор си остава машината с която разполагаме . А що се касае до широкия свят хората разполагащи с добър финансов гръб са далеч от тази тема, т.е. да си прави сам машина :) . Реално тичат по панаири и се чудят дали е по добре да си вземат Mazak или DMG дано най-после съм разбран правилно че подаването и начина на обработка е предвид машината с която разполагам а не защото така е правилно , така трябва да е или така е по-добре . И много ще ми е интересно да видя един рутер който да е направен за приблизителната сума от 6000$ и да има сходни или по-добри показатели от последния клип който съм постнал . Ако трябва да гледам това което дава производителя за инструмента като максимум на натоварване то за 10мм фрезер с 3 режещи ръба му дават 6500RPM по 1500мм/мин и подаване Ae=10x0.1 и Ap=10x1.5
Изображение

И все пак има финиш и той е по посока на въртене на инструмента и все пак какво и е на повърхността на детайла ? Поздрави на всички!


Чет Май 12, 2016 4:03 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Не вярвай на производителите - нарочно ти препоръчват кофти режими за да си счупиш интрумента и да си купиш нов. :D
s7ama7, никой не те обвинява , просто е интересно каква е причината за да става така.
Повечето теоретични книжки ,които са ми попадали (разни стари учебници), имат в предвид рязане на стомана и почти нищо не споменават за по-меките "неща". А ми се струва ,че при новите популярни материали (алумин, МДФ, пластмаси и др.) и с новите сплави за инструменти, нещата не са точно като едно време. Ама няма кой да напише нови книжки. :)


Чет Май 12, 2016 4:27 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Машината ми е скарана със стоманата :)
Нито съм учил нито съм чел кой знае колко и не претендирам че знам нещо. За няколко месеца просто от практика и от преоткриването на възможностите и в едни и други ситуации намерих този режим за оптимален . Нямам вибрации в инструмента със 7 пъти по високо натоварване . Определено това е основния фактор за живота на фрезера и тясно свързан с масата на машината , не случайно има и 5 по 7 по 12т машини . Одеве гледам в този сайт за контролерите китайска машина напръв поглед нищо внушително па то било 1800кг
http://www.yuanyangcnc.com/en_ProItem.a ... 3106BC0F46


Чет Май 12, 2016 4:42 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Бря, темата да не се превърна в мерене на рутери?

Моята фрезичка е смотана, но копа и стомани. Последно се бори с някаква хром-молибденова. Засега фрезичката е безапелационен победител в битката... :D

Споменах за творението на DMG, не за да страдаме колко далеч са нашите машин, а като нещо коренно различно от масовите.


Чет Май 12, 2016 6:10 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
има едно учебниче 350 стр., "Рязане на металите". там на 4 страница е нарусуван режещ инструмент, описани са основните повърхнини и ъгли. останалите 340 страници се обяснява какво влияние имат тези параметри на режима на рязане. учебника би трябвало да се продава в книжарницата на МЕИ-то.

да, учебника е по-скоро за хора, които ще конструират и произвеждат металорежещи интсрументи. когато си вземах разряда за стругар-фрезист, ми мина през ръцете някакъв учебник за техникуми. там нещата са описани по-накратко и не с толкова формули, но по същество са същите. не знам дали в днешно време може да се намери такъв упростен учебник.

не е лошо човек да му тегли един вентилатор, щом е решил да металоделства. 3 повъхрнини и 3 ъгъла има във всеки режещ инструмент. и съотношенията между тях, наред със скоростта на рязане, са ключов фактор какво ще се постигне - дълбочина на рязане, гладкост, стружкочупене и т.н. дали учебника е нов или стар - няма значение, геометрията не се е променила през вековете. просто някой пише учебници с формули, други тъпо и упорито заточват ножове на шмиргела. теоретичния и емперичния подход се срещат някъде по средата и се нарича "опит". за да достигнеш до зоната на златната среда, трябва да прочетеш няколко учебника и да потрошиш десетки инструменти :D

при простите рязания (струг примерно) нещата са малко по-прости и очевидни. при въртящи се инструменти (свредла и палцови фрези) нещата са по-сложни, защото режима и скоростта на рязане се променят от центъра на инструмента към периферията. идеалния инструмент е с променлива геометрия на ръба, обаче това е непрактично за ежедневните инструменти и се прави компромис. "Рязане" се учи втори курс, един семестър. "Свредла" се учи трети и е два семестъра. и само си мислиш, че си научил нещо...

винаги, когато имаш рязане, режещия ръб на инструменти влиза в материала. обратното вече не е рязане, а мазане. сигурно може да се квалифицира като обработка, но не мисля, че ще се изучава някога като научна дисциплина. все едно да режеш хляба с обратната страна на кухненския нож.

също в трети курс, вече 3 семестъра се учат металорежещи машини - компановка, кинематика, задвижвания, охлаждане. там се научаваш как да осигуриш на процеса на рязане разнообразието от скорости и подавания, така че една относително универсална машина да поеме обработката на максимално голям обхват от материали и детайли. и това си е наука, не е шарлатанство. не гледаш в кристална топка, а в таблици и формули. резонансите са една от сметките. в иделания случай постигаш много малки резонански, но ако проектираш такава машина шефа на завода ще го вкарат в затвора за прахосване на чугун. затова винаги се придържаш към някакъв практичен компромис - по-ниско тегло, но и по-ниски скорости.

в случая с рутерите, понеже те като правило нямат нито маса, нито коравина, се прави алабалистиката с много високите скорости и микро-подавания. системата пак резонира, но на много по-висока честота. този режим по принцип е много далеч от нормален режим на ряане и е по-скоро оптимален за конкретния конструктивен екземпляр. в една нормална тежка компановка се постига много по-висок добив (на стружки) при много по-нормални режими, респективно температури. и съответно всички трикове звучат като бабешки рецепти - лекуваме екзема с кравешко лайно. може и да помага, но не е "научно" [-(

същото важи и за материала на инструмента. легиращите добавки (кобалт, молибден, ванадии, титан ивсякакви щуротий от тази част на менделеевата таблица) са някакви малки проценти и микса от тях променя до неузнаваемост свойствата на стоманата. дори 0.1% разлика оказва съществено влияние. затова сериозните фирми имат каталози по 1000ст, а не само "витрина с бургии". винаги съм казвал, че винт може да се забие с клещи. по-добре се забива с чук, но най-добре става с отвертка. за всяко нещо си има точния инструмент, просто трябва или да го намериш, или да се примириш с посредствения резултат.

за инструментите от китай важат същите разсъждения, като за интегралните схеми от китай - никога не знаеш какво ще дойде - чип с друг кристал вътре, или дори без кристал, или бургия от желязо за пирони. въпрос по-скоро на късмет. по-сериозните доставцици имат достатъчно добра документация, която да описва съответния инструмент за какви скорости и режими е проектиран. гледаш детайла, гледаш машината, въздъхваш дълбоко и отваряш каталога да си намериш инструмента. но в главата ти винаги трябва да е онази схемичка с ръбовете на рязане от 4-та страница на учебника и да се опитваш да си спомниш какво пишеше в него и как, аджеба, тоя ръб се разполага в пространството при нашето конкретно рязане.

за керамиката и праховата металургия дори не ми се започва приказка.


Чет Май 12, 2016 8:15 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Така е бг форумите - всеки се опитва да ти каже колко колко си малоумен, че питаш,че говориш изобщо. 8O :?


Чет Май 12, 2016 10:10 pm
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
s7ama7,
Не се засягай за нищо де, върнах се 2 страници назад и не видях някой да ти е писал нещо засягащо. Щом методът ти върши работа - ползвай си го.
Аз железа и обработки само на клипчета съм виждал, но ми стана интересен казусът. При тебе рязането става с по-големи подавания,отколкото се препоръчва? Имаш повишено загряване , но мислиш ,че животът на инструмента ти е удължен? ДедоБоре споменава за тухлите с напътствия, които твърдят обратното? Възниква въпросът - как се разрешава това противоречие, защо методът ти работи? Може ли да е от специфика на материала на детайла?


Пет Май 13, 2016 5:48 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
ами разгледай БГ нет пространството - от всички форуми --> тук, направи сам, моделистика и т.н има по малко от 10 човека, които показаха някакви завършени разработки. В този форум досега сме s7ama7, аз, sparky с поялната станция, в направи сам има 4ма с рутери, един с 3д принтер и двама с плазми.
Сигурно има в background хора, например наскоро се запознах с човек със средно образование нямащо нищо общо с електроника и машини си е направил ЦНЦ плазмена резачка - намира се в София до Нестле цехчето и работи ОК.
За останалите освен да пишат ежедневно във всички теми по задължение и да оплюват всичко друго май не сме видели.
Дори не разбрах раздела с Платки, примери и приложения за какво го създадоха.


Пет Май 13, 2016 6:01 am
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Бъркаш се нещо :D - няма такъв раздел.
Хем си прав, хем не си. Действително малко се прави в България - ако вземем за база Ютуб. Още не сме станали нация техническа, а и парите са ни малко. В тукашният форум пишат хора, дето се занимават с мцу-та - по неволя интердисиплинарна техника, но ...правенето на ЦНЦ трябва да е необходимост, не самоцел :) . Така че - ти,S7 и спарки ст нашата гордост.


Пет Май 13, 2016 6:15 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
ок сменям думата "раздел" с "тема" за да предотвратя страници с празнословие :P


Пет Май 13, 2016 6:40 am
Докладвай
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
останах с впечатлението, че се опитвате да правите метало-обработка професионално/за пари - щом ви е грижа за машинно време, изхабяване на инструмент и т.н. затова посочих един от фундаментите. аз лично не вярвам, че човек може да направи мозъчна операция, само като гледа филмчета в тубата и си спести досадното учене в медицински училища и последваща специализация, ама това е само личното мнение на един дърт мърморко, който си няма друга работа и по цял ден се чувства длъжен да пише по форумите. освен ако не приравним лоботомията с брадва за вид мозъчна операция.

при рязане се получава вектор на силите. разложи вектора на хоризонтални и вертикални сили, виж къде отиват и как се трансформират в съответните опори (инструмент-шпиндел-лагери-лагерни опори-корпус на шпиндела-лагери на моста към шпиндела-греда на моста-опора на моста-лагери на моста към корпуса на машината). после прецени дали получените сили могат да се понесат от тях, какви натоварвания и усуквания се получават. имай предвид, че всичко (колкото и да е масивно и кораво) се деформира и усуква. разликите са само количествени. това са относително прости геометрични сметки в нютони и метри. така ще видиш що за нещо се случва в системата инструмент-корпус. същите сили ги има и в детайла и трябва съответно да се отведат през масата към корпуса. но там нещата са по-очевидни и прости.

нормалната процедура обаче е обратната - изхождайки от опорите и силите, които могат да понесат, се определя спецификацията на машината като режими. вие се опитвате по-скоро експериментално да намерите екстремум, което не е лошо като подход, но трябва да се съобразявате след това с него. щом влизате в резонанс при някакво ниво на силите, очевидно че трябва да работите с по-малки сили и на друга честота. или да промените системата, което е по-трудно.

и дай да уточним понятията 'обратно подаване' и по 'посока на инструмента'


Пет Май 13, 2016 9:10 am
Докладвай
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Отговори с цитат
Мнение Re: Моята CNC фреза
Edesign написа:
ами разгледай БГ нет пространството - от всички форуми --> тук, направи сам, моделистика и т.н има по малко от 10 човека, които показаха някакви завършени разработки. В този форум досега сме s7ama7, аз, sparky с поялната станция, в направи сам има 4ма с рутери, един с 3д принтер и двама с плазми...

Тоест, ако публикувам 2 - 3 снимки на моята фрезичка, рязко ще дръпна напред и ще се разгранича от досадните мърморковци, които по задължение, ежедневно пишат по форумите... :D
Апропо, ти какъв проект беше публикувал, че в момента ми се убягва?


Има друго, по-интересно явление по форумите. Всякакво разминаване в мисленето с автора на темата, е повод за война. Всеки спорещ, е смъртен враг. Завинаги. Откриване на недостатъци или грешки в дизайна или идеята, е плюене. Абсолютно се изключва вариант да е градивна критика или опит за помощ. Обикновено се практикува от хейтъри (мразячи). Мразячите са с поне 4 леви ръце. Не умеят нищо и не са постигнали нищо в живота. Обикновено, дори не могат да си избършат носа сами.

Уважаеми господа аероспейс специалисти. Когато правейки нещо, някой ми помогне да избегна някоя и друга грешка, и да пропусна някоя мотика, съм му благодарен. Не мрънкам по форумите с обяснения че светът бил гаден, а форумите били пълни с люде, каращи ни да се чувстваме неудовлетворени от живота. :D


Пет Май 13, 2016 9:48 am
Докладвай
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Темата е заключена, не можете да променяте мнения.   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни