Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

mdadm, raid 1, SSD за сървър
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=14&t=18021
Страница 1 от 1

Автор:  Цецо [ Вто Сеп 21, 2021 4:21 pm ]
Заглавие:  mdadm, raid 1, SSD за сървър

Намислил съм тая комбинация за едно сървърче - mdadm, raid 1 върху 2х 1(2)TB SSD. Правил съм го, но върху дискове, нямам опит с SSD в такава конфигурация. Някой правил ли го е и има ли особенности?

Автор:  ike [ Вто Сеп 21, 2021 4:50 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Не се занимавай с глупости. Направи си автоматичен бекъп някъде локално в мрежата на устройвото и втори някъде отдаличено и забрави за проблема.
С два SSD в raid 1 нито скорост ще постигнеш, нито сигурност.

Автор:  Цецо [ Вто Сеп 21, 2021 5:04 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Айде да караме по - полечка, че изплискваме легена.

Я ми отговори, за колко време ще вдигнеш сървъра в движение от архиви в облака? RAID1 се прави основно не за бекъп на данните, а да се съкрати времето в което машината не работи при дефект на единия носител.

Автор:  syscop [ Вто Сеп 21, 2021 5:39 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Принципно няма разлика между hdd и ssd - щом с едното работи, ще работи и с другото. От какъв порядък може да е downtime?

Автор:  Цецо [ Вто Сеп 21, 2021 7:08 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Колкото по-малко, по-добре. Но не това е въпроса. Мисълта ми е има ли някакви капани от самата природа на носителя, тримване, кеширане ... нещо, което да прави използването на SSD неподходящо.

Автор:  syscop [ Вто Сеп 21, 2021 8:20 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Ползвам основно adata и crucial от (128 до 1024)GB - още нямам повреден. Винаги ги държа не повече от 50% запълнени. Trim на повечето не е правен никога. Има и с linux, и с windows. На laptop-а, от който пиша е adata 1T nvme на около 5к часа и записани 5TB (това от diskinfo) и пише, че е 100% - няма износване. Най-натовареният е на съпругата 256GB, laptop с 4G ram и win10 - дискът "върти" постоянно. Още не е дал фира - на около две години е. Това ми е скромният опит.

Автор:  Цецо [ Вто Сеп 21, 2021 11:07 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Виж сега SSD в нормални компютри съм виждал.

Питах за точно конкретна комбинация mdadm raid 1 и
ssd

Всъщност веригата която съм си наумил е ssd-mdadm-lvm-luks.

Автор:  syscop [ Вто Сеп 21, 2021 11:35 pm ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Исках да отбележа, че виждаш и ползваш диск (/dev/нещо_си) и няма значение дали е ssd или hdd. В единия случай нещата ще се случват по-бързо. Успех в начинанието :)

п.п.
За raid-a нямам мнение - два или три пъти съм възстановявал данни от такъв и ...., не искам да го правя отново.

Автор:  valioman [ Чет Сеп 23, 2021 9:42 am ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

@Цецо .. имам доста сървърчета в тази комбинация .. и в началото имах 30% счупени дискове (Adata) след година работа ... след разследване установих ,че по подразбиране Centos-a(7) не е включил fstrim.timer service-a ...след включване проблема със счупен диск изчезна и си работят животинчетата без проблем.

Автор:  Цецо [ Чет Сеп 23, 2021 10:05 am ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Е за такива неща питам, мерси.

Автор:  ToHu [ Чет Сеп 23, 2021 10:19 am ]
Заглавие:  Re: mdadm, raid 1, SSD за сървър

Ами имаме счупени ssd-та в 1-ца, но на тях има БД и пишат доста, имаме и счупени дискове ако е въпросът,та ..мога да взема статистика от последната година, навсякъде масивите ни са 1-ца, или почти навсякъде, на тях няма ОС само данни.
Проблеми определени сме срещали по скоро свързани с хардуера на фуджитсу машини, а също така имаше някакви мъки с secure boot-a и tpm-a но отново бяха май конкретно с въпросните фуджитсута.
От едно известно време има е малки нюкове, там са също две ссд-та в 1-ца ако не ме лъже паметта, но тях ги слагаме от около година и нямам много и формация, но и за там мога да питам.
Иначе за ссд-та, някои просто си мрът дори и без да пишеш на тях, имаме в момента около 10 хил у-ва с малки ссд-та, при все че са tlc и са индустриални пак си се чупят, имаше една партид при която имахме около 10% повреди в рамките на 6-12 месеца. Но тези у-ва не са много критерий.

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/