Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Какъв git сървър използвате? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Какъв git сървър използвате?
Здравейте! Какъв git сървър използвате за вашите репота? Аз съм с Бонобо, обаче въобще не съм доволен. Първо при преинсталация се налага да зареждам репотата с някакви скриптове, губят се групите на репотата и т. н. А основният проблем е, че машината, на която е сложен започва да бози. Супер много време отнема, докато тръгне. Използвам в момента едно малко лаптопче и го пускам, само когато ми трябва. Та можете ли да препоръчате нещо, което да прави по-малко зулуми?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Нед Авг 16, 2020 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Вместо да вдигаш собствен, може да ползваш облачни такива - github, gitlab. И в двете можеш да си регистрираш безплатен акаунт. В гитхъб можеш да създаваш и не публични репозиторита безплатно. И двете платформи са доста повече от git.


Нед Авг 16, 2020 7:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2590
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
А по принцип големите фирми ползват ли ги тези популярните облачни ? Все си мисля, че и да са частни хранилищата, самият сайт може да вижда конфиденциалната информация ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Авг 17, 2020 3:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Аксиома: Ако нещо го знае повече от един човек, то го знаят всички :!:
Следствие: Ако си качиш данните някъде в "облака", то трябва да очакваш, че някой ще ги види, използва и т.н.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Авг 17, 2020 7:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Извод от следствието: Ако използваш дограми 7, 8, 9, 10, 11 и 12, локалните ти данни са в облака.


Пон Авг 17, 2020 7:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Аз ползвам gitea - лесно за инсталиране (аз го пускам като докер контрейнер, но може и да се инсталира) и отнема малко ресурси - за разлика от много други (Bitbucket, gitlab) не е на джава, а си е мисля на golang и нейтив компилирано. Оттам идва в порядъци по-ниска консумация на рам примерно.
И не е точно гит сървър, а доста по-комплексно нещо - общо взето, self service сървър за софтуер. Работи си много стабилно - няма какво лошо да кажа за него.
Другото е гитлаб - доста по-голям продукт и покрива доста повече процеси (continuous integration) - имам забележки към него - доста тежко, има някой недомислени неща, има и откровени бъгове, които стоят репортнати от години. CI им не е на нивото на по-сериозните (teamcity ми е фаворита).
Ако не правиш ракети не виждам смисъл да се притесняваш от облачните - github и подобни (gitlab.com, bitbucket, ...) - едва ли някой ще прави индустриален шпионаж срещу теб. Удобството си е голямо, имаш достъп до доста други услуги закачени там, макар че повечето са безплатни само за публичните хранилища. Поддръжката я прави някой друг. Като добиеш опит с тях можеш да си сложиш нещо локално - но поне ще си видял кое как трябва да работи и ще имаш по-ясна представа какво ти трябва.


Пон Авг 17, 2020 9:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
slav4o.com написа:
А по принцип големите фирми ползват ли ги тези популярните облачни ? Все си мисля, че и да са частни хранилищата, самият сайт може да вижда конфиденциалната информация ?

Да, използват се от всякакви фирми. Просто не ги гони параноята и както Гичо е споменал - не проектират ракети ;)

Като го докарате до там, че да имате системен, който да се грижи постоянно (не е преувеличено) за вашият сървър, тогава ги мислете тия неща. До тогава - обалаците, дори и платените такива са решението. Точно след 5-10 минути ще имате възможност да работите и да не се занимавате с непонятни за вас неща. Освен git достъпа, ще получите и цялостна система за мениджиране на проекти, което изобщо не е за пренебрегване, дори и да сте "човекът оркестър".


Пон Авг 17, 2020 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
То няма кой знае каква грижа като цяло. Просто да не ми забозва машината. Ще пробвам gitea-та!
10х!

_________________
www.elkran.com


Пон Авг 17, 2020 6:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Има нещо вярно за администрирането, но все пак тия системи от типа на гитхъб, гитлаб, гитеа, битбъкет са мислени за повече удобство. В най-добрия случай от админа (или временно изпълняващия длъжността :) ) се изисква да пусне един докер, или да композира няколко от подготвен файл, с което получава и смислена база данни за съхранение - т.е. да инсталира докер демона и да изпълни един ред, копиран от хелпа. Оттам насетне всичко останало си го правят разработчиците - в смисъл "на самообслужване" - нов проект, потребители, групи, права, hook-ове - да си ги правят, махат, чукат по главата - както искат.
Тя гитеа-та е доста лесна за инсталиране, но аз и нея през докер я ползвам - харесва ми технологията :)
Има още нещо, което е предимство на облачните - не се занимаваш със сертификати. Това помага да не развиваш главоболия когато опиташ да закачиш няколко системи една с друга - сорс контрол, мениджмънт на проекти/issue-та, билд сървъри и т.н. - много от тях искат SSL и ще се наложи да правиш сертификати, за да ги успокоиш.


Чет Авг 20, 2020 8:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Можеш да си инсталираш gitlab на твой си сървър.


Нед Авг 23, 2020 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Какъв git сървър използвате?
Изглежда проблемът не е в самото бонобо, а в това, че имам много репота. Към момента са към 100 бр и заемат към 10Г. Аз не ги използвам всичките. Реално са ми активни няколко - по колкото проекта работя. Така че мисля да оставя само активните, а другите просто да ги преместя в някакъв сторидж. Вие как го правите това? Или има друга тактика с тези, които не се използват в момента?
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Авг 24, 2020 6:06 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни