Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

Безплатни VHDL инструменти
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=14&t=17262
Страница 1 от 1

Автор:  Bai Ui [ Съб Май 02, 2020 1:40 pm ]
Заглавие:  Безплатни VHDL инструменти

Много тулкитове са безплатни, то е ясно, примерно на работа използвам ISE на Xilinx където правя RTL симулации (подчертавам RTL), ISE съдържа безплатен инструмент за симулация, наречен iSim, обаче като представя резултатите и като спомена че съм правил симулациите на код предназначен за Actel на инструмен писан за Xilinx веднага разни меринджеи започват да задават тъпи въпроси ама как така, този код е Acte/Microsemi/Microchip как така го симулираш на софтуер за Xilinx и понеже няма как да убедя човек, който хал хабер си няма от VHDL какво всъщност става, накрая нещата опират до Mentor-джийски или Aldec-ски инструмент на стойност 15000-35000 паунда, за да свършат работа, която мога да направя с напълно безплатен софтуер, често съм писал програми на Python които трасират код за наличие на т.н. requirements (изисквания), открива "мъртъв код" и др, обаче при последния проект клиента отказа да признае резултатите защото инструмента не е валиден, та се наложи да купим един продукт, казва се Sigasi Studio на стойност 4500 паунда за да свърши същата работа на моят скрипт, който написах за 2 дена.
Напоследък открих един инструмент за симулация на VHDL код, подобен на Simulink на Mentor - gHDL който е напълно безплатен и има версия за Линукс, УЙндоус и МАК, работи заедно с GTKWave, който е инструмент за визуализация на сигнални файлове, в случая се ползва за визуализиране на .vcd файлове. gHDL работи в текстов режим, обмислям да му направя една графична среда на Python (между другото графичната среда на много Mentor инструменти вкл. SimuLink са правени с Python), което ще го популяризира.
Ето тук в едно видео https://www.youtube.com/watch?v=dvLeDNbXfFw е показана работата с инструмента.

Автор:  d_jelev [ Съб Фев 27, 2021 12:39 am ]
Заглавие:  Re: Безплатни VHDL инструменти

Късно видях темата, но благодаря много! Вече не ползвам пиратски моделсим, затова карам на ISE или Vivado.
Има ли някакво предимство този безплатен симулатор пред isim или вивадо симулатора?
Aко имаш доброто желание, постни малко сламки как се прави графична среда на питон, че още прохождам там.

Автор:  HCL [ Съб Фев 27, 2021 3:31 am ]
Заглавие:  Re: Безплатни VHDL инструменти

GHDL+GTKWave, съответно Icarus Verilog + GTKWave са всепризнати комбинации, но и двата симулатора са далеч от качеството на етаблираните продукти. Най-малкото защото последните са минали през ръцете на хиляди дизайнери и бъговете им вече са изчистени, докато GHDL се пачва ежемесечно, а може и по-често. Аз лично имам два октрити бъга в XST и това след години експлоатация. Та от тази гледна точка, не бих ги одобрил в проект, може би с изключение на някой друго некритично FPGA. За ASIC и дума да не става. Същото се отнася и до Python скриптове целящи да заменят Spyglass. Особено ако споменеш, че са писани за 2 дена. Все пак не става въпрос за gcc дето половината свят му е хвърлил по едно око.

Иначе тези дни писах симулатор за architecture exploration и за визуализацията се спрях на Scansion. Подържа VCD, но работи само на MacOS. Но това е само помощен инструмент и като такъв няма нужда от QA.

http://www.logicpoet.com/scansion

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/