Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Хапче за MikroC? 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Хапче за MikroC?
Дълго време ползвах CCS, za 16-18-ки добре се справя, обаче за 24ки почти за нищо не става.
Реших и загубих седмица време да прехвърля програмата на XC16, обаче и там се оказа безумие.
За процесор с перфектни инструкции, компилаторите творят невероятни тъпотии на десетки редове.

Днес се сетих че имаше някакъв компилатор МикроЦ, не съм го ползвал никога, а вече имам налични пиккит4 и Снап.
Има ли хапче за този компилатор и може ли да се интегрира в МплабХ за да ползвам програматорите?


Нед Апр 05, 2020 8:20 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Малко не е по темата , но какво не ти хареса в CCS за 24 ките? Генерира повече код ли, или има други кахъри.
Вярно че не мачка колкото XC16(8) но оптимизациите му са горе долу на ниво.
Гледам че и XC16 не е "свършил работата".Дали не е време за друг контролер (може би PIC32) :)

_________________
Код:
while(true);


Чет Апр 09, 2020 9:47 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Раздуват кода.
Процесора има инструкции да работи с памет без да ползва общите регистри, обаче на компилатора му е все тая.
Редактират написания от мен асемблер и го правят неразличим от генерирания от Ц-код.
В ЦЦС даже липсват асемблерски инструкции, и не компилира голяма част от допустимите за процесора.
Например във Фаст интеръпт имаш ограничение на работните регистри, обаче той си компилира с каквото му дойде, не приема асемблер.
Не намерих начин да изкарам асемблера в отделен файл, да се компилира отделно, за да не му е проблем инлайн комбнирането с Ц.
Освен генерално да пропускам нещо.
За XC16-преди 10 години имаха ц33 или нещо подобно, имаха библиотеки за перифериите, сега са махнали библиотеките и всичко се разписва от нула.
Предполагам и за пик32 ще е същото. Уж е ГЦЦ ама не е. Кое спазено, кое не, чети и си губи времето.
Добри контролери, но компилаторите дразнят.
За 16-18ки с куцата им архитектура се оказва че генерирания код е по добър, от колкото за процесори с инструкции оптимизирани за Ц компилатори.
Погледнах и МикроЦ, но като ги няма новите процесори, не ми се занимава да проверя докъде са го докарали.
Преди 10 години не беше добре, надявах се да са с напредък..


Чет Апр 09, 2020 1:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Хмм това е много странно, сигурен ли си че ти бута твоят асемблер,това с CCS никога не ми се е случвало, вярно 24-ки никога не съм писал но каква е логиката там да са го променили.


Чет Апр 09, 2020 2:59 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Хапче за MikroC?
за 12-16-18 са PCM i PCH, за 24 е PCD това са различни компилатори.
Каква ми беше изненадата като почвам да пиша асм, знаейки че при 8бит всичко е ок.
Или 24 не се ползва масово и са ги напаснали да правят нещо, а отдолу какво е едва ли обръщат внимание.
Като цяло работи, но опреш ли до подробности и хорс уент ту дъ ривър.


Чет Апр 09, 2020 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Според мене mplabX си работи нормално с XC16 на 24ка , безплатната версия не оптимизира и това се вижда в асм-листингите.
Говоря за малки проекти ,де.

За библитеките - доколкото схващам - има проблем с реинтегрирането им , май зорът е да ги намериш на сайта.
MCC също поизостава сякаш , те самите даташийтове за 24 са станали като джунгла, търсенето в сайта - сякаш е изостанало с 15 години от Гугъл...

Иска си четене.


Чет Апр 09, 2020 5:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Пропуснах в първия пост уточнението, че версиите на коментираните компилатори са кракнати.
За XC16 е направен опит с различните оптимизации, има разлики.
Хайде нормалната работа на компилатора спирам да я коментирам, това е положението, нужни са компромиси.
На моменти има голяма разлика между оптимизира добре и желание да се изцеди максимума.
Ще приема че трябва да чета още много за да разбера за чий й е на оптимизацията нуждата от намеса в инлайн асемблер.


Чет Апр 09, 2020 8:52 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Хапче за MikroC?
МикроС на Mikroe ли?

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Сря Апр 22, 2020 3:56 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Да MikroC е на MikroE. Значи, моят опит показва, че братушките имат най-добрите торенти за MikroE. Сега лошото е, че че тия сърби не са много прости и съответно, като ти е кракната програмата, може да си крашва отвреме навреме. За въпроса можеш ли да го ползваш с MPLab, ами... Поне до преди няколко години не можеше. Т.е Единствено можеш да си бюлднеш проекта на MikroC, после да вземеш HEX-а и да го зпаишеш кеф ти с IDE, кеф ти с IPE.
Аз вече намразих MPLAB, ама то и PIC не ползвам от бая време.


Нед Май 03, 2020 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: Хапче за MikroC?
Ники написа:
Редактират написания от мен асемблер и го правят неразличим от генерирания от Ц-код.

Повече от 10 години използвам Microchip MPLAB C/XC16 за dsPIC33/PIC24 и
такова чудо не съм видял - компилатора да ми редактира кода на асемблер.
Дай да го видим този код как изглежда :-)

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Вто Май 12, 2020 10:27 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Хапче за MikroC?
За нищо не става ... всичките им библиотеки са компилирани, и не може да пипнеш нищо. Преработват си всичко така че да си принуден да купуваш техните безумно скъпи платки.
Стават единствено за нещо много бързо и много елементарно. Ако те интересува аналгина пиши ПМ.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Чет Май 14, 2020 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение Re: Хапче за MikroC?
RM написа:
За нищо не става ...


По добър компилатор от mikroC все още не е създаден. Хубаво ще е, като човек искащ ресет на whatchdog във delay() функция да се въздържаш от коментари относно компилаторите и като цяло програмирането.....


Нед Май 17, 2020 8:31 pm
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни