Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Добре де, аз малко по-друг въпрос имам, до колко е целесъобразно да използваш ремот десктоп за работа, па какъвто и да е той. В смисъл, ясна е идеята, но каква е конкретната нужда. Ако имаш твой си "облак", в кавички защото няма и нужда да е истински облак, имаш достъп до файловете ти от където и да е. Тук естествено изникват някои въпроси с лицензи и др. които до някъде може би са резонни, също и въпроси със самият хардуер на който работиш, но и тук има алтернативи.
Аз примерно съм си направил преносим уорк стейшън който се събира в куфарче за кабинен багаж, половин куфарче да съм точен. Много по-удобно ми е да си го разнасям с мен, в този случай каквито лицензи имам са си на него и този проблем отпада. Ако е за софтуерен дев нещата май са още по-прости, та се чудя каква е нуждата да работиш през ремот десктоп.


Пон Мар 16, 2020 1:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Аз например работя на десктоп. Рядко работя в къщи и то на лаптопа, който е значително по-слаб от десктопа. Поради тази причина на лаптопа нямам качени купища неща, дето сега започват да ми трябват. Уж все съм взел всичко... и все нещо съм забравил, отделно работи по-бавно... И все ми се налага да пусна служебния компютър от разстояние..... те така е при мен. Реално не работя, просто си взимам разни неща, рядко пускам нещо да се компилира... Или ако съм забравил да комитна някакви промени... абе въобще бърша си задника :)

Хората дето ползват ексклузивно лаптоп го нямат тоя проблем, ама лаптоп с възможностите на работна станция, струва прекалено много пари, а аз както казах, се старая да не работя много извън службата, поради което си седя на десктоп.

Иначе ползвам ремут десктоп за съпорт на клиенти или колеги, но ми се налага 10 пъти в месеца, поради което не ми се плаща месечен абонамент.

Между другото TV работи безпроблемно на права конекция (P2P), без да се сърди. Явно ограниченията го хващат, като минаваш през сървъра им. Естествено в такъв случай трябва реално IP, което в повечето случаи е проблем, но в локална мрежа си работи съвсем задоволително. Да си го знаете.

Също така, незнам от кога е така, ама remote desktop на бозата е станал бая тромав. Аз дълго време не го бях ползвал, преди определено беше по-пъргав от TV, сега сеца яко. Говорим за интензивно опресняване на екрана де, виждат се "дупки" по половин до една секунда. TV то при директна P2P конекция със същото PC - върви много по гладко.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Мар 16, 2020 2:12 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
А бе ннам доколко е свързано с темата, но току-що министеро на образуванието заяви по радиото: "Разпращаме указания до всички училища за използване на M$ Teams, защото това е единствената реална платформа... Досега използваха най-различни платформи, но тази вече сме я платили, т.е. няма нищо да плащаме допълнително..."...!

Начи: разбрах защо днес жената ходи на инструктаж как да чака на опашка за петте подходящи компа в училище. И ако не беше настъпила пандемията щеше ли тази "единствена платформа" да се ползва някога?


Пон Мар 16, 2020 2:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
HCL написа:
Я разкажете какво ползвате за систематизиране на информация - задачи, знание и пр. Аз минах през Redmine, Xmind, OneNote, Quip и всяко едно ми се струва по-добро от предишното като решение, макар че някой от тях не се припокриват особено като функционалност. Сега гледам в горния блог препоръчват Notion, което не съм ползвал досега. Вашият опит какво показва?

Този уикенд точно това разучавах и като цяло не намерих нищо което да ми върши на 100% работа и да не струва една торба пари. Основните ми изисквания са да има:
  • връзка с git, github, bitbucket
  • йерархични задачи (т.е. по сложните задачи да си имат подзадачи които да ги разпределяш на различни хора от екипа)
  • зависимости между задачите - т.е. една задача да може да зависи или да блокира друга и т.н.
  • codereviews
  • CI
  • wiki
  • chat, forum или нещо от сорта за коментиране

Тъй като сме малък екип за момента смятам да ползваме Jira - безплатна е до 10 човека.
  • github няма йерархия и зависимост между задачите - има разни флагове с които при добро желание може да се стъкми нещо но е далеч от това което трябва
  • Redmine изисква сървър, инсталиране, отваряне на достъп отвъна или да си платиш на някой да го направи вместо теб
  • openproejct.org е форк на redmine съответно е изостанал за някои неща, дръпнал за други, но пак иска сървър, инсталиране и т.н.
  • zoho.com - изглежда читаво ама ... индийци сър ... пък и на човек излиза едно 50-100 евро на месец като му навключиш всичко
  • оdoo.com - като, че ли е най добрата алтернатива, пък и защото са белгийци вече го ползваме за счетоводство, но все пак иска сериозна инвестиция във време за внедряване и научаване + едно 50-на евра на месец/юзер - но пък може да обхване цялата дейност на малка фирма, опън сорс и т.н.
  • Notion го ползваме но то е по скоро като google docs / office 365 и не става много за йерархично водене на проекти - върши добра работа за не програмистката дейност във фирмата (т.е. тази която не добавя стойност ами ни губи времето да и обръщаме внимание на напъните за необходимост :D )

Добър сайт със повечето prjoect management решение както и за сравнение помежду им е:

https://project-management.zone/systems

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Мар 16, 2020 2:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Ами за лаптопа много зависи какво правиш. Ако по принцип можеш да работиш на лаптоп това е най-удачният вариант. Аз дълго време бях така и десктоп почти не използвах. Да ама тъпият солид не ми оставя избор, взел съм дел мобил уорк стейшън с най-бързия възможен процесор, че съм го и клокнал, обаче има много осезаема разлика между десктоп и мобилния процесор от към перформънс, хем дела е с по-ново и мощно куадро.
Иначе работа от лаптопа е перфектното решение, не мислиш за UPS-и, лесно го пренасяш .. налях куп пари и в крайна сметка не го използвам за друго освен мейл.
Едиснвтения проблем с лаптопа е че е много лесно да го изгубиш, счупиш или да ти го откраднат, ама това се решава с бекъпи.


Пон Мар 16, 2020 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Знам го това. Ама не ми се дават два куфара пари, а и не ми трябва. Както казах, гледам да работя вкъщи само по изключение.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Мар 16, 2020 4:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Мда тук вече е въпрос на избор, мен ми се налага да бъда мобилен, сега не съм опитал механичен кад през ремот декстоп през нет, но съм малко скептичен от опита ми в локална мрежа. Лошото е че и след куфара с пари не се получи та се наложи да дам още един за малка работна станция. най-лошото е че тая е вече на 2 години, и се оказва че за тия две години няма нищо по добро. Скоро пак гледах да я сменям и пак няма с какво, новите интели дори да ги вкарам в тая кутия най-много да се клокнат до същата честота, т.е. същия перформънс .. ама това съвсем друга тема, да не разводнявам.
За мен едно от най-важните неща е интеграцията на клауда или каквото ще е там което ще дава достъп до споделени файлове. Имам фирмен клауд, обаче няма интеграция с нищо, използването му е по-скоро наказание. Тук визирам работни файлове, не толкова сорс колкото документи от друг тип. За момента колкото и да е тъпо на гугъл драйва ми е най-удобен.
Гитхъба си е ясен, webex е доста използван в САЩ, и може би ако работиш с клиенти е добър вариант. Ние обаче масово все още използваме скайп за конферентни разговори, доста дървено ама ...


Пон Мар 16, 2020 5:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Както каза Цецо, remote desktop-а е за крайни нужди - забравени файлове, инструменти неинсталирани и евентуално достъпи до други устройства/компютри във фирмената мрежа, т.е. забравени административни неща.
За графични CAD-ове едва ли някой би се мъчил през него, но за софтуер си е почти добре. Все пак говорим за изключения в специални ситуации - ако ще се работи продължително, еле постоянно, ще се вдига работна станция у къщи. Не лаптоп - колкото и да ги мъчат, термалния дизайн в един лаптоп не може и да се доближи до една ултра проста кутия за десктоп, да не говорим че за мен голям монитор и нормална клавиатура са по-важни от броя ядра - ако ще се кьоря в 15..17 инча няма да издържа дълго. Не че на лаптопа не можеш да му ги закачиш,
За да се работи ефективно си иска добре организирано работно място - бюро, стол, малко електроника - като се отиде на такова работно място една щайга отдолу позволява бюрото да е по-чисто и да има повече свободно място.
Оглеждам се за нещо прилично че лаптопа вкъщи поодъртя - ама ми се иска да е принципно по-бързо. Някой попадал ли е на нещо смислено напоследък? От доста време зяпам разни втора ръка работни станции, ама докато не се кача над 1500лв не мога да намеря нещо, дето да е равносилно на миналогодишен i7 или някой ryzen скорошен? Единствено рам-та там излиза по-евтино, ама пък рядко има nvme и разните enterprise pcie ssd-а съвсем не им идва реда?
Общо-взето дори скорошна i3-ка май ще ми стига - броя ядра не е от голямо значение, по-скоро single thread производителността - гледам разни i3-9xxx има. Чудя се дали общия комплект от процесор и дъно, за определена производителност, е по-добро при амд или интел? За ryzen-ите гледам че май към 300 кинта са X570 дъната, надолу май губя pcie 4? Ако го жертвам мога да мина с по-стара генерация чипсет и евентуално сигурно ще мога да сравнявам с интелските? При интел май все още има (малко мизерна) вградена графика, докато при амд няма комбо от здрав процесор и каквато и да е графика?

Edit: огледах малко и съм набелязал няколко процесора като начало:
- i3-9350K или i3-9350KF (вторият е без графика) - около 330лв с графиката, 20лв надолу за без графика
- AMD Ryzen 7 2700X - около 370лв - тук е изненада, octa core и стои най-високо като бенчмарк - тоя няма pcie 4.0 и естествено може да мине с по-евтино дъно
- AMD Ryzen 5 3600X - около 400лв - тоя въпреки "по-ниската" цифра бие горния (и всички други) на мултитред, но на single thread e в златната среда; този "носи" на ново дъно/чипсет че има pcie 4.0, което незнам колко трябва да ми е цел (няма в момента nvme с 4.0 свястно, а като взема някакво ссд няма да го сменям скоро)
- i5-9600K(KF) - 400лв без графика, 480лв със - този е най-високо като single core benchmark, но е няма и 10% нагоре от i3-то като мултитред

Нагоре не ми се качва че като сложа по-голямо ссд и повечко памет. От тия само i3-9350K май може да мине с вградената графика (другите или нямат, или разликата е колкото начален клас външно видео).

Та покрай тия насоки, някой може ли да препоръча дъно - изгодно, без екстри, стабилно и без да може да се клоква? Или кой чипсет се води "budget" избор за тях?


Пон Мар 16, 2020 6:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Много зависи за какво ще го използваш. Към момента за повечето приложение които могат да се възползват от повече ядра/нишки Ryzen дава по-добър перформънс/цена. Обаче има и някои чисто политически въпроси, дали и как ще ти тръгнат компилаторите на тая машина, дали няма да изскочат някои проблеми особено ако си тръгнал да правиш билд машина. Аз съм говорил с няколко човека които са много по-наясно от мен и нито един от тях не можа смело да ми каже абе слагай АМД няма да имаш грижи, наскоро гледах за билд машина. За всякакви кад истории май няма съществена разлика защото почти нищо не се възползва ефективно от многото ядра. За механичните кадове ползата е най-вече при симулации и рендеринг. При платкаджийските софтуери може би DRC да ти върви по-бързо. Според всички райзените бият и 3-ки и 5-ци, и единствено 7-ци им се опират или ги бият, но това пак е специфично за приложението. Много от бенчмарковете наблягат на графични приложения където многото ядра на АМД са сериозно предимство.
Аз лично от много време се чудя да пробвам райзен и все нещо не се получава, два пъти се канех и два пъти тоя процесор дето го исках го нямаше, и двата пъти взех интели. Сега ми предлагат една машина за тест със 64 ядра, ама то какво да и тествам, тя е за много сметки но и ниска тактовата.


Пон Мар 16, 2020 8:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Ryzen-ите не са лоши, но като гледам интел са чули пазара и смъкнаха цените. Както и предполагах, останалата карантия май не е в полза на амд, особено ако приема да ползвам вграденото видео на i3-ката.
За интела, по-точно за i3, гледам това дъно (около 240лв):
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z390-M-rev-10/sp#sp
Има и displayport - при амд го няма, но то там задължително е на външно видео (70-80лв или втора ръка нещо).
Ако откажа овърклока мога да сляза на по-евтино дъно, но там още не ми е ясно - гледам че падат и другите възможности (брой pcie ленти, а за 310 чипсета даже и PCIE 2.0 само се поддържа).
Има малко по-евтин (-20лв) асрок подобен, но той е само с HDMI.
H370 е другият приемлив чипсет - там е около 180лв някво асрокс-ко дърво, ама пак без displayport.

По амд-тата гледам с X470 - говорим за от 250-260лв като начало, и задължително някакво видео допълнително, т.е. около 330 да кажем.

Остава да се добави 130-140лв за 16Г рам като начало, още 300 за nvme ssd, захранване 100-тина лв и кутия отнякъде.

Общо 330+240+130+300+100 = станаха 1100лв


Пон Мар 16, 2020 9:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Е ти пък, точно видео ако сикаш амд-то според мен е много по-напред, на интел видеото традиционно е слабо. При тия новите е малко по-добре но вс еоще е далеч от истинско 3д видео.А за DP, може да греша, но по дефаулт райзените са DP, ако на борда е слаган конвертор към нещо друго е друг въпрос.


Пон Мар 16, 2020 9:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Мне, райзените са без видео в тях. Има и с видео (суфикс G), но са по-нисък клас (до 4 ядра). Та там DP ще има според зависи от картата, дето забодеш.
Има някакъв вариант, дето микромеките го слагат в новите surface-и, но и той не е като за мен :)

Като гледам как съм подкарал избора да взимам една ryzen 9-ка че там май е по-обоснован избора - ма 1000лв процесорОТ...


Пон Мар 16, 2020 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Е те са все райзени но да, ако искаш видео губиш ядра .. пълно щастие няма. Но ако искаш ядра някое дискретно видео не е ммого скъпо. Реално и нашето V1000 се води райзен.


Пон Мар 16, 2020 10:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Като гледам нашите клиенти - Джира е избора. За git - gitlab, github.
Относно работата на лаптоп - ами въпрос на свикване е. По-бавно е по подразбиране, но един път свикне ли човек със скоростта му - не му прави впечатление. За Еклипс и Алтиум не виждам да има нужда чак от workstation. Да не казвам, че и с вградено интелско видео ще е същата работа като с дискретно. Компилирането пък не е особено по-бавно, особено ако лаптопчето е с nvme диск. За лаптопите има т.н "docking station" на usb type-c (с PD). Обикновено са с DP/HDMI порт + няколко USB 3.0, мрежа и usb type-c за включване на захранване. С помоща на тая джаджа се закача спокойно на работното място монитор, клавиатура, мишка и мрежа. Втори монитор може да се закачи директно към лаптопа при нужда.
Освен това, масово това е практиката в последните години - лаптоп за работна машина - просто я разкачаш и си правиш т.н "хоум офис" при нужда.


Пон Мар 16, 2020 10:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Полезен софтуер, практики или услуги за работа от вкъщи
Лаптопа си е екстра за много случаи, но някои кадове ги направиха невъзможни, то проблема не е в лаптопите. Аз и на десктопа имам проблем с един специфичен кад, просто е по-бързо от лаптоп и затова използвам него.


Пон Мар 16, 2020 10:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни