Отговори на тема  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Autotrax 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Autotrax
Може и аз да съм бил този "някой" и после да съм забравил, щото от тогава "направих" 3-4 компа от нулата. Сега, малко по малко, почвам да изкусурявам "новия" си лаптоп.
Мии KiCad просто го бях инсталирал набърже, за тази схемичка му беше първото отваряне. Може да не съм му инсталирал всичкото, не съм го и настройвал, но само ми трасира мишката с кръстчета и дори една жица не ми дава да начертая.
LibrePCB ей ся го пуснах, с няколко цъкания му заредих библиотеките, почнах да чертая - всичко супер интуитивно. Ама много малко чаркалак в библиотеките, може да съм объркал нещо.
Както и да е, ся съм на земеделска вълна, че много работа се натрупа.


Вто Мар 03, 2020 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Autotrax
gicho написа:
Принципно правилни посока, за разлика от десетилетия кръпки на кръпки на нещо сбъркано по начало.

И сам го каза - много е лесно да тръгнеш от нулата по вече утъпкани от десетилетия пътеки. Трудното и понякога невъзможно е да задраскаш 20 години и да почнеш от нула. Алтиума поне се опитаха с новите версии да почнат от нула, до къде точно ще стигнат и дали ще стигнат някъде предстои да видим. Бизнеса обикновено иска стабилност, а не непременно нови идеи, затова и повечето професионалисти ползват Алтиум и другите скъпоплатени продукти. Опън сорса по моето скромно менние за сега става само за експерименти, щото като се закучи нещо и няма кой да ти помогне с месеци. Това за хоби маркета може и да е Ок, но за един бизнес където продуктовите цикли може да са по-малки от 6 месеца хич не е добре. Аз примерно колкото и проблеми да има винаги ще ползвам Алтиум и подобните му, щото имам изградени една камара библиотеки и проекти и посмъртно няма да почна от нула с нещо друго, щото не мога да си позволя да настъпвам пак една камара мотики. Затова който иска да си ползва опън сорсовете, а който иска платените и места за нервни подскоци няма :).


Вто Мар 03, 2020 3:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Autotrax
ToHu написа:
мен ми се струва че безумните юзер интерфейси които са направили товарят повече от това което правиш.

Тони, една даже сравнително елемнтарна платка може да има стотици и хиляди графични елементи и дето вика Гичо като почнат да правят DRC в риъл тайм и всичко почва да става бавно. Поне моя опит е точно такъв. 3Д-то е едно нищо - рендва там за 2-3 секунди и толкова.


Вто Мар 03, 2020 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Autotrax
michev написа:
Ако не ти се налага да правиш компоненти, мисля работи и сравнително интуитивно се използва. След последната помощ от ЦЕРН - даже и рутирането стана приятно. Остава да пипнат преминаването от схематика към платка и ще стане бомба :)

Аз никога не съм даже пробвал КиКАД и други подобни, но тия две изречения са ми достатъчни в скоро време въобще да не се и пробвам. Дето вика Тони правенето на компонентите е 50% от работа, а неможенето да трансферира схема в платка с нетовете и рулсовете означава, че въобще не можем да говорим за PCB CAD система и след като не можем да говорим за това, аз лично не мога въобще да се сетя за какво точно можем да говорим. Пак повтарям - за някой да си направи мигалка с ардуиното или пък Бонго да драсне някаква схемичка може и да е супер, но за сериозни неща и особено за бизнес е смешно да се говори за такива "кад системи".


Вто Мар 03, 2020 3:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Autotrax
Е то е ясно че може да има, реално ако прави 3д в реално време, а и самия рендеринг, би следвало да отнема повече от DRC-то, но според мен много зависи кой рул как се процесва. Руловете които са свързани с параметри би следвало да не отнемат никакво време дори и за стотици хиляди компоненти, това са няколко селекта по базата данни в която са компонентите, визуализацията им е еидн друг проблем който ако се решава по примитивните методи за 2д изчертаване на линийки много вероятно да отнема основното време от процеса. Клирънсите изискват повече време, но отново зависи как се обработват данните, в един модерен шутър в режим на мултигейм се следи за не по-малко колизии, а не това е което иска ресурса, въпроса е каква техника се прилага. Изобщо в ограниченото 2д пространство няма много вариации, най-комплексни от към рулс трябва да са мултилеър елементите защото трябва да ги проверява на всеки слой.
Абе като цяло нещо не ми се връзва всичкия тоя ресурс, едно време да не би да имаше по-бързи процесори, а работа се вършеше. Същата работа като с механините кадове, ендо и също нещо на кад от преди 10 години работи на комп от преди 10 години, нито има нещо по-малко, нито нещо в повече :)


Вто Мар 03, 2020 3:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Autotrax
Тони, така е но игрите ползват всички ядра и видеокартите, а и процесорите (интелските) с оптимизирани за игри. Алтиума ползва едно ядро и сигурно нищо във видеокартата (за сметки имам предвид) така че какво да очакваш :D . Отделно игри излизат постоянно с нови енджини. На Алтиума не са му барнали енджина сигурно от времето на Win 95 :D .


Вто Мар 03, 2020 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Autotrax
Dimitar написа:
...... Опън сорса по моето скромно менние за сега става само за експерименти, щото като се закучи нещо и няма кой да ти помогне с месеци.......

Ся, извинявам се, че си навирам гза дето си мерите п*шките, но вече писах за съпорта: в опън-соурса имаш по-голям шанс отколкото с някой индиец по телефоня. Ако проблемът е реален/интересен още след седмица ще имаш решението, пък ако вземеш и да си платиш...


Вто Мар 03, 2020 4:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Autotrax
Ами то проблема според мен е точно че не са ги барали от 20 години, въпреки че платките не са станали по-различни, каквото е било тогава като DRC такова е и сега, колко нови неща са се появили реално ?


Вто Мар 03, 2020 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Autotrax
ToHu написа:
Ами то проблема според мен е точно че не са ги барали от 20 години, въпреки че платките не са станали по-различни, каквото е било тогава като DRC такова е и сега, колко нови неща са се появили реално ?


Първият Protel за windows работеше по спомен на 2-4mb рам (кеша на съвременен процесор) и то не лошо. Най-новият Altium иска 16Г рам - така пише производителя. Следователно са барали. Друг е въпроса колко е ефективен резултата от това пипане :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Вто Мар 03, 2020 5:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Autotrax
ама дали е пипане по алгоритмите или купищата глупости които зареждат заради интерфейса ...


Вто Мар 03, 2020 6:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Autotrax
Dimitar написа:
michev написа:
Ако не ти се налага да правиш компоненти, мисля работи и сравнително интуитивно се използва. След последната помощ от ЦЕРН - даже и рутирането стана приятно. Остава да пипнат преминаването от схематика към платка и ще стане бомба :)

Аз никога не съм даже пробвал КиКАД и други подобни, но тия две изречения са ми достатъчни в скоро време въобще да не се и пробвам. Дето вика Тони правенето на компонентите е 50% от работа, а неможенето да трансферира схема в платка с нетовете и рулсовете означава, че въобще не можем да говорим за PCB CAD система и след като не можем да говорим за това, аз лично не мога въобще да се сетя за какво точно можем да говорим. Пак повтарям - за някой да си направи мигалка с ардуиното или пък Бонго да драсне някаква схемичка може и да е супер, но за сериозни неща и особено за бизнес е смешно да се говори за такива "кад системи".

Е чети де. Никъде не съм написал, че няма такава възможност. Има, просто за мен лично е бавен процес, който в професионалните софтуери са го решили по-елегантно. Имаш си експорт на нет лист, имаш си импорт на нет лист.
Имаш си назначаване на фуутпринтс.. Имаш всичко нужно да направиш цял проект - от схематиката, правенето на компоненти до платката и герберските файлове. Имаш и 3д визуализация.
Създаването на компоненти ми е било малко неясно на моменти, затова и казвам, че може да се подобри. Но все пак това е лично мнение, на човек който не се занимава професионално с това.
На ЦЕРН явно им върши работа. На Олимекс явно също върши работа..
От всичките писания до сега (като цяло за опън сорс приложенията) едно нещо не разбрахте, че това е просто една алтернатива, която няма за цел да измести професионалният платен софтуер, нито да се конкурира по някакъв начин.


Вто Мар 03, 2020 6:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Autotrax
Eagle от както го купиха Autodesk и интегрираха във Fusion 360 за 40 евро на месец се получи доста интересен пакет.


Вто Мар 03, 2020 7:48 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Autotrax
Абе церн не е критерий, това са хора с много време и без работа.


Вто Мар 03, 2020 8:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Autotrax
Чак без работа - чел ли си им на ЦЕРН условията за събконтрактори - там се работи 24/7 когато има проект.
Никак не са зле - но са си го залужили с проектите си. А и понякога излизат доста полезни неща, като
изключим фундаменталната физика, която е основната цел.


Вто Мар 03, 2020 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Autotrax
bongo_x2 написа:
Ся, извинявам се...

Точно така - продължавай да се извиняваш. Мотиката с мигновения съпорт на опън сорсовете сме я настъпвали много пъти.


Сря Мар 04, 2020 12:45 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни