Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
отключване на заключен хард диск 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение отключване на заключен хард диск
Издирвам софтуер, който е способен да ми отключи заключения диск с парола (CLASS 0, samsung 850 evo) и евентуално да може да я премахне, като паролата я знам.
Нещо се престарах в почистването на дъртия ми лаптоп (acer 5745g) и успях да му видя сметката, като изобщо не се усетих предварително да махна паролата на диска.
С hdparm не се получават работите - на 2 различни компютъра получавам 2 различни грешки (но не такава, че паролата е грешна например). Закачих диска на друг лаптоп, но там не се приема "!" в паролата, а такъв символ за съжаление участва в нея.


Съб Окт 19, 2019 10:51 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Закачи го като външен диск и пробвай с Victoria (на руски ! ).
Може да пробваш и с MHDD от hirens или направо MHDD boot-CD.
На MHDD-то не му трябва нищо друго. Викторията работи под win.

MHDD по дефолт не работи с "Primary IDE / SATA". Ако е на лаптопа и си боотнал от CD:
"To unblock Primary IDE please run MHDD once, then exit, and then modify MHDD.CFG or use /ENABLEPRIMARY switch."
https://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/
Прочети за "Security commands" в документацията му.

Ето и за Виктория.
https://hddguru.com/software/2005.10.03-Victoria/Victoria%203.3.2%20Online%20User%20Manual.htm

п.п.
Имам Victoria469b и mhdd32ver4.6.
Не знам дали има по нови.
Пиши ако искаш тези.


Нед Окт 20, 2019 12:06 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 06, 2016 7:29 pm
Мнения: 170
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
michev написа:
... но там не се приема "!" в паролата...

Ако е под Линукс и става дума за hdparm - огради паролата с апостроф (единични кавички)
пример:
Код:
hdparm --security-unlock 'password!with!exclamation' /dev/sd....


Нед Окт 20, 2019 12:15 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Забравих да напиша, че не е задължително паролата подадена към диска да е във вида в който ти я пишеш в BIOS.
Bios я прекодира и така я изпраща. С други думи - този диск можеш да го пуснеш на машина със същия BIOS/UEFI алгоритъм.
https://jbeekman.nl/blog/2015/03/lenovo-thinkpad-hdd-password/

А данните трябват ли ти ?

Сега видях, че има нова версия на Виктория
http://hdd.by/victoria/
Още е топла :)


Нед Окт 20, 2019 1:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Благодаря и на двама ви за бързите отговори.

iss написа:
Ако е под Линукс и става дума за hdparm - огради паролата с апостроф (единични кавички)
пример:
Код:
hdparm --security-unlock 'password!with!exclamation' /dev/sd....


Не е проблема в hdparm - той си приема удивителната като се експейпне правилно. На другия лаптоп на който тествах е различна марка и съответно там са орязали част от символите които могат да се въведат за парола.

Пробвах Виктория - Не ми приема паролата за вярна. За съжаление ще се окаже, че всеки вендор си хешира паролата по свой си начин преди за я пусне към диска :(
Вече стигнах до 2 PE, които успях да извадя от БИОС-а на строшеният лаптоп - HddPswdService и HddPswdServiceBody. Остава и да се оправя с ИДА-та и да разбера как хешират паролите за дисковете.

Stoimen написа:
Забравих да напиша, че не е задължително паролата подадена към диска да е във вида в който ти я пишеш в BIOS.
Bios я прекодира и така я изпраща. С други думи - този диск можеш да го пуснеш на машина със същия BIOS/UEFI алгоритъм.
https://jbeekman.nl/blog/2015/03/lenovo-thinkpad-hdd-password/

А данните трябват ли ти ?


Много полезно четиво. А относно данните - желателно е да успея да ги спася но все пак са прежалими.


Нед Окт 20, 2019 11:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10606
Местоположение: София
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
michev написа:
...Нещо се престарах в почистването на дъртия ми лаптоп (acer 5745g) и успях да му видя сметката, като изобщо не се усетих предварително да махна паролата на диска...

А как е станала белята? Тоест, какво да не правим за да си спестим сходни мъки?


Нед Окт 20, 2019 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Белята стана като омазах доста грозно процесора и видео чипа с "хубава" паста със сребърни частици. Измих процесора и почистих на място колкото можах видеото и след това компютъра повече не запали.
Решението е просто - ако ще си сервизирате лаптопа - просто махнете предварително паролата от диска ако имате такава (говорим за парола добавена от БИОС-а на лаптопа) докато той е работоспособен.


Нед Окт 20, 2019 12:39 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
michev написа:
Вече стигнах до 2 PE, които успях да извадя от БИОС-а на строшеният лаптоп - HddPswdService и HddPswdServiceBody. Остава и да се оправя с ИДА-та и да разбера как хешират паролите за дисковете.


Сетих се, че преди време рових някакви сорсовете на Insyde_BIOS и даже успях да ги намеря :)
Кажи как да ти ги пратя ( 206 МБ) са ?


Нед Окт 20, 2019 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Пуснах ти един PM


Нед Окт 20, 2019 10:26 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 277
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
В краен случай -по бабешки - ерейсване на цялата информация . Тук има нещо интересно за твоя случай: употреба на PSID номера на драйва с някакъв туул "sedutil"
https://dellwindowsreinstallationguide. ... ucial-ssd/


Нед Окт 20, 2019 11:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1664
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Що просто не го закачиш на същия модел лаптоп?!?
Или поне пробвай с Acer пак...


Пон Окт 28, 2019 9:47 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
То зависи и как е заключен, при някои по-стари просто поразбързват фат-а, ако е с TPM много вероятно и да го е криптирало. Имам един диск заключен от малоумното леново, по скоро криптиран, боз го е криптирал що то по дефаулт е бил с включено криптиране, съответно никой си е нямал на идея от това докато не излезе боз ъпдейт който скапа ОС, иска safe mode ама safe mode кур без ключ, а ключ нема .... така си стои, ако някой има идея как да се оправи .. то мина година, ние някак се оправихме но все пак.


Пон Окт 28, 2019 10:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
relsys написа:
Що просто не го закачиш на същия модел лаптоп?!?
Или поне пробвай с Acer пак...

Защото явно съм карък - никой около мен няма ейсър, още повече моя модел. От изтеклия сорс код на Insyde видях, че в *-bridge архитектурата са сменили файловете точно за заключването/отключването на дискове. На моя е предходната архитектура (процесора е i5-480m). За да е още по-кофти, новото заключване леко липсва в сорс кода, но излизат следи в чейндж логовете. Та това стеснява възможните модели които биха свършили работа.

ToHu написа:
То зависи и как е заключен, при някои по-стари просто поразбързват фат-а, ако е с TPM много вероятно и да го е криптирало....

Явно ще са доста стари ако така го правят. В момента положението е такова - задава се парола със специална АТА команда за това и диска си записва някъде на недостъпно място въпросната парола. Контролера на диска буквално не отговаря на повечето команди към него, докато не получи такава за отключване с правилна парола. Паролата която се изпраща към диска може да бъде - потребителска или мастър парола на производителя на диска. За съжаление, мастър паролата на 850 ево е неизвестна за повечето търсачки.


Вто Окт 29, 2019 12:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Пробвай с това: https://www.samsung.com/semiconductor/m ... /magician/


Вто Окт 29, 2019 9:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: отключване на заключен хард диск
Това беше първото което пуснах като софтуер. Каза ми, че ми е заключен диска с Клас 0 защита (не дава опция за изключване :)) . Пробвах му и secure erase-a - заяви ми, че за да сработи, трябва да ми е отключен диска. Абе не е като да не съм пробвал доста неща. Да си призная, не съм очаквал, най-леката защита на дисковете да е толкова упорита и всъщност сигурна. Ако изключим една от марките която произвежда ССДта, май другите нямат открити явни начини за хакване. Темите на хората изпаднали в моето състояние които изнамерих са без хепи енд.


Вто Окт 29, 2019 9:56 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни