Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Някой ползвал ли е нещо, дето да мяза на такова нещо:
- някой (не-IT) получава описание на детайл или изделие някакво и вади списък с контролни параметри - да каже механични размери, електрически показатели и за всеки от тях дава тип, допустими стойности (примерно размер от 89.95мм до 90.05мм)
- същия или друг пак не-IT способен прави дизайн на форма, или на база типовете по-горе получава готова такава - нещо подобно на html форма
- това нещо се закача "някъде" (сървър) като нов детайл и си получава идентификатор, вкл. и снимка примерно (да не се окаже че каката мери размерите на лагер и въвежда във форма за вал...)
- през web интерфейс много калинки обикалят с таблетите и смъкват размери - с шублер, рулетка, мултицет, въженце и въвежда размерите (или в един по-добър свят ползва интелЕгентни уреди като ел. шублер или рулетка и данните влизат без кълване) - submit-ване на формата качва запис в база нейде по сървъра, оттам какво става за момента не е интересно
Това е типично за SAP примерно, но като оставим настрана че не ги харесвам, няма и кой да отпусне бюЖет. Или май още му викат CRUD приложение в по-прост вид.
Да се напише не е голям проблем, но разходите ще са повече от това да се купи нещо леко и вече готово. Отделно желанието е да не се обвързвам със съпорт - както писах в главните роли ще са не-IT специалисти, като да кажем най-много да има един дето е работил с Access.
Мисля си че разните CMS трябва да имат нещо готово, но като рових нищо не ми хвана окото - в смисъл да е издържано технически и да е гъвкаво за работа. Едни са тотално клик, драг, готово, ама не са гъвкави, други искат повече работа да си го подкараш. Трябва да може да се хоства при нас, макар че аз по- бих се радвал на нещо hosted някъде с контакт за съпорт, който просто да предам на колегите и да забравя....

Edit: може би не съм описал спецификата достатъчно добре - важното е да има лесен за използване начин да се правят нови форми, и то не чрез писане на HTML, ами от дизайнер или още по-добре от някакво декларативно описание на характериститки на детайла. Не знам какво точно, но да кажем че XML/XAML или JSON със схема , така че инструментариума оттам насетне да генерира вярната форма - да си представим нещо като property grid. За механичен детайл сигурно има начин от солид-а да се извади тази информация, заедно със допуските? Хубаво би било всеки параметър да има и описание (линк) как точно се мери - да кликле каката и да види клипче примерно откъде да вземе шублера, как да се ободе, как да хване правилно и т.н. Това ще се върже по идентификатор на детайла и измерването.
Отделно трябва да има възможност отделни части от параметрите да се въвеждат от отделни оператори на отделни места по производството - т.е. към един детайл да може да се закачат няколко форми, да има възможност за повече от един запис за всеки параметър (например за сигурност две каки в началото и края мерет колко е дебел и това трябва да се види като списък примерно - макар че е ако е time series не е проблем да са си отделни записи с различен таймстамп, идентификатор на оператор и т.н. Разни интеграции с измервателни уреди и баркод идентификатори също ще е полезно, ама май стана много :)
Всъщност си трябва някаква система за quality assurance, но да не е чак голяма (и трудна за вкарване) като SAP.


Съб Авг 17, 2019 8:22 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Погледни възможностите на manufacturing модула на Odoo

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Съб Авг 17, 2019 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Хм ...там пък къде има таквоз, кой модул точно визираш ?
Погледни forms on fire, не е съвсем за калинки но може би майски бръмбър ще се оправи. Не попълва и точно БД, то е база но с ограничени методи на достъпване, но върши работа, можеш да гледаш данните и да ги експортваш, а и линкваш. Аз го използвам за QA, можеш да снимаш директно с телефона, да сканираш баркодове и др.
Иначе и Гугъл формс става, но не чете баркодове, за снимките не помня.


Съб Авг 17, 2019 1:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Хвърли едно око на sharepoint - сравнително лесно ще прави всичко което си описал ... предполагам, че ако поровиш ще намериш и нещо не майкрософтско

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Авг 17, 2019 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
sharepoint искаха да въвеждат за цялата фирма отпреди 7-8 години, докараха го никъде и го затаковаха. За оправдание решиха че трябва да вкарат SAP и си изкрънкаха бюджет. Та "нещото" трябва да е "друго нещо" - тия дейности си трябват ежедневно и не могат да чакат десет години.
На odoo погледнах но не видях опция да е локално при нас - и гледам че е платено. Гледам точно тоя модул е 12 долара на месец, което не е скъпо, но пак с бекграунда че уж ще ни докарат САП "скоро" не върви да инвестираме в други. Трябва да е нещо свободно - предвид че ще се ползва само за QA. Но и да може един светъл ден събраните данни да са налични ако се навие някой да ги вземе в САП-а или какво стане модерно дотогава.
Forms on fire изглежда много добре, но пак е само облачно. Аз съм "за" облаците, обаче изричното условие е да се хоства при нас. По-скоро е "дай да сложим нещо свободно тука че да си вършим работата за да не чакаме ония да докарат САП-а".
Ще поровя още - като гледах набързо тенденцията е да се моделират процесите в BPMN диаграми и после да се правят апп-ове на базата на моделираните процеси. Звучи смислено ако това ти е основната работа, едва ли ще го разбера за няколко часа.
Хвана ми окото някакво Joget: https://www.joget.com/ - ще му пусна докера да видя за какво става дума.


Съб Авг 17, 2019 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Ами те много стават изискванията, оначе odoo е опенсорс, можеш да си го инсталираш на твой си сървър, и да изпозлваш всичките му свободни модули, н аз не знма там да има подобна фукционалност, поне не я видях. Аз имплементирам odoo в момента, реално го използвам още, и при мен е нещо като при тебе, интегрираме оракъл, иде, вече се вижда, до края на века може и да проработи .. и аз се спасявам както мога, odoo за склад, планиране производство доколкото е годен, forms on fire за QA, серийни номера, паспорти и генериране / печатане на етикети ...


Съб Авг 17, 2019 5:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Е, то на вас проблема не ви е, че няма софтуер или бюджет а, че нямате кой да ви го интегрира ... няма разумен ход -ТоНи преди няколко години и той се ядосваше с неговото ЕРП и Оракъл ако не бъркам - явно е повсеместен проблем с интеграторите.

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Авг 17, 2019 8:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
То не е приключило, просто спрях да се ядосвам. Първата интеграция пълен провал, след това почти година си плащаме лицензите и нищо, после втора интеграция, тя уж върви, ама да видим. Трябваше да сме лайф Q1 някъде, после Q3, сега като гледам май пак към Q1 отиваме ама на 2020, въпреки, че според колегите почти всичко било ОК. Само дето нямат още идея как ще си структурират БОМ :D ... Аз предприех радикални мерки, пуснах си едно одо в Мексико, не съм инсталирал нищо, взех клауд сървис, почти висчко което ми трябва от него е пуснато, още не изпозлвам планиране но това е въпрос на желание. Преди 2 месеца сменихме продуктовата линия и на новата още не съм и тествал БОМ-а, та от два месеца не е изписвано нищо само се заприходява, тия дни ще го оправя това и тогава ще видим и планирането.
ЗА QA се отказах да го използвам, по-лесно и удобно са тия forms on fire, през тях правя и други неща. Реално там ми стои и повечето информация за поръчките, в момента се дублира в одо само заради планирането. Замислил съм да направя прехвърлянето автоматичо,за сега не остава време. Но при мен е само производство, счетоводството по принцип е изнесено, за момента няма изгледи да мине през одо.
То да е само това, имам и друга система, тепърва предстои да се занимавам с нея, на местните данъчни, някакво езумие свързано с вноса, та там реално ще се дублира почти целия склад и всичко бом-ве, само дето тя не поддържа вложени бомове, динамични бомове и конфигуратор и ще ми стъжнят живота.


Нед Авг 18, 2019 5:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9640
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
проблема на интеграторите е, че не могат да решават диференциални уравнения, да не говорим за системи от такива :roll:

за читаво интегриране трябва някой да им обясни неговите си процеси, които в общия случай не си приличат от клиент до клиент. и всеки път се почва от начало, проби-грешки и годините фръкват, заедно с кинтите, а резИлтата е нещо скъпо и почти неизползваемо. без значение дали е одо, оракъл или сап. на обикновена хартия и тетрадки се оказва по-работещо. на практика, куцо интегрирана система повече пречи, отколкото помага.

затова, може би, интегрирането трябва да се прави от самия клиент. поне такива са ми наблюденията сред полу-успешните многогодишни 'интеграции'.
никой не може по-добре да разбере процесите от самия клиент. а той да обяснява на полу-грамотен интегратор с една стена безмислени сертификати, после оня я разбрал, я недоразбрал, да твори апове, дето клиента все трябва да се мъчи да им избегне 'фючърите' и накрая всички са недоволни, освен 'големия' доставчик (оракъл, сап, баан) - той си взема големите кинти, нищо не прави и не носи никаква отговорност.


Нед Авг 18, 2019 9:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Правех преди такива десктоп програми. Сега не съм минал на с веб интерфейс. Има вече такива разширения, но не съм ги пробвал изцяло. Може и за малинката да се компилира нативно за линукс.


Нед Авг 18, 2019 12:02 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Ами от работата ми с няколко интегратора не съм останал с добри впечатления. Сега оракъла ни е клауд, това е новата мода, в един момент искахме да ни го сменят със стария ама тц, казаха сори, това ще е, или по-точно, вие тоя си го плащайте, пък ако искате си купете и стария който е он премис. В клауд базираните софтуери има един съществен недостатък, но донякъде и плюс, няма почти нищо което може да се кустомизира, имаш общо взето твърди бизнес процеси, да имаш много настройки, имат някаква гъвкавост но като цяло от софия до варна стигаш през търново, може да стигнеш на подскоци, припълзявания, на един крак, но не и през Бургас. От тая гледна точка няма кой знае какво за правене, да могта да се добавят къстъм модули, но това се оказва начинание с неясен край.
Предимството е че стъпва на някакви доста стандартизирани бизнес процеси, които наистина прилагат някои от най-добрите практики, друго предимство е значително по-бързата интеграция. Недостатъка е че никога не можеш да напаснеш ЕрП към теб, може да избереш най-подходящите от наличните бизнес модели, но в крайна сметка ти се напасваш към него.
От тук нататък обаче, какъвто и да е процеса всичко зависи от клиента, и точно там са най-големите проблеми. от една страна интегратора не е много на ясно какво ти трябва, от друга твоят собствен персонал заблуждава, а и не рядко саботира процеса, или ако не саботира то поне не помага той да протича. Отделно хората имат много праволинейно мислене, не се опитват да излязат от шаблона.
За пример БОМ-вете и конфигуратора който споменах, нагласата и на търговци, и на технически отдел е дай да прехвърлим това което имаме, а че може да стане по съвсем различен начин никой не мисли. Аз в мексико правих сигурно 3 различни БОМ-а като структура и концепция докато стигна до нещо което максимално да отговаря на нуждите, това беше съпроводено и със два пълни рестарта на ЕРп-то, т.е. всичко на чисто, но си го правя сам, знам какво искам да се получи и в рамките на няколко седмици намерих каквото ми трябваше.
Почти всички ЕРП-та имат някои много тъпи ограничения, и това нещо няма разумен начин да се заобиколи, някъде другаде май бях писал за проблема ми с това как получавам компоненти, как се заприхождават и как се осчетоводяват и изписват, и това е така и при Оракъл и при САП и при Епикор и Одо и май при всички. И нещо такова няма и дописване защото засяга ключови функции които никой не иска да бута, или не може както е при САП, очевиден пример е провала на интеграцята в Лидъл след 10 години и наляти над милярд евро.
та проблемите са много, интегратори, клиенти, софтуери .... най-добре да си го направиш сам, ама нещо което да върши работа ще отнеме години и десетки милиони, и ако парите са въпрос на желание, времето си е време.


Нед Авг 18, 2019 7:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Това всичкото си е валидно за всеки процес, който почне да засяга повече от 1 човек. И колкото повече паплач трябва да участва, толкова по-неефективно се работи заради нуждата от комуникация и разбиране. Докато си сам и имаш свободата можеш да движиш в някаква посока, да "рестартираш" и така да добавяш качество. Само че като си сам не можеш да покриеш всичко, а особено ако има отдели дето саботират работата за да няма прозрачност, или си има собствени идеи (примерно маркетинг, счетоводство) каузата е загубена.
Гледам че е модерно да ползват тия BPMN диаграми за да моделират и опишат визуално процесите - без такова описание няма как интегратора да разбере клиента, и/или обратното. Ама предполагам сап-аджиите интерес нямат да го направят, или по-точно го правят за тях си, без клиента да е равнопоставен участник. И се случва това, което и при нас става като няма ясно задание - единия се оказва луд, а другия глупав.
И на възложителите (като персонал при клиента) им е по-лесно да ходят по комадировки или да киснат по събирания, в които да се опитват само в няколко хиляди страници да описаш в естествен текст какво им се иска. Отсреща няма луди да четат толкова, и работата цикли и папа милиони - а може би това е търсен ефект.
Затова сега гледам дали някой ще се навие да почете и порисува с (безплатен) инструмент - ако тия, които ме питат мен не схванат идеята и не подемат инициатива да го разберат и да копаят няма как аз да го свърша, нито някакъв "интегратор". А аз в играни мачове не искам да участвам.


Пон Авг 19, 2019 8:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Ами има диаграми, ама нали за тях трябват изходни данни, то още на този етап нещата започват да отиват в киреча. Преди да започнем последната интеграция на оракъла първо всичко се описа из начало, в смисъл процесите, на чисто, и това изгуби не малко време, за пореден път, но там също трябва някой да им виси на главите, а това е почти не възможно. Аз докато бях там поне на този етап гледах да присъствам навсякъде, да няма пропуски, долкото познавам почти всички аспекти на бизнеса ни, и от друга страна имам идея кое как може да се организира чисто като данни и връзки. Да ама се оказа че ние правим най-голямата интеграция като модули която някога оракъл са имали, когато в един ден има 3-4 интервюта на кое да отидеш ... делихме се уж с хора които също трябва да са наясно, ама ... някои модули тотално ги отсвирих, там разчитаме на каквото са направили съответните отговарящи, за други дискусиите бяха безкрайни, счетоводство е един от тях, то няма нужда и да си счетоводител за да установиш че квадрат може да влезе само в определени кръгли отвори. най-проблемни са склад и производтство, и то заради елементарни неща които не са домислени в софтуерите абе ... както и да е, вече 18 месеца тече тая интеграция, уж скоро ще и се вижда края, да видим.
Най-големия проблема е че хората са в болшинството много праволинейни, ако до днес са забивали винт с чук, не можеш да им обясниш че някои правят същото с отвертка, камо ли че може да е електрическа. Мъка е, но няма избор.
Аз затова си стоя в мексико, в БГ трябва да се боря с вятърни мелници, нямам нерви и желание, хората са влезли в един коловоз и няма оправия, тук им казвам ето така работите и точка, лесно, сложно, тъпо или просто, прави се и толкоз, който не му харесва пътя и това е.
Аз други болки имам по-големи, заради тъпите данъчни в мехико трябва да водя паралелен склад в някакъв техен софт, а то не е и склад само , абе простотия. Кажи ако си намерил нещо подобно на формс, да го видя, малко ме дразнят с някои простотии. Исках да печатам от формите, да ама за това трябвало друг лиценз, да съм се ъпгрейднал. И уж за моя пише че поне темплейти поддържа, ама кур, нямам ли го това за принта, тия темплейти се оказват безполезни. Отделно едно дърво има при тях, РС версията им нещо се чупи като използвам линк към картинка, а аз така генерирам баркодовете.


Вто Авг 20, 2019 12:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
А, далеко съм още от това да имам препоръки - видях някой неща, ама не мога да кажа дали са добре преди да ги проуча.
За момента се зачетох малко в по-базовите концепции и терминология - тоя BPMN съм го гледал преди като алтернативен подход на UML по отношение на функционалното програмиране (за описване на зависимости и поток на данни). Затова явно ще зачета още малко че има интересни аналогии и може да са полезни в по-общ план.
Като спомена че сте "рисували" процесите, нещо стандартизирано ли ползвахте или свободно рисувани диаграми? Може би сападжиите си имат подход или инструмент?


Вто Авг 20, 2019 8:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Алтернатива на MS Access за пълнене на база данни
Консултантите не знам с какво са рисували, приличаше на нещо за целите, ние рисуваме с визио :)


Вто Авг 20, 2019 7:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни