Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Odoo ERP / OpenERP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Odoo ERP / OpenERP
Абе някой мъчил ли го е това чудо. Аз немога да чакам оракъла да стигне до мексико и ми трябва някакво ЕРП за най-простите цели, основно склад, но и изписване по БОМ и някакъв вид .. то не планиране но автоматични поръчки на база work orders, и поддържане на min/max за компнентите.
Преди 4-5 месеца си купих няколк омодула от това одо, то е опен сорс но аз взех някаква хоствана версия, затова казвам купих, плащам някакъв абонамент ч ене ми се знаимава със сървъри и инсталации.
Та като за склад добре, дървото започна с БОМ-а и след това с опитите ми за автоматични поръчки.
Излезе един проблем, който с еоказа общ май за всички ЕРП-та по света, ако имаш БОМ можеш да следиш наличности или на изделието към което е БОМ, или на неговоте компоненти, съответно и с цените е така, но не и на двете едновременно, нито миксирано. В смисъл Имам изделие А към което има БОМ. Ако го сложа като нещо за производство, цената се взема от цената която съм сложил на изделие А, и се водят количества на изделие А. Ако го сложа кит, цената идва от цените на всички компоненти в БОМ-а, и се водят бройки на тия компоненти. Няма как да ги миксирам, приемрно да водя бройки на компоненитте, но цената да я вземам от изделие А, то до някъде е и логично де, щото на него не му се водят бройки. Това е шибня, която обаче съм сигурен че 80% от производствата я имат, свързана е когато нещо делимо го получаваш като един ред във фактурата с една цена, но физически са 2-3-х неща.
С този проблем някак се примерих, така е и в оръкала и в САП-а, добавянето на другата функционалност с еоказа бъркане много надълбоко за САП общо взето май няма никой който да го разбира това, за Оракъл отказаха да го правят :)
Вторият ми проблем обаче е по-съществен, автоматичните поръчки. Тъпото одо, както и доста други ЕРП-а явно няма функционалност да имаш продулт който е make to order обаче да изпозлва и път make to stock. С две думи, единият път го търси и взема от склада, другият път го поръчва без да гледа какво има в склада. Аз пък искам първо да провери какво има в склада, и ако го няма тогава да го поръчва. има някакви трикове за workaround но всички с компромиси.
Сега за повечето това може нищо да не значи, но ако някой го е борил това чудо ще знае за какво става въпрос. Има разни модули с подобна фукционалност но те изискват да имам моя инсталация, няма ги на облачната.
Последното дърво, което до колкот разбрах е нерешимо, ако имам БОМ в БОМ, work order се пуска само за топ бом-а без значнеие как съм го конфигурирал, кит или да производство, по лошото е че и някои от моделите, конкретно make to order също не работят за вложените БОМ-ве и не се правят поръчки за компоненти. Заобиколих го като ги направих make to stock и БОМ е кит, обаче някои са високостойностни компоненти които се поръчват за кокнретният ордер защото са и специфични и тук удрям на дърво.


Нед Май 12, 2019 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Оффтопик: Отдавна не съм се занимавал с ERP-та, но като ти гледам описанието се чудя, тези които ги ползваш при поръчките не взимат ли в предвид налични количества по складовете + за липсващите да изчислят съобразно другите поръчки и капацитета на производство кога можеш да изпълниш поръчката. То също би било хубаво и да има функционалност да размества графика на производство според договореният срок за изработка т.е. ако си вкарал примерно някакъв процент застраховка в капацитета за производство да ти позволява да го ползваш и него като си на зор.

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Май 12, 2019 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Абе ... какво да ти кажа, за САП няма какво да говорим, може почти всичко, стига да ти го пуснат, много тежък и от към пускане и от към работа, и лидъл след над 1 млрд платени на САП прекратяват проекта защото не се получава това което искат .. дори не мога да си представя какво толкова са искали, т.е. то имаше описание някъде, някаква супер елементарна функция но като функционалност била в самото ядро, и не можело да я бутнат, и след няколко години опити да го адаптират, да не кажа 10 май, и 1 млрд евро се отказват. Аз съм му голям враг, не съм чул някой да говори с добро за него. Ние взехме Оракъл, до тук над милион, вс еоще работеща система няма. Първият опит за интеграция пълен провал, сега върви втори, би трябвало скоро да е онлайн но да видим. Там обаче взехме оракъл клауд, това е новият им продукт, он премис вече ибягват да го продават, ние се подведохме по интегратора който каза че може всичко което ни трбява, оказа се че не е точно така, и понеже е клауд сървис, каквото имаш това е, има някаква възможност за къстомизация но не много голяма. Там обаче като цяло планирането, поне досега каквото сме видели е ОК, ак оизключим това за което писах с БОМ-вете.
Да но в момента върви централа и производство в БГ, докато стигне до мексико не е ясно колко време ще мине, уж клауда предимството му е бърза интеграция, пълна лъжа, може да, ако си търговец и купуваш и продаваш.
Та до де пристигне тоя клауд в мексико на мен ми трябва нещо защото е малък ад. Имат някакви складови софтуери мексикански плна боза, уз поддържаха бомове ама трици, и в реално електорнен склад има ама няма. изписванеот не може да става .. абе мазало, общо взето всеки месец какво ни е инвенторито го давам аз, като го смятам изцяло аналитично, поупки / произведнеи машини и това е, играчка.
Та го взех оснвно заради склада, ама нали занеш, апетита идва с яденето. дай сега като имам продукти и БОМ, защо да не ми прави и планирането, или поне да помага в планирането, дааа ама не, за да го правиш ти трябва и модул purchase,и модул sales ... :) взех де, то като пари не е кой знае какво, но подхода е мнооог осбъркан, и то не само в това, във всички ЕРп-та. Не знам кой от кого е копирал, от къде е тръгнало всичко, но връзките между модули и операции са много неестествени, поне за мен от гледна точка на потребител. как да е с това се живее, лошото е че уж е мислено ама явно от хора които не са занимават точно с производство. истината е че ако си е моя инсталация, има ое стотици модули и може би някой е писал това което ми трябва, но на шернатат инсталация каквото има това е, има 30-на модула, повечето свързани с модерните безнеси, колцентрове, поддръжка, ел.търговия :)
В тия софтуери са въвели понятието route което обаче е далеч от това коети би си предствил човек, свежда се до определяне на едно просто поведение. Имам make to store, което означава че когато ти минава ежедневния процес по ъпдейтване, то следи съответната стока по мин/макс параемтри, и ако намалява много ти заявава. Тогава взема под внимание и пуснатите поръчки, но не и планирането :) т.е. не може просто да планираш седмица 20 -50 машини, седмица 21-100, то може, слагаш ги, но или има бъг, или нещо работи много странно, но не влизат в сметките.
Та за да го накарам да работи все пак се принудих да взема селс модул и да правя продажби съответно да се генерират ордери за произвдодтво и от там автоматично да се резервират нужните количества.
и всичко това добре докато не стигнеш до компоненти които са ни така ни така, хем държа някакво количество но не голямо, хем ги поръчвам при всеки ордер. Правилто за поръчка при ордер е make to order, но тогава пък не гледа изобщо в склада. Аз може да съм задал мин макс 10/20, а да имам 50, за нивият рдер ми трбяват 40, и по правилата не би трбявлао да пуска друг ордер а да ги извади от склада. Да ама не, то пуска ордер щото не може да работи с двете правила :)
И другата голяма боза, която лично за мен не е проблем, но имаш продукт А в чито бом влиза продукт Б с неговия си БОМ. Е няма начин автоматично да получиш work order и за двата продукта, въпреки Б е събасембли. Ако искам да стане така, в графика трбява да сложа веднъж продукт А, който включва продукт Б, и втори път продукт Б и за него също да сложа количества, което е пълна простотия.
уффф как да е, ако някой го е борил ще е полезно, ако не ще го пусна някак и това е, няма да получа пълна автоматизация но пак ще е в пъти по-добре от сега.


Нед Май 12, 2019 10:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Доколкото помня при Лидл проблемът е бил че си водят в системата продуктите по крайна, продажна цена (банани 2.99лв/кг), а не примерно цена на придобиване + надценки и тем подобни.
То щом се говори за някакъв продукт, пък макар и с омраза, си е индикация че се ползва - недоволни клиенти нямат само продукти дето не се продават :)
Но по темата не мога да помогна, макар и да имам интерес към подобни генерални организации на процеси в по-общ план.
Ако е хоствана платформа нямаш ли покрай покупката съпорт някакъв? Може да ти кажат как да го направиш, може да ти кажат кого да питаш, а може и да ти кажат че не става - все е файда.


Пон Май 13, 2019 7:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
да се чуди човек как са правели самолети... с ЕСКД, молив и пишеща машина
сега САП-ове, оркУли и прочие милионни продукти със съпорт на ниво детска градина.

тони,
не схващам от твоите писания дълбочината на проблема, още по-малко мога да те насоча към решение. обаче:

(1) изделие А, което при теб е описано с ВОМ АА, ББ, ВВ, ГГ
(2) всички хх си имат (номер на) доставчик. като пуснеш поръчка за изделие А, ти излизат 4 ордера за АА, ББ, ВВ и ГГ. така ли е?
(3) да кажем ББ и ГГ са външни доставчици, те са ясни. теб те интересува АА и ВВ, които са твои съб-асемблита?

тогава вземаш ордерите за АА и ВВ и ги пускат пак в твоята система (трябва да са описани със свои ВОМ-ове вече)
те съответно могат да съдържат ААА, БББ, ГГГ... модули, също към външни или твои модули. пускаш им ордери.
и така, докато не останат непуснати ордери.

ако това проработи би трябвало да можеш да обясниш на девелопърите какво да направят, че твоите ордери автоматично да влизат във входа на системата (ти)


Пон Май 13, 2019 8:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
т.е. да си навкараш някакви фиктивни продукти, клиенти и съответните продажби за да "излъжеш" системата ;)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 13, 2019 9:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
ами - не
модулите/събасемблитата вече трябва да са вкарани в системата с техните си бомове.
примерно захранваща платка, дисплейна платка, интерфейсна платка - те си имат самостоятелни номера като изделия. пускаш поръчка, за 5 изделия, които съдържат тези платки и кутия. системата трябва да изгенерира ордери за по 5 бр. от тях - съответно ордерите заминават към доставчиците. за компонентите, за които доставчика си ти, просто си го предъвкваш пак през системата, все едно някой ти го поръчва (отвън) и пак получаваш N ордера към доставчици. ордера за кутията заминава направо към доставчика. матрьошка, докато стигнеш кукличка, която вече не може да се разглоби.

дали системата може да консолидира ордери към доставчици и после, като дойдат 10К гайки може да ги разбие към ордерите по позиции е друг въпрос.
ама нали си дал милиони, все нещо може и да работи, освен да има шарении по екрана.

защо не е добра идеята да се вмъкват собствените ордери автоматично?
ами може да имаш на скад 2 бр от тези 5. автоматично системата може да поръча още 3, но ако го цъкаш на ръка, може да прецениш, че захранванията горят често и да поръчаш 23, че да имаш 3 да довършиш поръчката и още 20 на склад като резервни. или, щото ти е оптимално да поръчваш въпросната платка с кратност 20, или други съображения, които още по-трудно се поддават на автоматизация.


Пон Май 13, 2019 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Е, те повечето читави ЕРП-та имат гранулярност на доставките - купуваш на някакви партиди примерно по 50 или 100. Друг момент е, че трябва да се натъманят датите на доставките на материали спрямо свободния капаците на складовете - това когато склада за входящи материали не стига. Свободният капацитет пък зависи от ритъма на производство. Той пък зависи от направените поръчки или планираното производство. Натовареноста на машини и персонал също се отразяват на цялата картинка и т.н.

Т.е. не е проста задача за автоматизиране и оптимизиране и затова и навремето и сега се "помага" с презапасяване на всичко - капацитет на складове, материали за производство, машини, хора, готова проукция и т.н. Само, че всичкото това струва пари и съответно отношението на вложени пари към реализиран оборот / печалба започва да се влошава. Абе ... направо се кефя, че вече не ми се налага се занимавам с такива неща, Тони да му мисли :)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 13, 2019 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Дедо, той проблема не е в структурата, а в наличните настройки и начина на работа. Първото нещо коеот направих беше да си вкарам БОМ от ексела, мултилевъл бом, един ден си играх да го преправя във формат за импорт, това преди да се запозная с как всъщност работи, е вкарах го ама се оказа труд на вятъра.
Да изделие А си има БОМ, и в неговия БОМ има изделия B,C,D, като да речем изделия B и C си имате техни си бомове, те са си изделия в инвенторито. Той единият проблем е малко изуитски, затова и не е реализиран доколкото разбрах в нито едно стандарнто ЕРП. Свежда се до това, че когато имаш изделие с БОМ, повечето ЕРп-та, поне повечето известни, могта да го третират по два начина, кит или изделие. Кит е виртуално изделие, то просто го няма, няма цена, няма количество, не можеш да го заприходиш. Заприхождавайки кит, ти заприхождаваш това което е в неговият БОМ. До тук чудесно, и това би работило, обаче ... има две обачета, първо няма лесен начин да боравиш със съставните му, най-вече при заприхождаване. ЕРП-то заприхождава кита като едно, не можеш да кажеш имам ей тия и тия липси. И второ не можеш да провериш наличността на китове, въз основа наличността на компоненти, е може, като пуснеш поръчка за 20 кита и то ти казва какво липсва но това е индиректно. Има и един трети проблем, въпреки че доставяш кит, фактурата ти трябва да е по редове с цената на всеки компонент, за да имаш съответствие на доставено и заприходено. Данъчните не се кефят на фактура в която пише IPC-01-01-00 а в програмата влизат 18 други IPC-та и това ти се води на склад, някъде минава другаде не.
От тук и проблема, на мен един кит не идва точно като кит, някои неща са насипно. Аз исках да мога да отчитам липсващите компоненти, още повече че някои от тях са опционални, и не са нужни в доста от случаите.
Варианта ми е да нямам БОМ, или пък да сложа някакъв контрол в БОМ, и двете обаче са сериозно забавяне при обработка на доставките. Сега ако една машина се свежда до около 40 компонента, не малка част китове, ако го направя без китове ще стане около 230 компонента, същото е ако сложа и някакъв контрол, дори по-бавно.
Въпросът с цените на отделните детайли и фактурите също не е за пренебрегване.
В крайна сметка след известно премисляне реших че мога и без този контрол, най-простото да не се завеждат китове които не са пълни, а по-удачното но и по-забатачващо да ги въвеждат но да си водят списък какво липсва /пак стигаме до халваджийския тефтер /. До тук е борбата с БОМ и вложен БОМ, всичко което е кит се заприхождава като едно изделие, без БОМ, IPC-01-01-00 без значение какво има в него. БОМ оставих само за няколко субасемблита, мониторите, захранването и кабелната форма, там и доставките ми са така по компоненти.
Та проблема ми сега е с тия събасемблита, то най-големия проблем не ми е проблем защото аз изобщо съм изключил опцията Work center, т.е. не разделям операцията по ресурси станции, просто се сглобява машина и до там, и ако беше само това че не прави Work Order за съб асемблитата се преживява. Лошото е че не резервира и компоненти, и не прави поръчки, за планера говорим.
Една от функциите които много ми се иска да използвам е планиране на доставките. Към момента имам 3 ексела, и трите са планери, правени са с различни стратегии и с нито един от тях не могат да с е оправят, това означава че трябва постоянно да ги следя какво поръчват, и често се изпада в неприятни ситуации. Та целта ми е да мога да използвам поне това, планиране на доставките. Разбрах обаче че с техният планер няма да стане, просто не работи, но пък може да става като пускам селс ордери с конкретна дата на издаване.
в момента с еборя с това, и понеже шедулара им раоти странно, не знам колк овреме ще отнеме да го тествам за да се уверя че работи. вчера ми се стори че всичко е ОК, докато снощи към 12 не се заиграх за да установя че въпреки пуснатите ордери, и зададените времена за доставка, по една поръчка не се пуска нищо. Сега ще видя защо така ... изобщо е каша.
То и обяснението ми сигурно е каша ...
Иначе за самият склад, там имаш правила за наличностите, и програмата сама се грижи да се поддържат. Да но има компоненти които не мога да ги контролирам с мин/мас модел, или защото са твърде скъпи или защото са конкретно за определена поръчка и няма как да ги поръчам предварително, а чак след като ми е потвърден селс ордера.
Аз по горе писах, но като цяло ЕРП та имат няколко пътя за доставка, един при който се прави доставка при ордер за производство, без да се отчита склада, make to order, друг е път в който се търси в склада make to store, има и други но това са двата основни свързани с доставки, другите са собствено производство. Да но точно в това ЕРП тия двата не се комбинират както трябва, или поне аз не съм успял да го постигна за да получа нужната гъвкавост.
В оракъла тези неща са работещи, ако изключим онова с китовете ...

А Дедо на въпроса ти, преди 50 години сигурно и регулациите са били по-лабави, и данъчните по-добри, и не са искали да се сертифицират да работят без ДДС в мексико .... :) то аз вече над година си произвеждам без ерп и не ми пречи, малко повече работа, ама това за самото производство, но от към документите става страшно. Веднъж че на всяко тримесечие се прави консолидиран отчет на цялата структура, отделно ежемесечно се правят репорти към централата, и отделно меснтите си бумащини и тази програма за която кандидатствам. последният път ми отказаха сертификата щото видиш ли някакъв репорт в шибаната им сертифицирана програма не бил както го харесват, скоро ДДС кредита ми ще мине милион, а възстановяването не е ясно кога ще стане. Ако не взема шибания сертификат нещата не са розови. Та ми трябва нещо с което да мога да им вадя каквито справки когато искат щото веч ене издържам, следващите инспектори ще ги дам на индианците от гетото зад нас да ги сготвят за обяд.


Пон Май 13, 2019 5:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
Тая работа ми прилича на рекет - защо не ги питаш направо данъчните кой софтуер ще ти препоръчат, така че да нямаш проблеми?

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 13, 2019 6:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Odoo ERP / OpenERP
е то точно препоръчания не харесха :) Ама то са две различни неща, аз техния трябва да го имам тъй като там има онлайн връзка с митниците и данъчните и един вид тоя сертификат ми дава право да си имам склад под митнически надзор ама без митнически надзор, т.е. склада е при мен, водя всичко в софтуер към който имат връзка, и могта винаги да проверят какво съм внесъл без мито и най важното ДДС, и какво съм изнесъл, и да не би да съм продал нещо в Мексико и да се скатавам.
Този софт си е само за тая цел и касае SAT. Иначе ERP си е за наш си цели, обаче трбява д амога да им давам справки и за всички останало което доставям и влагам, и не само на тях ами на одиторите, на финансистите в БГ и на кого ли не още, и искам като ще слагам нещо такова, поне една работа за мен да свърши, да планира доставки или да помага в планирането, щото нищо т другото не ми е нито работа, нито ме вълнува но щъ не шъ ...


Пон Май 13, 2019 7:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни