Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата
Имам да генерирам едни диаграми - за начало съдържанието ще го попълня ръчно за показване на идеята, после ще се вади от разни източните (текстови файлове, проекти, сорсове, други документи, api-та и т.н., но за момента това не е интересно).
Да кажем че е близо до тази функция на cmake, но входа за информацията за зависимостите е друг:
https://cmake.org/cmake/help/latest/module/CMakeGraphVizOptions.html
Диаграмите ще показват в различни форми неща като dependency graph. Базовият подход например в DOT формата (graphviz) е да се опише така:
Код:
digraph G {
  "Welcome" -> "To"
  "To" -> "Web"
  "To" -> "GraphViz!"
}

Това е пример 1 от http://www.webgraphviz.com/
Сега ще покажа кое не ми харесва - а именно това че за всяка зависимост трябва да се представя отделната връзка на отделен ред. Бих искал да имам възможност на един ред да слагам списък от зависимости, например:
Код:
digraph G {
  "Welcome" -> "To"
  "To" -> ["Web","GraphViz!"]
}

Такава "екстра" обаче не откривам в никой подобен формат - гледах:
https://mermaidjs.github.io
http://plantuml.com/

Оставяйки конктеста настрана, по-общо попитано, някой сеща ли се за подобен подход, които да поддържа такава екстра?


Съб Фев 02, 2019 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата
За такива екстри не знам, скоро не съм писал документации, но по принцип най-удобно ми е да ползвам доксиген. Но го ползвам само като основа както и плъгина му за еклипс. Същинското писане го правя като прост текстов файл с markdown формат. Много лесно се пише оформя всякакъв текст, таблици, картинки, дот и графвиз, линкове и т.н.
Изобщо всякакви шарении, особено ако изхода е html - за него даже може и още да украсяваш. Единствено с генерирането на пдф-и имам ядове, но останалото е ОК.
Има варианти и да си генерираш някои неща, доксигена има някакъв препроцесинг, мисля че може да си правиш макроси и т.н. Но поне аз избягвам да усложнявам нещата. Ако проблемът ти е в малко повече писане, препоръчвам ти да се премириш. Аз съм си патил от разни трикове дето в новите версии не работят по същия начин и е много неприятно след време като трябва нещо дребно да редактираш, но заради версията всичко се разбутва. Тъй че тоя сорт инструменти по-добре ги приеми такива каквито са или не ги ползвай изобщо...


Съб Фев 02, 2019 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата
Аз не искам да правя трикове - мисля да ползвам дот-а (или което там избера) както си е, ако ми трябва пре-процесинг да unroll-не ще си го правя (за да не съм вързан с макроси както казваш ако сменят нещо).
Но ако има подобен формат, който да го позволява, бих го ползвал. Ако някой се сеща за подобни просто като референция да казва, аз ще си ги проверя. Държа да е текстов по аналогия на dot и plantuml, графичното представяне или редактиране да не е задължително (както примерно всъщност е за UML инструментите).
За plantuml (и за дот-а сигурно) има питонски и js генератори така че от събраните данни да се изкарва (и обсъждания вече "unroll" като пример). Не искам да правя цялата инфраструктура от-до.


Съб Фев 02, 2019 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата
Много са прави хората да казват че 3 дена ровичкане спестяват 5 минути четене на дикументацията :ANAL:
Ако на някого му трябва, става с просто изреждане в фигурни скоби:
Код:
  a -> { b c d };


Нед Фев 03, 2019 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Дайте идея за алтернатива на graphviz/DOT формата
мдааа... не е особено очевидно, но щом има хепи-енд...
ще го пробвам с Tikz и тяхното виждане за дървета и гора.


Нед Фев 03, 2019 10:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни