Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Ubuntu за начинаещи 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Ubuntu за начинаещи
Както вече написах в една друга тема купих на старо една работна станция Dell Precision 5810. Основното и предназначение е инженерни симулации, математичен софтуер и CAD но имам намерение да я използвам и за някои начални стъпки в изкуственият интелект. А гледам там основно са на Linux. Ще трябва да се връщам към това с което започнах навремето Unix /тогава още нямаше Windows/. Впрочем приятни спомени, писането на скриптове е наистина увлекателно.

Сложих едно SSD 500GB, има и 2TB HDD така че се надявам да имам достатъчно място за ОС и приложният софтуер. Основната част ще е за Windows 10 защото там са основните ми програми. Но искам да отделя в SSD-то един дял и за Ubuntu главно за задачи по изкуственият интелект. И въпросът ми е колко голям да е той? Или колко да е минималната му голяма. Всякакви други полезни съвети за Ubuntu са добре дошли. Предварително благодаря.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Яну 17, 2019 2:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
имам една виртуалка Убунту 64 (десктоп) на коята съм заделил хард 50 гиги - сега в момента е 13 гига...

_________________
main[-1u]={1};


Чет Яну 17, 2019 2:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Мисля Linux направо да е dual boot на отделен дял с оглед бързодействие и надеждност но ако бъркам поправете ме. По принцип тази работна станция ще е само за задачите които изброих, иначе за ежедневната работа /Интернет, офис и т.н./ си остава старият компютър, параметрите му са достатъчни.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Яну 17, 2019 3:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
20GB са ти предостатъчни. Моят Ubuntu под VirtualBox е все още под 10GB и има всичко което ми трябва.


Чет Яну 17, 2019 3:51 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Ъъъ, неведнъж съм споменавал, че името на Ubuntu за начинаещи е Linux Mint - няма да съжаляваш. Има си разни десктопи, но ти препоръчвам xfce за да не се занимаваш с глупости, освен това е най-лекият.
За системата 10ГБ са напълно достатъчни, но като ще ръгаш странни програми ти препоръчвам минимум 20ГБ. Swap файлът (като Page File във Win) може с чалъми да се ръгне в партишъна на системата, но по подразбиране е в собствен партишън и ТОВА ЗНАЧИ, че Ментата (Убунтуто) е добре да са в Extended Partition, щото и Виндолса иска два партишъна.
Данните ги ръгаш в най-големият партишън, който е форматиран ntfs за да позволява двустранен достъп.

Значи: монтираш Виндолса на колкото гиги сметнеш за необходимо, може и на целия диск, щото Линукса и без това после ще оправя нещата. Пущаш инсталацията на Линукса, свиваш Виндолса и всичко останало правиш Extended Partition. Монтираш Линукса в последния, би трябвало да те пита колко да заеме, казахме минимум 20ГБ, и следваш инструкциите. Накрая от Линукса оправяш партишъна за данни - тулчето се казва GParted.
Едит: Уф, чак ся забелязах, че имаш цели 2ТБ за данни. Но и 500ГБ ми се виждат много за системен - както си решиш. Ако на SSD-то ще ползваш всичко за системи нямаш нужда от Extended Partition, само 4 нормални.

И Виндолс и Линукс е желателно да се оптимизират за SSD и не само. Четиво: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html
по-конкретно: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html

ПС: И нали като си туриш Линукс няма да фейсбучиш през Виндолса? :)
ПС2: Паролата на Линукса да е лесна, че ще я пишеш често - например там където Виндолса само те пита "А бе ти сигурен ли си?" и автоматично натискаш "Да, бе!".


Чет Яну 17, 2019 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
bongo_x2 написа:
Ъъъ, неведнъж съм споменавал, че името на Ubuntu за начинаещи е Linux Mint - няма да съжаляваш. Има си разни десктопи, но ти препоръчвам xfce за да не се занимаваш с глупости, освен това е най-лекият.

Този софтуер за изкуствен интелект който съм виждал е на Ubuntu. Има и на Debian но преобладаващо е на Ubuntu затова съм се ориентирал към него. Може и да няма значение какъв точно Линукс е но понеже не знам предпочитам да стъпя на сигурно.

Цитат:
Уф, чак ся забелязах, че имаш цели 2ТБ за данни. Но и 500ГБ ми се виждат много за системен - както си решиш.


То и аз така си мислех, че 250GB ще ми стигне за всичко но сега гледам на старият системен под Windows 7 останали свободни само 78GB а няма инсталирана нито една CAD или симулация. Поне 5-6 такива и всяка от тях плаши, че с по-малко от 20-30GB няма да тръгне. Затова се наложи срочно да купувам ново SSD :)

Цитат:
ПС: И нали като си туриш Линукс няма да фейсбучиш през Виндолса? :)

Във Фейсбук не влизам ВЪОБЩЕ, най-тъпото нещо което съм виждал. Но по принцип работната станция въобще няма да е свързана към Интернет, мярка срещу разни обичащи да надничат дали съм си купил софтуера им :)

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Яну 17, 2019 6:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Можеш да избегнеш разделянето на диска и т.н. ако инсталираш Windows Subsystem for Linux - не е на 100% линукс но за много неща е ОК. Ако случайно не ти свърши работа значи ти трябва истински линукс и тогава се замисли дали да не си направиш отделни машини за линукс и виндовс. Това със буутването от едната в другата не е много практично. Виртуалните машини пък имат други ядове - не, че не стават но определено си бавят пък и мрежовата им настройка може да те подлуди понякога ако ти потрябва нещо по-така.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Яну 17, 2019 6:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
palavrov написа:
Това със буутването от едната в другата не е много практично. Виртуалните машини пък имат други ядове - не, че не стават но определено си бавят пък и мрежовата им настройка може да те подлуди понякога ако ти потрябва нещо по-така.

Аз го виждам като Dual Boot, т.е. реално още със старта компютърът си е в "оригиналната ОС" без превключвания в друга ОС. Виртуалка и всякакви други експерименти ми се виждат малко рисковани, процеса на обучение на невронна мрежа /и това влиза в експериментите/ понякога продължава дори със седмици /също и симулациите/. Затова и много държах да е работна станция /и то маркова, с ECC RAM/, обикновено РС е доста вероятно да увисне ако работи толкова дълго.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Яну 17, 2019 7:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
отдели му 50 гиги и си качи убунту, щом ще разчиташ на готови пакети от типа нещо_си_за_убунту. не че е 100% гаранция за успех, но все пак си по-близо.
под виртуалка ще имаш проблеми с guest additions -> да ти тръгне всичко в графиката като хората, не можеш да виждаш PCI карти и подобни. нямам представа какъв естествен хардуер изисква изкуствения Ентелект :roll:


Чет Яну 17, 2019 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Абе хора, какви са тези Dual Boot-ове? Инсталирайте виртуални машини и това е. На Оракъл VM VirtualBox е безплатен и супер лесен за инсталация. Аз стигнах до там да имам по няколко виртуализации за различните видове пакетни инсталации...

Това дето пише за ДедоБоре е недостатък, но ако човек джитка само USB интерфейси, няма грижи.


Чет Яну 17, 2019 7:25 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Наистина си нямам хал хабер от AI, ама Linux Mint е 100% съвместима с Ubuntu (и с Debian която е майката) но е маалко по-назад защото държи на изпитаното, лесното и стабилността. А xfce десктопът е почти като Windows XP-7, ама по-добър във всяко отношение.
А под "фейсбучене" разбирам всяко поглеждане в интернет.

На няколко пъти съм се заигравал с Ubuntu и вЕрвай ми, много е експериментален, пък и няма да ти се пишат скриптове.

ПС за HCL: може, но само ако искам от мноооо готин комп да направя лайно. Все пак за AI и други симулации става дума.


Чет Яну 17, 2019 7:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
ДедоБоре написа:
под виртуалка ще имаш проблеми с guest additions -> да ти тръгне всичко в графиката като хората, не можеш да виждаш PCI карти и подобни. нямам представа какъв естествен хардуер изисква изкуствения Ентелект :roll:

Мнооого лошо когато става дума за обучението на невронни мрежи! Там интензивно се използват CUDA ядрата на графичната карта. И за това съм се погрижил, една nVIDIA Quadro K2000. Пак много, МНОГО скромно но с наличните средства толкова, колкото да се закача на клонката. Когато почна да печеля естествени пари от изкуственият интелект /майтап, Уили, не че го вярвам!/ ще мога да погледна към нещо по-свястно. Пък и това PCIe ще ми трябва защото си планирам експерименти и с едно M.2 NVMe дискче сложено на PCIe карта, много приятни скорости дават за тях.

Изискванията към хардуера за ИИ са в зависимост от задачата. Ако е с готова обучена невронна мрежа всеки компютър с UCB става, дори с мощността на малинката. Обаче ако е за обучаване на мрежа свят ще ви се завие, колкото сложите все малко ще му е. Ще пусна един постинг по този въпрос.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Последна промяна fred на Чет Яну 17, 2019 8:24 pm, променена общо 1 път



Чет Яну 17, 2019 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Bongo с модерните процесори деградацията не е толкова зле. Intel поддържат VT-X, a AMD AMD-V. А Ubuntu вече измества RedHat като Enterpraise Linux, така че и дума не може да става за експериментален. Но за всеки влак си има пътници.


Чет Яну 17, 2019 8:17 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 06, 2016 7:29 pm
Мнения: 170
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
Както колегите по-горе са казали 50 гига са магическото число за системен партишън (май) на всички линукски дистрибуции. В конкретния случая обаче, мисля че е най-добре линукса да се инсталира като единствена и основна ОС и в него на виртуалка windows-a. Причините са, че за АИ ще трябват неща като CUDA, OpenGL/OpenCL и тн, с които е много вероятно да има ядове ако работят под виртуализация. А winodows-a във виртуалка пее и няма проблем с guest-addons-ите.

BTW, достатъчно ли е количеството на RAM-та за АИ, че тя е май по-важна от дисковото пространство?


Чет Яну 17, 2019 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Ubuntu за начинаещи
iss написа:
Както колегите по-горе са казали 50 гига са магическото число за системен партишън (май) на всички линукски дистрибуции. В конкретния случая обаче, мисля че е най-добре линукса да се инсталира като единствена и основна ОС и в него на виртуалка windows-a. Причините са, че за АИ ще трябват неща като CUDA, OpenGL/OpenCL и тн, с които е много вероятно да има ядове ако работят под виртуализация. А winodows-a във виртуалка пее и няма проблем с guest-addons-ите.

BTW, достатъчно ли е количеството на RAM-та за АИ, че тя е май по-важна от дисковото пространство?

Отговарям отзад напред, всичко ми е недостатъчно :) Но с толкова пари толкова. Засега 16GB DDR4 ECC RAM с намеренията да слагам още но да поевтинее още малко. И както казах в перспектива едно M.2 MVMe да видим дали няма да помогне на паметта.

Няма начин Windows да ми работи като виртуалка, и там изискванията при симулациите /ANSYS etc./ са не по-малко жестоки отколкото при ИИ. Затова и реших Dual Boot, зареждам тази ОС която ще се използва в момента за да ползва всичките ресурси на компютъра. Да си смята а през това време аз съм на другият компютър.

На практика компютърът ще ми позволява само пресмятане на първоначален опростен вариант, да се тренирам. Ако опра до сложни задачи /и съответния възложител/ минавам към облак но с вече пробвано решение /още една задача/. Този софтуер стана толкова лаком за ресурси че това е единственият начин за хора като мен.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Чет Яну 17, 2019 9:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни