Отговори на тема  [ 2734 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 183  Следваща
Altium Designer... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Ако няма дефинирани слой с courtyard очертания, Altium мери component clearance спрямо правоъгълник,
който съдържа всички обекти на компонента - вкл. надписи от сорта на designator, comment и други.
Ако има дефинирани слой с courtyard очертания, component clearance се мери спрямо тези очертания.
И още нещо много съществено - да не се забравя да се дефинират mechanical layer pairs в PCB.
Примерно, ако сме дефинирали assembly drawing mechanical layer 13, дефинираме mechanical lair pairs 13 и 14,
за да може като преместим компонента от Top на Bottom, assembly drawing автоматично става 14.
Същото важи и за другите използвани механични слоеве - ако имаме компоненти на top и bottom,
дефинираме двойки механични слоеве.
Това спестява после много главоболия после при документирането. Ето малко за courtyard:
https://www.youtube.com/watch?v=d2vEi3tdO9g


Сря Май 06, 2020 5:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Чакайте де, аз съм с Altium 15ка и всичко си работи без такъв courtyard слот.

Всички компоненти ние си ги градим със step модел. Реално сме заплюли 13ти механичен слой, ама щото така беше в библиотеките на CERN.

Та в руловете като му кажеш, че иска фул проверка да прави, си ги проверява доста коректно в триизмерния свят. Много пъти съм вкарвал компонент ПОД компонент или в някаква цепка на другия компонент. И като цяло няма ядове, засича си прилично добре колизиите и ги маркира в зелено. Е не може да те спира да го напъхаш насила там, но това и не е нужно според мен. Важното е, че хваща колизията.

То така или иначе е глупаво да се прави прецизно наместване с влачене. Аз винаги намествам с местене по координати на критичните неща и после с офсети донамествам. Като цяло адски мразя компонентите да са ми наплескани на някакви неточни координати, винаги гледам да са на 0.5 или 0.1мм стъпка от релативния център, който пък никога не се променя.

Даже често се карам с колегите, като работим върху една платка, като ми изплякат някой конектор, просто така с мишката на някакви кординати с 4 знака след запетаята...

Но то тия неща обикновенно ги вижда човек, който работи и кутията и механичните модели. Защото после като го експортне към солида и му мръдне някой отвор с 0.001мм и не може да ги фитне и избесняваш....

А как мразя милсове... просто не е истина.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Май 06, 2020 5:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Ами то проблем не е и в смия солид дори, там ще те напсувт веднъж и толкова, може и да не те псуват, ще референснат към каквото тм има, отвор, среда после ще махнтнреференса, ще фикснат и до там, което -ринци-но е лоша практика....обаче тия които произвеждат ще те псуват постоянно, като накарш извдковия контрол всеки път да проверява 10 рзмера от сорт 23.582 ....с милсовите и аз не се разбирам, ама това си е простотия, тоя бранш е пълна щета от към това, щеш не щеш почти всичко е на инчови, айде по новите корпуси взеха да стават на 0.1 стъпка ..някои. То с тия инчове като цяло е дърво, докато им свикна с допуските ... и както ти говорят 2/1000 и изведнъж кажат 1/10 ...вече не ми прави впечатление, ама в началото докато разбера че имат в предвид 1/10 от 1/1000 всеки път се опулвах и почвах да повишавам тон.


Сря Май 06, 2020 6:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Цецо написа:
Чакайте де, аз съм с Altium 15ка и всичко си работи без такъв courtyard слот.

Всички компоненти ние си ги градим със step модел. Реално сме заплюли 13ти механичен слой, ама щото така беше в библиотеките на CERN.

Та в руловете като му кажеш, че иска фул проверка да прави, си ги проверява доста коректно в триизмерния свят. Много пъти съм вкарвал компонент ПОД компонент или в някаква цепка на другия компонент. И като цяло няма ядове, засича си прилично добре колизиите и ги маркира в зелено. Е не може да те спира да го напъхаш насила там, но това и не е нужно според мен. Важното е, че хваща колизията.

Това е ясно. Аз отговарям конкретно на HSB, той явно си е свикнал от PADS-a да не му позволява да пляснеш компонент върху друг и явно е по автоматиката.
Това с Protel и по-старите Altiumi не става. Трябва Altium 20. А за да работи коректно, трябва courtyard.


Сря Май 06, 2020 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Altium Designer...
Ха сега де - и защо да не ми позволява? Даже ще трябва и да го накарам да не ми свети зелено да ме дразни. В момента дето ги сглобявам нещата под едно импулсно трафче има не един а три компонента. Просто самото трафче е много повдигнато и под него има достатъчно място за тия чаркове. А пък около него мястото ми е кът. Сега ще прехвърлям проекта на Алтиум че съм го правил с друго. То по скоро би трябвало да може да следи 3Д модела и така да преценява може ли или не може. Така или иначе сигурно в 99% от случаите всеки си добавя и 3Д модел към библиотеките.


Чет Май 07, 2020 11:28 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Е следи го 3D модела де, нали това обяснявам. Още на Алтиум 15 горектно го проверява в триизмерния свят, ако му зададеш. Просто не те блокира ако има колизия, ами те оставя да си нагазиш в лайната и те посочва с пръст. На по новите явно са минали на следващото ниво мозъчна дейност - ама на мен лично това не ми е необходимо.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Май 07, 2020 11:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
А в протела как се прави :D


Чет Май 07, 2020 11:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Altium Designer...
Cekins написа:
Ха сега де - и защо да не ми позволява? Даже ще трябва и да го накарам да не ми свети зелено да ме дразни. В момента дето ги сглобявам нещата под едно импулсно трафче има не един а три компонента. Просто самото трафче е много повдигнато и под него има достатъчно място за тия чаркове. А пък около него мястото ми е кът. Сега ще прехвърлям проекта на Алтиум че съм го правил с друго. То по скоро би трябвало да може да следи 3Д модела и така да преценява може ли или не може. Така или иначе сигурно в 99% от случаите всеки си добавя и 3Д модел към библиотеките.


Cekins,
Започвам с уговорката че споделното в твоя пост е ЧАСТЕН случай.
1-Ами пласисирането едно под друго ако и да няма колизия е частен случаи – при асемблиране или ще е невъзможно, или ще е съужасно скъпо да се направи Автоамтична Оптик Инспекция дали тия компоненти отдолу са запоени на 100%. Във всички места дето съм работил се прави АОИ и не само .
2-Екстракнато от така наречените best practice – под магнитен компонент обикновнео не е позволено да с слага и GND плаина камо ли пък други неща - по причина че може да се индуктират разни работи там. Откриването на тия неща е EMC тест и време на КВАЛИДФИЦИРАН Енг и стува много повече пари сравнено ако се вземат мерки. Само заради това че Е ВЪЗМОЖНО да се случи и дотам – има правила и това е така.
Разбира се ако не правите АОИ и EMC и т.н тестове и квалификации – ми проблем няма ,де се вика на кои му пука.

Мисля да напиша един по дълъг пост -аз при какви изисквания за изделието работя но накратко тука с няколко изречения.
Във всяка фирма която съм работил връщането на продукт обратно за рекламация е свързано с ОГРОМНИ проблеми.
Съответно дори забаването за развоя на определн продукт струва пари – обикновено клиента е платил Х на брои развоини часове ,естествено има резерва ама ако са договорено 10 000 не става да го направим за 30 000,да не говорим пък за EMC дето уж се взимат всякви мерки и пак кат се тества има проблеми (един Продукт Валидешън на малко устроиство е да речм 35-40к УСД само за теста а ако нещо не е наред и трябва да се ретества се стига и до 120-150к -зависи колко е оакано ,ама ако е едно нави например -ще иде и до 100 само за теста а ако се ретества ....)
Та сега гореказаното например да го свържа с Алтиума -моите питания за автоматично свързване на нетовете ,за прдодвратяване на колизи и т.н- ами само заради това че МОЖЕ ( Не значи че ще стане ) ама само заради това че може да стане проблем , по всичко категории това се счита за опасно и такава система не се ползва .
Та в сегания случаи както споменах ,аз нямам думата за това че минаваме на Алтиум ,започнах да задавам въпроси щото решенията как една КАД сиситема да предпазва от чвоешки грешки са извесни и са оттдавна имплементирани а в 2020 Алтиумците тупат тупаня че едва ли са наи великите а още в началото аз поне се натъквам на елмнтарни неща дето са по подразбиране въобще не трябва да са така ако някои иска да прави нещо свясно.

Нито се заяждам с някои , нито пък искам да кзвам кои какво да ползва и т.н – това са просто мои разсъждения дошли от условията в които съм поставен да се върши работата.


Пет Май 08, 2020 1:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Altium Designer...
al_at написа:
Цецо написа:
Чакайте де, аз съм с Altium 15ка и всичко си работи без такъв courtyard слот.

Всички компоненти ние си ги градим със step модел. Реално сме заплюли 13ти механичен слой, ама щото така беше в библиотеките на CERN.

Та в руловете като му кажеш, че иска фул проверка да прави, си ги проверява доста коректно в триизмерния свят. Много пъти съм вкарвал компонент ПОД компонент или в някаква цепка на другия компонент. И като цяло няма ядове, засича си прилично добре колизиите и ги маркира в зелено. Е не може да те спира да го напъхаш насила там, но това и не е нужно според мен. Важното е, че хваща колизията.

Това е ясно. Аз отговарям конкретно на HSB, той явно си е свикнал от PADS-a да не му позволява да пляснеш компонент върху друг и явно е по автоматиката.
Това с Protel и по-старите Altiumi не става. Трябва Altium 20. А за да работи коректно, трябва courtyard.


аl_at
Благодаря за подсказката.
Обаче пак ако не се имплемтира тоя ДВОР (courtyard по речника излиза двор) което е юзерска опция -проблема си остава.
Това с пуш е половинчато решение -по причина че мести пък компонет дето юзера не иска да бъде местен.
Заключването пък води наи малкото до бавене -щото пък юзера може да иска да мести те тоя заключения компонент и трябва да ходи да го отключва и т.н
В общия случаи системата не прави превенция а дава въобщения за грешки което юзера трябва сам да оправя -поне това са ми за момента заключенията.


Пет Май 08, 2020 1:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Правиш грешката да гледаш от собствената си камбанария. Във множество бизнеси не е проблем да има компонент върху компонент. Всъщност всичко е въпрос на пари. При теб е проблем защото гоните ниска цена на асемблирането до цент. Другаде не е, защото асемблирането е несъществена част от цената. Ако събираш ЯМР например ще ти е все тая колко ще струва ръчния монтаж, там и без това го има в изобилие.

Така е и с алтиума. Това си е занаятчийска програма. За едни нужди бива, за други не. Не вярвам някой да рути дъна за компютри на Алтиум. Те могат да ти се хвалят, че са по-по-най, ама това го прави всеки търговец и бе следвало даже да го отчиташ като досаден негатив при оценката.

Пак ти казвам, това ако са ти проблемите с Алтиума, трябва да черпиш... А за това, че се опитваш да получиш съпорт пък направо ти се чудя на наивността.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Последна промяна Цецо на Пет Май 08, 2020 8:25 am, променена общо 1 път



Пет Май 08, 2020 6:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Altium Designer...
@HSB прав си за слагането на компоненти под магнетици, ама : ние гоним цена, не правим тестове - не че не ми пука, ама изделието се произвежда в толкова малки серии че просто е нонсенс. Продава се само на консюмър маркет - тъй като с клиентите имаме сравнително добър контакт, принципно не препоръчвам да се ползва промишлено. После трябваше всичко да влезе в много малка кутия - даже другите модели не са с импулсно а с обикновено трафче, ама тука нямаше място и реших да ползвам елементарен флайбек с LinkSwitch и под трафчето е оптрона за обратна връзка, един 100 ома резистор между ценера и маса и един обратен диод за едно реле - и трите са смд - нямаше къде другаде да ги вкарам тия неща.


Пет Май 08, 2020 7:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
@HSB, опитай следното:
Tools/Preferences/Interactive routing/Component pushing/-->Avoid
Сега го опитах, работи според мен точно както ти искаш.
Дори няма нужда от заключване на компоненти. Без дворче също работи,
но ще имаш нужда от дворче, ако имаш компоненти под 45 градуса.
Пък и дворчето не е толкова трудно - ако имаш някой слой, който да описва
външните очертания на компонента с затворен контур, го обявяваш за courtyard в PCB.
Признавам си, това е ново в Altium и сега го проучих. Push беше първото, което видях
и ми се стори, че върши работа, но Avoid e по-добро.


Пет Май 08, 2020 8:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Altium Designer...
Цецо написа:
Правиш грешката да гледаш от собствената си камбанария. Във множество бизнеси не е проблем да има компонент върху компонент. Всъщност всичко е въпрос на пари. При теб е проблем защото гоните ниска цена на асемблирането до цент. Другаде не е, защото асемблирането е несъществена част от цената. Ако събираш ЯМР например ще ти е все тая колко ще струва ръчния монтаж, там и без това го има в изобилие.

Така е и с алтиума. Това си е занаятчийска програма. За едни нужди бива, за други не. Не вярвам някой да рути дъна за компютри на Алтиум. Те могат да ти се хвалят, че са по-по-най, ама това го прави всеки търговец и бе следвало даже да го отчиташ като досаден негатив при оценката.

Пак ти казвам, това ако са ти проблемите с Алтиума, трябва да черпиш... А за това, че се опитваш да получиш съпорт пък направо ти се чудя на наивността.


Цецо - ми аз не знам друг начин човек да гледа на света- всеки гледа от собствената си камбанария....
За съпорта - ами инак от де да получа инфо - благодарен съм на всички колеги тука които отговарят ама по книга а и дет се вика сме си платили -ония трябва да имат някакв съпорт дето става за нещо а не шушумингите с които разговарях.


Съб Май 09, 2020 5:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Altium Designer...
al_at написа:
@HSB, опитай следното:
Tools/Preferences/Interactive routing/Component pushing/-->Avoid
Сега го опитах, работи според мен точно както ти искаш.
Дори няма нужда от заключване на компоненти. Без дворче също работи,
но ще имаш нужда от дворче, ако имаш компоненти под 45 градуса.
Пък и дворчето не е толкова трудно - ако имаш някой слой, който да описва
външните очертания на компонента с затворен контур, го обявяваш за courtyard в PCB.
Признавам си, това е ново в Altium и сега го проучих. Push беше първото, което видях
и ми се стори, че върши работа, но Avoid e по-добро.



@ al_at - огромно благодарско пак.

Тия дни прегледах и разучих доколкото можах де, каква е структората на компонент в Алтиума.
При мене един от наще(всъщност шефа на групата ) които е работил с това и по негова идея се обърнахме на Алтиум ,та тои скова библиотеката с която работим.
Като структора- всички компонети си имат Символ ( file.SchDoc) и фоотпринт (file.PcbLib)-отворих няколко пцб фаила и гледам че имат двор , съответно в 2 отделни фолдера.
В един Екселки фаил (Altium_Library.xlsx) е описано кое и как с свързано между симваол и фоотпринт, гледам че тоя екселски фаил е поинтнат като дата база в Алтума и имаме и AltiumLibrary.DbLib
Без да съм на 100% сигурен но мисля че ми се поясни картинката що се налага да ползва тоя ДВОР слой -по стуктора как е направно в Алтиума -като гледам си е дърводелщина от как е било Протел, инфото
Във фоотпртинт фаила -никои не е мислил да слага там физикални параметри на чаркалъка ,компенсацията идва с добавката на 3Д инфото и с добавката на Двора предполагам.


Прикачени файлове:
Altium_component.jpg
Altium_component.jpg [ 24.39 KiB | Прегледано 3642 пъти ]
Пон Май 11, 2020 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Altium Designer...
1 въпрос
Имам на схемата например R -реф дес е R15 - -правя копи -пеист и на новия R АД му маха реф деса , става R? обаче отстани пак се показва R15 но с по малки букви и избледняло.
Това от къде е и какво е


Нед Май 17, 2020 3:48 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 2734 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 ... 183  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни