Отговори на тема  [ 2742 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 183  Следваща
Altium Designer... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Абе негативните слоеве, освен проблем с платкаджиите, друго не могат да ти докарат, та по-добре ги избягвай.

А и както ти е казал Дедо, в днешно време много рядко се случва, един цял слой да е разлят от край до край... все не стигат. Има си разни методи за "заключване" на обекти в кадовете, ако толкова държиш никой да не променя даден участък... естествено всичкото заключване е по-скоро с пожелателен характер.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Окт 01, 2019 9:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Altium Designer...
и в ментора може, не е проблем.
при генерирането на герберите (при мен) има чафка да генерира 'негативен' файл. което в чист гербер е малко келяво изпълнение, ако не ползват по-модерния формат на запълнени затворени контури. тази функционалност е от преди 30 години, но все още срещам гербери, запълнени с чертички. познават се по необичайната големина на слой, в който има полигони. и повечето модерни кадове имат подходящата чафка за случая, която 'дизайнера' не проумява и не я цъка.

сметалката за импеданси се интересува само кой слой е референтен, а не дали там наистина има метал. предполага се, че дизайнера знае какво прави и внимава. а ако и двете не са налице -> следваща версия на платката.

в 95% от случаите гербера се конвертира в postscript. негативизма там се постига с един ред. защо се чардвжа е въпрос на наглост.
в останалите 5%, най-вече ако платкаджийницата позва direct imaging, също не е някаква ядрена физика да обърнеш негатив в позитив.
нейтив фотоплотер (с бленди) не съм виждал в експлоатация поне от 20 години, така че ако ти сглобят подобно оправдание, по-добре не работи с тия хора.


Вто Окт 01, 2019 9:59 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Altium Designer...
Аз лично ползвам вече само сигнални слоеве, именно защото мога да си пускам и писти, когато се налага и където по платката може, няма импедансни линии и плейна не е важен. Пускал съм поръчки с негативни гербери, до сега не са ми правили подобни забележки.


Вто Окт 01, 2019 10:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Altium Designer...
той предполагам го отбеляза с добри чувства, разбираме се вече 10 тина години и не сме имали проблеми.
а чарджването - ами предполагам просто като им отнеме още няколко минути и кликват и това в цено-образуването. Времето е пари :)
А иначе предполагам просто може да ти докара проблеми и недоразумения

другото което отбеляза, е че 0.25 клирънс/отстояние до очертанието на платката трябва да е повече. Направих го 0.3, може даже 0.4


Вто Окт 01, 2019 10:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Ами по принцип всичко под 0.4-0.5 си е рисково при депанелизирането, особенно ако в близост имаш PGA/BGA корпуси. Много зависи и как депанелизираш - с фреза или V-cut и ако е фреза какви са ти мостчетата и как се чупят (ръчно или с гилотина). Аз се старая винаги да имам поне 0.5. Когато може де... Иначе има технологии да излезнеш и на нула, ако се налага, но това е друга тема.

Друго на което трябва да обръщаш внимание е разстояние от неметализиран отвор (бургия или фреза) до най-близката мед. Не е добре да слизаш под 0.25.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Вто Окт 01, 2019 11:35 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Altium Designer...
Да, табове и ако може да са с виаси. Не съм купил още V-фреза, и се оказва че доста народ не му пука и ги "чупи" на острия ръб на масата.


Вто Окт 01, 2019 2:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Altium Designer...
Разделяне на индивидуалните платки в панела вече само с фрезоване и оставени "миши уши" с дупки в тях, които се чупят със специална машинка. Никакви V-кътове, никакви маси, никакви други глупости, щото толкова се напатихме от пукнати компоненти, че повече няма на къде.


Вто Окт 01, 2019 6:51 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Altium Designer...
Фрезовано с оставени мостчета, лесно се депанелизира, не са се пукали компоненти. Но в моите панели платките са големи и рядко са повече от 2 или най-много 4.


Вто Окт 01, 2019 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Altium Designer...
Гридове в Алтиума
Няма проблем да се дефинират в мениджъра, но примерно оставяш големия грид, почваш с рутването и се появява и финния (който си указал да не се чертае). Как ги измислят тия неща незнам...
Даже да махнеш и двата грида, финния пак се появява ... не ми беше правило впечатления досега

Уф, доста дразнещо

В Grid Manager, Component Grid, Comp отметка - с нея го има, без нея си е добре :)


Чет Окт 03, 2019 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Има си пълна управляемост на видимостта на грида от няколко места.
(Ctrl + G) Grid/Grid Properties/Fine - Lines, Dots, Do not draw + Fine Grid Color selector
(Ctrl + G) Grid/Grid Properties/Coarse - Lines, Dots, Do not draw + Coarse Grid Color selector

(L) View Configuration/View Options - Show Grid + Grid Color selector


Чет Окт 03, 2019 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Altium Designer...
На грида да, между другото не го виждам в view configurations/view options
Другите опции са ясни

Но не знах за грида на компонентите, вероятно съм го включил по невнимание, защото преди не съм го виждал


Чет Окт 03, 2019 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Това е за Altium 18/19.
За по старите е в полето Board layers and colors - вдясно има една колона с чавки,
там може да се зададе цвят и дали да се показват разни неща, включително и гридовете.


Чет Окт 03, 2019 4:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Altium Designer...
по принцип не е добра идея компонентите да ги редиш безгридово


Чет Окт 03, 2019 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Altium Designer...
Той грида си го има, т.е. снап грид не съм го махнал или направил твърде малък. Не ги пръскам като семе за посев :)

но имам голям грид на линии 0.1
фин грид точки 0.01

и имам снап 0.01 по X и по У

И примерно ги редя по 0.1 грида, хващам компонента и изведнъж всичко става на мрежа от 0.01 и не виждам 0.1

Сега сложих чавката пак и не се получава стария гаден ефект...


Чет Окт 03, 2019 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Altium Designer...
Има ли шанс във вътрешен слой (power plane) да се сложи текст? Ако е сигнален - ясно. Ама ако е инвертиран?...
Виждал съм по някои платки да си номерират слоевете така.
На мен не ми се получава нещо. Т.е. слага текста, инвертирам го, но в 3Dview -то го няма. Вероятно и на финалния резултат няма да го има.


Пон Окт 14, 2019 7:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 2742 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 183  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни