Отговори на тема  [ 2742 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 183  Следваща
Altium Designer... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Успешно импортирах платка, правена на Xpedition 2.7 в Altium 20.1.12.
Изглежда като истинска. Кусурът, който забелязах досега, са падовете със сложна форма.
Например SOT-89. Импортира ги като правоъгълни падове, но това е бял кахър.
Не се наложи да прибягвам до сръбски и руски. Просто си стана от раз.
Импортира се само платката. Схемата трябва да си я въвеждаш на ръка.


Вто Ное 10, 2020 10:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Altium Designer...
последния път, когато си говорих с някакви костюмари от алтиум, ме гледаха тъпо, като ги питах как правят D-shape пад, та трябваше да им го нарисувам и на хартия.
схванаха, и ме попитаха 'тва пък за кво ти е?' обясних. почнаха да ровят някъде и се оказа, че още няколко потребителя питали. но бройката била твърде малка, за да се напрегнат да реализират такава функционалност.

SOT-89 в ментора е реализиран като къстъм пад. няма никакъв шанс да се (им)портне като такъв. лошото е, че импорта не мръцва и наслагва падове върху писти, та трябва да се дзвериш в импортнатата платка да си търсиш проблемите на ръка/крак/око.

Прикачени файлове:
sot-89.PNG
sot-89.PNG [ 18.68 KiB | Прегледано 1791 пъти ]


в последната актуализация на ментора са направили И VIA да може да е с къстъм шейп. е, има разни разбираеми ограничение при рутенето с такива вии, но е заобиколимо.
на мен не ми е идвало на акъл, че може да ми потрябват такива, но явно модерната телефонизация си го иска.


Сря Ное 11, 2020 7:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Altium Designer...
В Алтиум - никакъв проблем не е да си направиш каквато и да е форма на пад в библиотечен символ!
в библиоткаря като създаваш фоотпринт, поставяш пад и в/у него рисуваш полигон или каквато форма искаш да имаш. щом е свързан с пада се интерпретира като част от него.

аз от платка правя компонент с падове … така че Алтиума има много повече възможности ...


Сря Ное 11, 2020 8:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Дедо е написал Via, не пад.

Не ми е известно в Алтиум да можеш да направиш Via с произволна форма. Естествено винаги можеш да я направиш кръгла и да изсипеш полигон отгоре и. Но това е заобиколно решение, също както е заобиколно решение и пада с произволна форма в Алтиум - то е някаква заобиколка на една недомислица сътворена още от първите версии. Понеже няма такава функция - правете го ето така, ето виждате ли, че продукта го може... Но реално това не е решение, защото пада като примитив всъщност е съвсем отделен от полигона, който е изсипан отгоре му. Например ако решиш да преместиш дадения пад в готов лейаут, ще се премести независимо от полигона с всички евентуални последици от това. Защото е кръпка, а не реален инструмент. Когато описваш сложни рулове, въпросния пад се третира като малкото падче вътре, а не като полигона и т.н...

Дедо, сега ако ми кажеш, че и дупка на Via с произволна форма можеш да задаваш ще е вече...

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Ное 11, 2020 9:18 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Задаването на отвора е лесно, ама триъгълните и правоъгълните свредла са дефицитни...


Сря Ное 11, 2020 9:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Altium Designer...
Цецо написа:
Дедо е написал Via, не пад.

къде видя "via" !?
говори за пад и е постнал картинка с пад !


Сря Ное 11, 2020 10:16 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
ps66 написа:
къде видя "via" !?
говори за пад и е постнал картинка с пад !

За тия които се затрудняват с четенето:
ДедоБоре написа:
...в последната актуализация на ментора са направили И VIA да може да е с къстъм шейп. е, има разни разбираеми ограничение при рутенето с такива вии, но е заобиколимо.
на мен не ми е идвало на акъл, че може да ми потрябват такива, но явно модерната телефонизация си го иска.


Сря Ное 11, 2020 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Altium Designer...
И на мене ми дойде на акъла да питам, как аджеба ще рпобият триъгълен отвор ама айде :)
То ясно че за пад-а на виата иде реч, ама така както го написа Дедо съвсем спокойно човек може да си помисли че това важи и за отвора :)

Реално погледнато е възможно някакъв голям отвор със сложна форма да Е виа и да си се дефинира като виа и при изработка да се фрезова, с някой условности - вътрешни ръбове с радиус минимум радиуса на фрезера примерно. Чисто технологично как ще се направи такава платка е може би малко по-сложно отколкото звучи ...


Сря Ное 11, 2020 11:26 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Altium Designer...
по принцип в ментора няма проблем да си направиш произволна дупка с фрезоване и да я привържеш към пад.
свредла за квадратни дупки има, но за малки размери не съм виждал. с триъгълните е по-сложно. виж, ако искаш дупката от едната страна да е тръгълна, а от другата да е квадратна, ще е предизвикателство.

в новата версия са добавили и функция да имаш повече от една дупка на пад. координатите се задават по табличка и дупките може да са и извън пада/медта.

и друго, което го има от време оно - чарк с 2 пада, единия е с SMD пад, другия е с дупка :wink:


Сря Ное 11, 2020 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Е това последното го има и в Алтиума още от бронзовата ера.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Ное 11, 2020 12:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Altium Designer...
Те такива (триъгълен отвор на виа) извращения ще се наложи на 0.0000001% от потребителите да ползват и ако е реализирано в някой софтуер, ще е по-скоро от спортна злоба на програмистите. Все още съм на Вие с Алтиум, ама като се замисля би трябвало да може да се дефинира метализиран кътоут на платката който да се свързва с нужните плейнове/падове на съответните леъри... Поне така го виждам.


Сря Ное 11, 2020 1:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
За извращенията, като виа с триъгълен отвор, мисля, че още не е назряла необходимост.
Иначе, за пад с сложна форма, си е съвсем нормално изискване. Винаги съм се чудил
защо Алтиум не го правят - имат всичко в ръцете. Просто трябва да добавят регион с атрибут пад.
Иначе, още от времето на Протел, правим падове със сложна форма, като комбинация от няколко пада
със стандартна форма и им задавахме един и същи номер. Протел и старите Алтиуми от време на време
се лигавеха и някои от тези падове оставяха без връзка, та трябваше да се задава ръчно.
За новия Алтиум 20 нямам наблюдения, защото колегата, дето се занимава с библиотеките, ги преправи с полигони.


Сря Ное 11, 2020 4:07 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Altium Designer...
Имам един приятел, механик, шлосер и веднъж ме среща и ми подава едно свредло с думите "това свредло никога няма да ти направи триъгълен отвор". Има предвид естествено, че го е заточил добре и няма да направи отвор, с контур различен от окръжност. След като аз взех свредлото и му казах: "Янчо, аз свредла за кръгли отвори имам, дай ми ако имаш за триъгълни" :-) ... човекът не ми проговори месец.


Сря Ное 11, 2020 4:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Altium Designer...
Ай сега да попитам тъп въпрос, може ли в алтиум да направиш отвор на пад различен от кръг, примерно слот, като за пин на DC конектор. Питам за отвор, а не да го слагаш в мех.слой където е ясно че ще го фрезоват ...дали ще го метализират вече е друг въпрос.


Сря Ное 11, 2020 4:30 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Altium Designer...
Може, но от някоя версия нагоре. На 17 - може.
Прикачени файлове:
Slot.PNG
Slot.PNG [ 31.19 KiB | Прегледано 1790 пъти ]


За триъгълни отвори свредла, както стана дума- има, обаче за такива отвори свредлата са кът :D .


Последна промяна milmar на Сря Ное 11, 2020 4:39 pm, променена общо 1 път



Сря Ное 11, 2020 4:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 2742 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 183  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни