Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Логически анализатор - Цели на проекта 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение Логически анализатор - Цели на проекта
Поради големите коментари напоследък тук ще изясним какво точно правим.

Полу-универсална платформа, изградена на базата на FPGA или CPLD, която да може да работи като:
    А. 16 входов логически анализатор, възможност за сканиране до 30MHz'ови шини(не е уточнена честотата), запаметяване на резултата от сканирането и по късното му извеждане в удобен вид чрез PC. Устройството може да работи с автономно захранване, ще има LCD дисплей и клавиатура за въвеждане на настройки и временна информация за сканиране (име, дата и пр.). Връзката с PC ще се осъществява чрез USB порт изграден на базата на FT2232C. Визуализацията ще представлява извеждането на сканирането в удобен вид чрез програма на PC, както и декодирането на сканирането във вид на I2C, SPI, RS232 и други протоколи.
    B. Други устройства - Pattern Generator, Програматор...Ще се доуточни след изграждането на платформата.


Следва подробно описание на функциите и характеристиките които ще има платформата.


Съб Авг 20, 2005 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Predator_MF,

Има ли някакво развитие по проекта?


Чет Фев 12, 2009 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Развитие има, китайците не спят: http://www.ebay.com/itm/EZ-USB-FX2LP-CY ... 6rk%3D1%26
като бунус, ще трябва да го хакнеш за да проработи.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Юли 05, 2012 12:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
и това какво общо има с логически анализатор? 8051 с USB за $1 ти го продава китаеца запоено на платка за $12


Пет Юли 20, 2012 4:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Имах идея с такова да се направи директно да вкарва в компа и там да анализира това - онова, само такт да му се подава:

FTDI/UM232H

http://eu.mouser.com/ProductDetail/FTDI/UM232H-B-WE/?qs=sGAEpiMZZMsDsvR9Yj%2fex4%2fsfRp7OPTV


Нед Фев 17, 2013 12:53 am
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пет Май 27, 2011 7:25 am
Мнения: 134
Местоположение: Силистра
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
http://packi.ch/news/view_article.php?id=50

много късно видях тая тема.....горното го бях докарал до някъде....мисля че отговаря на изискванията на повечето

_________________
Изображение


Пет Сеп 06, 2013 10:39 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Tемата е замряла доста отдавна. Преполагам, че е заради евтините логически анализатори, с които китайците ни заляха в последно време. Аз специално се сдобих с такъв преди няколко седмици за около 15 лв. крайна цена: 25MHz, 8 канала. Софтуера се сваля безплатно от сайта на продукта, чийто клонинг са направили китайците. Вече го пробвах и работи безупречно.
http://www.ebay.com/itm/USB-24M-8CH-24M ... 1e83b2e5a9


Пет Фев 14, 2014 2:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Баси....

Софта какво може. Ако имаш впечатление, какви интерфейси и протоколи подържа... горе долу де.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Съб Фев 15, 2014 8:58 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Софта можеш да си го дръпнеш и да си играеш с него. Без клона/устройството работи като генерира случайни сигнали и можеш да си играеш с тях.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Съб Фев 15, 2014 11:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Аз ползвам същия анализатор, но със алтернативен софтуер - sigrok + pulseview. Има декодери за доста протоколи, и разбирасе предимството, че може да си добавиш твои.


Съб Фев 15, 2014 3:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
radolin написа:
Аз ползвам същия анализатор, но със алтернативен софтуер - sigrok + pulseview. Има декодери за доста протоколи, и разбирасе предимството, че може да си добавиш твои.

Радо, какви са предимствата пред на Saleae софтуера?

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Фев 15, 2014 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Ами предимстватото е, че е open source/free software, аз винаги предпочитам този вариант. Основнaта програма е command-line - sigrok, съответно е лесно да се скриптира и пуска автоматично ако е необходимо. Към нея могат да се прикачат декодери за най-различни протоколи, които могат да се стакват. Примерно имаш декорер за I2C и върху него слагаш такъв за DS1307. Може да си пишеш твои декодери на питон.

Върху това има един графичен интерфейс - pulseview. Още е в начална фаза и има доста трески за дялане, но е използваем.

Другото интересно за мен е, че целта е това да е универсално решение за връзка и кепчър на данни от логически анализатори, осцилоскопи, мултицети, термометри и какво ли още не. Поддръжката не е ограничена до споменатите китайски логически анализатори с Cypress чипове. Вече има доста сериозен списък от поддържани устройства:

http://sigrok.org/wiki/Supported_hardware

Поздрави!

Радо


Нед Фев 16, 2014 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
radolin аз това sigrok + pulseview се бях пробвал да го подкарам, но не успях.
Под уиндоус пробвал ли си го дали тръгва и май имаше проблем с драйвера fx2lafw до колкото си спомням. Ти под линукс ли го ползваш и как зареждаш драйвера в логическия анализатор?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Нед Фев 16, 2014 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
Само под Линукс съм го ползвал. Компилирах на всички компоненти най-новите версии от git хранилищата. Ето тук има инструкции - http://sigrok.org/wiki/Building

За fx2lafw забрвавих да спомена. Това на което казваш "драйвера" е всъщност firmware, който се зарежда в Cypress микроконтролера на логическия анализатор през USB при включване. Saelae си имат техен си firmware, а хората около sigrok проекта са си написали свой, който е под свободен лиценз и се казва fx2lafw. Изходния код за него, както и инструкции за компилиране има тук http://sigrok.org/wiki/Fx2lafw Аз не се занимавах с това и направо свалих говотава компилирана версия, към която има линк в края на страницата. После само поставяш файла fx2lafw-saleae-logic.fw в директорията /usr/local/share/sigrok-firmware (при положение, че там е инсталиран sigrok).


Нед Фев 16, 2014 11:43 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:12 pm
Мнения: 114
Местоположение: Станке Лисичково
Мнение Re: Логически анализатор - Цели на проекта
...малко флеймче, ако може.... като видях темичката и ме обляха топли спомени.... бе 1987г, на мода бе Правец 16 и всички жени ми намигваха...... та правих полускришом едно лог. анализаторче на ТТЛ-база и като ОЗУ използвах ==>> !!!...КР155РУ7...!!!.... силиците ми стигнаха до два канала по 1к.... като показах на началниците на екрана на Правеца двата сигнала, как ги размествам, отмествам, разтягам и свивам, те решиха че съм развалил монитора и отнесох едно наказанийце...... тъй-де, а на следващата година дойде рейса на НР и показа 16 канален по 1М за 32 000 гущера..... 6 Жигули или 7 Москвича........

_________________
А бе много я обичам Наталия Кобилкина, бе !! .. :oops: :oops:


Вто Май 26, 2015 1:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни