Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Безплатен Софтуер за визуализация на J1939 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Безплатен Софтуер за визуализация на J1939
Здравейте,
от известен период се занимавам с опити за комуникация с двигател по J1939. Като оборудване имам PEAK PCAN-USB физически слой към CAN. Имам логове и комуникация, но безплатния софт на PEAK не подържа този протокол, само комерсиалните им софтуери са в състояние да визуализират нещата в човешки вид :) .
Видях, че има теми и колеги са правили опити с Vector и PCAN. Въпроса ми е някой срещал ли е безплатен софт, който да подържа PCAN и J1939. От няколко дена се боря да го вържа с CoDeSys тъй като там са имплементирали API то на PCAN. Дръг възможен вариант е да пробам да свържа физическия слой към Wireshark, тъй като и той подържа този протокол.
Основната цел е да си създам инструмент, който да ми показва PGN и даните в него в нормален вид. СЛедващата стъпка ще е да се вържа с PLC по CAN и управление и визуализация на двигателя.


Сря Окт 02, 2019 7:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Безплатен Софтуер за визуализация на J1939
Това, че някой поддържа J1939 като протокол не означава, че ще видиш нещо от колата. Първо J1939 не е стандарт за коли, а за камиони, агро и друга такава техника и второ производителите ползват една камара пропрайътъри pgn-и, които не са описани никъде. Аз работя с PEAK и J1939 вече 15 г. пиша си мои си софтуери, дето работят с PEAK и ти давам гаранция, че това дето го търсиш не съществува :D .


Сря Окт 02, 2019 1:10 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 10:39 am
Мнения: 137
Местоположение: Русе
Мнение Re: Безплатен Софтуер за визуализация на J1939
Dimitar написа:
Това, че някой поддържа J1939 като протокол не означава, че ще видиш нещо от колата.


Аааа аз не съм уточнявал за какво се връзвам ;) . Може и да не е за тоя раздел темата, но прецених като най-релевантен за въпроса.
От една ваша тема преди години се сдобих с много от стандартите по темата за което благодаря! Предположих, че има колеги, които работят в тази сфера. Това, което търся го има, но само комерисално за момента.
Един от платените варианти е PCAN Explorer 6 с add-on J1939:
Изображение
цена около 1000Euro

Вариант 2
Изображение
да вържа Codesys за PCAN.

Основното, което търся за момента е да виждам параметри по CANа, които са си от стандарта SAE1939 в нормален вид с PGN и SPN.

На високите нива на OSI се подържа и от wireshark предполагам и в MATLAB ще се намери нещо.

Наясно съм, че има неща и PGN които са специфични за двигателя или устройството. Двигателя е CAT C18 като за индустрия се води Marine, но се ползва за локомотив. До сега съм пускал десетки нови двигатели на CAT, но управлението е правено по архаични методи със PWM. Визулизация стандартно предлагана от CAT. За следващи проекти обмислям да започна управление на двигателя по CAN, тъй като и трансмисията започва да изисква CAN J1939. Тъй като двигателите вече са 2, стандартните визуализации на CAT не ни вършат много работа! Имам няколко варианта за PLC та подържащи този протокол и възможност за комуникация. Исками се за начало да имам инструмент, с който да мога да подавам команди от лаптоп и да изследвам двигателя, на по късен етап ще ми служи като "дебъгер" като започна да пиша софта.
Дилъра на CAT за бг е трагедия и не очаквам помощ и кой знае колко документация по въпроса. Имам други канали по които мога да търся информация за двигателя, ако го закъсам.
За PCAN има API за Python и хипотетично мога да си напиша приложение да ми показва в човешки вид даните, които ме интересуват. По природа съм мързелив и ако има нещо готово предпочитам да го ползвам, вместо да откривам топлата вода.


Сря Окт 02, 2019 5:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Безплатен Софтуер за визуализация на J1939
Ами така кажи, че ти трябва за САТ двигатели, аз мислех че говориш за кола. Тогава ако си изтеглил sys файла, дето бях пуснал на времето за J1939 и ако разбираш поне малко от програмиране или имаш някой, който разбира може да вземете примерите на PEAK (имат за С++, С#, Delphi и т.н.) и да си ги модифицирате и да си показвате каквото искате. J1939 стандарта също ти върши работа, защото всичко е описано. Единствения проблем е че последните години взеха да променят много PGN-и и SPN-и и вече е трудно да им се хване края, но не невъзможно. Та с две думи аз не разбирам защо търсиш безплатен софт като можеш сам да си го направиш. Аз примерно ако хвърля толкова труд да имплементна пълния J1939 в мой софт със сигурност 1000-та евро за PCAN Explorer ще ти се видят евтиния :D . Труда и поддръжката са страшно много и не виждам смисъл някой да праедлага безплатен J1939 софт.


Сря Окт 02, 2019 11:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Безплатен Софтуер за визуализация на J1939
Цитат:
да вържа Codesys за PCAN.

Връзката на кодесис към canbus (can_l2 му викат от 3S) може да стане и през друг CAN интерфейс. Това обаче зависи от хардуерната платформа (PLC-то) с което работиш. Мисля че BBB платката (има пакет за codesys 3) си има CAN контролер и има готов CAPE за физическия слой. Другото е евентуално на RPi с ония SPI-то-CAN издънки на майкрочип.
Конкретно за PCAN си го имат в SDK-то кодесис, но пак е въпрос на ОЕМ дали ще го включи и активира.

Друг възможен подход е да пишеш под линукс - там има сокеткан който поддържа доста адаптери, вкл. PCAN, но и вградения на beaglebone-а (BBB) и RPi SPI адаптерите. Има си J1939 стека, така че остава да направиш отгоре нивото (таблиците на Димитър). Удобното е че там можеш да пишеш на какъвто език/фреймурк искаш.


Чет Окт 03, 2019 1:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни