Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Проблем с обхвата на радиото 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:18 am
Мнения: 14
Мнение Проблем с обхвата на радиото
Здравейте , имам следнто питане и се надявам да срещна разбиране от ваша страна .Става въпрос за лошо ловене на станции с фабричното авто радио в автомобил рено Лагуна 3 серия .Проблема се изявява в това ,че се ловят сами силните станции когато е близко до съответния локален предавател при отдалечаване приемането се влошава , това ме наведе на мисълта да проверя антената , двата усилваетеля ,който се намират в петата врата във багажника и връзките между тях наличието на захранване ,тестовете ги правих дори с усилватели от друг автомобил .Според мен всичко изглежада наред .Едиствената закономерсност ,която открих е че ако автомобила не работи се ловят станции със слаб обхват който не са от локалния предавател ,и всичко е наред но запалили автомобила станциите се ловят само от локалния предавател всички останали се влошават моментално.Така е и със усилвателите от другия автомобил. Прилагам линк към съответните усилватели https://www.megaparts.bg/product/522565358
https://www.ebay.co.uk/itm/RENAULT-MEGA ... 3659727837


Пет Авг 31, 2018 10:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Аз бих проверил обстойно състоянието на ширмовката на всички антенни кабели до входа на радиото.


Пет Авг 31, 2018 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Има вече такава тема.


Пет Авг 31, 2018 5:16 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:18 am
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
lcr написа:
Аз бих проверил обстойно състоянието на ширмовката на всички антенни кабели до входа на радиото.


Огледах и прозвънях ширмовките от антената до радиото и всичко е наред по антенните кабели си пристига захранващо напрежение до усилвателите други идей .


Нед Сеп 02, 2018 1:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Нещо в самото радио (head unit)? Ако антени, усилватели и кабели са ОК остава да е "мозъкът" - т.е. проба с радио от друга кола - оригинално може да и да не се намери или да е заключено, но можеш да пробваш с някое просто 1-din радио от произволна морга ("морга" е в смисъла на място за скрап, но и на "ретро" кола...).
Сравнителен тест с "другото" радио между антената на колата и произволна друга антена изведена извън купето поне.
А радиото може да си отиде чисто електрически, или от вода примерно покрай буксите.
А самият кабел може да е с влошени качества - пак да минава захранване, но ВЧ-то да не тече. Затова сравнителен тест с друго радио и антена.


Пон Сеп 03, 2018 6:33 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:18 am
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
gicho написа:
Нещо в самото радио (head unit)? Ако антени, усилватели и кабели са ОК остава да е "мозъкът" - т.е. проба с радио от друга кола - оригинално може да и да не се намери или да е заключено, но можеш да пробваш с някое просто 1-din радио от произволна морга ("морга" е в смисъла на място за скрап, но и на "ретро" кола...).
Сравнителен тест с "другото" радио между антената на колата и произволна друга антена изведена извън купето поне.
А радиото може да си отиде чисто електрически, или от вода примерно покрай буксите.
А самият кабел може да е с влошени качества - пак да минава захранване, но ВЧ-то да не тече. Затова сравнителен тест с друго радио и антена.


Здравей, имам следното питане понеже усилвателите са два и съответно и антенните кабели са два как да ги включа в стандартно радио за да тетвсм понеже то е с един вход а заводското е с два входа


Вто Сеп 04, 2018 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Подред няма ли е правилна посока? В смисъл, тия двете антени предполагам са с еднакви куплунги и са за diversity, т.е. ако едната е засенчена да има добър сигнал от другата. Което би значело че която и да хванеш се очаква външното радио да хваща принципно по-добре. Ако с едната антена не работи, а с другата е добре значи първата е имала проблем - поне така мисля?
Примерно избираш една проблемна станция (която друга кола я хваща в твоята локация) и която твоето радио не иска. Закачаш новото радио и "отчиташ" резултата.
Имам и друга идея, но не знам дали имаш RTL-SDR донгъл, а и не виждам от кой град си че да услужи някой (ако искаш мога да ти пратя хардуера с уговорката да си поемеш транспорта и да ми го върнеш после, но то може да ти е по-изгодно да си го купиш :-) ). Та тоя RTL-SDR може да работи на PC или под андроид (ако телефона ти има usb otg). Представлява софтуерно "радио" и с подходящите програми (SDRsharp и подобни) можеш да гледаш спектъра около някаква честота. Има си антенен вход - съответно ще имаш добро цифрово представяне на нивата на сигнала и можеш да си направиш изводи, и да тестваш като подменяш компоненти или ремонтираш усилвателите примерно. Ако се съмняваш да лоши връзки и проблеми в кабелите можеш да наблюдаваш нивата/спектъра и да си гънеш кабелите и буксите за да видиш дали прекъсват.
Ако антените идват в някакъв странен сдвоен конектор става по-сложно и ще трябва да се мисли някакъв адаптер - що не удариш една снимка да ги видим?


Вто Сеп 04, 2018 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
В моя пежак има една "далавера" при търсене на радио станции - при двойно натискане на бутона за търсене - радивото търси всякакви станции и изпизва на дисплея - DX. При стандартно натискане на някой от бутоните за търсене си търси само локални станции (т.е силни). Провери при теб да не би да има някаква такава настройка или комбинация. Освен това, бих отворил капака на радиото и бих погледнал дали буксите за антените наистина стигат до платката (кофти/разбита спойка).


Вто Сеп 04, 2018 4:39 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:18 am
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Прилагам снимки на антените и усилвателите
http://kaicheto.snimka.bg/automobiles/a ... 6.38737013
http://kaicheto.snimka.bg/automobiles/a ... 6.38737014
http://kaicheto.snimka.bg/automobiles/a ... 6.38737015


Вто Сеп 04, 2018 8:30 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 31, 2018 8:18 am
Мнения: 14
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
gicho написа:
Подред няма ли е правилна посока? В смисъл, тия двете антени предполагам са с еднакви куплунги и са за diversity, т.е. ако едната е засенчена да има добър сигнал от другата. Което би значело че която и да хванеш се очаква външното радио да хваща принципно по-добре. Ако с едната антена не работи, а с другата е добре значи първата е имала проблем - поне така мисля?
Примерно избираш една проблемна станция (която друга кола я хваща в твоята локация) и която твоето радио не иска. Закачаш новото радио и "отчиташ" резултата.
Имам и друга идея, но не знам дали имаш RTL-SDR донгъл, а и не виждам от кой град си че да услужи някой (ако искаш мога да ти пратя хардуера с уговорката да си поемеш транспорта и да ми го върнеш после, но то може да ти е по-изгодно да си го купиш :-) ). Та тоя RTL-SDR може да работи на PC или под андроид (ако телефона ти има usb otg). Представлява софтуерно "радио" и с подходящите програми (SDRsharp и подобни) можеш да гледаш спектъра около някаква честота. Има си антенен вход - съответно ще имаш добро цифрово представяне на нивата на сигнала и можеш да си направиш изводи, и да тестваш като подменяш компоненти или ремонтираш усилвателите примерно. Ако се съмняваш да лоши връзки и проблеми в кабелите можеш да наблюдаваш нивата/спектъра и да си гънеш кабелите и буксите за да видиш дали прекъсват.
Ако антените идват в някакъв странен сдвоен конектор става по-сложно и ще трябва да се мисли някакъв адаптер - що не удариш една снимка да ги видим?


Тествах с друго радио като го включвах и на двете антени държеше се по-същия начин, запаляли да работи автомобила сигнала от по-слабите станции почва да се смущава изгасяли ли автомобила се лови идеално, експериментите направени до момента сочат, че се получава някакво смущение като се запали двигателя което пречи на радиоприемането на-по слабите станции.


Пон Сеп 10, 2018 11:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с обхвата на радиото
Случайно да имаш допълнително инсталирани дневни светлини?


Чет Сеп 13, 2018 8:39 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни