Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
2x Flash в ECU 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение 2x Flash в ECU
Здравейте,

Карам кола с Bosch EDC15C5 ECU (Infineon и 29F400).
Реших да сложа 29F800, да запиша последователно два пъти различно съдуржание (сток и ремап) и да управлявам как искам да се държи мотора впоред състоянието на A18.

Повдигнах А18 с 1К резистор на +5V. С едно ключе го давам на маза и така избирам коя половина да ползвам. Кабелчето от ЕКУто до ключето е около метър.
Всичко работи.

Проблем се появи днес на два пъти. Паля. Бутона е отворен. Пускам фаровете (ксенон) и мотора притриса. ЕКУто веднага регистрира грешка. Още не съм видял каква е грешката.

Проблема се репордуцира вече всеки път като пусна фаровете при отворен ключ.
Явно имам антена закачена на А18 :)

Нямам идея как мога да реше проблема. Някой да има идея ?


Вто Апр 05, 2016 2:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Оптрон за цъкане на адреса, а с ключето комутирай светодиода на оптрона.
Ксенона фабричен ли е?


Вто Апр 05, 2016 4:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Сложи достатъчно голям кондензатор (примерно 100n) близо до крачето към маса. Така ще престанеш да имаш антена. Също, вземи и двете жици до ключето от компютъра, а не да замасяваш към произволно място по инсталацията. Тоест, от компютъра да тръгват 2 жици - едната да е въпросната А18, а другата да е маса, и от там директно на ключето, като въпросния кондензатор да е в самия комп.

Това с оптрона също ще работи, естествено. Просто е с една идея "по-сложно".


Вто Апр 05, 2016 6:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Ксенона, е афтър-маркет. Фаровете са с лупи и са регулирани.
Ще сложа кондензатора. За кабела за масата разбирам защо е необходим.

Мерси! Ще пиша да кажа как е след това.


Сря Апр 06, 2016 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: 2x Flash в ECU
двата кабела ги осучи с бормашина, колкото може повече.
ама май е най-добре да сложиш едно реленце до ЕКУ-то и да го щракаш него с ключе.

---

абе какъв е тоя стремеж да си майсторите 'хай-енд' неща по каручките? безумно ровене в ЕКУ-то, афтер-маркет ксенони, които бог знае какво лъчат при включване...
неща на ръба на закона, не минали никакви изпитания/измервания как въздействат на околните. в крайна сметка не сте сами на пътя.
много ме дразни, като срещна нощно време кола със самоделни ксенони. ама много! и някак си все ми се е случвало на изток от Белград. горе-долу от този меридиан започваш да срещаш изгорели фарове, всевъзможни спектри на лампички по номерата, светещи или в небето, или в очите ти дълги светлини.


Сря Апр 06, 2016 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
vgeorgiev написа:
Ксенона, е афтър-маркет..

Имаш сериозен проблем. :D
В оригиналните ксенонови фарове, всичко, от драйвера и запалката, до лампата, е екранирано. Отделно, че на повечето автомобили, всичко е вградено във фара и кабелите са къси.
При бай китай, няма екраниране, а кабелите са като простор. Излъчват всичко и навсякъде. Ако това ще те успокои, има и по-тежки случаи - смущения на табла, борд-компютри и всякаква друга фабрична електроника, без допълнителни намеси по нея...


Сря Апр 06, 2016 10:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
itso.t написа:
Имаш сериозен проблем. :D


Не, няма сериозен проблем. :) Има евентуално проблем да смени 2 баласта, ако са от гадните, и то само ако има проблем след описаната процедура с кондензатора или оптоизолатора, в което се съмнявам.

Единствената разлика при мен е половин идея смущения при слаб сигнал на някоя радиостанция, която слушам. Точно същия е проблема и с разни диодни крушки с щракалки в тях. Това при дъртото ми возило. При "по-новото" дори и шум в радиото няма.

Че китайския ксенон си има кусури, включително електрически - факт, но и това че започнаха да правят автомобили, дето и при разговор по GSM-а ще започнат да спират, пак е факт.


Сря Апр 06, 2016 10:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Говоренето по телефона не е позволено докато караш, това не е дефект а екстра :D


Чет Апр 07, 2016 1:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
sparkybg написа:
Не, няма сериозен проблем. :) Има евентуално проблем да смени 2 баласта, ако са от гадните, и то само ако има проблем след описаната процедура с кондензатора или оптоизолатора, в което се съмнявам.

Единствената разлика при мен е половин идея смущения при слаб сигнал на някоя радиостанция, която слушам. Точно същия е проблема и с разни диодни крушки с щракалки в тях. Това при дъртото ми возило. При "по-новото" дори и шум в радиото няма.

Че китайския ксенон си има кусури, включително електрически - факт, но и това че започнаха да правят автомобили, дето и при разговор по GSM-а ще започнат да спират, пак е факт.

Съгласен съм. Както всички добре знаем, при автомобилните производители работят само идиоти, които освен това са и олигофрени, и екранират каквото са екранирали, само за спорта - придават си важност, за да набутат работодателя си с пари и да осмеят техническия гений на бай китай.
И да, нивото на смущения се измерва с радио-касетофон за кола или ако сме по-заможни - с радио-цд... :D

Спарки, уж сме техничарски форум, ти си технически грамотен. Хайде малко по-сериозно... :D


Чет Апр 07, 2016 10:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
itso.t написа:
Спарки, уж сме техничарски форум, ти си технически грамотен. Хайде малко по-сериозно... :D


Съвсем съм сериозен - според теб всеки монтиран китайски ксенон води до катаклизъм, а това просто не отговаря на истината. Дали излъчват - да, излъчват, и какво? Човека не е тръгнал да ги сертифицира за да "има сериозен проблем" според думите ти. Ксеноните ще изчезнат от улиците когато някои "органи" започнат да си вършат работата.

В конкретния случай проблема е точно заради недообмислени модификации по компютъра, а не заради ксенона, а ти тръгна да му обясняваш как "имал сериозен проблем", въпреки че преди това му даде и решение на проблема, което ще работи именно с тоя ксенон. При това съм почти сигурен че при дадената постановка дори подходящо разположен GSM може да направи същата беля, че и по-голяма. Следва ли от това да си изхвърли и GSMa за да няма сериозен проблем? Едно класическо запалване на жигула излъчва повече от въпросния ксенон - разположи въпросния кабел на подходящото място и проблема е готов.

Относно това дали в дадена индустрия работят идиоти - в абсолютно всяка индустрия има прилично количество такива, и това никак не зависи от количеството притежавани шарени хартийки, взети от университета. Сигурно не си виждал автомобилни недоразумения (електрически, електронни, механични, функционални)?

Ако един борд компютър се смущава от китайски ксенон, вероятността да се смути от радиолюбителското ми уоки-токи, пуснато на 5 вата, дали е малка или по-скоро голяма? И това недоразумение ли е или не? Щото съм го виждал на живо. И не се смущаваше от котайската ми станция, а от марковата на тоя, седящ на пасажерската седалка. Кой е идиота в случая - произовидтеля на въпросното оборудване, производителя на марковата радиостанция, правещия стандартите, ня които въпросното оборудване трябва да отговаря?


Чет Апр 07, 2016 11:46 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Така де. Знам че си защитник на китайските ксенони. Вероятно пристрастно, като техен ползвател.

Има и китайски ксенони и други китайски ксенони. Не отговарят на никакви норми, за каквото и да било. Нито като ниво на излъчвани смущения, нито като захранващ диапазон, нито осветителното тяло получено с тях, отговаря на някакви изисквания.
Това, кое от какво БИ МОГЛО да се смути е в сверата на хипотезите. Ако продължим с тях, защо не се смущава от фабричните в автомобила системи. Например, защо никой не се жалва че фабричните му ксенони смущават нещо? Защото идиотите са екранирали каквото е трябвало. Или пък не е трябвало, престарали са се, а китайците, като голям инженерен гений, не екранират каквото и да било?
Всичко в китайските ксенони е направено по най-евтиния начин. Би ли ми показал някъде по тях, кабел който по документация да издържа напрежението на запалката? Или конектор? Да, нещо бачка, понякога, когато успеят да се запалят и двата фара. Ама тогава нещо друго спира да бачка... :D

Както и да е. Тоя спор не го водим за първи път. Както ти няма да можеш да ме убедиш в тезата си, така вероятно и аз няма да мога да те убедя в моята.


Чет Апр 07, 2016 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
itso.t написа:
Да, нещо бачка, понякога, когато успеят да се запалят и двата фара. Ама тогава нещо друго спира да бачка... :D

Мда, изглежда че на всички по улиците, дето карат с китайски ксенони, им се палят фаровете когато си искат и не им работи половината електроника по колите.

itso.t написа:
Както и да е. Тоя спор не го водим за първи път. Както ти няма да можеш да ме убедиш в тезата си, така вероятно и аз няма да мога да те убедя в моята.


Аз не споря дали излъчват или не, и дали са екранирани или не и дали отговарят на някакви изисквания или не. Не съм мерил, а ти мерил ли си?

Споря единствено че си измисляш "големи проблеми" които ги няма в конкретното питане от първия пост на темата.

В случая китайския ксенон не е проблема а само капката, довела до преливане на чашата. Проблема е в недомисления начин, по който е пусната жицата от компира до ключето, и дори да нямаше монтиран китайски ксенон, нищо чудно в някой момент да се появи друга капка, дето да прелее същата чаша, като по-чепат GSM, уоки токи, зарядно за телефон или лаптоп, инвертор и прочие неща. Когато зорлем направиш антена, тя има навика да прихваща не само каквото на теб ти е кеф.


Чет Апр 07, 2016 2:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Здравейте,

Сложих 100nF и кабел за маса. Работи перфектно.
Сега се сещам как давах акъл да се сложи кондензатор паралелно на един контакт, за да не зиблегдне ефекта на треперенето на контакта :), а пък сега не се сетих за това.

Относно ксенона на колата ми. Фаровете са фабричните с лупи на късите светлини. Единсвтвено ксенона е афтърмаркет 4300К. Явно са понагорели рефлекторите и нищо не се вижда нощем с обикновенна крушка.


Чет Апр 07, 2016 3:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: 2x Flash в ECU
100-те nF в случая ти гасят подскоците от ксенона, уловени от жицата. Ама те и жиците като са прекарани заедно, особено ако са усукани, и трептенията са намалели драстично, та не е сигурно кое е от двете свършило по-съществената работа.

Трептенията от ключа така или иначе не трябва да са ти проблем, освен ако не превключваш банките при запален мотор.


Чет Апр 07, 2016 3:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение Re: 2x Flash в ECU
Преди да го направя предполагах, че ако превключа на запален мотор ще се случи нещо...
Обаче мотора изобщо не усеща разликата. Промените по картите са минимални.
Сега както си карам, цъкам и колата става много по-пъргава.


Чет Апр 07, 2016 4:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни