Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Здравейте,

имам хонда акордеон :D с фабрична навигация и touchscreen, които са почти 100% безполезни. Затова реших да се опитам да интегрирам car PC с ОЕМ дисплея и тъч-а. Това не е нещо ново, и вече е постигнато. За съжаление устройството, което се продава е на висока (поне за мен) цена. А и при положение, че мога да опитам да го направя аз ( с помощта тук разбира се), ме изкушава да опитам поне.
За щастие няма да се почва от нулата! Един американец - Robert Newton, преди доста години (2008г.) е успял да го направи и е довел проекта почти до края. Той разбира се е работел върху Acura TSX, което е американският аналог на моя Акордеон. Така, че нещата са идентични. Самият Robert Newton когато спира да работи повече по проекта, поради липса на свободно време, е написал, че пуска целия сорс в SourceForge с целта някой да се захване и д аго довърши до край. Иска ми се да го довърша. Всичко е мнохо хубаво до тук, ала защо пиша тогава? Ами няма да мога да го довърша без помощ и съвети как да го избутам. Проектите са на VB, а кода за снифъра е готов и само трябва да изпринтя платката и да налея кода в Atmega-та. Аз обаче съм Java Web програмист, нещо доста делече от VB и Windows native десктоп приложения. Тъй като кода си е код, и няма много значение на какво е писан, си инсталирах Visual Studio и започнах да разглеждам. Проекта не е много малък, реално са три приложения - IEBus Studio, IEBus Emulator и TestBed.
Robert е успял да прихваща данните изпращани по Ga-Net посредством снифъра. След това ги препраща по СОМ порт към IEBus Studio-то. С него логва всички event-и и ги записва като конкретни команди - дали е touchscreen event или пък бутон от панела. Така, до колкото разбрах в крайна сметка създава .DLL файл, който е за конкретна кола и модел с нейните описани event-и. TestBed трябва да е приложението, което пък командва мишката от touchscreen събитията. Емулатора, може да симулира че е вързан снифър към СОМ порта и да се тества цялата функционалност. Зарежда се log файл, за съжаление, такъв не открих в сорса...
Има схема за снифъра, по която направих платка, скоро трябва да е готова и да я налепя. Има сорс, който да се компилира и налее в Atmega8. Тук също ще трябва да се позачета, защото съм се знимавал най-вече с Arduino и не ми се е налагало да конфигурирам FUSE-ове на Atmega8. А знам, че не ги ли направя както трябва няма да тръгне, а може и да убия чипа. Може ли този код да се компилира до .hex и да го налея направо така? Ето линк към сорса и схемата - http://sourceforge.net/projects/iebuscontroller/
Имам известен опит с микроконтролери и схемотехника, така че с минимални напътствания смятам, че със снифъра няма да имам проблем. След като го закача предполагам мога да свържа към СОМ порт на компютъра и да гледам с HyperTerminal-a какво идва по него, нали така? Щеше ми се да се преработи да се свързва по USB, но засега мисля да ползвам COM-USB за свързване към лаптоп. Ако всичко тръгне, може после да се опитам да го преработя към USB, като ще трябва и частта в IEBus да се промени разбира се.
Знам, че ще има атаки срещу мен, че съм тръгнал да правя нещо без да имам необходимите познания за целта, и че не съм изчел подробно целия сорс примерно. Прави ще са, не съм прочел всичко възможно, защото искам първо напътсвие, кое точно трябва да се погледне, преработи/доработи и завърши. Сигурен съм, че на човек с добър опит с VB веднага ще разбере, кое е същественото и върху, кое трябва да се работи. Нямам техническото време, което да отделя и да се запозная с целия сорс, и да гугълна всички неща за да разбера, кое трябва и кое не. Затова и търся помощ тук. Тъй, като и нямам под ръка компютър с хардуерен COM, това ме бави малко с разучаването на програмите, но този weekend ще потърся подходяща машина специално за тази цел.
Крайният резултат, който се търси е: да се прихващат координатите на touchscreen-a, и инсталирана програмка на Windows машина да й управлява мишката. Това ще позволи да се инсталира carPC софтуер, с подходящ и удобен интерфейс за дисплея в автомобила. Самият дисплей си е гаден но ще свърши работа - 480x234, 15kHz. Ще приема видео сигнала от PC-то на аналогов AV вход. Преполагам, че IEBus студиото ще трябва да се ползва само за логване на събитията и създаване на този .DLL файл, който реално не разбрах за какво се използва, видях в кода че има DLL генератор... И може би ще трябва да се направи мини приложение, което просто да командва мишката в PC-то. Ще трябва някой бутон от панела, да командва кога видео сигнала ще е от carPC-то и кога от фабричната навигация. Това лесно ще се направи и мисля, че няма нещо проблемно.
Има много голяма тема, в която се обсъжда по време на работата на Robert. Доста неща има в нея, като аз се опитах да синтезирам най-важното. Там се обсъжат и пакетите и как да се раздробят на битове от Ga-Net, но мисля, че това е направено и за момента не е важно. Предполагам ще се върна към него, когато реша да преработя СОМ-а към USB.
Ще приложа линк към темата, към сайта на Robert и към SourceForge. Самият сорс за снифъра и за IEBus студиото и помощтните му програми ще атачна като архив в темата. Знам че има прекалено много за четене, и надали на някой ще му се занимава да прочете всичко, така че ако изникнат въпроси, да се пишат тук, аз ще чета и ще опитам да им отговоря.
По-голям стимул ще имат всички хондаджий, а и тези със спортна злоба към автоелектрониката :D :P

Темата - http://acurazine.com/forums/audio-video ... 909/?pp=25
Сайтан на Robert - http://angrycamel.com/category/iebus/
SourceForge към снифъра - http://sourceforge.net/projects/iebuscontroller/
SourceForge към IEBus - http://sourceforge.net/projects/iebuscontroller/

Две видеа, с крайният резултат, който се цели (или поне частично) - https://www.youtube.com/watch?v=16yic0rZqTA https://www.youtube.com/watch?v=9AXXV_-NSnM
За да се придобие по-добра визуална представа.

Написах бая, и пак не е достатъчно пълно, сигурен съм. Дано се намерят хора с опит и желание да бутнат едно рамо. :roll: :)


Прикачени файлове:
iebuscontroller-code-17.zip [70.16 KiB]
252 пъти
iebus-studio-code-229-trunk.zip [143.02 KiB]
267 пъти
IEBusSnifferSchematic.pdf [105.12 KiB]
266 пъти
Сря Сеп 02, 2015 9:18 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Явно ще е по трудния начин :D


Чет Сеп 03, 2015 5:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
що не подмениш дисплея ? Има ли някакво важно инфо - разход, оставащи км, нещо - което да ти трябва? Ако не - сменяй дисплея, ако колата може да върви без него.
Цялата работа дето я описваш е дълга и уникална - само за твоята кола.
Сигурно ще намериш и по интересни занимания :-)


Чет Сеп 03, 2015 6:24 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
На първия въпрос - не, не може да се махне дисплея. Модула е едно цяло с контролирането на климатика и всички останалии функции. Няма как да махна само дисплея. На него се появява аудио упралението, радиото, климатика.
И работата не е уникална - това е ще може да работи за почти всички японски автомобили - Toyota, Honda, Acura, Lexus. Те всички ползват IEBus, а GA-Net е названието от Хонда. Реално всичко това е IEBus, и единствената разлика за автомобилите, са различните ивенти, които трябва да се запишат от IEBus Studio-то и да се експортнат кат DLL.
Дали е дълга работата, също не е много ясно. Почти всичко е написано, и работи почти всичко необходимо. Единствено трябват финални щрихи и поизчистване на функционалността.

P.S. езика е C#. Тези дни ако имам повече време ще се заровя повече в кода, и почвам скоро тестове върху автомобила.


Чет Сеп 03, 2015 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Абе ... първото което ми хрумва, извън снифъра не ти трябва нищо друго май, и тов акоето да връща командите де. Иначе за дисплещя защо не закачиш някой стандартен LVDS направо към PC-то, ткаъв с тъч и да не се занимаваш с глупости, хем ще докараш висока резолюция, хем и тъча си е тъч, и го получаваш директно като mouse евенти ? Просто си разсъждавам без много да съм се задълбочавал.


Чет Сеп 03, 2015 7:54 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
ToHu написа:
Абе ... първото което ми хрумва, извън снифъра не ти трябва нищо друго май, и тов акоето да връща командите де. Иначе за дисплещя защо не закачиш някой стандартен LVDS направо към PC-то, ткаъв с тъч и да не се занимаваш с глупости, хем ще докараш висока резолюция, хем и тъча си е тъч, и го получаваш директно като mouse евенти ? Просто си разсъждавам без много да съм се задълбочавал.



Това е идея, върху която се работи. За съжаление не е толкова просто. Ако разкарам ОЕМ дисплея и тъча, и сложа LVDS това ще е още по-трудната задача :D Тъй като и аудиото и климатика и радиото се управляват през ОЕМ екрана и тъч-а, за да работи, аз трябва да логна всички ивенти, и да напиша програма, която да емулира аудиото и климатика. Това по-скоро е като задача номер две след подкарването на снифъра и фабричния грозен дисплей :)


Чет Сеп 03, 2015 8:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Има aftermarket продукти, които правят точно така (закачат се по LVDS-а) но допълнително имат и вход за оригиналния сигнал и могат да покажат оригиналната картинка като overlay в тяхното си меню, или по желание да превключиш към оригиналния със сравнително прост ключ.
Но е ясно че са доста скъпи.


Чет Сеп 03, 2015 8:53 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
gicho написа:
Има aftermarket продукти, които правят точно така (закачат се по LVDS-а) но допълнително имат и вход за оригиналния сигнал и могат да покажат оригиналната картинка като overlay в тяхното си меню, или по желание да превключиш към оригиналния със сравнително прост ключ.
Но е ясно че са доста скъпи.


Аз знам за един такъв, изключвам китайските модули, които заменят целия ОЕМ модул. А и те са съвместими само с безиновите модели, при дизеловите не могат да управляват климатика.


A й проекта, който намерих е точно това дето ми трябва, малко остава да се подкара на 100%. Просто още не мога да разбера всичко кое как работи.


Чет Сеп 03, 2015 9:02 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Пррикачвам картинка с обяснение на това как работи. На пръв поглед всичко изглежда обяснено и ОК. Проблема, с който се сблъсквам е, че като се свържа към даден СОМ порт в IEBus Studio-то и се опитам с Test DLL програмата (която трябва да управлява мишката) ми дава, че порта вече се ползва. Явно не разбирам нещо в концепцията...
Изображение


Чет Сеп 03, 2015 9:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Ами предполагам че това което снифи и това самата програма се опитват да отворят един и същ сом порт, което е и логично защото имаш само един снифер :) Двете може би не е предвиждано да работят заедно.


Чет Сеп 03, 2015 9:15 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Има и emulator, с който уж трябва да се симулира снифъра и реално да пробваш приложението без да ти трябва и колата. Ама нещо не се получава работата с портовете, едното уж трябва да слухти и да праща а емулатора само да праща, ама те...


Чет Сеп 03, 2015 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Потърси в описанията нещо за порт-сплитер, някакъв драйвер може би - който трябва да настроиш.


Чет Сеп 03, 2015 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Да не би да трябва едното да го пускаш на един порт(компютър), а другото - на друг. И да ги свързваш с кабел?


Чет Сеп 03, 2015 9:50 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Да не би да трябва едното да го пускаш на един порт(компютър), а другото - на друг. И да ги свързваш с кабел?


Не би трябвало, поне не останах с такова впечатление. Има едно видео, в което демонстрира как работи, и всичко става на една машина. Ето го - https://www.youtube.com/watch?v=7Q7Eh-k2vbM
А тук има още 2-3 клипчета, които разясняват още малко нещата - https://www.youtube.com/channel/UCPJjL1 ... bbknrv3hZg


Чет Сеп 03, 2015 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Много не го чувам английския , но видях на първото видео,че:
Студиото е на ком4, Емулатора - на ком2. Между двете пусна някаква програма УлтраЕдит32.
Та ком2 и ком4 , физически или виртуални, свързани с кабел или софтуерно-виртуално.


Пет Сеп 04, 2015 6:33 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни