Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Цитат:
Тъй, като и нямам под ръка компютър с хардуерен COM

Сега го видях.
Вземи си 2 кабела усб/232 . Комелсофт имат 4-но , но не съм го пробвал.
Нямам време да чета линковете дето си дал, та питам -
тази мрежа свързва дисплея с климатика веднъж, с ЕКУ втори път и с някакви други устройства? Физически какъв е интерфейса - RS485,CAN или нещо друго?
Първо трябва да закачиш Снифера към мрежата и да слушаш - така ли? Какъв преходник ще ти е нужен разбра ли?


Пет Сеп 04, 2015 6:37 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Сега го видях.
Вземи си 2 кабела усб/232 . Комелсофт имат 4-но , но не съм го пробвал.
Нямам време да чета линковете дето си дал, та питам -
тази мрежа свързва дисплея с климатика веднъж, с ЕКУ втори път и с някакви други устройства? Физически какъв е интерфейса - RS485,CAN или нещо друго?
Първо трябва да закачиш Снифера към мрежата и да слушаш - така ли? Какъв преходник ще ти е нужен разбра ли?



Да, това е мрежата (BUS шина) използвана само за мултимедията в колата, не е CAN-Bus, a IEBus, който е стандартизиран и повечето японски автомобили го ползват. Няма нищо общо с CAN-a и ECU-то, това е мрежата, която си комуникират мултимедийните устройства - аудио, радио, дисплей, в случая и климатика, защото нямам физически бутони за ръчно управление, те са на тъчскрийна. Първо трябва д азакача снифъра за тази мрежа, тя е двупроводна, знам на кой конектор и пинове е. Имам сервизното на колата, и си го чета като литература :D За сега нямам преходник, ще се вържа по най-груб начин към двата проводника - оголване и поене :D Намерил съм фабричните конектори в Mouser, ще ги поръчам и ще си направя културен преходник, но за пробите може и без него :)

Знам, че съм дал мега много материали и линкове, затова каквито въпроси изникнат питайте, аз ще отговарям с каквото мога :)


Пет Сеп 04, 2015 7:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Как ще се закачиш? С чип RS485?
Википедиа казва, че скоростите на предаване не са от стандартните на ПК. Програмите, които споменаваш, ли се преборват с тоз проблем, или се разчита че между кар-пк и ГА-НЕТ ще има някакъв умен конвертор?


Пет Сеп 04, 2015 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Доколкото разбирам - имаш свободен AV вход на конзолата?
Ако закачиш ДВД плеър, как се превключва дисплея към плеъра- с бутон от тъча, с хардуерен бутон около дисплея или автоматично- по някой контакт на жака . наличие на видеосигнал ?


Пет Сеп 04, 2015 10:10 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Има умен конвертор, който е вързан за шината в колата, а той е свързан към РС-то по СОМ порт. Прилагам схемата на това устройство, както и импровизирана блок схема на цялата конфигурация, за да стане по-ясно.

Изображение

Изображение

Изображение


Пет Сеп 04, 2015 10:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Е ,хубаво - имаш схема на конвертора , можеш да я направиш. Вместо МАХ232 можеш да сложиш направо усб/уарт чип. Лично аз бих се спрял на УАРТ, защото усб /виндовс/драйвери/ шумове - не ми изглежда разумно за колка. Ти си избираш де.

Не каза за АВ входа и управлвнието му.


Пет Сеп 04, 2015 10:27 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Е ,хубаво - имаш схема на конвертора , можеш да я направиш. Вместо МАХ232 можеш да сложиш направо усб/уарт чип. Лично аз бих се спрял на УАРТ, защото усб /виндовс/драйвери/ шумове - не ми изглежда разумно за колка. Ти си избираш де.

Не каза за АВ входа и управлвнието му.



Aко го сменя с UART чип, ще се налага ли да пипам по кода на снифъра? После задължително ще трябва да пипна и IEBus Studio-то дето е на Windows-a да му се каже къде да слухти. Първата цел ми е да го пусна в варианта, в който е - с СОМ порт. Да видя че е живо и работи, ще се насоча към ъпгрейдване и подмяна на това онова.

AV входа е в модула за навигацията. Има вход на който се подава видео сигнала, и още един на който се подава 13V. Това кара автоматично навигатора да пусне външния AV сигнал. Там няма да има проблеми :)


Пет Сеп 04, 2015 10:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Долу горе ми се изяснява, сега остана да попитам- като пуснеш външен видео сигнал и 13Волта за превключване към него - сигурен ли си че тъча продължава да се вижда на IEBus събитията?
Цитат:
Aко го сменя с UART чип, ще се налага ли да пипам по кода на снифъра? После задължително ще трябва да пипна и IEBus Studio-то дето е на Windows-a да му се каже къде да слухти. Първата цел ми е да го пусна в варианта, в който е - с СОМ порт.


Ако ще си правиш платка сам - можеш да оставиш МАХ232 и паралелно на него (ТХРХ към Атмегата) се закача Усб/Уарт преходник-чип. Атмегата си остава със същия софтуер.
Уиндовса ще си инсталира драйвер за усб моста и ще ти се появи още един ком порт.
Няма нужда да пипаш никъде из софтуерите.

Да оправим терминологията -
UART level shifter - това е МАХ232 чипа, УАРТА е интегриран в АТМЕГАта.
UART/USB е чип,мост, който свързва УАРТ към УСБ. Тия чипове работят с ТТЛ нива на УАРТА. Като ги сложат в кабел с заедно с мах232 - става мост usb/rs232


Последна промяна stefan63 на Пет Сеп 04, 2015 11:15 am, променена общо 1 път



Пет Сеп 04, 2015 11:02 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Долу горе ми се изяснява, сега остана да попитам- като пуснеш външен видео сигнал и 13Волта за превключване към него - сигурен ли си че тъча продължава да се вижда на IEBus събитията?


Ами предполагам, че да. Защото така действа другото устройство, а и на този от клипчетата се вижда, че действа. Не е свързано с въпроса, но тъч-а е инфраред, не е фолио върху дисплея.

[quote="stefan63"
Ако щe си правиш платка сам - можеш да оставиш МАХ232 и паралелно на него (ТХРХ към Атмегата) се закача Усб/Уарт преходник-чип. Атмегата си остава със същия софтуер.
Уиндовса ще си инсталира драйвер за усб моста и ще ти се появи още един ком порт.
Няма нужда да пипаш никъде из софтуерите.[/quote]

Това е супер :)


Пет Сеп 04, 2015 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Не съм гледал клипчетата , с питане по-лесно става.
Ако на дисплея ти е активно да речем радиото или климатика - всяко натискане на тъча ще цъка нещо в радиото или климатика. Ако тогава превключиш на АВ, за да не се обърква радиото и климатика - би трябвало на бъса да излезе съобщение "дисплеят е пренасочен/тъчът е пренасочен". Или съобщения за затваряне на диалога с радио или климатик.


Пет Сеп 04, 2015 11:23 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Не съм гледал клипчетата , с питане по-лесно става.
Ако на дисплея ти е активно да речем радиото или климатика - всяко натискане на тъча ще цъка нещо в радиото или климатика. Ако тогава превключиш на АВ, за да не се обърква радиото и климатика - би трябвало на бъса да излезе съобщение "дисплеят е пренасочен/тъчът е пренасочен". Или съобщения за затваряне на диалога с радио или климатик.



Този проблем е дискутиран от човека писал софта и мисля, че е успял да се справи с него. Има възможност и тъча да си остава активен, но да се "казва" че на дисплея няма нищо в момента и е външния AV сигнал, и просто да игнорира ивентите. Може и да не е така, което ще усложни нещата. Има как да се хакне и това, но нека тръгне и да не гадаем от сега.


Пет Сеп 04, 2015 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Значи първо си правиш снифър, после го пъхаш в таблото и укрепваш една негова изходна букса на удобно място. После можеш да продължиш :-)


Пет Сеп 04, 2015 11:55 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Значи първо си правиш снифър, после го пъхаш в таблото и укрепваш една негова изходна букса на удобно място. После можеш да продължиш :-)


:twisted: Точно това ми, че е следващата стъпка. Просто преди това исках да се запозная със софта, и да видя защо емулатора не мога да го подкарам. Но първо да налепя снифъра и да го бодна в колата да чака.


Пет Сеп 04, 2015 12:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
Из всичките описания и форуми дето си чел - не прочете ли ,че студиото и емулатора работят на два отделни компорта? Според мен затова не ги подкарваш.


Пет Сеп 04, 2015 12:09 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 07, 2010 7:47 pm
Мнения: 239
Местоположение: София
Мнение Re: Помощ и съвети за хакване на протоколa Ga-Net на Хонда
stefan63 написа:
Из всичките описания и форуми дето си чел - не прочете ли ,че студиото и емулатора работят на два отделни компорта? Според мен затова не ги подкарваш.


Ами в оная голяма тема, никъде не попаднах на това. А я четох няколко пъти. Не е толкова важно, нека свържа истинската машинка за СОМ-а и ще видим дали ще слухти по шината.


Пет Сеп 04, 2015 12:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни