Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.1 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
hardwarebg:http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/267863-%CA%ED%E8%E3%E0-quot-%CF%F0%EE%E3%F0%E0%EC%E8%F0%E0%ED%E5-%ED%E0-%EC%E8%EA%F0%EE%EA%EE%ED%F2%F0%EE%EB%E5%F0%E8-%ED%E0-%E5%E7%E8%EA%E0-%D1-quot-%E2%E5%F0-1?p=4314615#post4314615

От определен брой мнения почват да се виждат палчетата и можеш да ги поставяш.


Прикачени файлове:
book.png
book.png [ 30.72 KiB | Прегледано 5943 пъти ]

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!
Сря Май 04, 2016 9:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
ike написа:
В другия форум имаш 5 плюса за свършената работа и един минус, който е от мен.
Цъкнах ти минуса, защото смятам, че книгата трябва да е написана така:
Глава 1. Купуване от ебей за $2.20 на правилното ардуино с USB.
Глава 2. Сваляне на ардуино средата и размигване на светодиода с ардуино.
Глава 3. Размигване на светодиода чрез писане на в GPIO порта на ATMEGA328 от адруино средата.
Глава 4. Размигване на светодиода чрез notepad и ползване на компилатора и програматора, който върви с ардуино средата.
Нататъка в книгата добре си го разписал и нямам забележки.

Глава 5. След като установите че начина с ноутпада е гаден, дървен и труден, свързан е с много четене, се върнете на част 1 и се оженете за ардуино... :D


Чет Май 05, 2016 10:16 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С"
"Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.2 е налична на

http://www.progstarter.com/index.php?option=com_content&view=article&id=11:programming-microcontrollers-in-c-bg&catid=8&Itemid=120&lang=bg

Как е организирана книгата

Част I описва микроконтролера Z8F083A. Ако сте чели книгата „Микроконтролери. Архитектура и принцип на действие”, нещата в тази част ще са Ви познати. Въпреки това реших, че е добре да добавя тази информация и тук за по-голямо удобство. (Готова)

Част II представлява кратък справочник на езика С. Може да използвате информацията в тази част в случай, че се наложи да си припомните дадена конструкция на езика С. (Частично готова)

Част III съдържа практически правила и съвети при писането на С-код. Това включва организация на програмата и файловете, форматиране на кода и др. Ще Ви запозная с някои слабости в езика С, които трябва да избягвате, особено при разработката на системи с повишени изисквания за безопасност. (Частично готова)

Част IV описва развойните средства, които ще използвам в книгата. Това включва всички развойни платки. Ще се запознаете с развойната среда Zilog Developer Studio II, с особеностите на С-компилатора, ще се научите още как да използвате дебъгера, за да изследвате поведението на кода и да локализирате дефекти в кода. (Готова)

Част V представлява въведение в програмирането на микроконтролера Z8F083A на езика С. В тази част ще започнем с няколко сравнително малки и прости примери, които ще Ви помогнат да се запознаете с програмирането на по-голяма част от периферните модули на микроконтролера Z8F083A. С това ще поставим и начало на писането на С-код за микроконтролери. (Готова)

Част VI описва пакет от драйвери за микроконтролера Z8F083A. (Готова)

Драйверите са написани съгласно правилата и съветите, описани в част III. Целта е от рано да се научите да оформяте кода си професионално, а не хаотично.

Част VII се състои от практически примери, използващи драйверите описани в част VI, и илюстрира употребата на езика С в програмирането на микроконтролери. (Добавен е 1-я пример)


Пон Яну 16, 2017 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Димчо, побързай, че докато довършиш книгата, може професора, за който е предназначена да е спрян от производство. :lol: Самата книга е всичко друго, то не и начин за бързо въвеждане в програмирането на С за този професор. Подхода ти е сбъркан тотално...


Вто Яну 17, 2017 1:48 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Desert Leo написа:
Димчо, побързай, че докато довършиш книгата, може професора, за който е предназначена да е спрян от производство. :lol: Самата книга е всичко друго, то не и начин за бързо въвеждане в програмирането на С за този професор. Подхода ти е сбъркан тотално...


Благодаря Ви за загрижеността г-н Desert Leo, но този проблем не бива да Ви притеснява изобщо. Но все пак го оценявам.


Вто Яну 17, 2017 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Дреме ми на шапката... Даже не се сети да попиташ какво точно не ми харесва... :lol:


Вто Яну 17, 2017 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Днес си играх да заредя всичките книги - да ги има. Джамба! :)
Сега заради Desert Leo пуснах един вентилатор на първата и... както съм "начинаещ" се хвърлих от киреча до оркестъра. Но когато човек има мерак ще намери начин да се научи. Колко български книги сте виждали напоследък?
Давай, Димо!


Вто Яну 17, 2017 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
И що трябва да са непременно на български?


Сря Яну 18, 2017 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
По-интересният въпрос е: може ли едно "старо куче" програмист да погледне и да оцени подобен материал през очите на начинаещия?
Имам много сериозни съмнения, че тц...


Сря Яну 18, 2017 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
От опита ми в кръжочна форма на работа с ученици, основното е много бързо да бъдат въведени в материята с прости работещи проекти. Целта е да се "зарибят", да преодолеят страха от многото неща, които има да учат, за да могат да продължат нататък. И въпреки това, мнозина ще се откажат. Тази книга би отказала всички. Това са 765 страници, като едва на 178-ма се появява main(). Дали някой ще стигне до там? Не ми се коментират и многото неточности...


Сря Яну 18, 2017 12:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Благодарности на автора за книгите.

На места в темата се вижда че мнението на "старите кучета" за книгите не е много ласкаво, но за блондинки като мен са полезни.
Днес за пореден път, търсейки нещо конкретно, убих не знам колко време с "библията" на Кърнингам-Ричи. Както в повечето случаи, без особен успех. Вероятно долното ще прозвучи като ерес, но за мен е рядко неорганизирано четиво, с мъгляви примери и неясни обяснения.

Намерих същото нещо, в една от книгите на Димо (ANSI С. Курс за начинаещи), за няколко минути, с ясен пример, кое как се прави.

Още един път, благодарности за предоставената литература. :)


Сря Авг 16, 2017 8:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Справочник е едно, наръчник за начинаещи друго. И аз не съм от големите писачи, но според мен усвояването на всичко става по-лесно в процеса на работа. Всичко което е изписано в първите няколко глави е можело да бъде изложено в част 5 и 7, а част 6 според мен трбява да е последна, и по-скоро да е справочна. Същото важи и за описанието на С. За съжаление да се започне със суха материя не е много ОК почти за никой начинаещ, интересно е когато още от втората страница ги хвърлиш в джаза, макар и с прости неща. много по добре да светнеш светодиод на 3-та страница, след това на 5 да го накараш да мига и за тия 5 стрнаици можеш да дадеш доста поелзна информация покрай кода, която ще се запомни доста по-оптимално. Писана е в стил учебник, и то такъв който да изучаваш няколко семестъра. Този метод на обучение за определени области може би е ОК, но смея да твърдя че писането на код не е една от тях.
Иначе поздравление за усилята.


Сря Авг 16, 2017 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
ToHu написа:
Справочник е едно, наръчник за начинаещи друго....

Че има разлика между двете, има.
От друга страна, когато нещата които знаеш са по-малко или сравними с тия които знаеш, и двете са учебник... :D


Сря Авг 16, 2017 11:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
Ами и така може да е, както казах поздравления за начинанието и усилията, просто горното изразява моите наблюдения, както в-у други така и върху самият мен, при все че аз обичам да чета и чисто теория, въпреки това ми е по-лесно когато теорията я чета заедно с практически примерни и я прилагам в момента в който я чета.


Сря Авг 16, 2017 11:51 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 4:27 pm
Мнения: 73
Мнение Re: Книга "Програмиране на микроконтролери на езика С", вер.
itso.t написа:
Благодарности на автора за книгите.

На места в темата се вижда че мнението на "старите кучета" за книгите не е много ласкаво, но за блондинки като мен са полезни.
Днес за пореден път, търсейки нещо конкретно, убих не знам колко време с "библията" на Кърнингам-Ричи. Както в повечето случаи, без особен успех. Вероятно долното ще прозвучи като ерес, но за мен е рядко неорганизирано четиво, с мъгляви примери и неясни обяснения.

Намерих същото нещо, в една от книгите на Димо (ANSI С. Курс за начинаещи), за няколко минути, с ясен пример, кое как се прави.

Още един път, благодарности за предоставената литература. :)


Благодаря! Радвам се, че намирате книгите за полезни.


Пон Сеп 11, 2017 7:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни